REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Eksploatacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy samochodowa elektronika jest odporna na mróz?

Podczas zimowych miesięcy cierpi nie tylko mechaniczna część samochodu. Niskie temperatury nie służą również podzespołom elektronicznym, których we współczesnych pojazdach jest bardzo wiele.

Czy hamulce mogą zamarznąć?

Okres zimowy wpływa w zasadzie na kondycje wszystkich podzespołów auta. Pierwsze mrozy mogą unieruchomić nasz samochód, ponieważ nie będzie możliwe zwolnienie hamulca postojowego.

Test Mercedes C250 4Matic: Bez gwiazdy nie ma jazdy


Wiele wody w Wiśle musiało upłynąć (i dwie generacje modelu) zanim marudni kierowcy na dobre zaakceptowali w gamie modelowej Mercedesa stosunkowo niewielką klasę C.

Jak będą wyglądać instalacje gazowe przyszłości?

W ostatnich latach w silnikach ZI coraz powszechniej stosowany jest system bezpośredniego wtrysku benzyny, dający wymierne korzyści szczególnie w silnikach z turbodoładowaniem.

REKLAMA

Jak działa instalacja gazowa z wtryskiem LPG w fazie ciekłej?

Zarówno systemy mieszalnikowe, jak i wtryskowe pierwszych czterech generacji zasilają silnik gazem w fazie lotnej.

Jak działa instalacja gazowa czwartej generacji?

Rozwój i postęp w konstrukcji samochodów, a w szczególności wprowadzenie systemu diagnostyki pokładowej EOBD spowodowały, że sposób tworzenia mieszanki paliwowo-powietrznej, trzech pierwszych generacji samochodowych instalacji zasilania LPG okazał jednak niewystarczająco dokładny. Poniżej przedstawiamy jak działa instalacja gazowa czwartej generacji.

Jak działa instalacja gazowa trzeciej generacji?

Głównymi wadami starszych typów instalacji gazowych (pierwszej i drugiej generacji) były niewystarczająca dokładność sterowania składem mieszanki oraz możliwość zapalenia się mieszanki paliwowo-powietrznej w kanałach dolotowych silnika, czyli zjawisko tzw. „strzału”.

Co daje ogrzewanie postojowe?

Okres zimowy z pewnością nie służy użytkownikom samochodów i samym pojazdom. Rozwiązaniem wielu problemów z niskimi temperaturami może być ogrzewanie postojowe.

REKLAMA

Jak działa instalacja gazowa drugiej generacji?

Wprowadzenie na rynek silników z układami wtrysku benzyny i elektronicznym sterowaniem składem mieszanki za pomocą sondy lambda wymusiło na konstruktorach układów zasilania gazowego dostosowanie konstrukcji instalacji gazowych do wymogów nowego typu silników.

Jak zabezpieczyć przyczepę kempingową przed zimą?

Przyczepa kempingowa może dać dużo radości w sezonie urlopowym, ale jej posiadanie wiąże się również z regularnymi czynnościami konserwacyjnymi. Jeżeli będziemy o nich pamiętać, przyczepa posłuży dłużej.

Jakie oznaczenia znajdziemy na reflektorach? Poradnik

Producenci reflektorów samochodowych są zobowiązani do umieszczenia na nich szeregu oznaczeń. Jak rozpoznać, który nadaje się do naszego pojazdu?

Docieranie układu napędowego. Poradnik


Bloki napędowe współczesnych samochodów są wykonywane z bardzo dużą staranności i dokładnością. Dzięki temu nie wymagają długiego i żmudnego docierania.

Docieranie silnika. Poradnik


Stosowane dawniej do produkcji silników materiały, technologie i narzędzia powodowały, że nowy silnik montowany był z nie zawsze dobrze pasujących do siebie części i elementów. Ich dopasowanie następowało po wielu miesiącach żmudnego docierania.

Łańcuch i pasek rozrządu. Jak to działa?


Poprawne działanie rozrządu w silniku samochodowym ma istotny wpływ nie tylko na łatwy rozruch silnika, ale także na jego pracę i zużycie paliwa. Pracą zaworów steruje wałek rozrządu. Jego obroty muszą być zsynchronizowane z obrotami wału korbowego silnika.

Łączenie szeregowe i równoległe odbiorników prądu

W niektórych rzadkich przypadkach jednym z możliwych rozwiązań jest szeregowe połączenie odbiorników prądu. Dzieje się tak np. w sytuacji, gdy posiadane odbiorniki są dostosowane do napięcia niższego, niż panujące w sieci pokładowej samochodu.

Jak są zbudowane wycieraczki samochodowe?

Nikt ze współczesnych kierowców nie wyobraża sobie prowadzenia pojazdu niewyposażonego w wycieraczki. Towarzyszą one samochodom niemal od początku ich istnienia i poddawane są ciągłym unowocześnieniom.

Jak prawidłowo eksploatować akumulator na krótkich dystansach?

