REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Emerytura, Unia Europejska

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Płatności bezpośrednie - oświadczenie potwierdzające brak zmian w 2020 r.

Rolnik może złożyć oświadczenie potwierdzające brak zmian w 2020 r. w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich złożonego w roku 2019. Oświadczenie należy złożyć w terminie od 2 marca do 15 kwietnia 2020 r.

OPZZ upomina się o ustawę ,,Kobiety rocznik 1953”

Mija rok od wydania wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie emerytek urodzonych w 1953 r., a ustawy wykonującej wyrok nadal brak.

Węgierski podatek handlowy jest zgodny z prawem UE - wyrok TSUE

Wprowadzony przez Węgry progresywny podatek handlowy jest zgodny z prawem unijnym - orzekł 3 marca 2020 r. Trybunał Sprawiedliwości UE. Sprawa ta będzie miała znaczenie także dla Polski, która chce opodatkować hipermarkety na podobnej zasadzie.

Dłuższa praca oznacza wyższą emeryturę

Rośnie liczba pracujących emerytów. W związku z wstrzymaniem się z przejściem na emeryturę świadczenie może wzrosnąć nawet do 15 procent.

REKLAMA

Karuzele VAT - charakter udziału w karuzeli podatkowej

Podatek VAT ze względu na swoja konstrukcję jest szczególnie często wykorzystywany do oszustw oraz wyłudzeń. Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych pod pojęciem karuzeli VAT, należy rozumieć „konstrukcję używaną przez jej organizatorów celem utrudnienia wykrycia, tzw. zorganizowanego oszustwa VAT".

Praca w Niemczech dla pracowników spoza UE - zmiany od 1 marca 2020 r.

Od 1 marca 2020 r. w Niemczech wchodzi w życie ustawa o imigracji pracowników wykwalifikowanych, która umożliwi zatrudnianie pracowników spoza Unii Europejskiej. Co to oznacza dla polskiego rynku pracy?

Waloryzacja emerytur i rent rolniczych od 1 marca 2020 r.

W wyniku waloryzacji od 1 marca 2020 r. wzrosną wszystkie emerytury i renty rolnicze. Od 1 marca podwyższone będą również kwoty dodatków przysługujących do emerytur oraz rent.

Czternasta emerytura w 2021 r. - dla kogo, kiedy, wysokość

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów tzw. czternasta emerytura ma być wypłacane pod koniec 2021 r. Kto będzie mógł liczyć na wsparcie? Ile wyniesie? Zapoznaj się ze szczegółami projektu zakładającego wypłatę dodatkowych świadczeń.

REKLAMA

Delegowanie pracowników do Holandii - nowe obowiązki od 1 marca 2020 r.

Wielu polskich pracowników zatrudnionych przez pracodawców w Polsce jest delegowanych do Holandii.  Na przykład, są zatrudnieni tymczasowo przy projekcie w budownictwie w Holandii lub przy projekcie IT. Są także pracownicy samozatrudnieni, którzy prowadzą własny biznes zarejestrowany w Polsce, ale wykonują prace dla usługobiorców w Holandii. Od dn. 1 marca br. wejdzie w życie nowy obowiązek, którego muszą przestrzegać. 

Emerytura 2020 - dodatki, potrącenia, maksymalne zmniejszenie

ZUS podał wysokość dodatków do emerytur i rent (za tajne nauczanie, dodatku pielęgnacyjnego) oraz kwot maksymalnych zmniejszeń emerytury lub renty oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń od 1 marca 2020 r. Ile wynoszą?

Dodatek pielęgnacyjny w 2020 r. - nowa wysokość, komu przysługuje

Od 1 marca 2020 r., wysokość dodatku pielęgnacyjnego ulegnie podwyższeniu. Ile wynosi dodatek w 2020 r. i kto może się o niego ubiegać? Ile wynosi dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji?

Czternasta emerytura - wypłata w listopadzie i grudniu 2021 r.

Czternaste emerytury mają być wypłacane w listopadzie i grudniu 2021 roku - potwierdziła minister rodziny i pracy Marzena Maląg. Czternasta emerytura będzie zależała od kryterium dochodowego.

Dodatki do emerytur i rent w 2020 r.

Od 1 marca 2020 r. w wyniku corocznej waloryzacji nastąpiła zmiana wysokości emerytur i rent, a w raz z nimi dodatki, m.in. dodatek pielęgnacyjny, kompensacyjny, kombatancki, dla sieroty zupełnej.

UE przyjęła pakiet mobilności

Unia Europejska przyjęła pakiet mobilności. Polska była przeciwna wprowadzeniu kontrowersyjnych regulacji. Czego dotyczą zmiany?

