REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Egzekucja, Mandat

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Europejski Nakaz Zapłaty – sprzeciw i egzekucja

Europejski Nakaz Zapłaty wydany w jednym państwie członkowskim jest uznawany i wykonywany w innych państwach. Treść nakazu powinna zawierać pouczenie o możliwości zapłacenia zasądzonej kwoty oraz o możliwości wniesienia sprzeciwu w terminie 30 dni. Postępowanie egzekucyjne prowadzi się natomiast w państwie, w którym ENZ stał się wykonalny.

Wójt i senator - możliwe łączenie funkcji

Projekt SLD ma umożliwić łączenie funkcji wójta z mandatem senatora. Obecnie ustawa o samorządzie gminnym zakazuje łączenia funkcji wójta, burmistrza, prezydenta miasta z mandatem senatora i posła.

Zabezpieczenie zapłaty ceny

Zabezpieczenie zapłaty ceny to bardzo istotny punkt każdej umowy notarialnej. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów zabezpieczenia zapłaty ceny jest poddanie strony kupującej egzekucji z art. 777 kpc, czyli odebranie oświadczenia, iż zobowiązuje się on zapłacić sprzedającemu umówioną cenę w określonym terminie i w odniesieniu do tego zobowiązania poddaje się wprost z tego aktu egzekucji.

Egzekucja z rachunku wspólnego małżonków

Egzekucja z rachunku wspólnego małżonków jest - na gruncie kodeksu postępowania cywilnego - możliwa, gdy małżonków łączy system wspólności majątkowej. Jak bronić się przed egzekucją ze wspólnego rachunku bankowego, jakie środki są zwolnione z takiego zajęcia?

REKLAMA

Egzekucja bez upomnienia

Egzekucja administracyjna niektórych należności pieniężnych może być wszczęta, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów, bez doręczenia upomnienia. Jakich należności można dochodzić w postępowaniu egzekucyjnym bez konieczności uprzedniego upomnienia dłużnika?

Mandat za niestosowanie się do znaków

Czy za przeoczenie znaku drogowego policjant pouczy niesfornego kierowcę, czy może wystawi mandat. Jeśli tak, to jak wysoki?

Pieszy rozmawiający przez telefon - za co grozi mu mandat?

Potrącenie pieszego nie zawsze następujęz winy kierowcy auta. Bardzo często jest to wina samych pieszych, którzy zajęci rozmową wchodzą nierozważnie na przejście dla pieszych. Co grozi za takie zachowanie?

Wstąpienie wierzyciela w prawa dłużnika w toku postępowania egzekucyjnego

Postępowanie egzekucyjne prowadzi do zaspokojenia wierzytelności wierzyciela. W trakcie tego procesu dłużnik ma prawo posługiwać się przysługującymi mu instrumentami prawnymi, jednak często jego działania utrudniają windykację. Przepisy prawa przewidują jednak możliwość wstąpienia wierzyciela w prawa dłużnika. Na czym polega ta zamiana?

REKLAMA

Egzekucja wobec osoby niepełnosprawnej

Zakres egzekucji wobec osoby niepełnosprawnej został - na gruncie nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego - znacznie ograniczony. Od 18 września 2014 roku spod egzekucji komorniczej wyłączone są przedmioty niezbędne ze względu na niepełnosprawność dłużnika lub członków jego rodziny, np. wózki inwalidzkie, specjalistyczne łóżka lub balkoniki.

Zajęcie rachunku bankowego w drodze egzekucji

W drodze egzekucji administracyjnej i sądowej odpowiedni organ dokonuje zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego. W pierwszej kolejności ustanawia blokadę na wszystkich kontach dłużnika do wysokości egzekwowanej kwoty.

Egzekucja z aktu notarialnego

Egzekucja z aktu notarialnego jest - zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego - możliwa. Akt notarialny może stanowić tytuł egzekucyjny, a także tytuł wykonawczy. Kiedy i na jakich zasadach dłużnik może dobrowolnie poddać się egzekucji z aktu notarialnego?

Dobrowolne poddanie się egzekucji na podstawie aktu notarialnego

Dobrowolne poddanie się egzekucji na podstawie aktu notarialnego to sposób uzyskania tytułu egzekucyjnego bez konieczności prowadzenia sporu sądowego. Rodzaje oświadczeń (aktów notarialnych) o dobrowolnym poddaniu się egzekucji zostały uregulowane na gruncie kodeksu postępowania cywilnego.

Sztywne stawki mandatów są zgodne z Konstytucją RP

Trybunał Konstytucyjny uznał, że sztywna wysokość mandatów za ok. 300 wykroczeń jest zgodna z Konstytucją. Jakie jest uzasadnienie tej decyzji?

Sprzęt niepełnosprawnych wyłączony spod egzekucji

Od czwartku - 18 września 2014 roku sprzęt niepełnosprawnych został wyłączony spod egzekucji komorniczej. Zmiana w kodeksie postępowania cywilnego zakazuje prowadzenia egzekucji komorniczej ze sprzętu, który jest niezbędny dłużnikowi lub członkowi jego rodziny ze względu na niepełnosprawność, np. z wózka inwalidzkiego.

Skarga na czynności komornika a obowiązki wierzyciela

Przeprowadzenie egzekucji należy do kompetencji komornika. Niestety, nie zawsze prowadzona jest poprawnie. Wówczas dłużnik może złożyć skargę na czynności komornicze, a w przypadku jej uwzględnienia – kosztami postępowania zostanie obciążony wierzyciel.

Obciążenie wierzyciela kosztami postępowania egzekucyjnego

Dotychczasowe uregulowania kodeksowe obciążały dłużnika kosztami postępowania egzekucyjnego nawet w przypadku jego umorzenia. Zmiana polega na wprowadzeniu możliwości - w określonych przypadkach - obciążenia kosztami postępowania egzekucyjnego również wierzyciela.

