REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Emerytura dla mężczyzn, Wiek emerytalny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Emerytura rolnicza 2013

W 2013 r. emerytura rolnicza przysługuje osobom, które osiągnęły wiek emerytalny i podlegały ubezpieczeniu przez okres co najmniej 25 lat.

Ustawa o reformie emerytalnej podpisana przez Prezydenta

Zrównanie i wydłużenie wieku emerytalnego do 67 r. życia przewiduje nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Nowe przepisy wejdą w życie najprawdopodobniej 1 stycznia 2013 r.

Nowelizacja ustawy emerytalnej u Prezydenta

Ustawa przewidująca podwyższenie wieku emerytalnego wpłynęła z Senatu do Prezydenta. Komorowski podkreśla, że zamierza rozważyć wszystkie za i przeciw nowej ustawy. Przede wszystkim zbadać ją pod kątem zgodności z ustawą zasadniczą.

Wiek emerytalny 2013

Od 2013 r. wiek emerytalny będzie stopniowo podwyższany, by docelowo wynieść 67 lat.

REKLAMA

67 lat - nowy wiek emerytalny przyjęty przez Sejm

Wydłużanie wieku emerytalnego do 67 roku życia począwszy od 1 stycznia 2013 r. przewiduje nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Projekt reformy emerytalnej przyjęty przez rząd

Zgodnie z projektem Rady Ministrów, wiek emerytalny zostanie wydłużony do 67 roku życia. Drugi z przyjętych projektów nowelizacji ustawy emerytalnej zakłada ograniczenie przywilejów służb mundurowych.

Reforma emerytalna: co z sędzią i prokuratorem?

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by kwestię wieku emerytalnego sędziów i prokuratorów rozstrzygała osobna ustawa. Przedstawiciele tych zawodów później przechodziliby w stan spoczynku dopiero od 2013 r.

Kompromis w sprawie reformy emerytalnej

PSL zgodziło się na podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat dla kobiet i mężczyzn. Kompromis w koalicji przewiduje też wprowadzenie tzw. emerytur częściowych.

REKLAMA

Dlaczego podwyższany i zrównywany będzie wiek emerytalny

Podwyższenie wieku emerytalnego zapowiadane jest już od dnia wygłoszenia expose. Wiek przechodzenia na emerytury zostanie wydłużony aż do 67 lat. Warto poznać przyczyny podwyższenia powszechnego wieku emerytalnego.

Dla kogo emerytura częściowa?

Rząd chce wprowadzenia emerytury częściowej dla pracowników w podeszłym wieku, którzy stracili pracę.

Sposób wydłużania powszechnego wieku emerytalnego u mężczyzn

Propozycja podwyższenie wieku emerytalnego mężczyzn do 67 roku życia to efekt zapowiedzi premiera zmian w systemie emerytalnym. Wiek emerytalny mężczyzn będzie zwiększany systematycznie.

Podwyższenie wieku emerytalnego najważniejsze zmiany

Projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw zakłada przede wszystkim podwyższenie i wydłużenie powszechnego wieku emerytalnego, czy to jedyna zmiana jaka nas czeka w systemie emerytalnym.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym?

Polskie przepisy gwarantują kompleksową ochronę pracownika, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do emerytury. Osoby takiej pracodawca nie może zwolnić, ani zmienić jej warunków umowy. Pracodawca, dokonujący restrukturyzacji zatrudnienia może rozstać się z pracownikiem tylko w drodze porozumienia stron lub z przyczyn uzasadniających zwolnienie bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Przywileje emerytalne dla ubezpieczonych w KRUS

Ubezpieczeni w KRUS będą mieli pięcioletni okres przejściowy na przechodzenie na wcześniejszą emeryturę. Takie zmiany przewiduje skierowany do konsultacji społecznych projekt nowelizacji ustawy emerytalnej.

Dłuższy staż ubezpieczeniowy dla kobiet

Kobiety, które mają mniej lat składkowych i nieskładkowych będą później przechodziły na emeryturę. Takie zmiany chce wprowadzić rząd.

Zgłoszenie wniosku o emeryturę powszechną

Wniosek o emeryturę powszechną należy zgłosić w organie rentowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej. Za wniosek uważa się zgłoszone na piśmie lub ustnie do protokołu żądanie przyznania świadczenia

Jakie zmiany w emeryturach zapowiedział premier na lata 2012 – 2013

W najbliższych latach premier zapowiedział kontynuację reformy systemu emerytalnego. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa finansów publicznych oraz zapewnienie bezpieczeństwa emerytalnego ludzi młodych.

Zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn od 2013 roku

Wiek emerytalny w 2013 roku zostanie podwyższony. Zgodnie z zapowiedziami premiera wraz z wydłużeniem wieku emerytalnego nastąpi zrównanie powszechnego wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Na emeryturę w wieku powszechnym kobiety i mężczyźni będą mogli po osiągnięci 67 roku życia.

Podwyższenie wieku emerytalnego od 2013 roku

Obecnie powszechny wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Premier w swoim expose zapowiedział zmiany w systemie emerytalnym. Jedną z nich ma być podwyższenie i zrównanie wieku emerytalnego do 67 lat.

Wydłużenie wieku emerytalnego

W sejmowym expose premier Donald Tusk zapowiedział stopniowe wydłużenie i zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Jak ma to wyglądać w praktyce?

Jak zgłosić wniosek o emeryturę powszechną bez względu na staż ubezpieczeniowy

Emerytura powszechna przysługuje osobom, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny i posiadają określoną liczbę lat okresów składkowych i nieskładkowych. W określonych przypadkach prawo przewiduje emeryturę powszechną bez względu na długość udowodnionego okresu ubezpieczenia. Jak złożyć wniosek o taką emeryturę.

Prawo do wcześniejszej emerytury pracowniczej mężczyzn

Emerytura pracownicza przysługuje mężczyznom objętym ubezpieczeniem emerytalnym z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Emerytura ta jest emeryturą wcześniejszą, co oznacza że przysługuje osobom przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego.

Emerytura powszechna niezależna od długości okresów składkowych i nieskładkowych

Prawo do emerytury powszechnej bez względu na liczbę lat okresów składkowych i nieskładkowych uzyskają osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 roku. Prawo przysługuje po uzyskaniu powszechnego wieku emerytalnego.

Emerytury powszechne Vademecum

Podleganie ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu ma na celu zapewnienie pracownikom emerytury po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. W Polsce powszechny wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn.

Kto ma prawo do emerytury w wieku powszechnym

W Polsce obecnie powszechny wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Prawo do emerytury w wieku powszechnym przysługuje ubezpieczonym, którzy urodzili się przed dniem 1 stycznia 1949 roku.

Komu przysługuje emerytura w wieku przy obniżonym stażu

Prawo do emerytury w wieku powszechnym może przysługiwać również przy obniżonym o 5 lat stażu ubezpieczeniowym. Emerytura ta przysługuje osobom ubezpieczonym urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 roku.

Emerytura powszechna z urzędu zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy

Przejście z renty z tytułu niezdolności do pracy na emeryturę powszechną jest obowiązkowo dokonywane przez organ rentowy. Wymagane jest osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego.

Kobiety później przejdą na emeryturę

Rząd opracował harmonogram zrównania wieku przejścia na emeryturę kobiet i mężczyzn oraz podniesienia granicy do 67. roku życia.

OFE

Otwarte Fundusze Emerytalne są to osoby prawne, powstałe w ramach reformy emerytalnej, których zadaniem jest gromadzenie i pomnażanie środków emerytalnym w ramach tzw. II filaru.

Ryczałt energetyczny dla emeryta

Emeryt ma prawo otrzymać ryczałt energetyczny, dzięki któremu opłaty za korzystanie z energii elektrycznej, gazowej i cieplnej na cele domowe mogą został zmniejszone nawet o połowę.

Kiedy emerytowi przysługuje prawo do deputatu węglowego

Emerytowi, który był pracownikiem kolejowym przysługuje prawo do deputatu węglowego, w formie ekwiwalentu pieniężnego. Ekwiwalent wypłacany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dodatek za tajne nauczanie

Osoby, które uczyły języka polskiego w czasie okupacji mogą liczyć na dodatek za tajne nauczanie. Dodatek może co miesiąc zwiększyć przyznane emerytowi świadczenie.

Jaki jest wiek emerytalny kobiet w Polsce

W większości państw europejskich występuje wyraźna tendencja zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. W polskim systemie prawnym tak nie jest, ponieważ wiek emerytalny kobiet wynosi 60 lat, a mężczyzn 65.

Zakaz dyskryminacji w pracy ze względu na wiek

Z przejawami dyskryminacji często możemy się spotkać w trakcie trwania stosunku pracy. Przepisy jednak jasno stanowią, że niedopuszczalna jest jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia ze względu na wiek. Warto więc wiedzieć, że pracownik wobec którego pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, ma prawo do odszkodowania.

Własna działalność gospodarcza emeryta

Ponieważ wysokość świadczeń emerytalnych w Polsce nie jest imponująca, coraz więcej emerytów decyduje się na podjęcie dodatkowego zatrudnienia. Oprócz umowy o pracę czy też umowy o dzieło warto zastanowić się nad otwarciem własnej działalności gospodarczej.

