REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Energia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Taryfa na prąd dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców będzie regulowana

Taryfa na prąd dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców będzie regulowana - powiedział w piątek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Zaznaczył, że dotyczy to 95 proc. przedsiębiorców w Polsce.

Samochody elektryczne sposobem na kryzys energetyczny

Samochody elektryczne. W związku z rosnącymi stawkami za prąd i brakami w dostawach gazu oraz węgla coraz więcej mówi się o kryzysie energetycznym. Jak wskazują eksperci, sposobem na niedobory prądu mogą być samochody elektryczne. Każdy z nich to potencjalny bank energii dla budynków i odciążenie dla sieci. Czy kierowcy zostaną prosumentami tak jak właściciele fotowoltaiki?

Sezon grzewczy 2022. Kampania edukacyjna „Stopień mniej znaczy więcej”

Sezon grzewczy 2022. W Poznaniu ruszyła kampania edukacyjna „Stopień mniej znaczy więcej”. Celem akcji jest uświadomienie mieszkańców, że już prosta zmiana nawyków korzystania z ogrzewania przekłada się na ograniczenie zużycia paliw, zmniejszenie wydatków i poprawę jakości powietrza.

Przedsiębiorcy szykują się na trudną jesień

Taniec na granicy opłacalności, konieczność redukcji zatrudnienia i zmniejszenia siły operacyjnej, wielki problem dla małych firm i wielkich fabryk - przedsiębiorcy są zgodni, że jesień będzie czasem próby dla wielu firm.

REKLAMA

Tarcza Solidarnościowa dla przedsiębiorstw energochłonnych

Rząd zaoferuje jeszcze w tym roku wsparcie dla przedsiębiorstw energochłonnych w wysokości 5-6 mld zł - poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Ma to być dofinansowanie do zakupów energii elektrycznej i gazu - dodał.

Zamrożenie cen energii elektrycznej do 2000 kWh rocznie. Ulga za zmniejszenie zużycia prądu

Rząd proponuje "Tarczę Solidarnościową" zamrażającą w 2023 r. ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych na poziomie z 2022 r. do zużycia 2000 kWh rocznie - zapowiedział 15 września 2022 r. premier Mateusz Morawiecki. Administracja rządowa i samorządowa jest zobowiązana do zmniejszenia zużycia prądu o 10 proc. - dodał.

Kryzys energetyczny a ekologia i cele klimatyczne

W aktualnej trudnej sytuacji geopolitycznej, co przekłada się na problemy gospodarcze i energetyczne, nie jest nam potrzebna zmiana celów redukcyjnych, a jedynie zmiana drogi dojścia do tych celów. Można to osiągnąć poprzez przejściowe zapewnienie dostaw energii po akceptowalnej cenie (krótkoterminowo) i nie trzeba przy tym rezygnować z realizacji celów klimatycznych w dłuższym terminie (intensyfikacja rozwoju OZE i zwiększenie efektywności energetycznej) – pisze dr inż. Krystian Szczepański, Dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska-Państwowego Instytutu Badawczego.

Czy zabraknie węgla na zimę?

Polakom może zabraknąć tej zimy węgla do ogrzewania. Według ekspertów może to być nawet 6 mln ton tego surowca.

REKLAMA

Oszczędzanie energii w miastach

Hanower to pierwsze duże miasto w Niemczech, które poważnie podeszło do apeli ministra gospodarki Roberta Habecka o oszczędzanie energii. Władze miejskie postanowiły m.in. zrezygnować z podgrzewania wody w basenach krytych i zewnętrznych, a w obiektach sportowych będzie można brać tylko zimne prysznice – pisze 28 lipca portal dziennika "Bild". W polskich miastach coraz większy nacisk kładziony jest na energooszczędność.

Czy Polacy oszczędzają energię wyjeżdżając na wakacje? [Badanie]

W tym sezonie wakacyjnym aż 69 proc. Polaków planuje zwracać większą niż w poprzednich latach uwagę na zużycie prądu. Rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że racjonalne użytkowanie urządzeń elektrycznych staje się szczególnie ważne dla gospodarstw domowych. Bo choć jako konsumenci nie mamy wpływu na ceny prądu, możemy w znacznym stopniu wpłynąć na wysokość naszych rachunków za energię elektryczną.

