REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Energetyka

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Francję i Irlandię połączy "Celtycki Interkonektor" pozwalający na wymianę dostaw energii

Celtycki Interkonektor. Francja i Irlandia podpisały w 25 listopada w Paryżu porozumienie w sprawie budowy "Celtyckiego Interkonektora" (Celtic Interconnector), który pozwoli na wymianę dostaw energii elektrycznej między tymi krajami od 2026 roku – poinformowało w komunikacie francuskie ministerstwo transformacji energetycznej.

Premier: nieustannie czuwamy nad bezpieczeństwem energetycznym Polski

Bezpieczeństwo energetyczne. Nieustannie czuwamy nad bezpieczeństwem energetycznym Polski; w piątkowe popołudnie w KPRM odbyło się spotkanie komitetu węglowego oraz spotkanie z wojewodami ws. sytuacji na Ukrainie - napisał premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych.

PGG prognozuje zwiększenie wydobycia węgla w ostatnich miesiącach roku

W trzech ostatnich miesiącach tego roku kopalnie Polskiej Grupy Górniczej (PGG) wydobędą ponad 1 mln ton węgla więcej niż w poprzednim kwartale. 20-procentowy wzrost produkcji z kwartału na kwartał to w połowie efekt pracy górników w weekendy i dni wolne - wynika z danych spółki.

PGG dostarczy tani węgiel dla blisko pół tysiąca gmin

Prawie pół tysiąca gmin podpisało dotąd z Polską Grupą Górniczą umowy na dostawy węgla, w ramach programu preferencyjnej sprzedaży tego surowca gospodarstwom domowym przez gminy - wynika z informacji spółki. Eksperci PGG wskazują, że program przyczynił się też do spadku cen węgla w składach komercyjnych.

REKLAMA

Zamrożenie cen gazu – dla kogo? Wkrótce decyzja

Zamrożenie cen gazu. Być może w piątek 25 listopada Rada Ministrów przyjmie w trybie obiegowym taką decyzję - wskazał w środę szef MRiT Waldemar Buda, odnosząc się do zamrożenia cen gazu. Dodał, że rozważanych jest kilka wariantów - m.in. blokada ceny na poziomie z 2021 r. czy powiązanie jej z powierzchnią budynku.

Przemysł wchodzi w fazę wyraźnego spowolnienia

Przemysł wchodzi w fazę wyraźnego spowolnienia, a październik mógł być ostatnim miesiącem znaczącego wzrostu produkcji w ujęciu rocznym. W przetwórstwie także widoczne są sygnały słabnącej koniunktury - ocenił bank ING w komentarzu do wtorkowych danych GUS.

PGG: ponad 200 gmin z porozumieniami ws. sprzedaży węgla dla gospodarstw domowych

Dotąd ponad 200 gmin zawarło z Polską Grupą Górniczą elektroniczne umowy ws. przystąpienia do programu preferencyjnej sprzedaży węgla dla gospodarstw domowych w gminach – podała PGG w poniedziałek. Tego dnia gminy mogą też zawierać umowy ze spółką w dziewięciu urzędach wojewódzkich.

Elektrownie jądrowe w Polsce – czy Francja pomoże przyspieszyć ich powstanie?

Kontynuujemy kontakty z polskimi władzami w sprawie budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP szef polskiego biura francuskiego koncernu EDF Thierry Deschaux. Jak dodał, EDF nadal widzi szansę, by wspomóc Polskę w szybszej realizacji projektu jądrowego.

REKLAMA

Dwa tysiące gmin zgłosiło zapotrzebowanie na dystrybucję węgla

Do systemu, który wdrożyliśmy kilka tygodniu temu, swoje zapotrzebowanie na dystrybucję węgla zgłosiło ok. 2,3 tys. gmin w Polsce - powiedział w piątek wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda. Zaznaczył, że węgiel trafił do ok. 20-25 proc. gmin

25-42 mld zł wpływów z nadmiarowych przychodów wytwórców i sprzedawców prądu

Ministerstwo klimatu szacuje na 25-42 mld zł wpływy od wytwórców energii elektrycznej i spółek obrotu z tytułu nadmiarowych przychodów. Weszło w życie rozporządzenie, ustalające sposoby obliczania limitu ceny energii elektrycznej i marże przy sprzedaży.

Koszty energii znacznie niższe dzięki elastycznej sieci

Konsumenci w Unii Europejskiej mogliby zaoszczędzić łącznie aż 71 mld euro na kosztach ogrzewania elektrycznego do 2030 roku. Nakłady ponoszone na energię mogłyby być niższe średnio nawet o 673 euro na osobę, gdyby w pełni wdrożony został elastyczny system popytu na moc.

