REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Felgi

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Felgi aluminiowe zimą. Co im grozi?

Felgi aluminiowe zimą nie sprawdzają się - tak brzmi popularny mit motoryzacyjny w Polsce. Ile w nim prawdy? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Felgi aluminiowe używane: warto w nie inwestować?

Nic tak nie dodaje uroku autu jak... lakier metalic i felgi aluminiowe. Te drugie niestety mogą stanowić spory wydatek. Jak szukać oszczędności? Część kierowców wybiera felgi aluminiowe używane. Tylko czy to dobry pomysł?

Uszkodzone felgi aluminiowe. Naprawiać czy zmienić na nowe?

Podczas codziennej eksploatacji nietrudno o uszkodzone felgi aluminiowe. Co w takim przypadku? Lepiej jest obręcze naprawiać czy wymienić na nowe?

Felgi, których marek są produkowane w Polsce?

W Polsce zlokalizowane są fabryki, które produkują felgi ze stopów lekkich będące oryginalnym wyposażeniem sprzedawanych BMW, Mercedesów-Benzów, Fordów oraz Volkswagenów. Które firmy produkują felgi w Polsce?

REKLAMA

Czym charakteryzują się tańsze felgi bez certyfikatów?

Felgi bez odpowiednich certyfikatów mają zazwyczaj atrakcyjny wygląd i są dużo tańsze od produktów spełniających wymogi bezpieczeństwa. Jak rozpoznać felgę bez certyfikatu?

Zimowe felgi - jakie wybrać?

Powszechnie uważa się, że felga aluminiowa nie powinna być używana zimą z uwagi na niekorzystne czynniki na jakie jest narażona - mróz, wysokie zasolenie, wilgoć. Czy zatem trzeba wyposażyć auto w felgi stalowe?

Felgi na zimę - co wybrać?

Niebawem nadejdzie zima. Dla niektórych kierowców jest to czas zakupu nie tylko opon zimowych, ale także nowych felg. Zatem jakie felgi najlepiej się sprawdzą?

Jak zregenerować stalowe felgi?

Największym wrogiem stalowych felg jest rdza. Jednak powierzchowna korozja nie eliminuje felg z dalszej eksploatacji. Usługa regeneracji felg w wyspecjalizowanym serwisie nie kosztuje dużo, jednak można to zrobić we własnym zakresie.

REKLAMA

Jak uzyskać odszkodowanie za uszkodzenie auta po wjechaniu w wyrwę w drodze?

Uszkodzenie felgi czy opony to jedne z mniej poważnych konsekwencji wjechania w wyrwę w drodze. Często dochodzi do uszkodzenia układu kierowniczego, zawieszenia i karoserii auta. Podpowiadamy jak uzyskać odszkodowanie po wjechaniu w wyrwę w jezdni.

Pakiet R-Line dla Volkswagena CC jest już dostępny

Dla klientów, którzy uważają że standardowa wersja Volkswagena CC wygląda ubogo, producent przygotował pakiet R-Line. Zobacz jakie elementy nadwozia i wyposażenia wnętrza obejmuje pakiet R-Line dla Volkswagena CC.

Jak zadbać o opony w samochodzie?

Opona jest jedynym elementem samochodu jaki ma styczność z nawierzchnią. Jest odpowiedzialna za przyspieszanie, hamowanie, trakcję, hałas czy zużycie paliwa. Powierzchnia na jakiej wszystkie cztery opony stykają się z asfaltem jest równa powierzchni kartki A4, dlatego prawidłowy dobór i eksploatacja jest tak ważna. Każde zaniedbanie może prowadzić do wypadku.

Jak dobrać poprawny rozmiar opon i felg? Jakie felgi dobrać do opon?

Opony, to element stanowiący o naszym bezpieczeństwie, a zmieniając ich rozmiar wpływamy m.in. na przyczepność samochodu. Na co zwrócić uwagę przy doborze nowych opon i felg? Jakie parametry powinniśmy znać?

Śruby zabezpieczające do felg: czy warto je kupować?

Niemiła niespodzianka w postaci samochodu ustawionego na cegłach lub pozostawionego na płycie podłogowej będzie nas drogo kosztować. Ktoś połasił się na nasze felgi albo drogie opony? Montując śruby zabezpieczające zwiększamy szansę na uniknięcie takiej kradzieży.