Ogromne podwyżki cen energii w 2023 roku mogą wywołać w Polsce recesję

Podwyżki cen energii w 2023 roku mogą sięgnąć kilkadziesiąt procent. Powody to: rosnące ceny i obawy o dostępność węgla i gazu, a także kurcząca się rezerwa mocy elektrowni konwencjonalnych windują ceny energii elektrycznej na rynku hurtowym, gdzie w ostatnich tygodniach rekord goni rekord. W efekcie – jak zapowiedział już prezes URE Rafał Gawin – w 2023 roku Polacy mogą się spodziewać horrendalnych podwyżek na rachunkach za prąd.

Szwajcaria/ Media: Polska jest świetnie przygotowana na odcięcie gazu z Rosji

To był szok dla wielu krajów, ale nie dla Polski. Rząd polski od lat ostrzegał, że Putin może wykorzystać dostawy gazu do Europy jako broń – komentuje w piątek szwajcarski dziennik „Die Weltwoche” wyłączenie przez Gazprom dostaw gazu do Polski

Gaz-System: gaz płynie zgodnie z zamówieniami; magazyny wypełnione w ok. 80 proc.

Transport gazu do odbiorców jest realizowany zgodnie z ich bieżącym zapotrzebowaniem - zapewnił w środę Gaz-System. Spółka nie przerwała zatłaczania gazu do magazynów, a poziom ich wypełnienia wynosi ok. 80 proc.; to dodatkowe zabezpieczenie w obecnej sytuacji - dodał.

Polski system przesyłowy gazu - ponad 11 tys. km gazociągów

Polski system przesyłowy, zarządzany przez operatora Gaz-System liczy prawie 11,4 tys. km gazociągów. W 2021 r. przepłynęło nim 19,3 mld m sześc. gazu - wynika z danych operatora.

Rosyjska agresja przedefiniuje globalny rynek węglowy

Rosyjska agresja przedefiniuje globalny rynek węglowy i uzależni świat od węgla. Pierwszą fazę globalnego kryzysu energetycznego wywołał niedobór gazu ziemnego, teraz nadchodzi kryzys węglowy - twierdzi Bloomberg

Gazociąg Baltic Pipe - otwarcie we wrześniu 2022 r. Od stycznia 2023 r. przesył 1,1 mln m3/h

We wrześniu 2022 r. Gaz-System planuje otwarcie gazociągu Baltic Pipe. Od stycznia 2023 r. będzie on tłoczyć 1,1 mln m sześc. gazu na godzinę – poinformował 25 stycznia 2022 r. prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.

Coraz więcej firm chce przechodzić na zieloną energię

Nowa polityka energetyczna Polski zakłada przyspieszenie inwestycji w OZE. Czy w związku z tym więcej firm będzie inwestować w zieloną energię?

Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku (PEP2040) - aktualizacja

W dniu 29 marca 2022 r. Rada Ministrów przyjęła założenia do aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040) – wzmocnienie bezpieczeństwa i niezależności energetycznej, przedłożone przez ministra klimatu i środowiska.

Energooszczędne budownicwto - dachy pomagają oszczędzać energię

Dach jest jednym z kluczowych elementów dla energooszczędności budynku, więc jego odpowiednie zaprojektowanie wraz z użyciem najwyższej jakości materiałów przyczynia się do podniesienia standardu obiektu i pomaga w zdobyciu pożądanego świadectwa.

Rok 2022 kluczowy dla energetyki - bez szybkich zmian transformacja nie będzie możliwa

Ogromny wzrost cen prądu wzbudził obawy wśród konsumentów oraz firm. Niestety, szybkiego powrotu do taniej energii prawdopodobnie nie będzie. Jak wskazują eksperci, najpierw potrzebna jest głęboka reforma systemu energetycznego w kierunku inteligentnych i rozproszonych mikrosieci. Przyjmowane dotąd rezolucje były zbyt słabe, aby zainicjować potrzebne zmiany. W 2022 roku potrzebne będzie znaczne przyspieszenie regulacji, zarówno na poziomie unijnym, jak i regionalnym.