Elektrownie wiatrowe w wersji mikro dla każdego domu już niebawem?

Małe turbiny wiatrowe o pionowej osi obrotu – ciche i pracujące również przy słabym wietrze. Czy naukowcy z Politechniki Śląskiej dadzą światu rewolucję?

Droga energia sprzyja innowacji. 76% firm w Polsce planuje zmiany w odpowiedzi na wzrosty cen

Droga energia. 76 proc. ankietowanych planuje wprowadzić zmiany, obejmujące m.in. wykorzystanie alternatywnych źródeł energii i zwiększenie efektywności energetycznej. We wprowadzaniu zmian pomogą ulgi proinnowacyjne i dotacje.

Jak obniżyć koszty przy użyciu zielonej energii?

Kraje Unii Europejskiej już od ponad roku zmagają się z gwałtownym wzrostem kosztów energetycznych. Kryzys ten spowodowany jest głównie drastycznym wzrostem cen gazu ziemnego. Czy można obniżyć koszty przy użyciu OZE?

UE musi dokonać zmian w celach klimatycznych ze względu na bezpieczeństwo dostaw energii

UE musi dokonać zmian w celach klimatycznych ze względu na aspekty dot. bezpieczeństwa dostaw energii. Wraz z rozwojem odnawialnych źródeł energii musi rozwijać też źródła zapasowe, czyli paliwa kopalne - podkreślali eksperci, którzy wzięli udział w debacie organizowanej przez Business & Science Poland w Brukseli.

Wzrost cen za prąd. Czy można uniknąć?

Wzrost cen prądu: 84 proc. Polaków obawia się podwyżek prądu, ogrzewania i ciepłej wody . Ceny nośników energii, takich jak węgiel, ropa czy gaz poszybowały w górę o 44,2%! . Część rachunków możemy jednak obniżyć.

Jak zmniejszyć negatywny wpływ inflacji na firmę?

Wysoka inflacja: utrzymujący się wysoki wzrost cen sprawia, że coraz bardziej uwidacznia się negatywna presja na poziom generowanych przez przedsiębiorstwa marż. Jak powinny reagować firmy?

Czy polskie firmy są gotowe na pakiet Fit for 55? Raport

Wymóg dostosowania się do pakietu Fit for 55 sprawia, że przedsiębiorcy muszą zaktualizować swoje długoterminowe strategie biznesowe i choć polskie firmy mają świadomość nałożonego zobowiązania do redukcji emisji CO2, większość wyraża obawy o ich wdrożenie.

Wspólny rynek gazu w UE. Zakup i podział na wysokim szczeblu

Bruksela proponuje, aby zakup i podział gazu ziemnego stał się kwestią unijną. Rosyjskie błękitne paliwo to już przeszłość. Relacje energetyczne w nowych realiach.

Taryfa na prąd dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców będzie regulowana

Taryfa na prąd dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców będzie regulowana - powiedział w piątek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Zaznaczył, że dotyczy to 95 proc. przedsiębiorców w Polsce.

Polska energetyka – jakie ryzyko cyberataków?

W 2021 roku prawie 14% wszystkich cyberataków w naszym kraju dotyczyło sektora energetycznego. Na świecie 34% firm z branży naftowej i gazowniczej w ciągu ostatnich dwóch lat napotkało problem przejęcia maszyn przez hakerów. Ochrona internetu rzeczy (IoT) jest obecnie jednym z większych wyzwań dla całej branży.

Cyfrowe wsparcie dla paneli słonecznych

Coraz więcej energii zasilającej polskie gospodarstwa domowe pochodzi ze słońca. Agencja Rynku Energii latem raportowała, że moc z fotowoltaiki zainstalowanej w Polsce przekroczyła 10 GW. To blisko dwa razy więcej niż rok temu. Elektrownie słoneczne to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów rynku. Aby mógł rozwijać się jeszcze szybciej, potrzebuje wsparcia IT. Duże doświadczenie na tym polu mają firmy z Polski.

Sezon grzewczy 2022. Kampania edukacyjna „Stopień mniej znaczy więcej”

Sezon grzewczy 2022. W Poznaniu ruszyła kampania edukacyjna „Stopień mniej znaczy więcej”. Celem akcji jest uświadomienie mieszkańców, że już prosta zmiana nawyków korzystania z ogrzewania przekłada się na ograniczenie zużycia paliw, zmniejszenie wydatków i poprawę jakości powietrza.