Nowe wzory VAT-UE i VAT-UEK od 1 kwietnia 2020 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało nowe wzory informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach (VAT-UE, VAT-UEK). Rozporządzenie wprowadzające nowe wzory ma wejść w życie 1 kwietnia 2020 r.

Biała księga sztucznej inteligencji (AI) w Unii Europejskiej

19 lutego 2020 r. Komisja Europejska przedstawiła białą księgę w sprawie sztucznej inteligencji i europejską strategię w zakresie danych. Konsultacje publiczne dotyczące białej księgi w sprawie sztucznej inteligencji potrwają do 19 maja 2020 r. Komisja chce, by rozsądnie stosowane technologie cyfrowe przynosiły korzyści obywatelom i przedsiębiorstwom. W ciągu najbliższych pięciu lat Komisja ma skupić się na trzech głównych celach w dziedzinie technologii cyfrowych. Są to technologia przynosząca korzyści ludziom, sprawiedliwa i konkurencyjna gospodarka; oraz otwarte, demokratyczne i zrównoważone społeczeństwo.

Waloryzacja emerytur 2020 - kogo obejmie, podwyżka, decyzja waloryzacyjna

O ile zwiększą się emerytury i renty od 1 marca 2020 r.? Kogo obejmie waloryzacja emerytur i rent? Jakie są nowe kwoty najniższych świadczeń? Jaka jest nowa kwota bazowa dla emerytur na starych zasadach? Kiedy ZUS wyda decyzję waloryzacyjną?

Zmiany w unijnym wykazie jurysdykcji niechętnych współpracy podatkowej

18 lutego 2020 r. Rada UE przyjęła zmienione konkluzje o unijnym wykazie jurysdykcji niechętnych współpracy podatkowej. Do 8 jurysdykcji już umieszczonych w wykazie jurysdykcji niechętnych współpracy podatkowej UE postanowiła dodać następujące jurysdykcje: Kajmany, Palau, Panamę, Seszele. Jurysdykcje te nie wdrożyły w wyznaczonym terminie reform podatkowych, do których się zobowiązały.

Rejestr firm uciekających do rajów podatkowych

Zdaniem ministra finansów Tadeusza Kościńskiego powinna powstać lista firm, międzynarodowych koncernów, które uciekają do rajów podatkowych. Konsekwencją tego mogłoby być wyłączanie ich z przetargów publicznych.

Nowe wytyczne VAT dotyczące leasingu jachtów

Pod koniec lutego 2019 r. komisarz skarbowy na Malcie opublikował nowe wytyczne dotyczące obliczania podatku VAT od transakcji związanych z leasingiem jachtów rekreacyjnych przez podmiot zarejestrowany na Malcie. Zmiany te zostały wprowadzone w celu odzwierciedlenia zmian dokonanych na poziomie UE w sektorze jachtowym przy jednoczesnej transpozycji zasad określonych w dyrektywie VAT.

Świadczenie przedemerytalne 2020 - netto/brutto

Od 1 marca 2020 r. świadczenie przedemerytalne wynosi 1210,99 zł miesięcznie brutto (dla porównania w 2019 r. świadczenie wynosiło 1140,99 zł brutto). Stawka ta obowiązywać będzie do 28 lutego 2021 roku. Ile "na rękę" wyniesie świadczenie przedemerytalne w 2020 r.?

Uproszczone zasady VAT dla małych firm w UE

Ministrowie finansów państw UE przyjęli 18 lutego 2020 r. w Brukseli nowe, uproszczone zasady VAT dla małych firm. Reforma ma od 1 stycznia 2025 r. zmniejszyć obciążenia administracyjne dla niewielkich przedsiębiorstw. UE uzgodniła też nowe zasady wymiany danych o płatnościach VAT, które wejdą w życie 1 stycznia 2024 r.

Emerytura po 40 latach pracy?

Emerytura po 40 latach pracy bez względu na wiek - projekt skierowano do dalszych prac w komisji polityki społecznej i rodziny.

Dodatkowy zarobek na emeryturze w 2019 r. - powiadom o tym ZUS do 29 lutego 2020 r.!

Emeryt i rencista powinni zawiadomić ZUS o łącznej kwocie dochodu osiągniętego w ubiegłym roku kalendarzowym – w terminie do 29 lutego 2020 r.

Wydawanie zaświadczeń A1 a Brexit

ZUS poinformował o zasadach wydawania zaświadczeń A1 po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

UE chce międzynarodowego porozumienia w sprawie podatku cyfrowego

Unii Europejskiej zależy na wypracowaniu międzynarodowego porozumienia dotyczącego opodatkowania gospodarki cyfrowej. Chodzi o podatek dla firm technologicznych takich jak Google, Amazon czy Facebook.

