REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Eksploatacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak oszczędnie jeździć samochodem z automatyczną skrzynią biegów?

Nowoczesne automatyczne skrzynie biegów są na tyle inteligentne, że same potrafią maksymalnie oszczędzać paliwo. Ale jak jeździć najbardziej ekonomicznie autem wyposażonym w starszą skrzynię automatyczną?

Czy można myć samochód podczas mrozu? Ekspert radzi

Czy można myć samochód podczas mrozu? Wielu kierowców nie myje samochodu w zimie, bo mogą przymarznąć uszczelki lub zamki. Trzeba jednak pamiętać, że sól którą posypywane są drogi ma negatywny wpływ na podwozie i karoserię auta. Dlatego paradoksalnie w zimie auto powinno się myć częściej niż latem. Radzimy gdzie i jak właściwie umyć auto w czasie mrozu.

Jak działa dogrzewanie silnika i czym różni się od ogrzewania postojowego?

W samochodach przystosowanych do ciężkich warunków zimowych, między innymi sprowadzanych ze Skandynawii, często spotykamy funkcję dogrzewania silnika. To bardzo przydatna funkcja, która ułatwia rozruch auta w duży mróz. Dogrzewanie to jednak nie to samo, co ogrzewanie postojowe, w Polsce często nazywane też webasto.

Co się dzieje gdy geometria auta jest nieprawidłowa? Jak zachowuje się auto ze źle ustawioną geometrią?

Na zjawisko jednostronnego ściągania auta podczas jazdy wpływ ma zmiana ustawienia koła w stosunku do nawierzchni drogi. Kryją się za tym nieprawidłowości w geometrii koła.

REKLAMA

Ekspert radzi: jak najlepiej korzystać z klimatyzacji?

Oto kilka wskazówek na temat bardziej efektywnego korzystania z systemu klimatyzacji.

Jak holować przyczepę? O czym trzeba pamiętać montując hak, ile kosztuje wypożyczenie przyczepy bagażowej?

Co zrobić, jeśli mamy do przewiezienia naprawdę dużą ilość bagażu i nieduży samochód do dyspozycji? Najrozsądniejszym rozwiązaniem dla przewozu dużej ilości bagażu jest wykorzystanie przyczepki bagażowej.

Jak nie dać się oszukać w warsztacie samochodowym?

Oddając auto do naprawy zawsze narażeni jesteśmy na różne nieprzyjemne sytuacje w warsztatach. Pierwszy problem to skuteczne diagnozowanie usterek, drugi to fachowość napraw, trzeci - być może najpoważniejszy to... pieniądze. Jak nie dać się wpędzić w koszta?

Czy można przerobić normalne reflektory na ksenonowe?

Zwykłych reflektorów nie można przerobić domowym sposobem na ksenonowe. Reflektory ksenonowe różnią się bowiem nie tylko źródłem światła. Mają inne odbłyśniki lub w ogóle ich nie mają. W przypadków ksenonów niezbędny jest również system czyszczenia i samopoziomowania.

REKLAMA

Jak przygotować auto, żeby spalało mniej paliwa?

Delikatne obchodzenie się z pedałem gazu - jedna z głównych zasad ecodrivingu - może dawać mizerne efekty, gdy nasze auto jest niesprawne. Żeby jeździć ekonomicznie i ekologocznie trzeba o samochód zadbać. Dawno nie serwisowane hamulce, brudny filtr powietrza, a nawet niedopompowane koła mogą negatywnie wpłynąć na spalanie.

Co to jest ecodriving – ile można zyskać jeżdżąc ekonomicznie i ekologicznie?

Eco Driving staje się coraz bardziej popularny nie tylko w krajach Europy Zachodniej, ale także w Polsce. Dlaczego? Ekojazda daje wymierne korzyści. Stosując się do szeregu zasad można oszczędzić nawet trzy litry paliwa na 100 kilometrów!

Czy do każdego silnika można zamontować turbosprężarkę albo kompresor?

Turbodoładowanie lub doładowanie mechaniczne, za pomocą kompresora łopatkowego, poważnie zwiększa moc silnika. Warto jednak wiedzieć, że montaż sprężarki nie wystarczy do podniesienia mocy auta. Przeróbki potrzebne są w układzie paliwowym, oprogramowaniu silnika, układzie smarowania i chłodzenia.

