REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Eksploatacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Mercedes W202: ustawienie pozycji szyberdachu

Jeżeli szyberdach w Twoim Mercedesie po zamknięciu zapada się za nisko lub słychać jakieś odgłosy, czas dokonać regulacji. Poniżej opis, jak krok po kroku wyregulować szyberdach do pozycji zerowej.

Honda Accord: czyszczenie przepustnicy i EGR


Wyczyszczenie EGR i przepustnicy może diametralnie zmienić nasz samochód. Okaże się, że obroty przestały falować, a nasz samochód ma lepsze przyspieszenie.

Hyundai Coupe: czyszczenie przepustnicy


Falujące obroty są najczęściej efektem zabrudzonej przepustnicy. Wyeliminowanie tej usterki nie jest trudne, co więcej nie zabiera dużo czasu. Poniżej opis, jak wykonać to samemu.

Nissan Almera N15 1.4 i 1.6: wymiana filtra powietrza

Filtr powietrza pomimo swojej stosunkowo niewielkiej ceny jest bardzo ważnym elementem samochodu, którego stan ma bezpośredni wpływ na dynamikę oraz spalanie naszego auta.

REKLAMA

Nissan Primera P10 i P11: wymiana filtra paliwa

Samodzielna wymiana filtr paliwa nie należy do trudnych, a pozwala dodatkowo zaoszczędzić czas potrzebny na oczekiwanie w serwisie i pieniądze, które byśmy na to wydali.

Jak obsługiwać myjnię bezdotykową?

Mimo tego, że w myjni bezdotykowej wszystko musimy zrobić sami, procedura ta nie wymaga specjalnego doświadczenia czy też wysiłku. W naszym poradniku opowiemy, jak obsługiwać myjnię bezdotykową.

Wszystko o myjni bezdotykowej

Czym właściwie jest myjnia bezdotykowa? Jest to ogólnodostępna jednostka myjąca obsługiwana przez właściciela samochodu. Cały proces mycia wykonujemy samodzielnie.

Jak odłączać i podłączać akumulator?

Akumulator to źródło prądu w samochodzie. Jak wiadomo, tam, gdzie jest prąd, jest i niebezpieczeństwo. Ze względu na sprzeczności w różnych instrukcjach odłączania i podłączania akumulatora, wyjaśniamy konsekwencje dwóch sposobów.

REKLAMA

Dobra żarówka, czyli jaka? Poradnik

Pisaliśmy już o tym, że nie zawsze warto kupować żarówki o zwiększonej mocy w stosunku do poprzedniej szczególnie, gdy nie zaleca tego producent. Ale jak odróżnić dobrą żarówkę od złej?

Dlaczego pedał hamulca „wciska się” do podłogi?

Jeżeli podczas hamowania zauważyłeś, że pedał jest „luźny” to znak, że jeden z obwodów hamulcowych może być nieszczelny lub układ jest zapowietrzony. Poniżej kilka potencjalnych przyczyn.

Jak jeździć i nie zepsuć samochodu?

Trzymanie nogi na sprzęgle, jazda bez odpowiedniego ciśnienia i na rezerwie to najkrótsza droga do awarii naszego samochodu. Technika jazdy ma wpływ na żywotność pojazdu.

Jak myć podwozie?

Mycie podwozia powinno stać się naszym nawykiem nie tylko po długiej zimie. Warto sprawdzić czy nasza ulubiona myjnia oferuje taką opcję, sami tego nie zrobimy.

Jak używać kobyłek?

Kobyłki to narzędzie, które przyda się każdemu samochodowemu majsterkowiczowi. Podpowiadamy, jak je wybrać i jak poprawnie z nich korzystać.

Jak wyłączyć zablokowany klakson?

Małe zwarcie czasem może być przyczyną ogromnego problemu. Gdy staniemy na skrzyżowaniu, a nasz samochód nagle zacznie trąbić, musimy szybko poradzić sobie z problemem. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jak wyłączyć alarm samochodowy, jeśli pilot nie działa a alarm hałasuje?

Niejeden kierowca już spotkał się z tego rodzaju usterką, kiedy to alarm samochodowy hałasuje i nie chce się wyłączyć. Podpowiadamy, jak tymczasowo poradzić sobie z tym problemem.

Jak uniknąć zamarzania wycieraczek?

Zamarzające wycieraczki to uciążliwy problem w sezonie zimowym. Są one niezwykle ważne w kwestii naszego bezpieczeństwa na drodze, dlatego podpowiadamy, jak uniknąć ich zamarzania.

Jak rozpoznać rodzaj wyciekającego płynu?