Zwalczanie fałszywych dokumentów w UE - system FADO

Parlament Europejski przegłosował 13 lutego 2020 r. w Strasburgu aktualizację przepisów, które służą walce z fałszywymi dokumentami w UE. Dzięki zmianie kolejne uprawnienia otrzyma mający siedzibę w Polsce Frontex.

Relacje UE-Wielka Brytania po Brexicie - warunki umowy o wolnym handlu

12 lutego 2020 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję, która stanowi wstępny wkład posłów w zbliżające się negocjacje z rządem brytyjskim w sprawie nowego partnerstwa UE - Wielka Brytania po okresie przejściowym w wyniku Brexitu. Zdaniem PE aby utrzymać bezkontyngentowe i bezcłowe stosunki handlowe, rząd brytyjski powinien zobowiązać się do uaktualnienia przepisów dotyczących np. konkurencji, standardów pracy i ochrony środowiska, w celu zapewnienia „dynamicznego dostosowania” prawa UE i Wielkiej Brytanii.

Planowane zmiany w Kodeksie pracy - czas pracy, urlopy rodzicielskie, warunki pracy 2021/2022

Nowelizacja poszczególnych działów Kodeksu pracy m.in. w sprawie czasu pracy, badań trzeźwości pracowników - takie zmiany zapowiada wiceminister pracy Stanisław Szwed w wywiadzie dla DGP. Ponadto do sierpnia 2022 roku należy wprowadzić zmiany w prawie wynikające z dyrektywy w sprawie urlopów rodzicielskich czy warunków pracy.

Niezbędnik Eksportera: Jak uzyskać Karnet ATA? Co daje Karnet ATA? Dokąd z karnetem ATA?

Jedną z podstawowych zasad funkcjonowania Unii Europejskiej jest prawo do swobodnego przepływu towarów w jej ramach. Wywóz towarów poza obszar Unii Europejskiej wymaga jednak dopełnienia stosownych formalności celnych właściwych dla danego celu wywozu. Jak zatem czasowo wywieźć towary poza obszar Wspólnoty? Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z karnetu ATA.

Niezbędnik Eksportera: Targi i wystawy – czasowa odprawa towarów wywożonych poza Unię Europejską na karnetach ATA

Przedsiębiorcy pragnący zaprezentować swoje wyroby poprzez uczestnictwo w targach i wystawach poza granicami Unii Europejskiej mogą skorzystać z ułatwień celnych stosując odprawę celną czasową na podstawie karnetu ATA.

Ile może dorobić emeryt i rencista od 1 marca do 31 maja 2020 r.

Od 1 marca 2020 r. zmienią się kwoty, do których mogą dorobić emeryci i renciści. Wskazane limity będą obowiązywały do 31 maja 2020 r. Bez ograniczeń mogą dorabiać emeryci lub renciści, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny (60 lat – kobieta i 65 lat – mężczyzna).

Nadwyżka w handlu między państwami członkowskimi UE

UE notuje nadwyżkę w handlu wewnętrznym, choć wewnętrzny eksport między państwami Wspólnoty powinien równać się importowi - informuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Liderem w rankingu niezgodności w bilansach handlowych są m.in. Szwecja i Cypr, w tym para Cypr-Polska. Główną przyczyną tych niezgodności są wyłudzenia podatków, w szczególności VAT.

Umowny brexit do końca 2020 r.

31 stycznia 2020 r. Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Do końca 2020 r. trwać będzie jednak okres przejściowy. Co to oznacza?

Ograniczenie agresywnej optymalizacji podatkowej - projekt ustawy

Uszczelnienie systemu podatkowego tak, by przeciwdziałać rozbieżnościom w kwalifikacji struktur hybrydowych, wykorzystywanych przez międzynarodowe korporacje do stosowania agresywnej optymalizacji podatkowej - taki m.in. cel ma projekt ustawy nowelizującej kilka ustaw podatkowych.

Brexit a prawo do emerytury lub renty

31 stycznia 2020 r. był ostatnim dniem członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Czy osoby, które pracowały w Wielkiej Brytanii i w Polsce mogą ubiegać się o emeryturę lub rentę?

Wykorzystywanie dowódów z powiązanych postępowań administracyjnych

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) odniósł się do zasad korzystania przez organy skarbowe z dowodów z postępowań toczonych w sprawach innych podatników, tj. powiązanych postępowań administracyjnych.

Zmiany w prawie (ustawa WAB) dla polskich pracowników w Holandii w 2020 r.

Od 1 stycznia 2020 roku w Holandii obowiązuje ustawa o równowadze rynku pracy (tzw. ustawa WAB). Ustawa gwarantuje lepsze warunki dla polskich pracowników tymczasowych.

Polscy przedsiębiorcy a brexit - okres przejściowy do 1 stycznia 2021 r.