Jak dbać o silnik turbo - na co uważać, jak dbać o turbinę?

Silnik z turbodoładowaniem wcale nie musi być bardziej awaryjny niż jednostka bez doładowania. Tajemnica długowieczności silnika turbo tkwi w dobrej i systematycznej jego obsłudze. Warto również pamiętać o znanych od lat słabych punktach jednostek turbo.

Kluczyki - co zrobić, gdy się je zgubi, złamie, zostaną skradzione?

Czasy gdy kluczyk był zwykłym kawałkiem metalu minęły bezpowrotnie. W kluczyku zakodowanych jest wiele informacji, które mają utrudnić złodziejowi jego podrobienie. Niestety jeśli taki kluczyk zaginie lub zostanie skradziony, jego odtworzenie nie będzie operacją łatwą, ani tanią.

Jak walczyć z wilgocią w samochodzie?

Wilgoci w aucie nie da się uniknąć, również zimą. Można natomiast z nią skutecznie walczyć. Oto kilka przykładów.

Dlaczego samochód ściąga? Co mogło się popsuć?

Co powoduje, że auto samowolnie zbacza z wybranego kierunku jazdy? Przyczyny ściągania, bo tak nazywa się to zjawisko, są różne. Niektóre łatwo usunąć samemu. Za innymi kryją się koszty i to niekiedy znaczne. Oto mała ściągawka moto.wieszjak.pl.

Jak dbać o plastikowe części auta, jak nie połamać plastikowych zaczepów i zapinek?

We współczesnych autach tworzywa sztuczne są wszechobecne. Plastikowe obudowy skrywają urządzenia do grzania i chłodzenia wnętrza auta, przeróżnego rodzaju filtry, przekaźniki, bezpieczniki.

Jak często trzeba wymieniać filtr powietrza, czy można to zrobić samemu?

Żeby do cylindrów trafiało powietrze pozbawione zanieczyszczeń, wymyślono filtr powietrza. Warto o niego dbać, często sprawdzać, wymieniać, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba, ale też zwracać uwagę na wszystkie elementy, na które składa się układ zasysania powietrza.

Ekspert radzi: jak przerobić auto z kierownicą po prawej stronie?

Prawie każde auto z kierownicą po prawej stronie można przystosować do ruchu lewostronnego. Tak zwana przekładka to operacja skomplikowana, droga a przez to w wielu przypadkach nieopłacalna. Musi być przy tym zrobiona profesjonalnie, bo przegroda czołowa to ważny element konstrukcyjny.

Kiedy można stosować olej syntetyczny, jakie ma właściwości i jak go wybrać?

Nowoczesne oleje to w większości smary syntetyczne. Powstają z wyselekcjonowanych estrów i mają konkretne właściwości. Olej syntetyczny jest bardziej wytrzymały i dokładniej wypłukuje silnik – a to nie musi być zaletą.

Nowe auto: gdzie je naprawiać i jak nie stracić gwarancji?

Gwarancja mechaniczna i perforacyjna nowo kupionego auta nigdy nie jest bezwarunkowa. Książka gwarancyjna nakłada na właściciela wiele obowiązków, których wypełnienie jest warunkiem usunięcia ewentualnych awarii w ramach gwarancji. O czym trzeba pamiętać jeżdżąc autem na gwarancji, żeby jej nie utracić?

Czy tańsze zamienniki części samochodowych są gorsze?

„Zamienniki”, czyli części samochodowe, które nie są firmowane logiem producenta auta, wśród mechaników nie cieszę się dobrą opinia. Zamienniki są tańsze od oryginałów, ale ich jakość bardzo różni się w zależności od producenta.

Jak często wymieniać oleje, płyn hamulcowy, płyn wspomagania, płyn chłodniczy? Ekspert radzi

Zaniedbania wymiany płynów eksploatacyjnych, czyli: płynu hamulcowego lub hydraulicznego, płynu do chłodnicy, oleju silnikowego i przekładniowego, czy płynu do wspomagania kierownicy, może być kosztowne i niebezpieczne. Kiedy je wymieniać? Czy zawsze konieczna jest wymiana?

Fiat Stilo: jak naprawić roletę tylnej szyby

Uszkodzona tylna roleta to dosyć częsta usterka w Stilo. Objaw jest zazwyczaj jeden - roleta nie chowa się w tylną część dachu. W poradniku tym pokażemy jak poradzić sobie z taką usterką.

