REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Eksploatacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie są płyny w samochodzie?

Jakie są płyny w samochodzie? W każdym aucie nie brakuje płynów eksploatacyjnych. A kierowca powinien wiedzieć do czego służą i co ile je wymieniać.

Uszkodzone zawieszenie pneumatyczne. Jak znaleźć usterkę?

Uszkodzone zawieszenie pneumatyczne oznacza dość poważny problem z autem. Jak znaleźć uszkodzenie?

Filtr kabinowy Toyota Yaris: gdzie się znajduje i jak go wymienić?

Filtr kabinowy Toyota Yaris: jak go znaleźć i jak go wymienić? Dziś opowiemy właśnie o tym, a na warsztat weźmiemy trzy generacje auta.

Wymiana filtra powietrza: Toyota Yaris I - jak to zrobić?

Wymiana filtra powietrza: Toyota Yaris 1 - czy jest trudna? Czy można ją zrobić samemu? I ile właściwie kosztuje osadnik? Na te pytania odpowiemy dziś.

REKLAMA

Filtr kabinowy Golf 5: ile kosztuje wymiana i jak ją wykonać?

Filtr kabinowy: Golf 5 daje łatwy dostęp do osadnika, przez co kierowca może przeprowadzić wymianę we własnym zakresie. Oto instrukcja jak to zrobić.

Diesel do miasta. Czy to dobry pomysł?

Diesel do miasta? Oto pytanie, które postawiliśmy przed dzisiejszym materiałem. A więc czy silnik wysokoprężny nadaje się co eksploatacji miejskiej?

Jak jeździć dieslem na krótkich odcinkach?

Jak jeździć dieslem na krótkich odcinkach? Silniki wysokoprężne uwielbiają intensywną eksploatację. Czy mimo wszystko da się nimi jeździć w mieście?

Samochód: klimatyzacja zimą powinna być włączona?

Samochód: klimatyzacja zimą powinna działać czy nie? Czyli dziś zajmiemy się jednym z motoryzacyjnych mitów. Poszukajmy odpowiedzi na pytanie.

REKLAMA

Klimatyzacja zimą w aucie. Używać jej czy nie?

Dziś zajmiemy się tematem klimatyzacji zimą w aucie. Czy używanie schładzacza w sezonie chłodnym ma sens? A jak tak, to o jakich zasadach pamiętać?

Jak wymienić płyn hamulcowy? Zrób to sam!

Jak w zaciszy własnego garażu wymienić płyn hamulcowy? Procedura jest prosta, mimo wszystko ma parę aspektów, na które kierowca musi uważać.

Olej silnikowy: oznaczenia - co mówią i jak je dobierać do auta?

Podstawowym płynem eksploatacyjnym jest olej silnikowy. Oznaczenia stojące za cieczą smarną nie są już jednak takie oczywiste. Jak je czytać?

Top 10: Te nawyki niszczą Twoje auto. Sprawdź czego się wystrzegać

Z pozoru błahe sprawy mają ogromny wpływ na stan auta. Jakich nawyków się wystrzegać, by samochód "żył długo i szczęśliwie” bez zbędnych i kosztownych wizyt u mechanika? Oto 10 grzechów każdego kierowcy, które prowadzą do usterek w samochodzie.

Co to jest detailing? Czyli opowieść o auto spa!

Polscy kierowcy są przyzwyczajeni do tego, że o ich auta dba serwis i... myjnia. Motoryzacyjne spa to jednak coś dużo więcej niż myjnia. Bo detailing - jak sama nazwa wskazuje - jest dużo bardziej szczegółowy!

Co zrobić gdy płyn do spryskiwaczy zamarznie?

Okres zimowy to czas, który wymaga od nas wykonania wielu czynności związanych z przygotowaniem samochodu do panujących warunków atmosferycznych. Wymiana opon na zimowe to oczywista sprawa, ale nie każdy pamięta o tak błahej rzeczy jak wymiana płynu do spryskiwaczy na taki, który nie zamarznie bo jest odporny na ujemne temperatury.

Jakie czynności przy samochodzie Polacy wykonują samodzielnie?

Polacy lubią mieć czyste i uprzątnięte auta. Kobiety w nieco większym stopniu niż mężczyźni dbają o czystość wewnątrz swoich pojazdów, za to mężczyźni częściej wykonują zabiegi konserwacyjne związane m.in. ze sprawdzaniem ciśnienia w oponach, wymianą ogumienia czy uzupełnianiem oleju silnikowego.

Jak zapakować boks dachowy?

Boks dachowy to idealne rozwiązanie dla osób, które planują dalsze wyjazdy z dużą ilością bagaży. Trzeba jednak pamiętać, że do boksu dachowego możemy włożyć przedmioty o ograniczonej masie, a także o prawidłowym rozmieszczeniu bagażu. Podpowiadamy jak zapakować boks dachowy.

Jak usunąć naklejkę rejestracyjną z przedniej szyby?

