REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Emerytury, Emerytury mundurowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zbieg prawa do kilku świadczeń

W przypadku zbiegu prawa do kilku świadczeń wypłaca się jedno z nich – wyższe lub wybrane przez zainteresowanego. Osoba uprawniona do więcej niż jednego świadczenia zachowuje w takim przypadku prawo wyboru świadczenia, które chce otrzymywać.

Oszczędzanie na indywidualnym koncie zabezpieczenia emerytalnego

Wypłata środków zgromadzonych na indywidualnym koncie zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) w zależności od wniosku oszczędzającego albo osoby uprawnionej będzie dokonywana jednorazowo albo w ratach.

Nabycie prawa do odprawy emerytalno-rentowej

Pracownik uzyskał prawo do emerytury. Przed rozwiązaniem stosunku pracy złożył wniosek o wypłacenie odprawy emerytalnej. W moim zakładzie pracy pracownik ten pracuje dopiero 3 lata. Czy ma to wpływ na wysokość odprawy? Z tego co wiem, pracownik pobierał kiedyś rentę z tytułu niezdolności do pracy i być może wypłacono mu odprawę rentową. Jak można to potwierdzić? Jeżeli pracownik rzeczywiście otrzymał odprawę rentową, to czy będę musiał wypłacić odprawę emerytalną albo odprawę uzupełniającą?

W jaki sposób można zaoszczędzić na składkach ZUS

Podstawowe i stałe koszty utrzymania pracownika to przede wszystkim wynagrodzenie oraz składki na jego ubezpieczenia w części finansowanej przez płatnika. Można jednak tak dobrać współpracowników lub wybrać taką formę zatrudnienia, aby zmniejszyć ciężar opłacania tych składek i zminimalizować koszty zatrudnienia.

REKLAMA

Jak udokumentować okresy zatrudnienia do celów emerytalnych

Osoba przechodząca na emeryturę musi dostarczyć do ZUS dokumenty potwierdzające własny staż pracy oraz wysokość uzyskiwanych zarobków. Jeśli zakład pracy, który ją zatrudniał, już nie istnieje, to dokumentacja może znajdować się u prywatnego przechowawcy.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

Kompletowanie dokumentacji emerytalnej

Jeden z pracowników w tym roku kończy 65 lat i chciałby przejść na emeryturę. Pracownik jest u nas zatrudniony od 2000 r., ale wcześniej przez 15 lat pracował we Włoszech. Czy nabędzie prawo do emerytury w Polsce? Jak należy skompletować dokumentację w takiej sprawie? Czy musi to zrobić pracodawca, czy taki obowiązek należy wyłącznie do pracownika?

Gdyby nie ZUS, bylibyśmy milionerami

REKLAMA

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. zasady zarobkowania emerytów, świadczenia z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz ustalania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Czy emerytury będą o połowę niższe?

W nowym systemie emerytalnym świadczenia mogą być niższe nawet o połowę niż obecnie.

Reforma emerytalna - subkonto w ZUS

Od 1 maja br. ZUS na subkoncie ubezpieczonego ewidencjonuje część składki emerytalnej, która wcześniej była przekazywana w gotówce do OFE. Zewidencjonowane składki podlegają podziałowi w razie rozwodu, unieważnienia małżeństwa albo w przypadku śmierci osoby, dla której ZUS prowadzi subkonto.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza płatników składek na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. kompletowania dokumentacji emerytalno-rentowej przy sporządzaniu wniosków emerytalno-rentowych oraz kompletowanie dokumentacji wypadkowej.

Świadczenie przedemerytalne dla zleceniobiorcy

Z końcem marca 2008 r. rozwiązano umowę o pracę z naszym byłym pracownikiem. Jego ostatni pracodawca musiał zmniejszyć liczbę etatów ze względu na kłopoty finansowe. Pracownik jest zarejestrowany jako bezrobotny. Spełnia on warunki do świadczenia przedemerytalnego oprócz 6-miesięcznego okresu bezrobocia. Obecnie chcielibyśmy zatrudnić go na na podstawie umowy zlecenia. Jeżeli zatrudnimy byłego pracownika na podstawie umowy zlecenia, to czy będzie mógł się on ubiegać o świadczenie przedemerytalne?

