REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Energia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rekompensaty dla branż energochłonnych 2019 - ważne oświadczenie

Przedsiębiorcy energochłonni, którzy chcą dostać rekompensaty za 2019 rok, muszą w ciągu 14 dni od 29 sierpnia br. zrzec się wsparcia oferowanego przez tzw. ustawę o cenach prądu.

Małe i średnie firmy będą mogły być prosumentami

Rząd przyjął tzw. pakiet prosumencki, zawarty w projekcie noweli ustawy o OZE autorstwa Ministerstwa Energii. Pakiet rozszerza status prosumenta także na małe i średnie firmy.

Rekompensaty dla przedsiębiorstw z branż energochłonnych 2019

Rząd przyjął projekt uprawniający ok. 300 przedsiębiorstw z branż energochłonnych do uzyskania rekompensat. Będą one przyznawane za koszty uprawnień do emisji dwutlenku węgla zawarte w cenie energii. Pierwsze wypłaty mają nastąpić w 2020 r.

Rekompensaty za energię

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział rekompensaty z tytułu wzrostu cen energii. Mają je dostać wszystkie gospodarstwa domowe, bez względu na dochód.

REKLAMA

Znaczny wzrost cen prądu w 2019 r.

Energia elektryczna jest niezbędna. Czy w 2019 r. zapłacimy więcej za prąd?

Gwałtowny wzrost cen energii

W ostatnich miesiącach gwałtownie rosną ceny energii. Jak na podwyżkę powinni zareagować przedsiębiorcy? Przedstawiamy analizę Konfederacji Lewiatan.

Ulgi w opłacie mocowej dla przedsiębiorstw energochłonnych

Czy będą ulgi Sprawa ulg dla przedsiębiorstw z branż energochłonnych w tzw. opłacie mocowej? Sprawa ta jest w dyskusji; przedłuża się m.in. wobec obecnych zysków branży – ocenił w poniedziałek minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Ustawa o rynku mocy, wzrosną opłaty za prąd

Sejm przyjął w piątek trzy poprawki Senatu do ustawy o rynku mocy. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Co zakładają poprawki oraz jak nowe regulacje wpłyną na ceny energii?

REKLAMA

Nowe przepisy o OZE wchodzą w życie

Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) ma na celu ochronę konsumentów przed wzrostem cen prądu. Czy niekorzystnie wpłynie to na sytuację inwestorów?

Obowiązkowy audyt energetyczny dla firm

Niewiele firm wykonuje audyt energetyczny. Co grozi za niewykonanie tego obowiązku?

Intensywny rozwój transportu elektronicznego zaplanowany na lata 2019-2025

Transport elektroniczny to przyszłość. Tego samego zdania jest polski rząd, który zaplanował intensywny rozwój sektora elektromobilności oraz stabilizację sieci elektroenergetycznej.

XXV Konferencja Energetyczna EuroPOWER

W dniach 5 – 6 kwietnia 2017 r. w Hotelu Westin w Warszawie odbędzie się XXV Konferencja Energetyczna EuroPOWER organizowana przez MM Conferences S.A. Infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Elektrownie wiatrowe w Polsce

Trendy światowe w zakresie energii odnawialnej mogłyby wskazywać, że energetykę wiatrową czekają złote lata. Tymczasem w przypadku naszego kraju zawisły nad nią czarne chmury.

Elektrociepłownia PKN Orlen Płock spełnia już normy emisji spalin UE

Nowa elektrociepłownia PKN Orlen w Płocku została wyposażona w nową instalację do odsiarczania spalin. Pozwala ona zredukować emisję szkodliwych gazów do atmosfery spełniając tym samym najnowsze normy UE.

Bez ograniczeń w dostawach prądu

Od godziny 13 w środę znikną ograniczenia w dostawach prądu. Zakłady przemysłowe mogą wznowić normalną produkcję - powiedział wicepremier Janusz Piechociński. Ograniczenia w dostawie prądu są wynikiem trwających na terenie całego kraju wysokich temperatur.

Ustawa o odnawialnych źródłach energii podpisana

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE). Ustawa pozwoli uzyskać do 2020 r. 15 proc. udział energii odnawialnej w całkowitym zużyciu energii.

Przedsiębiorcy proponują zmiany w ustawie o OZE

Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie zmian w ustawie o odnawialnych źródłach energii. Prace nad ustawą ma rozpocząć Sejm w tym tygodniu. Chodzi o wprowadzenie zapisów dotyczących okresu przejściowego oraz elastyczności w rozliczeniach obowiązku produkcji w ramach systemu aukcyjnego.