Samodzielna zamiana kół – czy można to zrobić samemu, czy lepiej jechać do warsztatu? Jak samemu zmienić koła?

Wieku kierowców wykonuje proste czynności serwisowe na własna rękę w przydomowym garażu lub pod chmurką na parkingu. Czy „domowym sposobem” można wymienić koła, czy to opłacalnie i przede wszystkim bezpieczne? Rozpatrzmy wszystkie za i przeciw.

Jak wybrać warsztat wulkanizacyjny? Jak powinien być wyposażony dobry warsztat wulkanizacyjny i jakie usługi powinien oferować?

Wybierając warsztat w którym wymieniamy opony – lub całe koła – nie zawsze opłaca się kierować jedynie dobrą ceną. Jeśli chcemy mieć pewność, że wszystko zostało zrobione zgodnie ze sztuką i nasz samochód będzie bezpieczny warto sprawdzić jak wyposażony jest warsztat wulkanizacyjny i czy wulkanizator naprawdę wie co robi.

Felga aluminiowa na zimę? Czy to dobry czy zły pomysł?

Coraz częściej zamiast samych opon kierowcy decydują się na komplet sezonowych kół, a wtedy rodzi się kolejny dylemat. Jakie felgi wybrać: klasyczne stalowe czy jednak lekkie i ładne aluminiowe i w końcu... Czy felgi aluminiowe nadają się do jazdy w zimie?

Co to jest ET? Jak można korygować ET felgi?

Przy kupnie nowych felg trzeba pamiętać nie tylko o odpowiednim rozstawie śrub montażowych. Kolejny ważny parametr to ET, czyli osadzenia. Jeśli o nim zapomnimy może się okazać, ze opona ociera o kolumnę zawieszenia albo całe koło wystaje poza obrys auta. ET możemy jednak w pewnym stopniu korygować.

Jak dbać o felgi aluminiowe – czy trzeba stosować specjalne środki?

Felgi aluminiowe od kilkunastu lat systematycznie wypierają te klasyczne stalowe. Są ładniejsze, lżejsze ale wielu kierowców martwi się o ich trwałość. Niepotrzebnie – dobrze wykonane i polakierowane alufelgi są bardzo trwałe. Potrzebują jednak odrobinę dbałości przy pielęgnacji i wcale nie chodzi o specjalne środki czyszczące.

Jakie znaczenie ma szerokość felgi – czy szersza felga jest zawsze lepsza?

Ta sama opona na feldze rożnej szerokości będzie inaczej pracować. To dlatego auta sportowe mają szersze felgi na osi napędowej. Dzięki szerszym felgom szerokości styku bieżnika z drogą jest większa, a różnica w prowadzeniu auta jest oczywista. Wiele zależy jednak od stylu jazdy konkretnego kierowcy – każdy inaczej będzie też odczuwać różnice.

Jak zregenerować stare felgi i inne zardzewiałe elementy pojazdu zabytkowego?

Część prac związanych z regeneracją starych felg i zardzewiałych elementów należy powierzyć specjaliście, niektóre jednak można wykonać samemu.

Jakie oznaczenia znajdują się na oponie? Co można z nich wyczytać: data produkcji, limit prędkości, wzmocnienie ścianek

Szerokość, profil, wielkość felgi na jakiej powinna być zamontowana, nośność, dopuszczalna prędkość maksymalna, ale też data produkcji i informacje o dodatkowych właściwościach – to wszystko zapisane jest na ścianie bocznej opony. Trzeba tylko wiedzieć JAK te dane rozszyfrować.

Co daje doważanie kół na samochodzie?

Proces doważania kół zamontowanych na samochodzie eliminuje błędy, które powstają w wyniku "laboratoryjnego" wyważania koła na wyważarce.

Montujemy szersze opony – o czym pamiętać, jakie są wady i zalety gum szerszych niż fabryczne?

Wielu kierowców decyduje się na opony szersze niż te fabryczne. Takie rozwiązanie ma swoje uzasadnienie, ale niesie też ze sobą pewne niebezpieczeństwa. Jakie? Na co trzeba uważać zakładając szersze opony niż te zalecane przez fabrykę?

