REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Emerytury

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Niewielu przyszłych emerytów wybiera OFE

Od 1 kwietnia przyszli emeryci mogą decydować, gdzie mają być gromadzone ich składki na przyszłą emeryturę – w OFE i ZUS czy tylko ZUS. Dotychczas do OFE zapisało się zaledwie 185 tysięcy osób.

Podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Dla osób, które dobrowolnie podlegają ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym postawę wymiaru składek będzie stanowiła zadeklarowana kwota nie niższa niż wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Osoby świadczące pracę czy prowadzące działalność gospodarczą są zobowiązane do opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Osoby, które nie posiadają innego tytułu ubezpieczenia i nie spełniają warunków obowiązkowego objęcia ubezpieczeniem są uprawnione do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego.

Wyższa emerytura funkcjonariusza bez udowodnienia bezpośredniego zagrożenia życia - wyrok TK

Funkcjonariusz starający się o wyższą emeryturę nie będzie miał obowiązku przedstawienia okresów służby w warunkach bezpośrednio zagrażających jego życiu lub zdrowiu. Po wykreśleniu słowa "bezpośrednio" przepis będzie nadal obowiązywał.

REKLAMA

Urlop wychowawczy a podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Osoby przebywające na urlopach wychowawczych również mają opłacane składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Jaka jest podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe?

Zasady podwyższania emerytur mundurowych w trybunale

Trybunał Konstytucyjny zbada konstytucyjność zasad podwyższania emerytur mundurowych w zakresie konieczności wykazania okresów służby w warunkach bezpośrednio zagrażających życiu lub zdrowiu będą przedmiotem. Wniosek w tej sprawie złożył Rzecznik Praw Obywatelskich.

Kwoty przychodu dla celów emerytalnych i rentowych - komunikaty ZUS

ZUS wydał komunikaty dotyczące kwoty przychodu odpowiadającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za I kwartał 2014 r. ogłoszonego dla celów emerytalnych oraz kwot przychodu odpowiadających 70% i 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za I kwartał 2014 r. stosowanych przy zmniejszaniu albo zawieszaniu emerytur i rent.

Czym jest III filar?

III filar daje możliwość dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego. Na wysokość przyszłej emerytury mają także wpływ prywatne oszczędności odprowadzane dobrowolnie.

REKLAMA

Emerytury 2014 - praktyczny przewodnik

Komu przysługuje świadczenie przedemerytalne i ile będzie wynosić przyszła emerytura? Czym jest system zdefiniowanej składki, a czym subkonto w ZUS? Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Sprawdź, jak system emerytalny będzie kształtował się w 2014 r. w związku ze zmianami w OFE.

Wszystko o emeryturach w 2014 r. - poradnik

Przedstawiamy niezbędne informacje dotyczące emerytur w 2014 r. Jak sprawdzić wysokość emerytury? Komu przysługuje świadczenie przedemerytalne? Czym są okresy składkowe i nieskładkowe?

Składka emerytalna 2015 r. - ZUS czy OFE?

Członkowie OFE do końca lipca 2014 r. muszą wybrać czy chcą, aby dalej ich składki emerytalne były przekazywane do OFE. W 2015 r. składki emerytalne będą odprowadzane do OFE bądź ewidencjonowane na subkoncie w ZUS. Decyzję można jednak zmienić w okresie okienek transferowych.

RPO chce równych zasad przechodzenia na emeryturę

RPO w wystąpieniu do MPiPS zwraca uwagę, że kobiety urodzone w okresie od lipca do grudnia 1954 r. nie mają możliwości ustalania emerytury częściowo według starych, a częściowo według nowych zasad.

Kto w 2015 r. może przejść na emeryturę?

Powszechny wiek emerytalny mężczyzn i kobiet ma być zrównany. Kobiety i mężczyźni będą przechodzili na emeryturę w wieku 67 lat, jednak przejście 67-latków na emeryturę nastąpi dopiero w 2020 r. w przypadku mężczyzn i w 2040 r. w odniesieniu do kobiet. Kto będzie mógł przejść na emeryturę w 2015 r.?