Embargo na rosyjską ropę coraz bliżej. Czy Polska jest gotowa?

Na początku grudnia zacznie obowiązywać embargo na rosyjską ropę, przestanie ona płynąć do państw UE drogą morską.. Tym, co jest najtrudniejsze, to nie skąd sprowadzać ropę, ale jak to zrobić, ze względu na ilość tankowców i kwestie logistyczne.

Ceny gazu: UE negocjuje z Norwegią obniżkę

Komisja Europejska rozmawia z Norwegią, która w efekcie kryzysu energetycznego stała się głównym dostawcą gazu do UE i czerpie z tytułu wysokich cen surowca ogromne zyski. Unijni urzędnicy chcą, aby ceny gazu z Norwegii były „zrównoważone”.

RPO: ochrona przed podwyżkami cen prądu? Odpowiedzi MKiŚ i URE

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe czekają podwyżki cen prądu o 300-400%. Takie propozycje przedstawiają im sprzedawcy energii na 2023 r. Chodzi o energię dla części wspólnych nieruchomości. Dlatego apelują o pilne zmiany w prawie, aby objąć je ochroną – tak jak odbiorców indywidualnych – bo tylko pośredniczą w sprzedaży energii między dostawcą prądu a mieszkańcami

Pomoc dla przedsiębiorców ws. cen energii

W ramach rządu trwają prace nad rozwiązaniami, które będą jakimś rodzajem pomocy przedsiębiorcom w sytuacji rosnących cen energii - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Pytany o szczegóły poprosił o "odrobinę cierpliwości".

Kryzys energetyczny a ekologia i cele klimatyczne

W aktualnej trudnej sytuacji geopolitycznej, co przekłada się na problemy gospodarcze i energetyczne, nie jest nam potrzebna zmiana celów redukcyjnych, a jedynie zmiana drogi dojścia do tych celów. Można to osiągnąć poprzez przejściowe zapewnienie dostaw energii po akceptowalnej cenie (krótkoterminowo) i nie trzeba przy tym rezygnować z realizacji celów klimatycznych w dłuższym terminie (intensyfikacja rozwoju OZE i zwiększenie efektywności energetycznej) – pisze dr inż. Krystian Szczepański, Dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska-Państwowego Instytutu Badawczego.

Energia: przygotowania na trudną zimę również w Szwajcarii

Szwajcaria jest niezależna od rosyjskich paliw w porównaniu z resztą Europy. Jednak alpejska federacja planuje wziąć przykład z innych krajów UE i ograniczać zużycie energii.

Jaki scenariusz polskiej gospodarki w obliczu wojny na Ukrainie? Znamy zdanie Polaków

Około 57% Polaków przewiduje wzrost cen paliw, a niemal 51% uważa, że sankcje nałożone na Rosję przełożą się na energetykę w Polsce. Jaki scenariusz dla polskiej gospodarki w obliczu wojny na Ukrainie widzą Polacy?

Budowa elektrowni wiatrowych na lądzie. Kiedy liberalizacja ustawy 10H?

Długo wyczekiwane przez branżę przepisy, które liberalizują zasady dotyczące budowy nowych elektrowni wiatrowych na lądzie, zostały już przyjęte przez rząd i mają trafić do Sejmu po wakacyjnej przerwie. Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że nowa regulacja przyczyni się do budowy 6–10 GW nowych mocy, ale – jak wskazuje szefowa Forum Energii ZPP Dominika Taranko – zapełnienie luki, która powstała na rynku przez ostatnie sześć lat, może potrwać dłuższy czas. – Trudno też ocenić, czy inwestorzy tłumnie z dnia na dzień ruszą lokować tego rodzaju inwestycje w Polsce, bo tutaj duże znaczenie ma też zaufanie do legislatora i stabilności prawa – zauważa ekspertka.

Transformacja klimatyczno-energetyczna przy współudziale PPP

Eksperci tegorocznego Forum Liderów PPP zgodnie przyznali, że samorządy będą musiały znaleźć własne ścieżki dla osiągnięcia efektywności klimatyczno-energetycznej.

Elektrownia atomowa w Polsce. Wnioski KGHM i Orlen Synthos Green Energy dot. małych reaktorów jądrowych

KGHM złożył do Państwowej Agencji Atomistyki pierwszy w Polsce wniosek o ocenę technologii SMR - poinformował 8 lipca 2022 r. prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński. Szacunkowy koszt budowy elektrowni wraz infrastrukturą to 1,5-2 mld dol. - dodał wiceprezes spółki Andrzej Kensbok. Tego samego dnia PKN Orlen poinformował, że również spółka Orlen Synthos Green Energy złożyła wniosek do PAA o ocenę technologii SMR.