Fiat Stilo: montaż czujnika poziomu płynu spryskiwaczy. Poradnik


W poradniku tym pokażemy sposób, w jaki możemy sami zamontować czujnik poziomu płynu spryskiwaczy. Modyfikacja ta nie należy do trudnych, a jeżeli dużo podróżujemy, z biegiem czasu docenimy jej funkcjonalność.

Fiat Stilo: naprawa oświetlenia tablicy rejestracyjnej. Poradnik


Po kilku latach lampka podświetlenia tablicy rejestracyjnej Fiata Stilo nadaje się do regeneracji. W poradniku tym pokażemy jak naprawić oświetlenie tylnej klapy w Fiacie Stilo.

Czy warto kupować części używane? Ekspert radzi

Zakup używanych części może znacznie obniżyć koszty naprawy auta, jednak w skrajnych przypadkach montowanie używanych części może być niebezpieczne. Wiele części np. z mocno rozbitego samochodu można wykorzystać ponownie.

Czy warto kupić aluminiowe felgi? Ekspert radzi

Aluminiowe felgi to nie tylko ładny dodatek do auta. Popularne "alusy", zamiast tradycyjnych stalowych felg, dają wymierne korzyści: dzięki lżejszym felgom mniej zużywają się zawieszenie i hamulce, można także zauważyć spadek zużycia paliwa.

Czy aluminiowe felgi to dobry wybór? Poradnik eksperta

Potocznie zwane "alufelgami", aluminiowe obręcze są lżejsze od stalowych. Dzięki temu zmniejsza się zużycie zawieszenia i hamulców, auto zacznie też zużywać trochę mniej paliwa.

Daewoo Lanos: montaż podgrzewanych lusterek. Poradnik


Podgrzewane lusterka są bardzo są funkcjonalne. Jednak co zrobić, kiedy nie ma ich w standardzie? - można je bez problemu zamontować. W poradniku tym znajdziesz opis, w jaki sposób.

Hyundai Accent II: czyszczenie przepływomierza. Poradnik


W poradniku tym pokażemy jak skutecznie wyczyścić przepływomierz. W Hyundaiu Accent II jest to kolejna czynność, którą możemy wykonać przy swoim aucie.

Hyundai S coupe: naprawa nadkoli. Poradnik

Korozja nadkoli jest dosyć popularna w modelu S coupe. Nie ma potrzeby oddawać auta do lakiernika. W poradniku tym pokażemy jak samemu można się z nią uporać.

Hyundai: czyszczenie silniczka krokowego


Zabrudzenie silniczka krokowego znacząco wpływa na pracę silnika. Nie musimy kupować nowego. W poradniku tym pokażemy jak wyczyścić silniczek krokowy.

Hyundai Accent II: naprawa regulacji wysokości świateł - opis krok po kroku


Samoistna zmiana wysokości świateł może świadczyć o uszkodzonej regulacji. W poradniku tym pokażemy jak się uporać z taką usterką.

Hyundai Accent II: wymiana prowadnicy bagnetu oleju


Celem tego poradnika jest zaprezentowanie sposobu na wymianę prowadnicy bagnetu oleju w Hyundaiu. Naprawę można swobodnie wykonać we własnym zakresie.

Fiat Uno: ustawienie przebiegu w nowym liczniku. Poradnik


Zmieniając zegary zazwyczaj chcemy zachować oryginalny przebieg, pozostały na starych zegarach. Czytając ten poradnik dowiesz się, jak wykonać taką operację w swoim Uno.

Fiat Uno: demontaż konsoli środkowej. Poradnik

Demontaż konsoli środkowej wykonujemy z różnych przyczyn. Czasami jest to chęć naprawy któregoś z elementów, wymagającego wyjęcia konsoli. W poradniku tym pokażemy jak samodzielnie dokonać demontażu konsoli środkowej.

Fiat Uno: zmiana podświetlenia zegarka


W poradniku tym pokażemy jak zmienić podświetlenie zegarka LCD. Nie jest to trudna czynność, jednak trzeba zwrócić uwagę na kilka elementów.

Fiat Uno: radzimy jak mocować siatki w bagażniku

Fiat Uno nie ma w standardzie uchwytów na siatki podtrzymujące bagaż. W poradniku tym pokażemy jak samodzielnie zamontować ten element w bagażniku swojego Fiata.

