REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Eksploatacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak sprawdzić stan kopułki aparatu zapłonowego?

Kopułka aparatu zapłonowego ma na celu dostarczenie prądu do świec zapłonowych. Bez niej silnik w ogóle by nie działał, dlatego powinna być sprawna. Podpowiadamy, jak ją sprawdzić.

Jak opisać hałasy mechanikowi?


Hałas to niewątpliwie pierwsza oznaka psucia się jakiegoś elementu samochodu. Dobry mechanik potrafi zdiagnozować usterkę na podstawie charakterystycznego dla niej odgłosu, dlatego podpowiadamy, jak mu w tym pomóc.

Jak sprawdzić kondycję amortyzatorów?

Amortyzatory to element zawieszenia, który zapewnia nam przyczepność. Dzięki niemu koło, mimo wybojów, ciągle styka się z ziemią. Podpowiadamy, jak sprawdzić ich stan.

Jak sprawdzić stan kontrolek deski rozdzielczej?

Kontrolki są bardzo ważnym elementem, informują nas o usterce samochodu. Nic jednak nie poinformuje nas o tym, że to właśnie one nie działają, dlatego podpowiadamy, jak sprawdzić ich stan.

REKLAMA

Jak sprawdzić śruby w kołach?

Koła to jeden z elementów samochodu, który jest absolutnie niezbędny do poruszania się. Wraz z zawieszeniem są łącznikiem pomiędzy drogą a samochodem. Podpowiadamy więc, jak sprawdzić czy są poprawnie przymocowane.

Jak poprawnie mocować koła?

Poprawne mocowanie kół jest kluczowe dla naszego bezpieczeństwa. Źle przykręcone śruby mogą spowodować nieprawidłowe zużycie elementów kół, a w najgorszym przypadku odłączenie się któregoś z nich od samochodu. Podpowiadamy, jak przykręcić je poprawnie.

Jaki płyn chłodniczy wybrać do wymiany?

Wymiana płynu chłodzącego nie należy do skomplikowanych. Bez względu na przyczynę, warto zastanowić się, jakim płynem zalać ponownie układ spośród ogólnie dostępnych.

Jak wymienić chłodnicę?

Chłodnica jest niezbędnym elementem samochodu. Dzięki niej ciepło jest odbierane z silnika, który z kolei generuje ogromne jego ilości podczas pracy. Podpowiadamy, jak samodzielnie wymienić ten element.

REKLAMA

Jak przepłukać układ chłodzenia?

Układ chłodzena jest jednym z niezbędnych układów samochodu. Bez niego nasz silnik przegrzałby się i zatarł lub zakleszczył. Jego części mogłyby się powyginać, a remont byłby kompletnie nieopłacalny. Podpowiadamy więc, jak zadbać o ten ważny element.

Jak wymienić przewody chłodnicy?

Jeśli przewody chłodnicy są nieszczelne, powinniśmy je wymienić, gdyż usterka może bardzo niekorzystnie wpływać na pracę silnika. Podpowiadamy, jak zrobić to samodzielnie.

Jak działa termostat w układzie chłodzenia?

Termostat to jedna z części układu chłodzenia, która odpowiada za prawidłową temperaturę silnika. Podpowiadamy, jak działa i dlaczego tak ważne jest, aby utrzymać go w dobrej kondycji.

Jak sprawdzić termostat układu chłodzenia?

Termostat to jedna z części samochodu, która decyduje o jego poprawnym funkcjonowaniu. Jeśli się zepsuje, nasz silnik może się przegrzać w trakcie pracy. Podpowiadamy, jak zdiagnozować taką usterkę.

Wskazówki – konserwacja samochodu

Dla osób, które lubią mieć dobrze wyglądający samochód, poniżej przybliżymy kilka istotnych zasad jego konserwacji. Zastosowanie ich w codziennej eksploatacji auta pozwoli nam cieszyć się jego dobrym wyglądem przez długie lata.

Czyszczenie wnętrza auta

Czyszczenie dywaników i wnętrza samochodu jest standardową czynnością każdego użytkownika samochodu. Co zrobić, aby ta czynność nie była syzyfową pracą?

Dorabianie i kodowanie kluczyka w Oplu, czy wiesz jak to zrobić?

Wbrew pozorom dorobienie kluczyka bywa kłopotliwe. W większości aut są immobilisery, to z nimi jest problem. W poradniku tym dowiesz się, co zrobić z uszkodzonym kluczykiem od auta.

Opel Corsa C i Vectra C: wymiana przełączników zespolonych

Pod nazwą przełączniki zespolone rozumiemy przełącznik kierunkowskazów i wycieraczek. Wymiana nie należy do trudnych, trzeba tylko zastosować odpowiedni metodę. W poradniku tym dowiesz się, jak wymontować przełączniki zespolone.