Zimowy rozruch silnika wymaga bardzo często sporej dawki energii elektrycznej, czerpanej z akumulatora. Nie zawsze jej starcza, ponieważ podczas jazdy na krótkich dystansach akumulator nie zdąży się doładować. Jak prawidłowo eksploatować akumulator na krótkich dystansach?

Jak poradzić sobie z zamarzającymi linkami i cięgłami? Poradnik

Podczas jazdy po mokrej nawierzchni komora silnika jest nieustannie ochlapywana wodą, wyrzucaną spod kół samochodu. Spora jej część odparowuje w wyniku ciepła, jakiego dostarcza pracujący silnik, a następnie może dostać się do wnętrza cięgieł i tam zamarznąć.

Wietrzenie wnętrza samochodu zimą - porada

Dla własnej wygody i równocześnie dla podniesienia bezpieczeństwa jazdy, nieodzowne jest okresowe wietrzenie wnętrza pojazdu. Nie zawsze wystarczy otwarcie nawiewów powietrza i włączenie dmuchaw.

Ekspert radzi: Jak dbać o czystość świateł i tablic rejestracyjnych zimą?

Przepisy nakazują, aby światła samochodu i tablice rejestracyjne utrzymywać w należytej czystości. Nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza zimą. Jest na to prosty i tani sposób.

Dlaczego żarówki szybko się przepalają?


Jedną z poważniejszych usterek, zagrażających bezpieczeństwu kierowcy, jego pasażerom i innym użytkownikom drogi jest przepalona żarówka. Aż dziwne, ale niewielki element wart kilkanaście złotych może decydować o naszym losie.

Jak szybko usunąć zimowe usterki rozrusznika? Porada

Zimą w naszych samochodach zdarzają się najrozmaitsze usterki. Np. nie działa rozrusznik, który jeszcze wczoraj był w pełni sprawny. Przyczyną awarii rozrusznika może być np. zamarzająca woda.

Dlaczego prawidłowa geometria zawieszenia jest ważna?


Zawieszenie pojazdu ma bardzo istotny wpływ zarówno na stabilność jego jazdy, a co za tym idzie, na bezpieczeństwo i na szybkość zużycia wielu elementów, w tym przede wszystkim ogumienia.

Jak dbać o filtr powietrza zimą?

Filtr powietrza w silniku samochodowym jest jednym z najistotniejszych elementów, wpływającym zarówno na jego osiągi jak i na ilość zużycia paliwa.

Podstawy aerodynamiki: jak powietrze opływa samochód i na co ma to wpływ?

Jadąc samochodem, musimy nieustannie przedzierać się przez otaczające nas powietrze. Niewątpliwie, łatwiej wprowadzić przedmiot w ruch w próżni, gdzie właściwie nie istnieje opór. W samochodzie jednak powietrze może być naszym sprzymierzeńcem. Wyjaśniamy, w jaki sposób go opływa podczas jazdy.

Jak działają spojlery i lotki?

Powietrze, przez które przedziera się samochód gdy się porusza może być jego wrogiem. Spowalnia go, a do tego zmniejsza przyczepność. Podpowiadamy, jak działają spojlery i lotki, ograniczające negatywny wpływ powietrza.

Jak działa system VTEC w samochodach Honda? Poradnik

System V-tec to rozwiązanie stosowane przez markę Honda, będące systemem zmiennych faz rozrządu. Poniżej kilka słów o tym, jak skonstruowany jest ten system i jak działa.

Technologia VTEC w silnikach Hondy

VTEC to system stosowany przez firmę Honda, mający na celu jak najlepsze wykorzystanie pojemności cylindra, czyli zwiększenie ilości wtłaczanego tam powietrza. Poniżej kilka słów o jego historii i zasadzie jego działania.

Volkswagen Passat B5: wymiana podszybia na wersję z B5 FL


Zmiana podszybia nie wymaga od nas dużo wolnego czasu. Nie jest jednak modyfikacją, której nie możemy wykonać sami. Co zyskujemy na wymianie podszybia? Poza efektem wizualnym, uniemożliwiamy dostawanie się liści do odpływów wody.

Volkswagen Passat B5 FL: konserwacja mechanizmu wycieraczek - poradnik


Awaria wycieraczek w czasie deszczu nie jest przyjemna. Dlatego warto zadbać o konserwację mechanizmu wycieraczek. W poradniku tym dowiesz się jak zakonserwować mechanizm i jak ewentualnie go wymienić.

Volkswagen Passat B5: wymiana akumulatora

Wymiana akumulatora w Passacie B5 sugeruje nam demontaż podszybia. Jednak, jak się okazuje nie jest to konieczne. W poradniku tym pokażemy, jak wymienić akumulator w Passacie B5, bez demontażu podszybia.

Kujawsko – pomorskie: Izbica Kujawska


Eksplorując terytorium województwa Kujawsko - Pomorskiego zatrzymajmy się w Izbicy Kujawskiej. Jej głównym atutem jest duża ilość jezior, które wzbogacają tamtejszą rzeźbę terenu.