Emerytura częściowa i warunki jej przyznawania

Udowodnienie długiego stażu ubezpieczeniowego (kobiety 35 lat, mężczyźni 40 lat) uprawnia do przejścia na emeryturę częściową przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Emerytura częściowa nie oznacza rezygnacji z pracy, a pozwala na pobieranie świadczenia emerytalnego w pełnej wysokości.

Oświadczenie członka OFE

Oświadczenie o dalszym przekazywaniu składek do OFE składają te osoby, które chcą aby część ich składki emerytalnej była nadal przekazywana do OFE. Osoby, które chcą aby ich składka była ewidencjonowana wyłącznie na subkoncie w ZUS, nie muszą składać żadnych oświadczeń.

Podwyższenie wieku emerytalnego zgodne z konstytucją

W dniu wczorajszym Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie rozpoznał połączone wnioski Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, grupy posłów na Sejm oraz Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych dotyczące podwyższenia wieku uprawniającego do emerytury. Trybunał uznał przepisy podwyższające wiek emerytalny za zgodne z konstytucją.

Podwyższony wiek emerytalny zgodny z konstytucją - wyrok TK

Trybunał Konstytucyjny uznał, że podwyższony wiek emerytalny jest zgodny z konstytucją. Natomiast przepisy o emeryturze częściowej w określonym zakresie naruszają standard konstytucyjny. Na czym polega wspomniana niezgodność z konstytucją emerytur częściowych?

System emerytalny - waloryzacja i stopa zwrotu

Składki emerytalne zewidencjonowane w ZUS – aby nie traciły na wartości w czasie – podlegają waloryzacji. W OFE składki te są powiększane o zyski z inwestycji lub pomniejszane o poniesione straty.

Reforma OFE

Reforma systemu emerytalnego obowiązująca od 1 lutego 2014 r., wprowadziła istotne zmiany w działanie OFE oraz ustaliła zasady i sposób wypłaty emerytur z ZUS. Na czym polegają zmiany wprowadzone w systemie emerytalnym i jaki wpływ będą one mieć na przyszłe emerytury Polaków?

Wybór między ZUS i OFE

Od 1 kwietnia 2014 r. Polacy mają wybór między ZUS i OFE. Do końca lipca tego roku należy zdecydować, gdzie będą przekazywane składki emerytalne. Jak dokonać wyboru?

Wiek emerytalny 2015

W Polsce od 2013 r. stopniowo podwyższa się wiek emerytalny. Ostatecznym celem jest całkowite zrównanie wieku emerytalnego pod względem płci. Kobiety i mężczyźni będą przechodzili na emeryturę w tym samym okresie życia. Ile lat będzie wynosił wiek emerytalny w 2015 r.?

ZUS czy OFE?

Wybrać ZUS czy OFE? – przed tym dylematem wciąż stoi wielu niezdecydowanych. Do 31 lipca 2014 r. członkowie OFE mogą zdecydować, czy przenieść część składki emerytalnej do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS. Zgodnie z nowymi przepisami składka do OFE przekazywana będzie tylko do końca czerwca.

Powszechny system emerytalny

Powszechny system emerytalny w Polsce przechodzi reformę. Najważniejsze wiadomości o systemie zawiera informacja Ministra Pracy i Polityki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Finansów.

OFE wybrało niespełna 40 tysięcy osób

Do końca lipca 2014 roku Polacy mają czas na wybór gdzie mają być gromadzone ich składki na przyszłe emerytury. Mają wybór - ZUS i OFE, albo tylko ZUS. Dotychczas OFE wybrało niespełna 40 tysięcy osób.

Staż emerytalny a prawo do emerytury

Staż emerytalny wpływa na prawo do emerytury. Od niego zależy również wysokość emerytury. Jak poprawnie obliczyć staż emerytalny za pomocą kalkulatora?

Zdecyduj o swojej składce emerytalnej. OFE czy ZUS?

Obecni członkowie OFE mają niecałe cztery miesiące na decyzję w sprawie swoich składek emerytalnych, czy chcą, aby część ich składek trafiała do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS. Na podjęcie decyzji i złożenie stosownego oświadczenia jest czas do 31 lipca 2014 r.

