REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Finanse

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Banki udzieliły mniej kredytów hipotecznych

Banki udzieliły mniej kredytów hipotecznych. Obniżyła się także wartość nowo udzielonych kredytów. Tendencja spadkowa utrzyma się jeszcze w 2012 r.

Innowacyjne rozwiązania w ofertach banków

Innowacyjne rozwiązania w ofertach banków to kolejny sposób na pozyskanie nowych klientów. Popularność zdobywa między inny dostęp do konta z telefonu czy przelew, do którego wystarczy tylko adres e-mailowy odbiorcy.

EBC po raz kolejny obniżył stopy procentowe

Europejski Bank Centralny (EBC) po raz kolejny obniżył stopy procentowe. Jednak kredytobiorcy zadłużeni w euro odczują ostatnią obniżkę stóp procentowych dopiero w nowym roku.

Banki unikają świątecznych promocji na kredyty

Banki unikają świątecznych promocji na kredyty i rezygnują z bożonarodzeniowych motywów w reklamach. Dlaczego w tym roku banki wycofują się ze świątecznych kredytów?

REKLAMA

Nie bierz kredytu na świąteczne wydatki!

Nie bierz kredytu na świąteczne wydatki. Skróć listę zakupów, a większe wydatki przenieś na nowy rok. Komu zaciągnięcie kredytu konsumpcyjnego na świąteczne prezenty może przynieść najwięcej problemów?

Zmiany w kredytach już od 18 grudnia

Zmiany w kredytach wejdą w życie już 18 grudnia. Co się zmieni? Jakie są nowe regulacje prawne dotyczące kredytów konsumenckich?

Niższe raty kredytów dopiero na wiosnę?

Niższe raty kredytów dopiero na wiosnę? Takie prognozy wynikają z notowań kontraktów FRA, czyli kontraktów terminowych na przyszłą stopę procentową. Czy w przyszłym roku kredytobiorcy będą płacić niższe raty?

Banki udzieliły mniej kredytów w ramach „Rodziny na Swoim”

Banki udzieliły mniej kredytów w ramach „Rodziny na Swoim” – w listopadzie znacznie spadła liczba nowo udzielonych preferencyjnych kredytów. Mniej kredytów w "Rodzinie na Swoim" to wynik zmian w prawie.

REKLAMA

Nowa Ustawa o kredycie konsumenckim

Nowa Ustawa o kredycie konsumenckim wejdzie w życie 18 grudnia 2011 r. Kredytobiorcom łatwiej będzie porównywać oferty banków. Z drugiej strony banki będą mogły narzucać obowiązek zapłaty prowizji w gotówce.

Kupić mieszkanie czy jeszcze poczekać?

Kupić mieszkanie czy jeszcze poczekać? Coraz więcej klientów wstrzymuje się z decyzją o zakupie nieruchomości w nadziei, że ceny jeszcze spadną. Jednak problemem może okazać się droższy kredyt, którego bank udzieli nam na sfinansowanie zakupu mieszkania.

Coraz mniejsza oferta lokat antypodatkowych

Coraz mniejsza oferta lokat antypodatkowych to wynik zmian wprowadzonych do projektu ustawy okołobudżetowej na 2012 r. Co z lokatami w 2012 r.?

Rozwód a „Rodzina na Swoim”

Po rozwodzie współmałżonkowie nie tracą prawa do dopłat w ramach „Rodziny na Swoim”, nawet po przepisaniu kredytu i mieszkania na jednego ze współmałżonków.

Maleje liczba kart kredytowych

Maleje liczba kart kredytowych – w III kwartale 2011 r. banki zlikwidowały ich ponad 400 tys. Zamiast kart kredytowych Polacy wybierają limit w koncie.

Płacąc kartą affinity, działasz charytatywnie

Płacąc kartą affinity, działasz charytatywnie. Część kwoty z obsługi takiej karty bank przekazuje na cele charytatywne.