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy

W maju 2011 r. przeszłam na emeryturę. Przysługiwał mi urlop wypoczynkowy w wymiarze 26 dni, jednak pracodawca nie wypłacił mi pełnego ekwiwalentu pieniężnego. Czy postąpił prawidłowo?

Ponowne zatrudnienie emeryta - składki na ubezpieczenia społeczne

Pracownik jest w wieku emerytalnym. Jego umowa o pracę została rozwiązana za porozumieniem stron, żeby mógł pobierać emeryturę. Obecnie chcielibyśmy ponownie go zatrudnić na umowę o pracę lub zlecenie. Czy posiadane przez niego uprawnienia do emerytury mają wpływ na obowiązek ubezpieczeń, jakim będzie podlegał?

Jaki wiek emerytalny w Unii Europejskiej?

Kanclerz Niemiec Angela Merkel proponuje, by wiek emerytalny we wszystkich państwach Unii wynosił 67 lat.

Zwolnienie seniora z abonamentu rtv

Abonament radiowo - telewizyjny pobierany jest za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych. Środki dzięki niemu zebrane służą realizacji misji publicznej przez jednostki publicznego radia i telewizji. Kto i w jaki sposób może zwolnić się od płacenia abonamentu?

Rozwiązanie stosunku pracy w Kanadzie warunkiem przyznania wcześniejszej emerytury

Jestem zatrudniony w Kanadzie. Do końca 1999 r. udowodniłem 25 lat składkowych i 6 lat nieskładkowych w Polsce, w tym 15 lat pracy w szczególnych warunkach. W przyszłym roku, po ukończeniu 60 lat, zamierzam zgłosić wniosek o przyznanie emerytury na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej. Czy ZUS przyzna mi to świadczenie pomimo kontynuowania zatrudnienia w Kanadzie?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

Ochrona pracowników w wieku przedemerytalnym

Pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę. Pod warunkiem jednak, że okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie emerytury z osiągnięciem tego wieku. Ochrona stosunku pracy nie obowiązuje tylko w razie ogłoszenia upadłości i likwidacji zakładu pracy.

OFE po raz pierwszy

OFE czyli otwarty fundusz emerytalny stanowi III filar systemu emerytalnego. Członkowstwo w nim jest obowiązkowe dla osób objętych obowiązkiem ubezpieczenia emerytalnego. Wybierając OFE po raz pierwszy warto wiedzieć jakie obowiązują zasady członkowstwa w funduszu.

Nowe przepisy dotyczące zmiany funduszu emerytalnego

Od stycznia 2012 r. szykują się zmiany w ustawie o funduszach emerytalnych. Nowelizacja przepisów przenosi obowiązek zawiadomienia o zmianie funduszu z osoby która go zmienia na fundusz, do którego przystępuje.

Nowa forma oszczędzania, czyli IKZE

Nowelizacja przepisów dotyczących organizacji i funkcjonowania OFE, zakłada wprowadzenie nowej instytucji – IKZE. IKZE są to indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego. Zmiany mają wejść w życie od stycznia 2012 roku.

Reforma systemu emerytur mundurowych - projekt ustawy

26 maja zapadnie decyzja ws. przyjęcia lub odrzucenia założeń do projektu ustawy emerytalnej, reformującej system emerytur mundurowych. W tym dniu zaplanowane jest ostatnie posiedzenie rządowo-związkowego zespołu pracującego nad reformą.

Czy wszyscy emeryci muszą rezygnować z pracy?

Obowiązujące od 1 stycznia 2011 r. przepisy nakazują emerytom, którzy nabywają prawo do emerytury, rozwiązanie stosunku pracy z obecnym pracodawcą przed uzyskaniem świadczenia. W przeciwnym razie ZUS zawiesi emeryturę. Są jednak sytuacje, gdy świadczenie nie zostanie zawieszone.

Uprawnieni do korzystania z zfśs

Czy nasz emeryt ma prawo do korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, gdy jednocześnie pracuje na część etatu w innym miejscu, oraz czy pracodawca może przyznać świadczenia renciście, który utracił prawo do tego świadczenia, a jest w bardzo trudnej sytuacji życiowej?