Oznakowanie urządzeń elektrycznych - nowe przepisy w 2014 roku

Wszystkie sprzedawane w Polsce sprzęty elektroniczne powinny od 2014 roku posiadać informacje o swojej efektywności. Informacja taka powinna znajdować się na etykiecie energetycznej oraz w materiałach promocyjnych.

Wzrosną koszty utrzymania mieszkania

Wzrost kosztów utrzymania mieszkania związany jest z podwyżkami cen energii. Na wzrost kosztów utrzymania mieszkania bezpośredni wpływ ma wprowadzenie nowej taryfy gazowej. Co jeszcze podrożało?

Zasilanie terenu budowy

Zasilenie terenu budowy w energię elektryczną jest niewątpliwie jedną z najważniejszych kwestii w ramach przygotowania przyszłej realizacji docelowych prac budowlanych. W celu uzbrojenia technicznego działki budowlanej w energię elektryczną inwestor powinien wykonać przyłącze energii elektrycznej.

Kalkulator kosztów energii

Kalkulator kosztów zużycia energii elektrycznej oblicza, ile prądu zużywasz rocznie, miesięcznie i dziennie. I ile za to płacisz. Podajesz cenę jednego kilowata (1 kWh) urządzenia podłączonego do prądu i określasz, jak często go używasz.

Kalkulator kosztów energii

Kalkulator kosztów zużycia energii elektrycznej oblicza, ile prądu zużywasz rocznie, miesięcznie i dziennie. I ile za to płacisz. Podajesz cenę jednego kilowata (1 kWh) urządzenia podłączonego do prądu i określasz, jak często go używasz.

Ekoenergia, czyli jak pozyskać energię słoneczną?

Kolektory słoneczne to obecnie jedne z najczęstszych inwestycji w domach, w których liczy się oszczędzanie i ekologia. Dzięki solarom pozyskujemy energię słoneczną, którą możemy wykorzystać do ogrzania domu, czy wody. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w miejscach, gdzie wykorzystuje się dużo energii przez cały rok.

Jakie są zasady energooszczędnego budowania?

Zasady energooszczędnego budowania powinniśmy zastosować już na etapie projektu. Kompleksowe zaplanowanie inwestycji pozwoli nam nie myśleć o wzroście cen energii. Zastosowanie zasad energooszczędnego budowania zapewni nam ciepło w domu i niższe wydatki na ogrzewanie. Jak tego dokonać?

Zarzut nielegalnego poboru energii – jakie mam prawa?

W niniejszym artykule przedstawiono kilka porad dotyczących sytuacji, w której znalazł się niesłusznie oskarżony o nielegalny pobór odbiorca energii elektrycznej. Podjęcie kilku podstawowych kroków może przyspieszyć wyjaśnienie spornej sytuacji, gdy odbiorca świadomy jest swoich praw i obowiązków.

Technika kondensacji – co to takiego?

Obserwując nieustanny wzrost cen energii nietrudno zauważyć, że czas amortyzacji kondensacyjnych kotłów grzewczych coraz bardziej się skraca. Technika kondensacji to nic innego jak całkowite wykorzystanie energii cieplnej zawartej w spalinach. Co to oznacza?

10 najważniejszych kroków do bezpiecznego i niezawodnego nowego ogrzewania


Rozpoczynając budowę domu często zastanawiamy się jak będziemy go ogrzewać. Do wyboru mamy ogromy wachlarz rozwiązań, jednak najważniejszą rzeczą od której powinniśmy zacząć jest wybór nośnika energii.

Skąd pochodzi energia?


Energię można czerpać z wielu źródeł. Z którego Państwo skorzystają – zależy z jednej strony od potrzeb. Z drugiej strony, jest to zależne od zaopatrzenia i uwarunkowań technicznych.

Ile można zyskać na modernizacji ogrzewania?


Bardzo dużo! Tym więcej, im szybsza będzie decyzja. Wszystkich instalacji grzewczych dotyczy zasada: czas to pieniądz. Pieniądz, który tracimy czekając. I który należy już teraz roztropnie zainwestować w nową instalację. Zalety mówią same za siebie.

Jak zatrzymać ciepło w domu?

W domu niezwykle ważne jest, aby zminimalizować wydatki ponoszone na energię elektryczną. Gdy posiadasz w swoim gospodarstwie domowym zarówno ogrzewanie jak i klimatyzację wówczas urządzenia te pochłaniają około 70% całych wydatków na energię elektryczną w domu. Warto zatroszczyć się o to, aby zminimalizować te koszty redukując zużycie energii.