Więcej oszczędności na lokatach

Polacy mają na lokatach coraz więcej oszczędności. Wzmożone zainteresowanie lokatami to wynik wysokiego oprocentowania i niepewności na rynkach kapitałowych.

Jakie obawy mają seniorzy w związku z odwróconą hipoteką?

Renta dożywotnia jest świadczeniem przeznaczonym dla osób, które ukończyły 65 rok życia. Emeryci często nie są pewni czy będą mogli pozostać w swoim mieszkaniu i czy na pewno otrzymają należne im świadczenia.

Nowi klienci są dla banków ważniejsi

Nowi klienci są dla banków ważniejsi i to dla nich mają oni lepsze oferty kredytów. Stały klient zainteresowany kredytem mieszkaniowym w swoim banku w większości przypadków nie może liczyć na korzystniejsze warunki kredytowania.

Rośnie Indeks Dostępności Kredytowej

Rośnie Indeks Dostępności Kredytowej – w ciągu miesiąca wzrósł on o 0,8 pkt.

Usługi płatnicze

Przez usługi płatnicze rozumie się działalność polegającą na:

Wizerunek Marii Skłodowskiej-Curie na banknotach NBP: GALERIA

Wizerunek Marii Skłodowskiej-Curie po raz kolejny znalazł się na banknotach Narodowego Banku Polskiego. W ten sposób NBP chce uczcić setną rocznicę otrzymania przez uczoną Nagrody Nobla. Banknot kolekcjonerski wyemitowany 25 listopada 2011 r. ma nominał 20 zł.

Upadłość konsumencka – ratunek czy konieczność?

Upadłość konsumencka to rozwiązanie dla tych dłużników, którzy nie są w stanie spłacać zaciągniętych zobowiązań. Aby wniosek o umorzenie długów został rozpatrzony pozytywnie, dłużnik musi spełnić kilka warunków.

Rezerwa ogólna i rezerwy celowe w budżecie jednostek samorządu terytorialnego

Rezerwa ogólna w budżecie jednostek samorządu terytorialnego, podobnie jak w budżecie państwa, ma charakter obowiązkowy. Rezerwę ogólną przeznacza się na dowolny wydatek jednostki samorządu terytorialnego związany z realizacją jej zadań, którego nie można było przewidzieć w dniu uchwalania budżetu. W budżecie jednostki samorządu terytorialnego tworzy się rezerwę ogólną, w wysokości nie niższej niż 0,1% i nie wyższej niż 1% wydatków budżetu.

Rezerwa ogólna i rezerwy celowe budżetu państwa

Rezerwa ogólna budżetu państwa ma charakter obowiązkowy, tworzona jest w celu sfinansowania wydatków nieprzewidzianych w ustawie budżetowej – wywołanych zdarzeniami losowymi. Z reguły rezerwą ogólną dysponuje Rada Ministrów. RM może jednak przekazać to uprawnienie w drodze rozporządzenia Prezesowi Rady Ministrów i Ministrowi Finansów. W budżecie państwa tworzy się rezerwę ogólną nie wyższą niż 0,2% wydatków budżetu.

Oszustwo kapitałowe

Czyn zabroniony oszustwa kapitałowego popełnia ten, kto w celu uzyskania dla siebie lub kogo innego, od banku lub jednostki organizacyjnej prowadzącej podobną działalność gospodarczą na podstawie ustawy albo od organu lub instytucji dysponujących środkami publicznymi – kredytu, pożyczki pieniężnej, poręczenia, gwarancji, akredytywy, dotacji, subwencji, potwierdzenia przez bank zobowiązania wynikającego z poręczenia lub z gwarancji lub podobnego świadczenia pieniężnego na określony cel gospodarczy, elektronicznego instrumentu płatniczego lub zamówienia publicznego, przedkłada podrobiony, przerobiony, poświadczający nieprawdę albo nierzetelny dokument albo nierzetelne, pisemne oświadczenie dotyczące okoliczności o istotnym znaczeniu dla uzyskania wymienionego wsparcia finansowego, instrumentu płatniczego lub zamówienia.