Dlaczego zimowe opony nie nadają się do jazdy latem?

Zimowe opony trzeba zastąpić letnimi wtedy, kiedy średnia dobowa temperatura przekracza 7 stopni. Dlaczego wymiana jest konieczna?

Jak przechowywać opony?

Większość kierowców ma do swojego auta dwa komplety opon – letnie i zimowe. Co zrobić z oponami, ewentualnie całymi kolami, których w danym sezonie nie używamy? W jaki sposób je właściwie przechowywać?

Jak czyścić i polerować powierzchnie chromowane?

Ozdobą starych pojazdów są lśniące chromem zderzaki, listwy, klamki, wloty powietrza do komory silnika, kołpaki na koła lub nawet całe felgi. O chromowane powierzchnie trzeba się odpowiednio troszczyć.

Jak postępować z zardzewiałymi felgami, zderzakami i innymi elementami?

Z problemem zniszczonych przez korozję elementów swoich pojazdów spotkali się wszyscy właściciele zabytków na kołach. Walka z rdzą przypomina walkę z wiatrakami.

Dlaczego koła odkręcają się podczas jazdy?

Odkręcające się nakrętki lub śruby w kołach to niestety dość powszechny problem, który dotyczy zarówno aut z aluminiowymi, jak i stalowymi felgami. Dlaczego tak się dzieje? Co mogło się zepsuć? Jak walczyć z odkręcającymi się samoczynnie podczas jazdy śrubami?

Czy wiesz jak czyścić felgi aluminiowe?

Felgi aluminiowe pokrywane są nawet trzema warstwami lakieru, co nadaje im efektowny wygląd. Niestety bardzo szybko osadza się na nich brud, który trudno jest usunąć bez uszkodzenia lakieru. Stosowanie się do kilku prostych zasad ułatwi jednak skuteczną pielęgnację tego typu felg.

Zmiana opon z zimowych na letnie, kiedy to zrobić? Ekspert radzi


Opony zimowe należy założyć na auto, gdy temperatura w dzień spadnie poniżej pewnego poziomu. Tak samo działa to w drugą stronę: na wiosnę warto zmienić zimówki na opony letnie.

Kiedy należy zmienić opony z zimowych na letnie? Dlaczego nie należy jeździć na zimówkach latem?

Opony zimowe doskonale sprawdzają się w niskich temperaturach, gdy pada śnieg, i tylko w takich warunkach należy ich używać. W lecie zimówki będą gorzej hamowały, gorzej poradzą sobie z deszczem. Dlatego dobrze jest wymienić opony już na wiosnę, gdy temperatury przez całą dobę będą już dodatnie.

Czy przebitą oponę zawsze można naprawić?

Łata na kole ma trwałość nawet 30 tysięcy kilometrów, może więc wytrzymać nawet cały okres "życia" opony. Niestety nie każde uszkodzenie da się załatać.

Kiedy nie można naprawić przebitej opony?

Uszkodzonej opony nie trzeba od razu wymieniać. Warsztaty wulkanizacyjne są w stanie załatać różnego rodzaju przebicia. Taka „łatka” ma trwałość nawet 30 tysięcy kilometrów, a to oznacza, że jest w stanie przeżyć cały czas eksploatacji opony. Niestety, nie da się załatać każdej dziury.

Sport Way: Limitowana seria Renault Fluence


Sport Way to limitowana edycja kompaktowego sedana Renault o nazwie Fluence. Inżynierowie francuskiej marki nadali Renault Fluence bardziej sportowy charakter poprzez zamontowanie dodatkowych elementów karoserii.

Czy warto kupić aluminiowe felgi? Ekspert radzi

Aluminiowe felgi to nie tylko ładny dodatek do auta. Popularne "alusy", zamiast tradycyjnych stalowych felg, dają wymierne korzyści: dzięki lżejszym felgom mniej zużywają się zawieszenie i hamulce, można także zauważyć spadek zużycia paliwa.

Czy aluminiowe felgi to dobry wybór? Poradnik eksperta

Potocznie zwane "alufelgami", aluminiowe obręcze są lżejsze od stalowych. Dzięki temu zmniejsza się zużycie zawieszenia i hamulców, auto zacznie też zużywać trochę mniej paliwa.