Ceny energii. Inteligentne rozwiązania szansą dla przemysłu

Ceny energii, czy czeka nas wzrost cen? W całej Europie przemysł wkracza w zimowe miesiące z niepewnością dotyczącą stabilności cen energii. Ceny gazu ziemnego osiągnęły już poziom sześciokrotnie wyższy niż w tym samym okresie w 2020 roku. Rosnące koszty energii mogą stanowić zagrożenie dla konkurencyjności firm przemysłowych. Jak przemysł może zabezpieczyć się przed rosnącymi cenami prądu i widmem blackoutów? Pomocne mogą być magazynowanie energii, inteligentne czujniki oraz własne źródła pozyskiwania mocy, np. ze słońca.

O ile wzrosną ceny energii?

Ceny energii. Nie możemy nie widzieć rzeczywistości; trzeba liczyć się ze wzrostami cen energii – przyznała 21 września 2021 r. szefowa departamentu rozwoju rynków i spraw konsumenckich URE Małgorzata Kozak. Oceniła przy tym, iż „podgrzewanie atmosfery” perspektywą wzrostu cen np. o 40 proc. jest obecnie niezasadne.

Fotowoltaika i energia z OZE - co Polacy sądzą o zielonej energii

Fotowoltaika i energia z OZE. W związku z dynamicznym rozwojem branży odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce, firma SunSol postanowiła przeprowadzić badanie, by sprawdzić, jaki jest stosunek Polaków do źródeł zielonej energii. I jak się okazało, jest on bardzo pozytywny.

Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej

Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej. Urząd Regulacji Energetyki informuje, że z ofert wolnorynkowych (nie podlegających zatwierdzeniu przez Prezesa URE) korzysta już ponad 37 proc. klientów w gospodarstwach domowych (ponad 5,8 mln). Tylko w czerwcu 2021 sprzedawcę prądu zmieniło 2,3 tys. odbiorców. Od początku 2021 r. takiej zmiany dokonało 22 tys. odbiorców: ponad 17 tys. klientów indywidualnych i prawie 5 tys. biznesowych. Od 2007 roku sprzedawcę prądu w naszym kraju zmieniło łącznie prawie 929 tys. odbiorców.

Prąd 3.0 i zmiana rozliczeń prosumentów a perspektywy dla fotowoltaiki w Polsce

Fotowoltaika w Polsce. Ostatnie tygodnie na rynku fotowoltaiki były intensywne. Najpierw do opinii publicznej trafiła informacja o planowanych zmianach systemu rozliczeń dla prosumentów. Następnie przedstawione zostały szczegóły programu Mój Prąd 3.0. Nie zabrakło obaw o to, w jakich barwach maluje się przyszłość fotowoltaiki w Polsce. W jakim kierunku dalej będzie rozwijał się rynek oraz jakich zmian wymaga? Wyjaśniają eksperci Agnieszka Kozłowska-Korbicz oraz Krzysztof Bukała.

Są pieniądze na zielone i wodorowe technologie

W Krajowym Planie Odbudowy przewidziano ponad 1 mld euro na inwestycje w innowacyjnych branżach związanych z zielonymi technologiami i ok. 800 mln euro na rozwój technologii wodorowych – poinformował wiceminister klimatu Adam Guibourge-Czetwertyński.

Podwyżka cen energii. Czy małe firmy to wytrzymają?

Coraz wyższe koszty uprawnień do emisji CO2 wpłynęły na wzrost cen energii średnio o 15% od początku roku. Zdaniem ekspertów nic nie wskazuje na to, że ceny zaczną spadać, rozwiązaniem jest jedynie długoterminowe zabezpieczenie kosztów energii.

Dariusz Bliźniak: dlaczego drzewa i zieleń stają się kapitałem?

Ślad węglowy to jedno z największych wyzwań XXI wieku, które nie pozostaje obojętne zarówno pojedynczym obywatelom, jak i całym rządom poszczególnych państw - mówi Dariusz Bliźniak.