Jak zaprogramować komputer po odłączeniu akumulatora?

Po odłączeniu akumulatora, ustawienia komputera się resetują. Dotyczy to zarówno elektrycznych szyb, jak i charakterystyki pracy silnika.

Opel Omega MV6: wymiana silnika dmuchawy

Koszt naprawy awarii silnika dmuchawy zapewne dorównałyby cenie zakupu nowego silnika, który na szczęście nie jest taki drogi i możemy wymienić go sami.

Jak naprawić tylną wycieraczkę w Golfie MKIII?


Powodem awarii tylnej wycieraczki jest zazwyczaj zatarcie się trzpienia. Jeżeli w Twoim golfie tylna wycieraczka przerywa lub nie powraca na miejsce, może to oznaczać zatarcie trzpienia.

Przepisy drogowe w Norwegii

Norwegia to kraj przepysznego łososia, przepięknych górskich krajobrazów oraz dużej ilości stoków narciarskich. Podróż samochodem po terytorium tego kraju jest pasjonującym przeżyciem, które wymaga perfekcyjnego przygotowania naszego wozu.

Jak naprawić luźne kratki nawiewu?


Kratki nawiewu najczęściej ulegają poluzowaniu z powodów eksploatacyjnych. Jednak nie jest to powód, żeby kupować nowe kratki nawiewu. Z naszą pomocą sam naprawisz luźne kratki nawiewu.

Volkswagen Golf: naprawa trzeszczącej tapicerki


Podróż z trzeszczącą tapicerką nie należy do przyjemnych. Objaw ten, jest najczęściej spotykany w starszych samochodach. Z naszą pomocą wycisz obicie swoich drzwi.

Honda Accord: wymiana filtra kabinowego


Jeśli chcemy cieszyć się świeżym powietrzem w aucie musimy zadbać o okresowe wymiany filtra. Wymiana należy do prostych, dlatego możemy zrobić to we własnym zakresie.

Honda Accord: wymiana mechanizmu zamka centralnego

Awaria zamka na ogół jest usterką, która wymaga wymiany mechanizmu. Jego naprawa jest nieopłacalna ze względu na niski koszt nowego zamka. Spróbujemy wymienić go sami.

Konserwacja auta przed zimą

Podróżując samochodem na długich dystansach zimą ważne jest odpowiednie przygotowanie techniczne naszego samochodu. Przedstawiamy kilka sprawdzonych wskazówek i porad, które uchronią nasze auto przed uszkodzeniem.

Jak wymienić zwrotnicę przednią?


Demontaż przedniej zwrotnicy nie jest kłopotliwy. Wystarczy dobry komplet kluczy i trochę chęci, aby samemu wymienić zwrotnicę. Postaramy się przybliżyć temat wymiany, tak, żeby nie była trudna.

Jak sprawdzić temperaturę zamarzania płynu do chłodnicy?

Zima ma duże wymagania dla naszego układu chłodniczego, dlatego potrzebna jest także wysoka odporność płynu na zamarzanie. Gdy nadejdzie mróz i płyn zamarznie, nie ominie nas wizyta w serwisie.

Jak objawia się nadsterowność i podsterowność?


Elektronika samochodowa jest na tyle rozwinięta, że w nowoczesnych samochodach licznie rozmieszczone czujniki, same są w stanie ocenić, czy auto jest podsterowne czy nadsterowne i skorygować tor jego jazdy.

Dlaczego samochód wibruje podczas hamowania?

Wibracje auta odczuwalne przy hamowaniu są sygnałem, że układ hamulcowy wymaga naprawy. Co jest przyczyną drgań przenoszonych do kabiny przy wytracaniu prędkości?

Jak odciążyć samochód?


Chcąc zredukować koszty eksploatacji, a w szczególności wydatki ponoszone na paliwo, warto się przyjrzeć zawartości naszego bagażnika.

Jak być holowanym?

Może nam się zdarzyć sytuacja, w której będziemy musieli być holowani. Samochód może zepsuć się w każdym momencie, a na pomoc drogową trzeba by długo czekać, a do tego zapłacić. Jeśli możemy poprosić znajomego o pomoc, warto wiedzieć, jak zachowywać się będąc holowanym.

Jak sprawdzić przewód wysokiego napięcia?

Sprawdzenie przewodów wysokiego napięcia jest łatwe i każdy użytkownik samochodu jest w stanie zrobić to sam. Podpowiadamy, jak należy sprawdzać kable krok po kroku.

Jak oczyścić dach kabrioletu?

Kabriolet to niewątpliwie przyjemność, którą możemy cieszyć się w lecie. Jest to jednak również dodatkowy obowiązek. O dach kabrioletu trzeba dodatkowo dbać, a my podpowiadamy, jak robić to prawidłowo.