Obrót dewizowy

Przez obrót dewizowy należy rozumieć obrót dewizowy z zagranicą oraz obrót wartościami dewizowymi w kraju.

Nierezydent a rezydent

Kim jest rezydent a kim nierezydent?

Instytucja kredytowa

Pod pojęciem instytucji kredytowej należy rozumieć podmiot prowadzący działalność określoną w ustawie – Prawo bankowe oraz podmiot, o którym mowa w dyrektywie 2000/12/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20.03.2000 r. odnoszącej się do podejmowania i prowadzenia działalności przez instytucje kredytowe.

Instytucja finansowa

Mianem instytucji finansowej określamy podmiot, do którego głównych zadań należy obracanie środkami pieniężnymi (ich gromadzenie i dysponowanie nimi – wydatkowanie). Wśród instytucji finansowych należy wymienić banki, kasy oszczędnościowe, zakłady ubezpieczeń czy zakłady reasekuracyjne.

Holding w prawie bankowym

Holding tworzy strukturę, w skład której wchodzą różne podmioty gospodarcze (samodzielne pod względem prawnym), a jeden z tych podmiotów posiada pozycję dominującą. Istota holdingu polega na tym, że jeden podmiot zarządza innymi oraz kontroluje ich działalność dzięki zależnościom kapitałowym lub personalnym. Holding prowadzi do swego rodzaju kumulacji kapitału. Na gruncie ustawy – Prawo bankowe wyróżniamy: holding bankowy krajowy oraz holding bankowy zagraniczny.

Fundusze własne krajowej instytucji płatniczej

Krajowa instytucja płatnicza jest obowiązana posiadać w każdym czasie fundusze własne dostosowane do rozmiaru prowadzonej działalności i rodzaju usług płatniczych, jakie może świadczyć na podstawie posiadanego zezwolenia.

Europejski Bank Inwestycyjny

Członkami Europejskiego Banku Inwestycyjnego są państwa członkowskie Unii Europejskiej. Bank ten ma osobowość prawną. Europejski Bank Inwestycyjny pozyskuje środki finansowe na rynkach kapitałowych (nie z budżetu Unii) po czym udziela pożyczek (o niskiej stopie procentowej) państwom Unii oraz państwom sąsiedzkim. Głównym celem udzielanych pożyczek są projekty służące ochronie środowiska czy poprawie infrastruktury bądź dostaw energii.

Europejski Bank Centralny

Europejski Bank Centralny (EBC) wraz z krajowymi bankami centralnymi tworzą Europejski System Banków Centralnych (ESBC). Natomiast Europejski Bank Centralny i krajowe banki centralne Państw Członkowskich, których walutą jest euro (tworzą tzw. Eurosystem) prowadzą politykę pieniężną Unii. Organy decyzyjne Europejskiego Banku Centralnego kierują Europejskim Systemem Banków Centralnych.

Elektroniczny instrument płatniczy

Pod pojęciem elektronicznego instrumentu płatniczego należy rozumieć każdy instrument płatniczy, w tym z dostępem do środków pieniężnych na odległość, umożliwiający posiadaczowi dokonywanie operacji przy użyciu informatycznych nośników danych lub elektroniczną identyfikację posiadacza niezbędną do dokonania operacji, w szczególności kartę płatniczą lub instrument pieniądza elektronicznego.

Dotacje przedmiotowe

Zgodnie z ustawą o finansach publicznych dotacje przedmiotowe są to środki przeznaczone na dopłaty do określonych rodzajów wyrobów lub usług, kalkulowane według stawek jednostkowych.

Dotacje celowe

Na co można przeznaczyć dotacje celowe?

Kupno zadłużonego mieszkania

Obecnie kupno zadłużonego mieszkania może okazać się korzystne finansowo. Jednakże procedura związana z zakupem zadłużonego mieszkania jest bardziej skomplikowana niż mieszkania z nieobciążoną hipoteką.

