REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Eksploatacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

A Ty kiedy ostatnio sprawdzałeś akumulator?

Tak zwany bezobsługowy akumulator wymaga okresowych kontroli. Stosowanie się do podstawowych zasad jego obsługi pozwoli eksploatować go przez kilka lat.

W jaki sposób dbać o przewody zapłonowe?

Budowa przewodu zapłonowego nie jest skomplikowana, ale ważne jest, by jego poszczególne elementy były wykonane z najlepszych surowców. Niewiele osób wie, że dla przedłużenia ich żywotności może zrobić coś więcej. Podpowiadamy, jak prawidłowo konserwować przewody zapłonowe.

Jak efektywnie korzystać z systemu Bluetooth podczas jazdy?

Możliwości, jakie daje system bezprzewodowej łączności, rosną z roku na rok. Obecnie Bluetooth to już nie tylko sposób na nawiązywanie połączeń za pomocą słuchawki.

Jak jeździć, by nie uszkodzić podwozia?

Uszkodzony zderzak, wgnieciona misa olejowa czy pęknięty katalizator, to tylko kilka efektów nieostrożnej jazdy. Kierowcy i to nie tylko, ci sportowych samochodów, powinni pamiętać, że można zminimalizować ryzyko takich usterek.

REKLAMA

Co skuteczniej hamuje: opony letnie czy zimowe?

Dwa główne stanowiska dotyczące skuteczności opon, rozbijają się o konkurencję między oponami sezonowymi i całorocznymi. Niestety niewiele osób pamięta, że skuteczność hamowania jest jednym z najważniejszych parametrów.

Czy letnie opony hamują lepiej od zimowych?

W dyskusjach dotyczących skuteczności opon ścierają się stanowiska zwolenników sezonowych zmian ogumienia z wielbicielami opon całorocznych. Niewiele osób natomiast zastanawia się nad skutecznością ich hamowania.

Co może być przyczyną nierównej pracy silnika?

Jeżeli Twój „benzyniak” na niskich obrotach pracuje nierówno powodem może być zabrudzenie korpusu przepustnicy.

Jaki „zapas” wozić w bagażniku?

Pełnowymiarowe koło zapasowe, tzw. dojazdówka, a może specjalny zestaw naprawczy. Przedstawiamy kilka pomysłów, które pozwolą na szybką reakcję po stracie jednej z opon.

REKLAMA

Jaki "zapas" wybrać?

Pełnowymiarowe koło zapasowe nie jest jedynym wyjściem. Są inne rozwiązania takie jak "dojazdówka" czy specjalny zestaw naprawczy. Przedstawiamy możliwe rozwiązania po stracie opony.

Jak samodzielnie zamontować obrotomierz?

Obrotomierz zapewnia kierowcy nie tylko estetykę wnętrza, ale także możliwość utrzymywania sportowych obrotów silnika podczas energicznej jazdy lub kontrolowania tzw. ecodrivingu.

Jakich zapachów unikać w samochodzie?

Jeżeli jesteś miłośnikiem rumianku lub lawendy ostrzegamy –  intensywny zapach może spowodować zbyt duże rozluźnienie podczas jazdy. Dlatego wyboru należy dokonywać z rozwagą.

W czym przechowywać paliwo?

Trzylitrowy, czyli podręczny kanister na paliwo kosztuje w przeciętnym markecie kilkadziesiąt złotych. Może się przydać, o ile nie będzie z plastiku.

Jak zabezpieczyć uszczelki przed zimą?

Przy bardzo niskich temperaturach przymarzające uszczelki potrafią wywołać tyle samo frustracji u kierowców, co zamarznięty zamek. Jesienna profilaktyka pozbawi nas zimowych złości.

Jak walczyć z korozją?

Dla zdrowia najlepsza jest profilaktyka. Jak się okazuje dla naszej karoserii również. Aby maksymalnie spowolnić proces powstawania ognisk korozji odpowiednio zadbać o blachy.

Jak działa filtr kabinowy z węglem aktywowanym?

Filtry kabinowe z węglem aktywowanym są droższe od klasycznym ich odpowiedników. Czy warto inwestować w niego? Jakie są jego korzyści?

Jak często kontrolować ciśnienie w oponach?

Według ekspertów aż trzy czwarte Polaków jeździ, na co dzień z nieprawidłowym ciśnieniem w oponach. Szkoda, bo to ciśnienie tak naprawdę utrzymuje ciężar samochodu.

Co ile należy sprawdzać ciśnienie w oponach?

Jak często należy sprawdzać ciśnienie w oponach? Według statystyk, grubo ponad połowa użytkowników dróg jeździ na co dzień z niewłaściwym ciśnieniem w oponach. Tymczasem zbyt wysokie lub zbyt niskie ma negatywny wpływ na ich zużycie i nasze bezpieczeństwo.