Żaden kierowca nie powinien ignorować wyciekającego z samochodu płynu. Niedobór któregoś z nich może spowodować zaburzenia pracy, któregoś z układów. Podpowiadamy, jak sprawdzić, który płyn cieknie.

Jak pozbyć się problemu insektów na przedniej szybie?

Insekty na przedniej szybie to problem niejednego kierowcy, szczególnie w sezonie wiosennym i letnim. Podpowiadamy, jak sobie z nim poradzić.

Opel: wymiana simmeringu wybieraka skrzyni biegów


Niektóre modele Opla posiadają wadę, która objawia się wyciekami oleju ze skrzyni biegów. Nie ma sensu czekać z wymianą, warto pozbyć się usterki i plamy olejowej pod naszym autem.

Opel Corsa C: naprawa mechanizmu wycieraczek


Jeżeli podczas pracy wycieraczek zauważymy, że się zacinają lub pracują znacznie wolniej, oznacza to konieczność regeneracji mechanizmu. Nie czekaj z tą naprawą, wycieraczki mogą stanąć w każdej chwili.

Jakie są najczęstsze usterki silnika?

Nieprawdą jest, że naprawa silnika jest kosztowna wyłącznie dla posiadaczy starych samochodów. W tych nowoczesnych, zastosowano tak zaawansowane technologie, że ich wymiana lub remont również będzie wymagał głębszego sięgnięcia do portfela.

Dlaczego pasek klinowy piszczy?

Pierwsze niepokojące dźwięki uwagę nawet niedoświadczonych kierowców zwracają ku paskowi klinowemu. Słusznie, choć przyczynę piszczenia zdiagnozować już zdecydowanie trudniej.

Dlaczego wydech rdzewieje?


Przed kilkunastoma laty układy wydechowe wytrzymywały nawet całe życie auta bez żadnych napraw. Teraz problemy pojawiają się bardzo szybko. Czasami nawet w kilkuletnich pojazdach.

Jak zużyte amortyzatory wpływają na drogę hamowania?

Im gorsze warunki atmosferyczne tym większe znaczenie ma poziom wyeksploatowania naszych amortyzatorów. Wydłużenie drogi hamowania udowodniono doświadczalnie.

Czym skutkuje pęknięcie paska rozrządu?

Pasek rozrządu jest elementem napędzającym wałek rozrządu, który steruje pracą zaworów. Przenosi napęd na wałek z wału korbowego. Gdy pasek pęknie zawory nie pracują i niemal zawsze dochodzi do uszkodzenia zaworów, tłoków i głowicy.

Jakie zadania ma sonda lambda?

Kierowcy przypominają sobie o sondzie lambda, gdy zauważą znaczny wzrost zużycia paliwa lub obniżenie mocy. Mało, kto kontroluję sondę zgodnie z zaleceniami.

Czy kupować tylko oryginalne części?

Części oryginalne mają wysokie ceny na tle zamienników. Jakie korzyści niesie kupowanie oryginalnych podzespołów do samochodu?

Opel Vectra A: demontaż zamka drzwi

Chcąc wymienić zamek drzwi, trzeba wykręcić kilka elementów. W poradniku tym, dowiesz się jak szybko i sprawnie wymontować zamek drzwi.

Jak czytać informację na opakowaniu oleju samochodowego?

Kupując olej, z tzw. przyzwyczajenia, rzadko, kiedy zwracamy uwagę na specyfikację zawarte na jego opakowaniu. Problem pojawia się, gdy sięgamy po nowy produkt.

Kiedy opona nie nadaje się do naprawy?

Od razu zaznaczymy, że ocenę stanu technicznego naszego ogumienia lepiej pozostawić specjalistom. Nie dajmy się im jednak naciągnąć, jeżeli stwierdzą, że powodem wymiany są przebicie gwoździem czy niewielkie otarcia.

Dlaczego „zimówki” są droższe od opon letnich?

Generalnie użytkowanie samochodu w trakcie miesięcy zimowych jest droższe niż w ciągu lata. O cenie opon decyduje rodzaj mieszanki stosowany podczas produkcji.

Czym jest spowodowana wyższa cena "zimówek" niż opon letnich?

Eksploatacja samochodu podczas zimowych miesięcy jest droższa niż podczas lata. O cenie opon decyduje głównie rodzaj mieszanki stosowany podczas ich produkcji.

W jaki sposób ocenić przydatność przestrzeni bagażowej?

Tak naprawdę nie liczy się wyłącznie wielkość i kształt. Podczas oceny bagażnika zwracajmy uwagę również na sposób jego otwierania i możliwości powiększenia.

Dlaczego olej podczas wymiany jest czarny?