Odwrócona hipoteka – czy się opłaca?

Odwrócona hipoteka to dla seniorów szansa na dodatkowe źródło dochodu. Na czym polega odwrócona hipoteka i czy na pewno warto się na nią decydować?

Najtańszy kredyt na rynku – kiedy możesz go wziąć?

Bank udzieli Ci najtańszego kredytu na rynku w sytuacji, jeżeli w okresie dwóch lat od remontu będziesz potrzebował gotówki. Najtańszy kredyt jest zabezpieczony hipotecznie i można go przeznaczyć na każdy cel.

Ile Polacy trzymają w bankach?

Polacy trzymają w bankach 443,4 mld zł. Duża część z tej kwoty mogłaby zarabiać na lokatach i kontach oszczędnościowych, zamiast marnować się na zwykłych rachunkach.

Dewizy a wartości dewizowe

Mianem dewiz określamy papiery wartościowe i inne dokumenty pełniące funkcję środka płatniczego, wystawione w walutach obcych.

Nowa seria monet okolicznościowych NBP: GALERIA

Narodowy Bank Polski przygotował nową serię monet okolicznościowych pt. "Polskie kluby piłkarskie". Jako pierwsza na monetach pojawiła się Polonia Warszawa. 11 listopada 2011 r. do obiegu wprowadzono 50 000 srebrnych monet pięciozłotowych i 800 000 złotych monet dwuzłotowych.

Autoryzacja transakcji płatniczejosoba

Przez autoryzację transakcji płatniczej należy rozumieć sytuację, w której płatnik wyraził zgodę na wykonanie transakcji płatniczej w sposób przewidziany w umowie między płatnikiem a jego dostawcą. Zgoda może dotyczyć także kolejnych transakcji płatniczych.

Akceptant

Przez akceptanta należy rozumieć przedsiębiorcę, który zawarł z agentem rozliczeniowym umowę o przyjmowanie zapłaty przy użyciu elektronicznych instrumentów płatniczych.

Agent rozliczeniowy

Przez agenta rozliczeniowego należy rozumieć bank lub instytucję kredytową prowadzące działalność określoną w art. 3 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych, albo instytucję płatniczą w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych, która uzyskała zezwolenie na prowadzenie takiej działalności.

Polacy nie boją się kredytów w euro

Polacy nie boją się kredytów w euro i mimo większego ryzyka często wybierają zadłużenie w europejskiej walucie. Dlaczego kredyt w euro może być korzystniejszy niż kredyt złotowy?

Co z kredytami hipotecznymi w 2012 roku?

Co z kredytami hipotecznymi w 2012 roku? Specjaliści prognozują, że Rekomendacja S, która wkrótce wejdzie w życie, ograniczy dostęp do kredytów mieszkaniowych około 40 tys. osobom.

Pożyczka na maszyny i urządzenia budowlane

Pożyczka na maszyny i urządzenia budowlane to nowa oferta BZ WBK Finanse & Leasing. Pożyczki i leasing to dla małych i średnich firm budowlanych szansa na zróżnicowanie źródeł finansowania.

W 2012 r. znikną depozyty antypodatkowe

W 2012 r. znikną depozyty antypodatkowe. Ministerstwo Finansów chce wyeliminować lokaty z codzienną kapitalizacją, co przyniesie budżetowi państwa ponad 380 mln zł rocznie.

Polacy niechętnie zaciągają kredyty

Polacy niechętnie zaciągają kredyty – co czwarty Polak nie myśli o braniu pożyczki. Z czego wynikają obawy Polaków przed zaciąganiem kredytów w bankach?

Niewielkie zyski z lokat

Niewielkie zyski z lokat to wynik rosnącej inflacji. Jednak z prognoz NBP wynika, że w przyszłym roku zyski z depozytów bankowych będą większe.

REKLAMA