Zakaz dyskryminacji w trackie procesu zatrudnienia ze względu na wiek

Wiek ma szczególny status wśród kryteriów dyskryminacji, gdyż znacznie częściej niż płeć może stanowić obiektywną przyczynę nierównego traktowania. Z dyskryminacją ze względu na wiek możemy się spotkać już na etapie rekrutacji kandydatów do pracy. Świadczą o tym chociażby treści ogłoszeń w sprawie pracy, które często wśród wymagań na pierwszym miejscu stawiają młodość.

Ochrona przed zwolnieniem w wieku przedemerytalnym

Ustawodawca objął szczególną ochroną przed zwolnieniem pracowników w wieku przedemerytalnym. Oznacza to, że pracodawca nie może wypowiedzieć im umowy o pracę, pod warunkiem, że spełnią warunki określone w przepisach.

Wysokość i podstawa wymiaru emerytury na dotychczasowych zasadach

Wysokość emerytury ustalanej według dotychczasowych zasad uzależniona jest od wysokości podstawy wymiaru, uwzględnionego okresu składkowego i nieskładkowego oraz kwoty bazowej, obowiązującej w dacie powstania prawa do świadczenia.

Podwyższenie emerytury dla policjantów

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu uchylił decyzję komendanta wojewódzkiego policji, który odmówił funkcjonariuszowi wystawienia zaświadczenia o wykonywaniu pracy z narażeniem życia, stanowiącego podstawę do ubiegania się o wyższą emeryturę przez policjantów.

Reforma emerytalna służb mundurowych

Rząd przygotował Plan Rozwoju i Konsolidacji Finansów 2010–2011, którego ważnym elementem jest reforma systemu emerytalnego. Zakłada on, że od 1 stycznia 2012 roku wszyscy funkcjonariusze służb mundurowych będą objęci powszechnym systemem emerytalnym.

TK: wcześniejszy wiek emerytalny kobiet jest zgodny z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn nie narusza przepisów Konstytucji. To oznacza, że bez woli ustawodawcy nie zostanie on zrównany.

Trybunał Konstytucyjny zajmie się wiekiem emerytalnym kobiet

Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie dzisiaj (15 lipca), czy wcześniejszy wiek emerytalny jest zgodny z Konstytucją. Skargę w tej sprawie wniósł Rzecznik Praw Obywatelskich.

Trzeci filar

Trzeci filar to forma nieopodatkowanego oszczędzania na poczet przyszłej dodatkowej emerytury. Jest to dobrowolna forma zabezpieczenia finansowego.

Telefon komórkowy dla emeryta

Biorąc pod uwagę ceny połączeń i dostępność na rynku aparatów, posiadanie telefonu komórkowego, także wśród osób starszych nikogo nie dziwi.

Sposoby na tańsze leki dla emerytów

Zasobność portfela przeciętnego emeryta bywa mocno ograniczona, a ceny leków potrafią wysokie. Sprawdź jak nie przepłacać za lekarstwa

Zwiększenie emerytury przez doliczenie okresów składkowych i nieskładkowych

Osoba, która pracuje i jednocześnie pobiera emeryturę może starać się o zwiększenie emerytury. Wystarczy tylko złożyć wniosek do ZUS-u o ponowne ustalenie wysokości świadczenia emerytalnego.

Dla kogo emerytura pomostowa?

Warunki nabywania prawa do emerytury pomostowej określa ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych. Świadczenie to przysługuje niektórym pracownikom wykonującym pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Wcześniejsza emerytura dla 60 letniego mężczyzny

Czy mężczyzna, który w tym roku kończy 60 lat i jestem na zasiłku przedemerytalnym oraz który ma 35 lat pracy może przejść na wcześniejszą emeryturę?

Kiedy 55-letnia kobieta może przejść na emeryturę

Mam 55 lat. Jestem sekretarką w dość dużej firmie ze stażem pracy 35 lat. ZUS odprowadza na II filar wpłacane przez pracodawcę składki, gdyż w 1999 r. zawarłam umowę z funduszem emerytalnym. Czy pomimo to mogę zrezygnować z ofe i uzyskać wcześniejszą emeryturę? Czy gdybym nie chciała jeszcze odchodzić z pracy i przechodzić na emeryturę, to pracodawca może mnie do tego jakoś zmusić? Chciałabym zaznaczyć, że wyniki testów oceniających moje predyspozycje i przydatność do pracy na obecnym stanowisku wypadły dla mnie bardzo dobrze. A co by było, gdyby ZUS przyznał mi emeryturę, a pracodawca pozwolił dalej pracować?

Warunki wymagane do uzyskania emerytury pracowniczej

Przejście na wcześniejszą emeryturę pracowniczą jest uzależnione od spełnienia określonych warunków. Warto poznać szczegółowo zasady korzystania z tego uprawnienia.

REKLAMA