Bariery dla elektrowni wiatrowych

Obowiązujące przepisy skutecznie uniemożliwiają rozwój farm wiatrowych. Od lat rząd obiecuje zmiany, ale prace nad nowymi regulacjami toczą się w zwolnionym tempie. A sprawa wydaje się być wyjątkowo pilna, szczególnie w kontekście kryzysu energetycznego związanego z trwającą wojną w Ukrainie.

Czego boją się Polacy i jak reagują pracodawcy? [RAPORT]

Blisko 1/3 Polaków boi się zbrojnego ataku na Polskę - to pierwsze wyniki ogólnopolskiego Raportu pt. Czego Polacy boją się najbardziej, w obliczu konfliktu na Ukrainie. Większość pracodawców nie podjęła żadnych kroków by przeciwdziałać zagrożeniom w związku z trwającą wojną za naszymi granicami. Strach wzbudza też ewentualny wzrost cen żywności.

PRZEBUDZENIE ELASTYCZNYCH MOCY. Czyli jak DSR może wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski (bezpłatne webinarium)

Zapraszamy na bezpłatne webinarium "PRZEBUDZENIE ELASTYCZNYCH MOCY. Czyli jak DSR może wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski", które odbędzie się w dniu 28 czerwca 2022 r.

Sasin: chcemy, by transformacja energetyczna była oparta na bezpieczeństwie energetycznym

Chcemy, by transformacja energetyczna, dbałość o klimat były oparte na bezpieczeństwie energetycznym; ma ona służyć ludziom, a nie odbywać się ich kosztem - stwierdził wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Nasze pomysły na odchodzenie od węgla muszą dzisiaj ulec skorygowaniu - dodał.

Czy czeka nas powrót do węgla?

Węgiel a energetyka. Wnioski z debaty „Transformacja Energetyczna – szansa czy zagrożenie dla polskiej gospodarki”, zorganizowanej przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Uczestnikami rozmowy był m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Piotr Pyzik.

Ruszył nabór do Młodzieżowej Rady Klimatycznej 2022

Do Młodzieżowej Rady Klimatycznej może zgłosić się młodzież w wieku od 15 do 26 lat, którą interesuje tematyka związana z klimatem, energetyką, czy ekologią w Polsce. Będąc jej członkiem możesz mieć realny wpływ na politykę Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jak zgłosić swoją kandydaturę?

Prawo energetyczne zostanie dostosowane do strategii wodorowej

Powołanie operatora sieci wodorowych, wprowadzenie definicji wodoru i przepisów technicznych zawierają założenia do projektu nowelizacji Prawa energetycznego, opublikowane w czwartek w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Zwolnienie z akcyzy wyrobów energetycznych - wyrok TSUE z 31 marca 2022 r.

W dniu 16 marca 2020 r. wpłynęła do Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) skarga Komisji Europejskiej (KE) przeciwko Polsce, dotycząca zwolnienia z akcyzy wyrobów energetycznych wykorzystywanych przez zakłady energochłonne objęte unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji. 31 marca 2022 r. Trybunał Sprawiedliwości UE oddalił skargę KE i obciążył ją kosztami postępowania.

Mój prąd 4.0 - od kiedy, kto i na co otrzyma dofinansowanie

W drugiej połowie kwietnia 2022 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomi czwarty już nabór wniosków dla osób fizycznych w popularnym programie „Mój Prąd”. Wsparcie dotyczyć będzie nie tylko domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV), ale także magazynów energii i ciepła, które zwiększają autokonsumpcję energii elektrycznej wytworzonej z własnych paneli PV. Dotację będzie można także uzyskać na zintegrowane z urządzeniami inteligentne systemy zarządzania energią. Maksymalne dofinansowanie na mikroinstalacje wraz z magazynami energii może sięgnąć nawet ponad 20 tys. złotych. Te propozycje będą skierowane do prosumentów rozliczających się z wyprodukowanej energii elektrycznej w nowym systemie net-billing.

Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku (PEP2040) - aktualizacja

W dniu 29 marca 2022 r. Rada Ministrów przyjęła założenia do aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040) – wzmocnienie bezpieczeństwa i niezależności energetycznej, przedłożone przez ministra klimatu i środowiska.