Jak oczyścić ślady wycieku z akumulatora?

Jeśli na akumulatorze lub w jego okolicach pojawił się wyciek, należy jak najszybciej go oczyścić i zabezpieczyć. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jak wyczyścić gniazdo akumulatora?

Gniazdo akumulatora nie wymaga regularnego czyszczenia, dlatego często jest zaniedbywane. Podpowiadamy, jak je prawidłowo oczyścić.

Jak oczyścić kable wysokiego napięcia?

Jeśli zauważamy, że z naszym samochodem dzieje się coś złego, silnik pracuje nierówno, być może przyczyną są zanieczyszczone kable wysokiego napięcia. Podpowiadamy, jak oczyścić przewody zapłonowe?

Jak rozpoznać oryginalny lakier?

Podczas kupowania samochodu używanego, najważniejszym aspektem wymagającym sprawdzenia jest stan lakieru. Oryginalny lakier oznacza to, że samochód nie uczestniczył w żadnym zdarzeniu drogowym.

Jak ochronić auto przed korozją?

Rdza jest zmorą każdego posiadacza samochodu. Niestety rdza jest nieunikniona w naszych samochodach, a jej atak możemy oddalić lub częściowo udaremnić, stosując się do pewnych zasad zabezpieczania samochodu. Podpowiadamy, jak uchronić auto przed korozją.

Jak działa układ wydechowy?

Układ wydechowy nie jest zwykłą, prostą rurą odprowadzającą spaliny z silnika. Składa się on z wielu części, z których jedyną widoczną dla nas jest jego końcówka. Przybliżamy, jak jest zbudowany oraz jak działa układ wydechowy.

Wady i zalety samoobsługowej myjni bezdotykowej

Myjnia bezdotykowa to świetne rozwiązanie dla spieszących się osób. Czy jednak jest tak skuteczna, jak myjnia automatyczna bądź ręczna?

Wymiana łożyska piasty

Podczas jazdy, do naszych uszu dochodzi wiele dźwięków. Dziwny szum, lub buczenie, które dochodzą z okolic kół i narastają wraz ze wzrostem prędkości, mogą świadczyć o zużyciu łożysk.

Wymiana pompy paliwa

Dziwny hałas, bądź charakterystyczne wycie, dochodzące z okolic tylnego rzędu siedzeń może świadczyć o zbliżającym się końcu pompy paliwowej.

Wymiana oleju w skrzyni biegów

Większość kierowców zapomina o potrzebie wymiany, bądź sprawdzaniu stanu oleju przekładniowego, mając na względzie zalecenia producentów pojazdów.

Montaż sportowego układu dolotowego

Przychodzi taki moment, kiedy osiągi naszego auta przestają być zadowalające. Jedną z najprostszych metod na podniesienie mocy jest ingerencja w układ dolotowy.

Czyszczenie wtryskiwaczy

Układ paliwowy, oprócz przewodów, regulatora ciśnienia paliwa, filtra paliwa oraz pompy, posiada jeszcze jeden ważny element – wtryskiwacze. Od ich stanu pośrednio zależy moc i osiągi auta, a w skrajnych przypadkach bezpieczeństwo jednostki napędowej.

Jak skutecznie woskować auto?


Jest kilka sposobów na perfekcyjne woskowanie Twojego auta. Potrzebne do tego są nie tylko dobre kosmetyki samochodowe, ale również znajomość technik wcierania wosku w karoserię. Prezentujemy kilka sposobów na uzyskanie świetnego połysku na Twojej karoserii.

Co zrobić z ukręconą świecą żarową?


Ukręcona świeca żarowa to poważny problem. Zazwyczaj kojarzy się to z potrzebą zdjęcia głowicy. Jednak, okazuje się, że są inne lepsze metody. Zanim zdecydujesz się, co zrobić, przeczytaj naszą poradę.

Wpływ rozmiaru kół na prowadzenie

Na ulicach coraz częściej pojawiają się samochody o niestandardowym rozmiarze opon i felg.  Ma to na celu nie tylko poprawienie trakcji ale również zwiększenie atrakcyjności wizualnej auta.

Na co wpływa zmiana rozmiaru kół?

Coraz częściej spotyka się auta na większych oponach i felgach niż standardowe. Użytkownicy nie robią tego tylko w celu polepszenia trakcji, lecz w dużej mierze dla poprawy wyglądu auta.

Jaką szerokość opon zimowych wybrać?

Sezon zimowy to czas zakupu i wyboru opon zimowych. W tym poradniku doradzimy jak wybrać opony o odpowiednich parametrach i czy stosowanie węższych opon zimą ma sens.

REKLAMA