Black Edition – limitowana seria Porsche 911


Wiosną 2011 roku rozpocznie się sprzedaż Porsche 911 w limitowanej serii Black Edition. Powstanie jedynie 1911 egzemplarzy tej serii w dwóch wariantach nadwozia; coupe i cabrio. Porsche 911 Black Edition wyróżnia się lakierowanym na czarno nadwoziem, felgami i zaciskami hamulców.

Felgi: polerować, malować czy chromować?


Jest kilka sposobów na poprawę wyglądu naszych felg. Możemy je wypolerować, pomalować lub pochromować. Niektóre z tych czynności możemy wykonać samemu, inne trzeba zlecić specjaliście.

Felga: polerowanie, malowanie czy chromowanie?

Nie od dziś wiadomo, że chromowane elementy auta stały się pewnego rodzaju wyznacznikiem prestiżu. Auta wyposażone w pakiety chromowanych dodatków i chromowane felgi, błyszczą i zwracają na siebie uwagę. A jak wygląda sytuacja, kiedy sami chcielibyśmy dodać swojemu pojazdowi troszkę blasku, a przy tym zaoszczędzić?

Wirtualny Tuning - o co w tym wszystkim chodzi?

Każdy zarażony bakcylem tuningu, przed zainwestowaniem w przeróbki swojego auta, chciałby zobaczyć czy efekt końcowy warty będzie nakładu pracy i gotówki. Taką możliwość daje nam wirtualny tuning. Co to takiego?

Jak zdjąć oponę z felgi?

W obecnych czasach nie praktykuje się samodzielnego naprawiania uszkodzonych opon. Liczne wyspecjalizowane warsztaty wulkanizacyjne zrobią to szybko, solidnie i tanio.

Jak zdejmować opony z felg?

Dziś już nie trzeba posiadać specjalnych umiejętności i tracić czasu na samodzielne naprawy uszkodzonych opon. Za niską cenę, zrobią to za nas warsztaty wulkanizacyjne.

Kiedy opona nie nadaje się do naprawy?

Od razu zaznaczymy, że ocenę stanu technicznego naszego ogumienia lepiej pozostawić specjalistom. Nie dajmy się im jednak naciągnąć, jeżeli stwierdzą, że powodem wymiany są przebicie gwoździem czy niewielkie otarcia.

Jak odzyskać pieniądze od zarządcy drogi za uszkodzone auto?


Najważniejsze to dobrze zebrać dowody i udokumentować, że szkoda faktycznie spowodowana jest niedoskonałością jezdni.

Wyjazd samochodem do Andory

Andora to kraj będący wcześniej pod protektoratem Francji, współcześnie jako niezależne państwo oferuje bogatą ofertę turystyczną i rozrywkową. Podróżując po tym kraju zimą pamiętajmy o niezbędnym wyposażeniu naszego pojazdu tj.: koło zapasowe, sprawne hamulce oraz łańcuchy przeciwślizgowe.

Wpływ rozmiaru kół na prowadzenie

Na ulicach coraz częściej pojawiają się samochody o niestandardowym rozmiarze opon i felg.  Ma to na celu nie tylko poprawienie trakcji ale również zwiększenie atrakcyjności wizualnej auta.

Na co wpływa zmiana rozmiaru kół?

Coraz częściej spotyka się auta na większych oponach i felgach niż standardowe. Użytkownicy nie robią tego tylko w celu polepszenia trakcji, lecz w dużej mierze dla poprawy wyglądu auta.

Jaką szerokość opon zimowych wybrać?

Sezon zimowy to czas zakupu i wyboru opon zimowych. W tym poradniku doradzimy jak wybrać opony o odpowiednich parametrach i czy stosowanie węższych opon zimą ma sens.

Odnawianie felg stalowych - jak to zrobić?


Stalowe felgi rdzewieją. Nie trzeba jednak wtedy kupować nowych. Można je zregenerować samemu.

Jak odnowić felgi stalowe?

Na każdej feldze stalowej wcześniej czy później pojawi się rdza. Jednak nie ma potrzeby zakupu nowych felg. Pokażemy, jak domowym sposobem zregenerować felgi stalowe.

REKLAMA