Zawieszenie wypłaty emerytury

W marcu 2009 r. nabyłam prawo do wcześniejszej emerytury, którą otrzymuję z ZUS. Równocześnie pracuję w zakładzie pracy, w którym jestem zatrudniona od 11 lat i pobieram wynagrodzenie. Czy w związku z nowymi przepisami stracę prawo do pobierania mojej emerytury?

Jakie są zasady koordynacji emerytur i rent?

Unijne przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego dotyczą w szczególności długoterminowych świadczeń pieniężnych z tytułu starości, inwalidztwa (niezdolności do pracy), śmierci oraz wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Niższe składki do OFE - ruszyła reforma emerytalna

Niższe składki do OFE i ulga podatkowa dla osób oszczędzających na emeryturę - wczoraj, 1 maja, weszła w życie tzw. reforma systemu emerytalnego.

Co dalej z przyszłościa naszych emerytur?

Zmiany w systemie emerytalnym nie rozwiązały istotnego problemu. Polega on na tym, że zmiany demograficzne wkrótce doprowadzą do niewydolności dotychczasowych rozwiązań. Aby temu zapobiec konieczne są bardziej radykalne posunięcia.

Jak dokonać korekty raportu ZUS RSA?

Dokonujemy sprawdzenia dokumentacji rozliczeniowej za poprzedni rok. Jeden z wykrytych błędów dotyczy pracownika, któremu wypłacaliśmy zasiłek chorobowy. Pomyłka wkradła się do raportu ZUS RSA, natomiast raport ZUS RCA sporządzony został poprawnie. Czy za tę osobę należy ponownie złożyć obydwa poprawne raporty oraz uwzględniającą zmiany deklarację ZUS DRA? Czy wcześniej powinniśmy wyzerować raport RCA, aby potem złożyć go ponownie z kolejnym kompletem korekt?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na szkolenie z zakresu ubezpieczeń i składek - ustalania prawodawstwa na podstawie przepisów UE.

Ustalanie podstawy emerytury osoby pracującej za granicą

Osoby, które pracowały za granicą, nie mogą zwykle liczyć na uwzględnienie uzyskanych tam zarobków w podstawie wymiaru emerytury przyznawanej przez ZUS. Jednak ZUS może w zamian za lata pracy za granicą uznać pracę w Polsce w innym okresie.

Składka na Fundusz Emerytur Pomostowych po ustaniu zatrudnienia

Ze względu na chwilową utratę płynności finansowej nasza firma nie wypłaciła pracownikom wynagrodzenia za grudzień 2010 r. oraz za styczeń 2011 r. Z tego powodu jeden z naszych pracowników, zatrudniony przez cały 2010 r. przy pracy o szczególnym charakterze, od 1 marca 2011 r. rozwiązał stosunek pracy, bez okresu wypowiedzenia, z winy pracodawcy. Jednocześnie nasza spółka zaczęła w marcu regulować zaległości na rzecz pracowników. 15 marca wypłaciliśmy również zaległe wynagrodzenie osobie, która od 1 marca zwolniła się z pracy. Wypłata wynosi 6600 zł: 2200 zł za grudzień 2010 r., 2200 zł za styczeń 2011 r. oraz 2200 zł za luty 2011 r. Czy ta wypłata podlega oskładkowaniu na Fundusz Emerytur Pomostowych?

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2012 r.

Czy bony wielkanocne przyznane zleceniobiorcy, który jest emerytem – byłym pracownikiem firmy, są zwolnione z podatku

Z okazji świąt wielkanocnych chcemy dać pracownikom bony finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Bony otrzymają również nasi emeryci, m.in. nasz były pracownik, który obecnie jest na emeryturze i z którym zawarliśmy umowę zlecenia na pół roku. Czy w stosunku do tej osoby można zastosować zwolnienie z podatku do 2280 zł, czy należy traktować to jako świadczenie dla zleceniobiorcy i nie będzie ono zwolnione z podatku?

Obowiązek opłacania składki na Fundusz Emerytur Pomostowych - porada

Zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy o emeryturach pomostowych, składka na Fundusz Emerytur Pomostowych powinna być opłacana za okres od 1 stycznia 2010 r. za pracownika, który urodził się po dniu 31 grudnia 1948 r. oraz wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Czym jest koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego?