Wznowienie wypłat emerytur - Wyrok TK

Jak orzekł Trybunał Konstytucyjny, kwestionowany przepis ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin w zakresie, w jakim wypłata świadczeń pieniężnych jest wznawiana od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek o wznowienie wypłaty lub wydano decyzję z urzędu w związku z ustaniem przyczyny powodującej wstrzymanie wypłaty świadczenia pieniężnego, gdy świadczenie to nie mogło być doręczone z przyczyn niezależnych od wojskowego organu emerytalnego, jest niezgodny z konstytucją.

ZUS czy OFE - do kiedy wybór?

Od 1 kwietnia 2014 roku weszły w życie przepisy umożliwiające przyszłym emerytom decyzję, czy składka emerytalna będzie gromadzona jedynie w ZUS, czy także w OFE. W celu odprowadzenia części składki do OFE konieczne jest złożenie właściwej deklaracji. Do kiedy należy dokonać wyboru?

Oświadczenie o dalszym przekazywaniu składek do OFE

Zmiany w systemie emerytalnym tylko z pozoru wiążą się z dodatkowymi obowiązkami ze strony przyszłych emerytów. Decydując się na wybór OFE zmuszeni będziemy jedynie do złożenia jednego wypełnionego oświadczenia.

Wzór oświadczenia o przekazywaniu składki do OFE

W związku z reformą emerytalną, osoby, które nadal chcą, aby część ich składki emerytalnej trafiała do OFE, muszą złożyć w ZUS oświadczenie o dalszym przekazywaniu składki do OFE. Termin na złożenie takiego zaświadczenia upływa 31 lipca 2014 r.

ZUS czy OFE - deklaracja do 31 lipca 2014 r.

Co wybrać - ZUS czy OFE? Każdy ubezpieczony powinien złożyć deklarację do 31 lipca 2014 r. Jak złożyć zgodę na odprowadzanie składki emerytalnej do OFE?

ZUS czy OFE - co warto wybrać?

ZUS czy OFE to pytanie, które stawia sobie obecnie wielu Polaków. Wybór nie jest łatwy, gdyż trudno przewidzieć, które rozwiązanie będzie bardziej korzystne dla naszych emerytur. W artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy lepiej oszczędzać na przyszłą emeryturę wyłącznie w ZUS, czy może warto zaufać Otwartym Funduszom Emerytalnym.

ZUS czy OFE – Wybór do końca lipca

Do 31 lipca 2014 r. przyszli emeryci mogą zadecydować czy ich składki ostatecznie ulokowane zostaną w ZUS, czy w ZUS i w OFE. Zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie wiąże się z pewnym stopniem ryzyka, którego charakter zróżnicowany jest w zależności od specyfiki miejsca, do którego ostatecznie trafią pieniądze.

Przejście z OFE do ZUS

Od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. członkowie OFE mogą zdecydować, gdzie będzie kierowana część ich składek emerytalnych. Należy złożyć w tym celu stosowne oświadczenie w sprawie przejścia z OFE do ZUS. Jak złożyć oświadczenie o przejściu z OFE do ZUS?

Zmiany w OFE

W 2013 r. wprowadzone zostały istotne zmiany w systemie emerytalnym. Zasada zdefiniowanej składki z 1999 r. pozostała jednak bez zmian. Największe zmiany dotyczą Otwartych Funduszy Emerytalnych. Na czym polega reforma OFE?

Okresowa emerytura kapitałowa

Komu przysługuje okresowa emerytura kapitałowa? Jak kształtuje się prawo do okresowej emerytury kapitałowej po ostatnich zmianach w systemie emerytalnym?

System emerytalny - system zdefiniowanej składki

System zdefiniowanej składki zachęca do dłuższego pozostawania na rynku pracy, ponieważ dłuższa aktywność na rynku pracy skutkuje wyższym świadczeniem emerytalnym w przyszłości. Na czym dokładnie polega system zdefiniowanej składki?