Usunięcie naklejki rejestracyjnej z przedniej szyby pojazdu może przysporzyć kłopotów. Podpowiadamy jak szybko i skutecznie usunąć naklejkę rejestracyjną z szyby.

Co może śmierdzieć w samochodzie?

Nieprzyjemny zapach we wnętrzu samochodu może pojawić się z wielu powodów: od starego filtra kabinowego po zwierzęta w komorze silnika. Smrodu w aucie na pewno nie należy ignorować – może zagrażać nawet zdrowiu pasażerów. Podpowiadamy, skąd biorą się brzydkie zapachy we wnętrzu i jak sobie z nimi skutecznie poradzić.

Opony rolnicze – jak oszczędzić nawet 12% paliwa?

Opony rolnicze są poddawane pracom w zróżnicowanym terenie i pod dużymi obciążeniami. Z uwagi na to, ogumienie maszyn rolniczych musi być przystosowane do trudnych warunków eksploatacji. Jak możesz zwiększyć żywotność opon rolniczych i zmniejszyć zużycie paliwa?

Kuny w samochodzie - co robić i jak się ich pozbyć?

Z pozoru niegroźne i sympatyczne zwierzęta są w stanie spowodować duże szkody w samochodzie. Kuny niszczą przewody, izolacje, a nawet potrafią przegryźć przewody hamulcowe. Co robić, gdy kuny znajdą się w naszym samochodzie? Jak pozbyć się gryzoni z auta?

Jak działa bezstopniowa skrzynia biegów?

Bezstopniowe skrzynie biegów zazwyczaj kojarzą się ze skuterami, w których to rozwiązanie jest bardzo popularne. Nie oznacza to jednak, że ten typ skrzyni biegów występuje tylko w jednośladach, bowiem coraz większa liczba aut posiada właśnie ten typ przekładni. Jak działa bezstopniowa skrzynia biegów?

Co trzeba zrobić i jakie części należy wymienić po zakupie używanego samochodu?

Zakup używanego auta wiąże się nie tylko z ewentualnym przerejestrowaniem pojazdu, ale także z wymianą poszczególnych części, które powinny być zastąpione nowymi odpowiednikami. Co trzeba zrobić i jakie części należy wymienić po zakupie używanego samochodu?

Jak dbać o filtr cząstek stałych?

Filtr cząstek stałych staje się powoli standardem w pojazdach. Montuje się go nie tylko w autach z silnikami wysokoprężnymi, ale także od 2017 roku w niektórych samochodach z jednostkami benzynowymi. Podpowiadamy, jak dbać o filtr cząstek stałych.

Parujące szyby – jak usunąć wilgoć z auta?

Szyby Twojego auta często są zaparowane? W kabinie pasażerskiej pojawił się nieprzyjemny zapach? W tym poradniku podpowiemy jak pozbyć się wilgoci z auta.

Czego najbardziej nie lubią kierowcy w posiadaniu samochodu?

Korzystanie z samochodu to nie tylko przyjemność i wygoda ale także szereg obowiązków związanych z utrzymaniem pojazdu. Które aspekty posiadania samochodu są dla kierowców najbardziej uciążliwe?

Czy systemy rozpoznawania znaków drogowych działają bezbłędnie?

Nad bezpieczeństwem kierowcy i pasażerów czuwa cała armia systemów bezpieczeństwa i część z nich pełni również role poprawiających komfort podróży. Nowoczesne technologie coraz śmielej wkraczają do współczesnej motoryzacji. Tak też jest z systemem rozpoznawania znaków drogowych. Czy jest to skuteczny i pomocny układ?

Który serwis jest lepszy - Audi, Mercedesa, czy Lexusa?

Który serwis w opinii klientów jest lepszy - Audi, Mercedesa, czy Lexusa? Odpowiedź na to pytanie znaleźli klienci serwisów tych marek w Australii, których przepytał JD Power.

Na co zwrócić uwagę eksploatując samochód podczas mrozów?

Zimowa eksploatacja samochodu to wyzwanie nie tylko dla kierowcy ale także dla jednostki napędowej i poszczególnych układów w konstrukcji pojazdu. Na co zwrócić uwagę eksploatując samochód podczas mrozów?

Co sprawdzić w samochodzie przed zimą?

Zima to okres wymagający nie tylko dla kierowcy ale także dla samochodu. Żeby cieszyć się bezproblemową eksploatacją auta w okresie mrozów, warto dokonać przedzimowego przeglądu i usunąć ewentualne usterki.

Przygotuj samochód przed zimą. Sprawdź jak!

Przed okresem zimowym warto zadbać o stan karoserii pojazdu, a także o wymianę płynów eksploatacyjnych. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru oleju na zimę, co warto wozić ze sobą w aucie podczas zimy?

Jakie są zalety ogrzewania postojowego?

Jakie są korzyści z zainstalowania w samochodzie ogrzewania postojowego? Czy ogrzewanie postojowe to wyposażenie dedykowane tylko do dużych samochodów?

