REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ETPCz

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł w sprawie aborcji w Polsce

Polska naruszyła Europejską Konwencję Prawa Człowieka w stosunku do ciężarnej kobiety, której zakazano dostępu do legalnej aborcji z powodu zespołu Downa płodu ze względu na reformę polskiej legislacji - uznał w czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, dodając, że kobieta została narażona na cierpienie i poważne konsekwencje psychologiczne.

TK o możliwości kontroli statusu sędziów krajowych przez ETPC

Przepis Konwencji o ochronie praw człowieka w zakresie, w którym m.in. umożliwia Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka i sądom krajowym przeprowadzenie kontroli statusu sędziów krajowych jest niezgodny z konstytucją - wynika z wydanego w czwartek wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

ETPCz orzekł w sprawie skargi złożonej przez dwoje polskich sędziów

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, iż Polska musi podjąć szybkie działania w celu rozwiązania problemu braku niezależności Krajowej Rady Sądownictwa.

ETPC w sprawie migrantów na granicy

Europejski Trybunał Praw Człowieka nakazał Polsce zapewnić migrantom na granicy żywność, ubrania, opiekę medyczną.

REKLAMA

ETPCz: o powoływaniu sędziów do Izby Dyscyplinarnej SN

Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził poważne nieprawidłowości w powoływaniu sędziów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

ETPC przychylił się do skargi odwołanych sędziów

ETPC w sprawie dwojga sędziów orzekł, iż Polska naruszyła przepis Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Do orzeczenia odniósł się premier Mateusz Morawiecki.

In vitro i prawo do ubezpieczenia społecznego – wyrok ETPCz

Czy podjęcie przez pracownicę nowego zatrudnienia w trakcie procedury in vitro stanowi podstawę do odmowy ubezpieczenia społecznego?

ETPCz o wyborze polskiego TK

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) uznał, iż wybór polskiego Trybunału Konstytucyjnego był nieprawidłowy, co spowodowało niezgodność z prawem składu orzekającego.

REKLAMA

Odebranie władzy rodzicielskiej i adopcja z błędami - wyrok ETPCz

ETPCz wydał wyrok w sprawie Strand Lobben i Inni przeciwko Norwegii, stwierdzając naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego. Odebranie władzy rodzicielskiej i zezwolenie rodzinie zastępczej na adopcję nastąpiło z licznymi błędami.

Nadmierny przymus policji - wyrok ETPC

Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał w maju 2019 r. wyrok o nadmiernym stosowaniu środków przymusu przez polską policję. Naruszony został zakaz tortur oraz nieludzkiego i poniżającego traktowania. ETPC zasądził na rzecz poszkodowanego 25 tys. zł zadośćuczynienia.

Polska naruszyła zakaz tortur oraz nieludzkiego i poniżającego traktowania - wyrok ETPCz

Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie Kanciał przeciwko Polsce. W opinii ETPCz Polska naruszyła zakaz tortur oraz nieludzkiego i poniżającego traktowania. Zastosowano nadmierny przymus bezpośredni w trakcie i po zatrzymaniu. Nie przeprowadzono ponadto odpowiedniego postępowania wyjaśniającego w tej sprawie.

ETPCz w Strasburgu - roszczenia o słuszne zadośćuczynienie

Zgodnie z Artykułem 41 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, jeżeli Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu stwierdzi, że nastąpiło naruszenie Konwencji lub jej Protokołów, oraz jeżeli prawo wewnętrzne Polski pozwala tylko na częściowe usunięcie konsekwencji tego naruszenia, Trybunał orzeka, gdy zachodzi taka potrzeba, o przyznaniu słusznego zadośćuczynienia pokrzywdzonej stronie.

Skarga do ETPCz - komu i kiedy przysługuje?

Europejski Trybunał Praw Człowieka jest sądem międzynarodowym i jednym z organów Rady Europy. Został utworzony w celu rozpatrywania skarg za naruszenie praw i wolności człowieka określonych w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Kto zatem ma prawo do jej złożenia i jakie konieczne przesłanki muszą być przy tym spełnione?

Postępowanie przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka

Postępowanie przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka następuje po wniesieniu skargi, z którą może wystąpić każdy obywatel w ciągu 6 miesięcy od daty podjęcia ostatecznej decyzji.

Skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Każdy obywatel ma prawo wnieść skargę to Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Uprawnienie to wynika z Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

Rodzaje skarg składanych do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu to sąd międzynarodowy, którego głównym celem jest ochrona praw i wolności. Czyni to poprzez rozpatrywanie skarg, które są do niego wnoszone.

REKLAMA