Nowelizacja ustawy "Prawo energetyczne" przekazana do konsultacji

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy m.in. wdrażającej unijną dyrektywę rynkową 2019/944. Co zmieni się na rynku energii?

OZE sposobem na obniżenie kosztów serwerowni

Dzięki wykorzystaniu OZE i energooszczędnych technologii, rynek data center może urosnąć do 2026 roku nawet o 26,5%. Jednak nie każdy operator może liczyć na wzrosty. Dlaczego?

Panele fotowoltaiczne - finansowanie, formalności, rozliczenia

Panele fotowoltaiczne. Potrzeba bycia "eko", a także rosnące ceny energii elektrycznej powodują, że coraz więcej osób myśli o instalacji paneli fotowoltaicznych. Jak sfinansować taką instalację? Jakich formalności trzeba dopełnić? Jak będzie wyglądało rozliczenie z zakładem energetycznym?

Rusza nabór wniosków o dofinansowanie do programu „Nowa Energia”

Nowa Energia to program wsparcia przedsiębiorców w zakresie wdrażania innowacji energetycznych budynków. Sprawdź, kto może starać się o wsparcie z programu i jakie warunki należy spełnić.

Inteligentne ciepłomierze i wodomierze - obowiązek montażu do 1 stycznia 2027 r.

Inteligentne ciepłomierze i wodomierze. 26 kwietnia 2021 r. Prezydent RP podpisał Ustawę z dnia 20 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o efektywności energetycznej oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta przewiduje m.in. nałożenie na właścicieli lub zarządców budynków wielolokalowych obowiązku montażu do 1 stycznia 2027 r. inteligentnych ciepłomierzy i wodomierzy.

Rynek zielonych obligacji - wnioski jeszcze w tym roku

Jeszcze w tym roku mają zostać przedstawione wnioski i rekomendacje dot. rozwoju rynku zielonych obligacji w Polsce. Czym są zielone obligacje?

Nowe etykiety energetyczne - co to oznacza dla producentów?

Od 1 marca 2021 r. weszły w życie przepisy rozporządzeń delegowanych wprowadzające nowe etykiety energetyczne. Sprawdź co ta zmiana oznacza dla konsumenta i dla producenta sprzętu.

Czego polscy inwestorzy i branża OZE mogą się nauczyć od Elona Muska?

Poczynania guru Doliny Krzemowej to także całkiem obiecująca lekcja dla polskiego sektora OZE i inwestorów zainteresowanych ekogospodarką przyszłości. Czego możemy się nauczyć od Elona Muska?

Opłata mocowa – jakie zmiany czekają duże przedsiębiorstwa przemysłowe?

Opłata mocowa najmocniej dotknie duże przedsiębiorstwa, które według szacunków zapłacą 80% całego jej wolumenu, tj. około 4,5 mld zł rocznie. O ile wzrosną rachunki za prąd? Jak gospodarować energią?

Fotowoltaika sposobem na obniżenie kosztów energii

Fotowoltaika sposobem na obniżenie kosztów energii. Wprowadzona od 1 stycznia 2021 r. opłata mocowa i podwyżki w taryfach dystrybucyjnych oraz wzrost kosztów energii czynnej powodują, że więcej płacimy za prąd. Czy można obniżyć te koszty? Zdaniem ekspertów, poza oszczędzaniem energii, sposobem na mniejsze rachunki za prąd jest inwestycja we własne źródło energii, jakim jest fotowoltaika.

Wymiana liczników energii do końca 2028 r.

Wymiana liczników energii. Przed końcem 2028 roku u co najmniej 80 proc. końcowych odbiorców energii w Polsce mają zostać zainstalowane inteligentne liczniki pomiarowe. Takie jest założenie procedowanej właśnie w Sejmie nowelizacji ustawy Prawo energetyczne. Dziś takie liczniki ma niecałe 2 mln spośród 16,3 mln odbiorców. Dzięki tej wymianie pojawią się nowe możliwości zarządzania zużyciem energii i jej oszczędzania. Masowa instalacja inteligentnych liczników pociągnie za sobą także rozwój nowych usług dla odbiorców oraz operatorów systemów dystrybucyjnych.