Jak wymienić pasek rozrządu we własnym zakresie?

Wymiana paska rozrządu we własnym zakresie nie jest zbyt skomplikowana. Trzeba tylko pamiętać o kilku prostych działaniach.

Najważniejsze błędy popełniane przy korzystaniu z klimatyzacji

Aby skutecznie schodzić wnętrze auta, trzeba wiedzieć jak poprawnie posługiwać się klimatyzacją. Oto garść porad od naszego eksperta.

Główne zaasady ekonomicznego używania auta

Koszty eksploatacji auta wynikają nie tylko z określonego zużycia paliwa przez pojazd. Generują je także inne elementy auta. Co ważne, na ich żywotność wpływ ma nie tylko jakość zastosowanych materiałów, ale i sposób eksploatacji samochodu. Jak jeździć autem aby było ekonomiczne w eksploatacji?

Ekojazda ma wpływ na długość bezproblemowej eksploatacji samochodu

Stosując zasady ekologicznej i wynikającej z tego ekonomicznej jazdy samochodem przedłużymy eksploatację wielu części eksploatacyjnych. Dlaczego?

Dobór oleju silnikowego

Dobór odpowiedniego oleju silnikowego nie jest prostą sprawą. Żeby uniknąć błędów trzeba zwrócić uwagę na kilka szczegółów. I trzymać się zaleceń producenta pojazdu.

Typowe błędy popełniane przy korzystaniu z klimatyzacji

Większość kierowców nieumiejętnie korzysta z klimatyzacji co odbija się m.in na trwałości tego urządzenia. Jak uniknąć błędów mogących zniszczyć klimatyzację?

Za co można stracić gwarancję na samochód?

Za co można stracić gwarancję na samochód? Przyczyn cofnięcia gwarancji przez producenta pojazdu może być wiele. Firmy motoryzacyjne kształtują jej warunki dowolnie. I mają do tego prawo.

Jak często robić przegląd samochodu?

Jak często robić przegląd samochodu? Nie chodzi tu o wymagane badanie techniczne na stacji kontroli pojazdów. Pytanie brzmi, jak często dokonywać pogłębionej kontroli samochodu w warsztacie mechanicznym?

Najczęstsze usterki silnika

Jakie są najczęstsze usterki silników (zarówno Diesla, jak i benzynowego)? Czy można się przed nimi ustrzec?

Jak często wymieniać wycieraczki samochodowe?

Jak często wymieniać wycieraczki samochodowe? Jakie są zalecenia producentów w tym zakresie? A przy wyborze nowych, na co zwrócić uwagę?

Z czego składa się olej silnikowy?

Z czego składa się olej silnikowy? Który składnik jest najistotniejszy ze względu na późniejsze właściwości oleju silnikowego?

Co może uszkodzić podgrzewanie foteli w samochodzie?

Podgrzewane fotel to chętnie wybierana przez nabywców aut opcja wyposażenia. Przy niewłaściwej ich eksploatacji można jednak dość łatwo uszkodzić. Dlaczego?

Używanie opon zimowych podczas ciepłej zimy

Czy można stosować opony zimowe, w przypadku gdy zima okazuje się ciepła? Czyli, gdy temperatura powietrza wzrasta do ponad 7 stopni Celsjusza?

Jak sprawdzać poziom płynu chłodniczego?

Jak sprawdzać poziom płynu chłodniczego? Opinii krąży co najmniej kilka. Która jest zatem właściwa?

Jak sprawdzać ciśnienie w oponach?

Jak prawidłowo sprawdzać ciśnienie w oponach? Czy kontrolować je przy zimnym czy rozgrzanym ogumieniu?

Do czego służy olej silnikowy?

Do czego służy olej silnikowy? Według 37% kierowców głównie do chłodzenia silnika. Takie są wnioski z badania przeprowadzonego przez Instytut PBS wykonane na zlecenie marki Castrol.

Podstawy bezpiecznej eksploatacji wózków widłowych

Jakie są zasady bezpiecznej eksploatacji wózków widłowych? Produkowane obecnie wózki widłowe to urządzenia zaawansowane technologicznie i wyposażone w wiele funkcji dodatkowych. Ich sprawna obsługa wymaga nie tylko wiedzy teoretycznej, ale też praktycznego doświadczenia. Warto wiedzieć na czym polega bezpieczna eksploatacja takich pojazdów i jakie są najczęstsze – choć nie zawsze świadome - uchybienia w tym zakresie.

Co oprócz opon warto zmienić w aucie przed zimą?

Wymiana opon z letnich na zimowe to nie jedyne rzeczy jakie warto zmienić w samochodzie przed nadejściem zimy. Na co trzeba jeszcze zwrócić uwagę?

Samochód i kierowca - przygotowanie do okresu jesienno-zimowego

Jesień w Polsce zazwyczaj bywa deszczowa. Wszechobecna wilgoć, szybko zapadający zmrok i gruntowe przymrozki wymagają od kierowcy i samochodu specjalnego przygotowania.

REKLAMA