Toyota Corolla E11: ustawienie wskazówki obrotomierza


Wskazania zawyżonych wartości obrotów, to zazwyczaj efekt rozładowanego akumulatora. Niestety taki stan zostaje, pomimo wymiany akumulatora na nowy. Wygląda to tak, że wskazówka obrotów zaczyna z pozycji np. 600 obrotów, czyli zawyża obroty.

Proekologiczna Mazda


Mazda zaangażowała się w program rozwoju technologii pod hasłem „Odpowiedzialny Zoom-Zoom” i wspiera ekologiczne rozwiązania w procesie produkcji i dystrybucji pojazdów.

Jak jeździć podczas mgły?

Podczas mgły jazda samochodem jest szczególnie niebezpieczna. Napotykając ją na drodze, często decydujemy się na postój na przydrożnym parkingu. Jednak jeśli chcemy zachować zimną krew to zastosujmy się do kilku ważnych zasad.

Czy wiesz co zrobić gdy zamkniesz kluczyki w samochodzie?

Zaparkowałeś samochód, wcisnąłeś blokadę zamka do drzwi i zatrzasnąłeś je, zostawiając kluczyki w stacyjce. Co teraz? Oto najprostszy według mnie sposób żeby otworzyć samochód jeśli nie masz przy sobie zapasowych kluczyków.

Jak trwałe jest paliwo?

Termin przydatności do użycia zależy od rodzaju paliwa. Przechowywane w dobrych warunkach może się nadawać do użytku nawet po dwóch latach.

Jak odkręcić zapieczone śruby?


Śrubę, która pozornie stawia opór nie do złamania, może pokonać nieco chemii i czas. Lepiej jednak zapobiegać takim sytuacjom.

Na czym polega dezynfekcja wnętrza pojazdu urządzeniem MIST? Poradnik.

Trwa tylko kilkanaście minut a zapewnia usunięcie wszelkiego rodzaju bakterii, roztoczy czy kurzu pozostającego w układzie nawiewowym. Co ciekawe, podczas dezynfekcji można zająć się czymś innym.

Jak walczyć z zabrudzeniami po owadach?

W tym przypadku powiedzenie „mucha nie siada” znaczny naprawdę tyle, co nic. Owady, które niestety często lądują na szybach i karoserii samochodów są wyjątkowo irytujące i niebezpieczne dla lakieru.

Jak działa dmuchany bagażnik? Ekspert radzi

Producenci twierdzą, że na dmuchanym bagażniku można przewozić materiały do 80 kg. Bez problemu powinno udać się zapakować deskę snowboardową, lub surfingową, narty, kajak i inne bagaże.

Czy można zainstalować dodatkowe, pneumatyczne zawieszenie?

Tak. I to nie tylko do aut dostawczych i camperów, ale także terenowych samochodów z napędem na wszystkie koła. Co ważne instalacja jest nieinwazyjna i nie powoduje utraty gwarancji samochodu.

W kabinie nie grzeje, czy to na pewno termostat?

Winą za nieprawidłowe działanie układu chłodzenia obarczany jest najczęściej termostat sterujący obiegiem płynu chłodniczego. A może przyczyna jest inna?

Jak samodzielnie zdiagnozować zużyty reflektor? Poradnik

Nawet zakup najlepszych żarówek nie zawsze poprawia parametry świetlne naszego samochodu. Aby poznać przyczynę będziemy musieli przyjrzeć się reflektorom.

Skąd biorą się problemy z przyspieszeniem?

Winny takich objawów może być zatkany katalizator. Niestety, bardzo trudno zdiagnozować to samodzielnie.

Które kino samochodowe jest najlepsze?

Wybaczcie – nie wiemy. Wiemy jednak, że jest to sprzęt na tyle drogi, że warto przed zakupem konkretny model dopasować, zarówno do naszych potrzeb jak i posiadanego samochodu.

Jak samodzielnie zainstalować elektryczny podnośnik szyb bocznych?


Gotowe zestawy można kupić w większości sklepów, choć lepiej dopasować te przystosowane do konkretnego modelu. Osoby ze „smykałką” do prac mechaniczno-elektrycznych mogą pokusić się samodzielny montaż, ale nie jest to sprawa prosta.

Czym grozi montaż używanego osuszacza klimatyzacji? Poradnik

Osuszacz tak jak chociażby filtr oleju, to element eksploatacyjny jednorazowego użytku. Używki z allegro nadają się głównie na śmietnik.

Co to jest klasa skuteczności PIMOT dla alarmów samochodowych?

Specjaliści z Przemysłowego Instytutu Motoryzacji określili cztery klasy alarmów. Im wyższa tym mniejsze prawdopodobieństwo, że złodziej sobie z nim poradzi.

Jak zimować przyczepę kempingową?


Przyczepa kempingowa z zasady nie wymaga od nas większej uwagi, jednak sposób przechowywania w czasie zimowych miesięcy, wbrew pozorom ma wpływ na trwałość przyczepy i niezawodność eksploatacji.

REKLAMA