Czy warto wymieniać śruby w kołach?

Sezonowa zmiana opon to okazja do wnikliwej analizy stanu śrub koła. Zardzewiałe mogą mieć wpływ na nasze bezpieczeństwo.

Wymiana śrub w kołach. Poradnik eksperta

Rdza na śrubach ma istotny wpływ na nasze bezpieczeństwo. Warto jest je co pewien czas wymieniać. Na co zwrócić uwagę?

Jak zabezpieczyć lakier na zimę?

O ile część kierowców latem pamięta o kompleksowej pielęgnacji lakieru, to profilaktyka zabezpieczeń karoserii kuleje w okresie jesienno-zimowym. A szkoda, bo naprawdę warto.

Prawidłowe przechowywanie opon

Posiadacze garażu lub pomieszczenia gospodarczego, mają ten komfort, że nie muszą ponosić dodatkowych wydatków związanych z przechowywaniem ogumienia u wulkanizatora.

Jak prawidłowo przechowywać opony?

Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami garażu lub komórki nie musimy płacić wulkanizatorowi za sezonowe przechowywanie naszego ogumienia.

Serwisowanie klimatyzacji samochodowej

Wielu kierowców zdziwi się, że w ogóle trzeba, ale są pierwszymi do narzekań, gdy podczas upałów klimatyzacja nie działa efektywnie. Tymczasem jak każdy element wyposażenia wymaga zainteresowania.

Jak często hydrofobizować szyby?

Koszt nałożenia pokrywy hydrofobizacyjnej na wszystkie szyby w samochodzie wynosi niemało, bo ok. 300 – 400 zł. Na szczęście zachowuje one swoje właściwości przez ok. 1-2 lata.

Czy warto hydrofobizować szyby?


Dzięki coraz lepszemu wyposażeniu wielu warsztatów zajmujących się naprawą i wymianą szyb hydrofobizacja przestała być luksusem wyłącznie dla posiadaczy aut luksusowych.

Jakie są skutki niewłaściwego ciśnienia w oponach?

Z pozoru błahy element codziennej eksploatacji samochodu może mieć wpływ nie tylko na komfort jazdy, ale przede wszystkim na ekonomikę jazdy.

Niewłaściwie ciśnienie w oponach i jego konsekwencje

Wielu kierowcom wydaje się, że opony zmieniane sezonowo, bezproblemowo poradzą sobie do następnej wymiany bez ich ingerencji. Tymczasem taka ignorancja niekorzystnie wpływa na komfort jazdy i jej ekonomię.

Jak wybrać alarm samochodowy?

Wybór jest naprawdę szeroki. Kierowcy mogą decydować czy chcą, aby ich samochód chronił jedynie alarm z tradycyjnymi czujnikami otwarcia klapy i drzwi czy nowoczesny wyposażony w czujniki położenia samochodu.

Jak odpalać samochód podczas zimy?

Przy spadku temperatury przepływ oleju jest ograniczony a części silnika nie są odpowiednio smarowane. Może to stać się przyczyną poważnych uszkodzeń, które przejawiają się w postaci np. nadmiernego zużycia oleju silnikowego, niskiego ciśnienia sprężania i spadku mocy silnika.

Jak często zmieniać pióra wycieraczek?

Najłatwiejszą odpowiedzią było by stwierdzenie, że należy wymienić wycieraczki wtedy, gdy aktualnie używane nie zapewniają nam odpowiedniej widoczności. Jednak najlepiej robić to regularnie, czekanie do ostatniej chwili może być niebezpieczne.

Dlaczego mycie samochodu zimą jest droższe?

Niestety za czystość naszego auta podczas zimowych miesięcy zapłacimy więcej niż latem. Chociażby, dlatego, że krocie stracimy na poszukiwanie myjni, która przed wpuszczeniem na automat oferuje ręczne mycie wstępne.

Czy powinno się zmieniać ciśnienie w oponach na zimę?

Opona napompowana do wartości 2 barów w warunkach garażowych w temperaturze ujemnej straci na wartości ciśnienia nawet 0,5 bara.

Czy na zimę jest zalecane inne ciśnienie w oponach?

Opona napompowana do wartości 2 barów w warunkach garażowych w temperaturze ujemnej straci na wartości ciśnienia nawet 0,5 bara.Opony samochodowe w ujemnych temperaturach potrafią stracić nawet 0,5 bara w stosunku do standardowej wartości 2 barów jaką mają w momencie kiedy auto znajduje się w warunkach garażowych.

Czy zmieniać olej na zimę?