Z dniem 1 maja 2010 r. wchodzą w życie nowe rozporządzenia dotyczące koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego: Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego oraz Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 987/2009 z dnia 16 września 2009 r. dotyczące wykonywania rozporządzenia (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Co to dla nas oznacza?

Reforma emerytalna - prezydent podpisał ustawę ws. OFE

Dzisiaj, 7 kwietnia, prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę w sprawie zmian w systemie emerytalnym. Ustawa zmniejsza składkę do otwartych funduszy emerytalnych z 7,3 proc. do 2,3 proc.

Nowe zasady zmniejszania i zawieszania świadczeń przedemerytalnych

Nowe zasady dotyczące zawieszalności świadczeń przedemerytalnych dla osób łączących pobieranie świadczenia z działalnością zarobkową weszły w życie 1 lutego 2011 r. Do przychodów za rok rozliczeniowy 2010/2011 należy jednak, na mocy przepisów przejściowych, stosować poprzednio obowiązujące zasady. Znając nowe zasady rozliczenia, świadczeniobiorcy mogą jednak wstępnie ocenić, czy uzyskiwany przez nich na bieżąco przychód będzie powodował zawieszenie lub zmniejszenie pobieranego świadczenia.

Nienależnie pobrane świadczenie emerytalno-rentowe

Osoba pobierająca emeryturę lub rentę jest zobowiązana zawiadomić ZUS o okolicznościach powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do tego świadczenia. Jeżeli nienależne świadczenie będzie nadal wypłacane, wówczas ZUS nie może żądać jego zwrotu za okres dłuższy niż 12 miesięcy.

Dodatek dla emerytów stulatków

Wiek 100 lat życia to słuszny wiek. W związku z tym emerytom, którzy ukończyli 100 lat życia przysługuje specjalny dodatek przyznawany w urzędu. Może on podwoić otrzymywaną emeryturę.

Reforma systemu emerytalnego - Senat przyjął ustawę zmniejszającą składki do OFE

Senat przyjął ustawę zmniejszającą składki przekazywane do otwartych funduszy emerytalnych (OFE).

Nowe kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej

1 kwietnia br. zmienią się wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Są one wypłacane osobom ubezpieczonym, członkom rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty.

Reforma systemu emerytalnego od 1 maja br.?

Senackie komisje polityki społecznej i budżetu opowiedziały się za przyjęciem bez poprawek ustawy reformującej system emerytalny. Głosowanie w Senacie może odbyć się na najbliższym posiedzeniu, które zaczyna się w środę, 23 marca. Ustawa ma wejść w życie od 1 maja 2011 r.

Nowy dodatek do emerytury - prace nad nowelizacją przepisów

Wypłatę nowego świadczenia pieniężnego przysługującego emerytom i rencistom przewiduje projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W czwartek, 24 marca, w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu.

Czy kierowca samochodu ciężarowego ma prawo do emerytury pomostowej

Pracownik jest zatrudniony w naszej firmie od 1995 r. jako kierowca ciężarówki na trasach międzynarodowych. Ma wymagany okres składkowy. W 2011 r. ukończy 60 lat i chciałby przejść na emeryturę. Czy praca, jaką wykonuje, daje mu prawo do emerytury pomostowej?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza płatników składek na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmie m.in. obsługę programu Płatnik, zgłaszanie pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnych i wykonujących pracę w szczególnym charakterze, stosowanie właściwego ustawodawstwa przy zatrudnieniu w krajach unijnych.

Dlaczego większość Polaków nie akceptuje zmian w systemie emerytalnym?

Badania, przeprowadzone przez CBOS na zlecenie PKPP Lewiatan, nie pozostawiają złudzeń: 54 proc. Polaków uważa, że ucierpi na zmianach w otwartych funduszach emerytalnych, 53 proc. spodziewa się ograniczenia zaufania do państwa. Jak odczujemy reformę systemu emerytalnego?

Balcerowicz - Rostowski: telewizyjna debata ws. OFE

Wydatki na OFE są najbardziej bezsensownymi wydatkami w budżecie - powiedział podczas debaty telewizyjnej na temat zmian w OFE minister finansów Jacek Rostowski. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza pieniądze w OFE budują ludzkie oszczędności.

REKLAMA