Przejście na emeryturę

Każdy ubezpieczony w celu przejścia na emeryturę składa wniosek o ustalenie prawa do emerytury. Aby mógł to zrobić, musi osiągnąć odpowiedni wiek zwany emerytalnym. Kiedy przechodzi się na emeryturę? Czym jest emerytura częściowa?

Reforma systemu emerytalnego – wady i zalety

Niedawno przeprowadzona reforma systemu emerytalnego wprowadziła istotne zmiany w gromadzeniu środków finansowych przeznaczonych na pokrycie przyszłych emerytur. Część środków gromadzona jest w OFE, a część w ZUS. Jakie są wady i zalety polskiego systemu emerytalnego?

Rozpoczęła się kampania informacyjna o systemie emerytalnym

17 marca 2014 r. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w porozumieniu z Ministerstwem Finansów rozpoczęło kampanię informacyjno – edukacyjną związaną z systemem emerytalnym.

Składki ZUS przy działalności gospodarczej

Osoby zakładające własną działalność gospodarczą zobowiązane są do opłacania składek do ZUS. Czy wszystkie składki są obowiązkowe? W jakim terminie należy je opłacać i w jakiej wysokości? Wśród odprowadzanych ubezpieczeń wyróżniamy ubezpieczenia obowiązkowe: emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne oraz ubezpieczenie dobrowolne: chorobowe. Dodatkowo przedsiębiorcy objęci obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym odprowadzają składkę na Fundusz Pracy.

O ile wzrosły emerytury i renty od 1 marca 2014 r.

Jak co roku, 1 marca 2014 r. ZUS przeprowadził waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych. Świadczenia te, a także kwoty najniższych emerytur i rent oraz różnego rodzaju dodatki zostały podwyższone wskaźnikiem 101,6%.

Składki ZUS od zlecenia i inne propozycje zmian w ubezpieczeniach

Składki ZUS będą płacone także od zlecenia. Składka emerytalna i rentowa od umów-zlecenia będzie odprowadzana od kwoty co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Co jeszcze ulegnie zmianie w systemie ubezpieczeń społecznych?

ZUS ZSWA – termin na złożenie informacji

Przedsiębiorcy muszą do końca marca złożyć ZUS ZSWA. Za jego pomocą zgłasza się danych o pracy w szczególnych warunkach. Formularz ZUS ZSWA muszą przekazać przedsiębiorcy, którzy opłacali składki na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Dobrowolne podleganie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu

Prawo do dobrowolnego objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi przysługuje osobom, które nie spełniają warunków do objęcia tymi ubezpieczeniami obowiązkowo. Jeśli okres dobrowolnego objęcia tymi ubezpieczeniami będzie przekraczał 10 lat, nie będzie obowiązywać gwarancja wypłaty minimalnego świadczenia, w wypadku gdy stan własnego konta ubezpieczonego nie będzie go zapewniał.

Najważniejsze zmiany w prawie w styczniu i lutym 2014 r.

Przedstawiamy najważniejsze zmian z zakresu regulacji dotyczących usług płatniczych, otwartych funduszy emerytalnych i działalności funduszy emerytalnych, jakie weszły w życie w na przestrzeni stycznia i lutego 2014 r., a także wybrane orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych

Rusza program aktywizacji zawodowej 50+

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozpoczyna program aktywizacji zawodowej 50+. Zakłada on podniesienie poziomu wskaźnika aktywizacji dojrzałych pracowników do poziomu 50%. Powodem takiego działania są zmiany w strukturze wiekowej społeczeństwa.

Emerytury i renty od 1 marca 2014 r.

Emerytury i renty podlegają waloryzacji. Od dnia 1 marca 2014 r. obowiązują nowe kwoty najniższych emerytur i rent, dodatków oraz kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent z tytułu osiągania przychodu z działalności zarobkowej. Jakie to kwoty?

Jak zrezygnować z OFE?

Jak zrezygnować z OFE? W ostatnich miesiącach pojawiło się wiele wątpliwości związanych z OFE i emeryturami. Czym jest OFE i czy naprawdę mamy możliwość rezygnacji z Otwartego Funduszu Emerytalnego. Poniższy artykuł wyjaśni kilka istotnych kwestii

REKLAMA