Jak budować energooszczędnie?

Energooszczędność oznacza po pierwsze ograniczenie negatywnego wpływu użytkowania domu na środowisko, po drugie oszczędności wynikające z obniżenia zużycia energii. Aby tak się stało należy jednak dobrze przygotować projekt domu oraz używać dobrej jakości materiałów budowlanych przy budowie. Konieczny jest też przemyślany dobór dostępnych rozwiązań energooszczędnych.

Jak wymienić gniazdko i wtyczkę?

Gniazdko elektryczne to równie podstawowy element domowej instalacji elektrycznej co wyłącznik lub ściemniacz. Zatem jego wymiana niewiele odbiega od wymiany tych elementów i można ja wykonać samemu.

Jakie jest zapotrzebowanie na energię cieplną

Mając kocioł na dane paliwo można ocenić ilość wymaganej energii poprzez ocenę jej strat w czasie ogrzewania. Wśród potencjalnych elementów, które mogą mieć wpływ na dobór mocy kotła można wyróżnić kubaturę i bryłę budynku.

Jak i kiedy wymienić wyłącznik elektryczny?

Powodem, dla którego musisz wykonać wymianę włącznika elektrycznego może być uszkodzenie włącznika. Nie wszystkie awarie, których efektem jest brak prądu wymagają wymiany wyłącznika. Niektóre są bardzo proste do usunięcia, w przypadku trudniejszych – będzie Ci potrzebna fachowa pomoc.

Jak obliczyć napięcie na końcu linii przesyłowej?

Jeśli chcesz obliczyć napięcie na końcu linii przesyłowej, skorzystaj z prostego wzoru, który znajduje się poniżej.

Jakie są grzejniki elektryczne?

Źródłem ciepła, obok gorącej wody, jest i energia elektryczna. Zasada wymiany ciepła z otoczeniem może odbywać się poprzez konwekcję jak i promieniowanie.

Ile mocy potrzebuje dom?

Korzystasz ze zmywarki, telewizora, radia, dwóch komputerów, mikrofalówki? A może wystarczy Ci lodówka, pralka i czajnik bezprzewodowy? Pytania wydawałoby się prozaiczne, ale musisz się nad nimi dobrze zastanowić, ponieważ są to niezbędne informacje dla obliczenia zapotrzebowania na moc Twojego domu.

Jaki grzejnik do pomieszczenia?

Grzejniki w instalacji c.o. pełnią funkcję przekaźnika ciepła.

Ułatwienia na zimę

Lato nie sprzyja myśleniu o zimowych problemach, tymczasem jest to najlepsza pora, aby wprowadzić kilka rozwiązań, które uproszczą zimowe trudy.

Energooszczędność a certyfikat energetyczny

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku (certyfikat lub paszport energetyczny) polega na obliczeniu zapotrzebowania domu na energię zużywaną w procesie ogrzewania, klimatyzacji, wentylacji.

Właściwa instalacja elektryczna

Wstępnie zaplanowaną, po konsultacji z elektrykiem , instalację należy podzielić na obwody dostarczające energię do punktów oświetleniowych oraz gniazd zasilania.

Zasada działania kolektora słonecznego

Kolektor pobiera energię z promieniowania słonecznego. Przechwycona energia jest przekazywana za pomocą nośnika ciepła np.: cieczy (glikol, woda) lub gazu do instalacji grzewczej.

Pozyskiwanie energii słonecznej przez kolektory

Kolektory słoneczne w Polsce wykorzystuje się głównie do podgrzewania wody użytkowej. Najczęściej oznacza to zakup kilku kolektorów. Kolektory słoneczne czerpią energię z odnawialnego źródła, jakim jest Słońce, zatem zainstalowanie ich w domu można uznać za wkład w ochronę środowiska i działanie ekologiczne – spójne z polityką energetyczną Unii Europejskiej.

Jakich budynków dotyczy obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej?

Od 1 stycznia 2009 r. na podstawie ustawy z dnia 19 września 2007r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane (Dz. U Nr 191, poz. 1373) świadectwo charakterystyki energetycznej obowiązuje dla każdego budynku oddawanego do użytkowania oraz budynku podlegającego zbyciu lub najmowi, a także w przypadku, gdy w wyniku przebudowy lub remontu budynku ulega zmianie jego charakterystyka energetyczna.

Organizacje konsumenckie

 

REKLAMA