Blackout w firmie - 3 sposoby na przetrwanie braku zasilania elektrycznego

Badania pokazują, że pojedyncza awaria związana z brakiem energii, może kosztować firmę nawet 17% jej rocznych przychodów. O ile przerwy w dostawie prądu są zwykle drobną niedogodnością w życiu prywatnym - oznaczają, że ​​nie można np. przez jakiś czas oglądać telewizji czy zagotować wody w czajniku - dla firm konsekwencje mogą okazać się katastrofalne. Jak myślisz, jak długo Twoja firma mogłaby skutecznie działać bez sprzętu IT lub innego sprzętu elektrycznego? Czy jest dziś gotowa, aby poradzić sobie z ewentualnym blackoutem?

Tarcza antyputinowska - założenia. Dla kogo wsparcie finansowe

Tak zwana "tarcza antyputinowska", którą rząd postanowił wdrożyć, zakłada m.in.: przeciwdziałanie inflacji, ochronę miejsc pracy, wsparcie firm do tej pory działających na rynku rosyjskim, derusyfikację polskiej i europejskiej gospodarki - poinformował 18 marca 2022 r. premier Mateusz Morawiecki. Głównym celem pierwszej części tzw. Tarczy AntyPutinowskiej jest zapobieganie wzrostowi cen żywności. – Temu, który wiemy już, że będzie niesamowicie dynamiczny, będzie niestety wysoki – poinformował premier. Rolnicy otrzymają 500 zł dopłaty do każdego hektara użytków rolnych i 250 zł dopłaty do każdego hektara łąk i pastwisk w związku z wysokimi cenami nawozów. Ponadto do 2027 r. przedłużona zostanie ochrona taryfowa gospodarstw domowych (a także szpitali, szkół czy instytucji kultury) przed niekontrolowanym wzrostem cen gazu.

Rok 2022 kluczowy dla energetyki - bez szybkich zmian transformacja nie będzie możliwa

Ogromny wzrost cen prądu wzbudził obawy wśród konsumentów oraz firm. Niestety, szybkiego powrotu do taniej energii prawdopodobnie nie będzie. Jak wskazują eksperci, najpierw potrzebna jest głęboka reforma systemu energetycznego w kierunku inteligentnych i rozproszonych mikrosieci. Przyjmowane dotąd rezolucje były zbyt słabe, aby zainicjować potrzebne zmiany. W 2022 roku potrzebne będzie znaczne przyspieszenie regulacji, zarówno na poziomie unijnym, jak i regionalnym.

Rozliczenia prosumentów w latach 2022-2024 (fotowoltaika, odnawialne źródła energii). Co się zmieni? Od kiedy?

W dniu 30 października 2021 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii dalej („Ustawa”). Głównym celem ustawy jest ograniczenie obowiązków koncesyjnych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie małych instalacji – wyjaśnia mec. Dagmara Pajączkowska, Partner Kancelarii Chmura i Partnerzy.Ponadto proponowane w ustawie rozwiązania mają na celu wprowadzenie ułatwień w lokalizowaniu inwestycji oraz wydłużenie okresu funkcjonowania systemu wsparcia dla energetyki odnawialnej. W niedalekiej przyszłości zmieni się dotychczasowy system rozliczeń prosumentów.

Rachunek za prąd w 2022 roku - miesięcznie zapłacimy o 21 zł więcej

Rachunek za prąd w 2022 roku. Urząd Regulacji Energetyki informuje, że w 2022 roku rachunki gospodarstw domowych za energię elektryczną wzrosną przeciętnie około 21 złotych netto (bez VAT) miesięcznie. Kwotę tę obliczono dla średniego zużycia w 2020 r. odbiorców z grup taryfowych G11 (1813 kWh rocznie). Grupa G11 (tj. przede wszystkim gospodarstwa domowe) stanowi ok. 87 proc. wszystkich odbiorców w grupach G.

Transformacja energetyczna a sytuacja pracowników górnictwa

Transformacja energetyczna w Polsce - jak ją prawidłowo przeprowadzić, aby sytuacja pracowników górnictwa była jak najlepsza? Należy zapewnić im bezpieczeństwo ekonomiczne i realne perspektywy na alternatywne zatrudnienie.

Podwyżki cen. Samorządy chcą rekompensat za wysokie ceny energii i paliw

Rekompensaty za wysokie ceny prądy i paliw. O równoważenie interesów odbiorców paliw i energii oraz przedsiębiorstw energetycznych, poprzez odpowiednio skonstruowane instrumenty osłonowe dla sektora komunalnego – zaapelował do rządu Śląski Związek Gmin i Powiatów.

REKLAMA