Brexit staje się faktem. Wielka Brytania przestaje być członkiem Unii Europejskiej 1 lutego 2020 r. Jednak do końca tego roku będą w Wielkiej Brytanii obowiązywały takie same zasady jak w całej Unii Europejskiej. W okresie przejściowym nie zostaną więc wprowadzone nowe cła, nie będzie ograniczeń w transporcie, ani kontroli na granicy Unia Europejska – Wielka Brytania. Zachowany zostanie także swobodny przepływ osób oraz pracowników, nadal dowód osobisty będzie honorowanym dokumentem podróży. To się może zmienić dopiero od 1 stycznia 2021 r.

Emerytura pomostowa 2020 - warunki, limity dorabiania, przychody

Emerytura pomostowa przysługuje osobom pracującym w szczególnych warunkach. ZUS może zmniejszyć lub zawiesić wypłacanie emerytury pomostowej w razie przekroczenia limitu przychodu. Jakie są limity dorabiania w 2020 roku? Kogo dotyczą limity dorabiania? Jakie przychody są brane pod uwagę?

Delegowanie pracowników po nowemu w 2020 r.

Już od lipca 2020 r. firmy będą musiały przygotować się do zmian w zakresie delegowania pracowników. W wyniku zmian zostanie ograniczony okres delegowania do 12 miesięcy. Ponadto zmiany przepisów przewidują wypłatę wynagrodzenia na takich samych zasadach, jak w przypadku pracownika lokalnego.

Wybór między IKE a ZUS - podobna stopa zwrotu

W przypadku wyboru pomiędzy Indywidualnymi Kontami Emerytalnymi a ZUS można spodziewać się podobnej stopy zwrotu - wskazał prezes PFR Paweł Borys.

Świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli 2020

Nauczyciele, którzy legitymują się odpowiednim stażem pracy i wiekiem mogą przejść na świadczenie kompensacyjne. Ile wynosi świadczenie kompensacyjne w 2020 roku?

170 mld euro luki podatkowej w UE

Unikanie płacenia podatków przez najbogatszych obywateli oraz międzynarodowe koncerny działające na terenie Unii Europejskiej generuje co roku straty w dochodach państw członkowskich w wysokości 170 mld euro. „Poczucie nieuczciwego traktowania małych i dużych to paliwo dla populizmu w całej Europie, dlatego musimy się zmierzyć z tym tematem” - apelował w Domu Polskim w Davos francuski minister finansów, Bruno Le Maire.

Pakiet mobilności 2020 - czym jest, jak się przygotować?

Pakiet mobilności dotyczy państw Unii Europejskiej i wejdzie w życie w 2020 r. Wprowadza zmiany w prawie transportowym, które są niekorzystne dla polskich przedsiębiorców. Jak przygotować się do wejścia w życie pakietu mobilności?

Dekarbonizacja domów jednorodzinnych do 2050 r.

W Unii Europejskiej wszystkie domy jednorodzinne mają zostać zdekarbonizowane do 2050 r. Tymczasem w Polsce aż 70% budynków ogrzewanych jest za pomocą węgla.

Kraje Unii Europejskiej tracą 170 mld euro rocznie przez unijne raje podatkowe

Okazuje się, że funkcjonowanie rajów podatkowych w ramach Unii Europejskiej jest szkodliwe dla wielu unijnych krajów, które tracą przez to 170 mld euro rocznie. Tak wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego. Największe straty są w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji.

Zmiany dla przewoźników drogowych w UE - delegowanie, czas pracy, odpoczynek

Nowe przepisy dotyczące delegowania, odpoczynku dla kierowców i powrotu ciężarówek do krajów rejestracji co osiem tygodni - taką propozycję misja transportu zmian poparła Komisja transportu Parlamentu Europejskiego. Czy i kiedy wejdą w życie?

Minister finansów o stawkach VAT w UE

21 stycznia 2020 r. podczas posiedzenia Rady ECOFIN w Brukseli, minister finansów Tadeusz Kościński poparł priorytety przedstawione przez chorwacką prezydencję, zwłaszcza te dotyczące podatków. Minister podkreślił jednak, że konieczne jest przyspieszenie prac dot. projektów legislacyjnych w obszarze VAT, szczególnie w zakresie stawek tego podatku. Jednym z ważniejszych tematów rozmów ministrów finansów państw UE było opodatkowanie działalności cyfrowej.

Czarna Księga barier dla biznesu w państwach UE

Ministerstwo Rozwoju przygotowało Czarną Księgę barier, na które polskie firmy napotykają w państwach Unii Europejskiej. Księga zawiera m.in. wskazania w zakresie zabezpieczenia kwot na przyszły podatek, gdzie podkreśla się, że problemem jest przede wszystkim praktyka organów krajowych i długie terminy zwrotu zabezpieczonych środków, a nie przepisy prawne, co jednak w efekcie ogranicza swobodne świadczenie usług.

REKLAMA