Podwyżka cen prądu dla firm od stycznia

Podwyżka cen prądu od stycznia najbardziej dotknie firmy. O ile gospodarstwa domowe zapłacą o ok. 11-12% więcej niż w tym roku, o tyle firmy muszą liczyć się ze znacznie większym wzrostem opłat. Powód? Przedsiębiorcy nie są chronieni cenami regulowanymi.

Podwyżka prądu od nowego roku. Sprawdź o ile zapłacisz więcej

Podwyżka prądu jest już pewna.O ile wzrosną rachunki? Co to jest opłata mocowa? Zgodnie z nowymi taryfami zatwierdzonymi przez URE sprzedawcom energii gospodarstwa domowe zapłacą rachunki wyższe o ok. 3,5 proc. miesięcznie.

Czy będziemy importować energię jądrową z Białorusi? [VIDEO]

Energia jądrowa i jej import z Białorusi może doprowadzić do uzależnienia gospodarczego od Rosji. Podobne problemy dotyczyły ropy naftowej i gazu ziemnego.

Powstanie centrum wsparcia inteligentnej energii

Shanghai Electric, największy na świecie producent i dostawca urządzeń i systemów do wytwarzania energii elektrycznej zrealizował kolejny kluczowy etap i podpisał umowę o współpracy z firmą Siemens Energy w zakresie centrum wsparcia inteligentnych systemów energetycznych.

4 rozwiązania energetyczne, na które stawiają rynki europejskie

Ministerstwo Klimatu ogłosiło niedawno nowy projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Głównymi jego filarami są sprawiedliwa transformacja, budowa równoległego, zeroemisyjnego systemu energetycznego oraz dobra jakość powietrza. W niektórych państwach europejskich takie zmiany już trwają.

Przetargi na dostawę energii. Czy stała cena jest korzystnym rozwiązaniem?

Typowym sposobem kontraktacji energii przez duże firmy w Polsce jest przetarg, w którym uczestnicy oferują stałą cenę, opartą o aktualne kwotowania rynkowe. Dla niektórych firm korzystniejszym rozwiązaniem może być zabezpieczenie tylko części energii w stałej kwocie lub opieranie się w całości o bieżące ceny.

Pomyśl, zanim wydrukujesz tę wiadomość

Zmiana stylu życia, aby być bardziej eko i zero waste, to nie tylko próba ograniczenia ilości odpadów i plastiku w gospodarstwie domowym, dbanie o jakość jedzenia i używanych kosmetyków, lecz także troska o środowisko naturalne jako całość.

Zeroemisyjny system energetyczny w ramach PEP 2040

Transformacja będzie obejmować wiele sektorów, jednak to energetyka odgrywa szczególnie ważną rolę w procesie przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Zaktualizowana „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” uwzględnia to w swoich założeniach.

Wodór motorem polskiej gospodarki

Wodór jest nośnikiem energii w przemyśle i transporcie. Można go wykorzystać m.in. w energetyce, ciepłownictwie i motoryzacji. Jednak obecnie stosuje się go przede wszystkim jako surowiec w chemicznych procesach produkcji (np. amoniaku) i procesach rafineryjnych. Wykorzystanie go jako paliwa wciąż jest marginalne, a globalny rynek wodoru jest dopiero w początkowej fazie rozwoju. Unia Europejska ma jednak pomysł jak przyśpieszyć ten proces.

Pierwsze pieniądze w ramach rekompensat trafiły do przedsiębiorców z sektorów energochłonnych

Rekompensaty przyznawane są w związku z przenoszeniem kosztów zakupu uprawnień do emisji gazów cieplarnianych na ceny energii elektrycznej zużywanej do wytwarzania produktów przez te podmioty.

Elektrownie atomowe drogie i nieopłacalne

W Polsce uruchomienie pierwszego bloku elektrowni atomowej przewidziano na 2033 rok. Jej budowa ma się rozpocząć w 2026 roku, a dokładna lokalizacja ma być znana w przyszłym. Do roku 2040 w Polsce ma działać już w sumie sześć reaktorów bloków jądrowych. W latach 2040–2045 około 1/5 produkcji energii w Polsce ma już pochodzić z atomu.

REKLAMA