Wymiana olej na zimę nie jest konieczna, ale warto pamiętać, że przy niskich temperaturach olej w silniku gęstnieje. Powoduje to wolniejsze jego rozprowadzanie. Aby wydłużyć żywotność silnika po uruchomieniu poczekaj, aż temperatura podniesie się - olej rozrzedzi się i odzyska swoje właściwości.

Jak walczyć z upałem w samochodzie bez klimatyzacji?

Klimatyzacja samochodowa zdecydowanie uprzyjemnia jazdę w gorące dni. Co robić, gdy jesteśmy właścicielami auta bez takiego udogodnienia?

Ford Focus: wymiana łącznika stabilizatora

Dochodzące z okolic układu zawieszenia delikatne stuki mogą mieć wiele powodów. Jednym z nich może być uszkodzony łącznik stabilizatora. Jego wymiana jest bardzo prosta i nie powinna zająć nam więcej niż pół godziny.

Honda Civic V: demontaż zegarów

Trudno jest znaleźć instrukcję, mówiącą o tym, jak zdemontować konsolę zegarów. Dla każdego, kto chce lub zamierza ją wymienić, poniżej przedstawiamy wskazówki, jak się za to zabrać.

Fiat Panda: naprawa mechanizmu wycieraczek

Jednym z najczęstszych powodów uszkodzenia mechanizmu wycieraczek jest pęknięty przegub kulowy. Pomimo skomplikowanego dostępu do mechanizmu, pokażemy jak we własnym zakresie dokonać jego wymiany.

Jak wymienić olej w moście BMW E36 328i Coupe?

W aucie dysponującym tak dużą mocą, przenoszoną na tylne koła za pośrednictwem mostu, należy pamiętać o okresowej wymianie oleju.

Honda Civic VI: wymiana klocków

Każdy właściciel auta spod znaku Hondy może nie tylko pochwalić się jej niezawodnością, ale również prostotą konstrukcji, co sprawia, że wymiana choćby klocków, nie powinna sprawić większych trudności.

Fiat Panda: regeneracja hamulca

W momencie kiedy zaczniemy odczuwać, że hamulce w naszym aucie zaczynają niedomagać oznacza to, że zbliża się czas ich regeneracji. Poniżej znajduje się wskazówka, jak dokonać tego we własnym zakresie.

Opel Vectra B: wymiana zewnętrznego lusterka

Nawet najlepszemu kierowcy może przydarzyć się, że niechcący pozbędzie się lusterka, podczas wjazdu do garażu. Na szczęście koszt nowego lusterka jest niski, a wymianę możemy wykonać sami.

Skoda Felicja: wymiana zamka w drzwiach

Koszt wymiany zamka u mechanika jest nieproporcjonalny do kosztu jego zakupu. Dla oszczędnych pokażemy, jak dokonać wymiany we własnym zakresie.

Opel Astra F: odkręcenie przedniego zderzaka

Wymiana przedniego zderzaka w Astrze, jak również innych elementów, nie należy do najprostszych. Z pomocą naszej instrukcji pokażemy, jak to zrobić w jak najkrótszym czasie.

Opel Vectra B: wymiana zamka

Uszkodzenie zamka jest usterką nienaprawialną. Inwestując w zakup nowego zamka, pokażemy jak wymienić go we własnym zakresie, oszczędzając tym samym pieniądze, które dodatkowo wydalibyśmy w serwisie.

Co wziąć ze sobą w podróż z dzieckiem?


Kilkugodzinna jazda samochodem potrafi zmęczyć nie tylko dorosłego, ale też dziecko. Poniżej zaproponujemy kilka gadżetów, które poprawią komfort podróży i samopoczucie naszej pociechy.

Koniec fabryki FSO na Żeraniu


FSO na Żeraniu działa od 60 lat. Od listopada zacznie się proces likwidacji działalności produkcyjnej, a co za tym idzie zwolnienia. Do marca 2011 roku pracę może stracić około 1800 osób.

Audi A6 C5: naprawa tempomatu

Jazda z aktywnym tempomatem znacznie ułatwia długie podróże. Niestety, tempomat również ulega uszkodzeniu. W poradniku tym, dowiesz się jak łatwo naprawić tempomat w Audi.

Jak naprawić zacinające się wycieraczki w Audi?


Zacinające się wycieraczki to najgorsze, co może nas spotkać podczas deszczu. Nie potrzeba kupować nowego mechanizmu. Pokażemy krok po kroku, jak naprawić mechanizm wycieraczek w Audi.

Zmiana opon – jakie wybrać i kiedy zmienić?

Okres jesienno-zimowy to czas kiedy powinniśmy się zastanowić nad zmianą opon na zimowe. Rynek producentów jest coraz większy i coraz więcej też pojawia się produktów nieznanego pochodzenia.

REKLAMA