Zauważy to nie tylko wytrawne oko mechanika, ale również kierowca, który wymienia olej samodzielnie. Na szczęście nie ma mowy o dodatkowych kosztach.

Skąd bierze się dym z rury podczas jazdy?

Kopcenie podczas jazdy jest jednym z symptomów, który automatycznie powinien zaniepokoić kierowcę i zmobilizować do przyjrzenia się problemowi. W tym wypadku może niestety skończyć się remontem kapitalnym silnika.

Jak dorobić wkład lusterka z funkcją podgrzewania?

Do pracy potrzebne będą nam tylko nóż diamentowy i szlifierka z tarczą do polerowania. Przyda się również znajomość budowy naszych lusterek.

Co oznacza rosnąca ilość oleju?

Niepokojące dla kierowcy powinno być podniesienie się poziomu oleju o ok. 1 cm. Przyczyną może być przedostawanie się do oleju paliwa.

Opel Omega A: wymiana żarówki w komputerze pokładowym

Przepalona żarówka komputera utrudnia nam odczyt informacji. W ciągu dnia jesteśmy w stanie coś zobaczyć, jednak w nocy jest to niemożliwe. Wszystko wskazuje na to, że nadszedł czas na wymianę żarówki.

Co robić, gdy akumulator odmówi posłuszeństwa?

Coraz chłodniejsze noce mogą doprowadzić do obniżenia wydajności prądowej akumulatora. Kiedy nie damy rady samodzielnie uruchomić samochodu, istnieją trzy sposoby na rozwiązanie problemu: uruchomienie silnika z innego akumulatora, ruszanie z pychu, a także korzystanie z samostartów.

Czy warto kupić używaną chłodnicę?


Generalnie nie polecamy, ponieważ trafienie innej niż pochodzącej ze złomowiska graniczy z cudem. Bardzo często również to, co za granicą było zwykłym śmieciem trafia do samochodów jako „zamiennik”.

Jak zamontować uszczelkę podgłowicową?

Uwaga – to zadanie wprawdzie można wykonać posiadając w garażu podstawowy komplet kluczy i minimum wiedzy technicznej, jednak przy jakichkolwiek wątpliwościach należy skorzystać z usługi specjalisty.

Co jest przyczyną brunatnego osadu na korku wlewu oleju?

Korek wlewu oblepiony brunatną mazią wcale nie musi oznaczać, że "puściła" uszczelka pod głowicą. Szczególnie, gdy problem pojawia się jesienią lub zimą.

Jak przetrwać lato – poradnik dla kierowców bez „klimy”


Dwa miesiące upałów w Polsce może zniechęcić do jazdy wielu kierowców, którzy nie posiadają w swoim samochodzie klimatyzacji. Walkę z temperaturą można podjąć półśrodkami.

Co może być przyczyną awarii pompy wodnej?

Jest wiele czynników zewnętrznych, które mogą spowodować awarię pompy i trzeba je wziąć pod uwagę, aby upewnić się, że sama pompa jest zainstalowana właściwie i że układ, w którym pracuje, jest poprawnie złożony.

Jak ciśnienie w oponach wpływa na bezpieczeństwo jazdy?

Prawidłowe ciśnienie w oponach ma bardzo istotny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Niestety, większość kierowców sprawdza je tylko raz – podczas montażu nowych opon lub po naprawie u wulkanizatora.

Wpływ ciśnienia w oponach na bezpieczeństwo

Właściwie napompowane opony mają ogromny i nieoceniony wpływ na nasze bezpieczeństwo. Niestety wciąż jest to lekceważone i większość kierowców, ciśnienie sprawdza jedynie podczas wymiany lub montażu nowego kompletu.

Opel Corsa C: naprawa króćca pompy wody


Łamiący się króciec pompy wody, jest to usterka zdarzająca się najczęściej w silniku Z12XEP, czyli 1.2. Naprawa wymaga trochę czasu, jednak jesteśmy ją w stanie zrobić samemu.

Opel Calibra: montaż siłowników przedniej maski


Posiadanie maski na siłownikach to wielka wygoda. Jednak nie każde auto jest w nie wyposażone. Montaż nie jest trudny, dlatego warto je zamontować.

Jak wymienić rozrusznik? Opel Vectra A

Kiedy nasz samochód nie odpala, co więcej w ogóle „nie kręci”, wszystko wskazuje na rozrusznik. W poradniku tym, opiszemy, jak wymienić samemu rozrusznik w Oplu Vectra A.

Volvo S40: demontaż wkładu z lusterka bocznego

Demontaż wkładu lusterka bocznego wymaga zachowania szczególnej ostrożności. W poradniku tym podpowiemy, jak wymontować wkład lusterka nie uszkadzając innych elementów.

REKLAMA