Fiat Uno: kasowanie błędów


Komputer w Uno wyposażony jest w pamięć, w której zapisują się błędy. W poradniku tym pokażemy sposób na skasowanie zapamiętanych błędów komputera.

Jak sprawdzić grubość lakieru w aucie? Ekspert radzi

Kiedy chcemy kupić samochód najbardziej obawiamy się, by nie kupić auta po wypadku. Aby tego uniknąć szczególną uwagę należy zwrócić na lakier. Jak sprawdzić, w jakim stanie się on znajduje? Oto kilka podpowiedzi.

Czy warto sprowadzić auto z USA? Ekspert radzi

Sprowadzanie używanych aut ze Stanów Zjednoczonych jest od kilku lat wręcz modne. Zjawisko to spowodowane jest dużą różnicą między cenami nowych aut w Polsce i w USA oraz niskim kursem dolara.

Jak przy zakupie auta sprawdzić stan oświetlenia? Ekspert radzi

W Polsce, tak jak w wielu innych krajach, istnieje obowiązek jazdy z włączonymi światłami mijania w okresie od 1 listopada do 1 marca. Stan oświetlenia auta jest szczególnie ważny w okresie jesienno-zimowym, kiedy dzień jest krótki, zaś warunki drogowe są trudniejsze niż w okresie wiosenno-letnim.

Na co zwrócić uwagę kupując auto pofirmowe? Ekspert radzi

Kupując auto, szczególnie w komisie, warto sprawdzić, czy nie jest to samochód pofirmowy. Oczywiście auto flotowe może być dobrą okazją, jeśli jest kilkuletnie i zadbane. W przeciwnym wypadku, nawet jeśli cena zakupu jest atrakcyjna, później mogą czekać nas kosztowne naprawy.

Jak sprawdzić stan wnętrza kupując używane auto? Ekspert radzi

Zdarza się, że osoby sprzedające auto ze sporym przebiegiem, starają się je nieco odmłodzić. Takie zabiegi dotyczą nie tylko karoserii auta. Bardzo często odświeżane a nawet częściowo wymieniane są elementy wnętrza auta.

Czy warto kupować auto sprowadzone z Anglii? Ekspert radzi

Kiedy przeglądamy ogłoszenia dotyczące sprzedaży samochodów używanych często spotykamy adnotację - „anglik”. Oznacza to, że auto zostało sprowadzone z Wysp Brytyjskich. Samochody takie mają bardzo atrakcyjne ceny. Uważajmy jednak na nie, gdyż mogą one mieć w niewłaściwy sposób przełożoną kierownicę na lewą stronę.

Jak dbać o akumulator w samochodzie? Ekspert radzi

Akumulator to w naszym aucie bateria, skrzynka z prądem. Ważne więc, szczególnie zimą, żeby był dobrze naładowany. Zdarza się bowiem często, że z powodu niskiej temperatury akumulator odmawia posłuszeństwa.

Jak sprawdzić stan drążków kierowniczych przed zakupem auta? Porada eksperta

Zbyt duże luzy na kierownicy mogą w bardzo poważny sposób utrudniać użytkowanie auta. Ich stan ma także duży wpływ na bezpieczeństwo podróżujących. Sprawdźmy zatem, czy w samochodzie, który chcemy kupić, nie ma miejsca taka sytuacja.

Fiat Uno: problem z obudową filtra powietrza. Poradnik


Jeżeli jesteśmy w posiadaniu Fiata Uno 1.0 Fire prawdopodobnie mamy problem z odpinającą się obudową filtra powietrza. Efekt jest taki, że spada bezpośrednio na kolektor wydechowy.

Fiat Uno: jak odpowietrzyć nagrzewnicę?


Dosyć często podczas przyspieszania pojawia się bulgot wydobywający się z nagrzewnicy - najprawdopodobniej jest zapowietrzona. Można to naprawić w bardzo łatwy sposób.

Fiat Uno: jak poprawić działanie hamulca ręcznego?


Słabe działanie hamulca ręcznego jest zazwyczaj spowodowane zablokowaniem rozpieraka hamulca, wewnątrz bębna hamulcowego. W poradniku tym pokażemy, jak samemu naprawić taką usterkę.

REKLAMA