Rządowa ocena projektu zmian w prawie bankowym i postępowaniu cywilnym

Minister finansów przedłożył rządowi poselski projekt ustawy o zmianie prawa bankowego i kodeksu postępowania cywilnego. Rząd pozytywnie ocenił propozycje posłów. Zmienią się m.in. obowiązki banków w zakresie obowiązku informacyjnego o skutkach wystawienia bankowego tytułu egzekucyjnego

Jak zaskarżyć nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym?

Postępowanie upominawcze ma co do zasady przyspieszyć i usprawnić egzekucję zapłaty. Nie oznacza to jednak, że dłużnik pozostaje bez żadnej możliwości obrony w tego typu postępowaniu.

Egzekucja z majątku spółki cywilnej

Majątek spółki cywilnej jest nienaruszalny w trakcie trwania umowy spółki. Kodeks cywilny dopuszcza jednak możliwość wypowiedzenia wkładu wspólnika przez osobę trzecią, jeśli jest to jego wierzyciel osobisty.

Czy można jechać rowerem po chodniku?

Kierujących rowerem obowiązują przepisy o ruchu drogowym. W celu minimalizacji zagrożenia dla uczestników ruchu, dla cyklistów tworzone są specjalne drogi rowerowe. Jak bezpiecznie się poruszać, gdy jednak takiej drogi nie ma? Czy można jeździć rowerem po chodniku?

Prawa dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym

Nawet po złożeniu wniosku o wszczęcie egzekucji dłużnik ma środki prawne, by bronić się przed komornikiem. Dotyczy to zarówno egzekucji jako całości, poszczególnych czynności komornika, jak i konkretnych części majątkowych dłużnika.

Mandat za niewłaściwe zachowanie wobec nauki jazdy?

Czy przepisy ruchu drogowego określają, w jaki sposób powinni się zachowywać w ruchu drogowym kierowcy wobec kursantów nauki jazdy? Okazuje się, że tak.

Mandat za niewłaściwe przewożenie psa w samochodzie

Mimo że przepisy ruchu drogowego nie określają w jaki sposób należy przewozić czworonogi w samochodzie za niewłaściwe przewożenie psa można dostać mandat.

Informatyzacja procesu cywilnego

Dalsza informatyzacja procesu cywilnego oraz przyspieszenie postępowań sądowych to główne założenia projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Projekt dotyczący informatyzacji procedury cywilnej został przyjęty przez rząd 22 lipca 2014 r.

Kadencja a mandat członka zarządu

Czas na jaki powoływany jest członek zarządu i okres jego faktycznego pełnienia funkcji, to bardzo ważne kwestie, o których trzeba pamiętać zarówno przy związywaniu nowej spółki, jak i dokonywaniu zmian w umowie spółki już istniejącej.

Stabilne koszty w egzekucji administracyjnej

Od 12 lipca obowiązuje kolejna zmiana w często ostatnio nowelizowanej Ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Tym razem dotyczy ona instytucji wykonania zastępczego.

Uchylenie prawomocnego mandatu - wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nie można pozbawiać osoby ukaranej mandatem prawa do odwołania się od niego, jeśli mandat ten został wystawiony na podstawie przepisu niezgodnego z konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową czy z ustawą.

Uchylenie prawomocnego mandatu

Trybunał Konstytucyjny bierze pod lupę wniosek dotyczący podstawy uchylenia prawomocnego mandatu karnego nałożonego za nierespektowanie przepisu, który według TK był niezgodny z konstytucją.

Czy grzywnę i mandat przedsiębiorca zalicza w koszty?

Przedsiębiorca, który zostanie obciążony jakąś sankcją finansową, w tym mandatem bądź grzywną za spóźnienie w zapłacie podatku, nie będzie mógł zaliczyć tych wydatków w koszty. W efekcie nie będzie mógł obniżyć należnego podatku.

Jak walczyć z opieszałym komornikiem?

Przedsiębiorca nie jest bezsilny wobec czynności wykonywanych przez komornika. Niewłaściwe lub opieszałe działanie komornika może być podstawą do sporządzenia skargi. W jaki sposób można walczyć z opieszałym działaniem komornika?

Koniec egzekucji z wózka inwalidzkiego

Koniec egzekucji z wózka inwalidzkiego to efekt nowelizacji ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, która stanowi przedmiot prac Sejmu. Projekt uniemożliwia egzekucję z przedmiotów niezbędnych ze względu na niepełnosprawność, np. wózka inwalidzkiego.

Czy eksmisja na bruk jest możliwa?

Eksmisja na bruk rozumiana jest jako usunięcie kogoś z lokalu lub nieruchomości bez zapewnienia mu innego lokalu. Zgodnie z polskim porządkiem prawnym eksmitowanie na bruk jest niedopuszczalne. Zagadnieniem eksmisji na bruk zajął się zarówno RPO jak i TK.

Pomieszczenie tymczasowe – komu przysługuje?

Obowiązek zapewnienia pomieszczenia tymczasowego ciąży na gminie, jako organie władzy publicznej. Przez taki lokal rozumie się mieszkanie lub pomieszczenie, do którego odbywa się eksmisja osoby nieposiadającej prawa do innego lokalu. Komu zatem przysługuje pomieszczenie tymczasowe?

Zmiana pasa ruchu i wymuszanie pierwszeństwa - mandat

Wymuszanie pierwszeństwa przy zmianie pasa ruchu bądź na skrzyżowaniu to częsty grzech wielu polskich kierowców. Co grozi za tego typu zachowania?

Kontrola drogowa w lesie - kto i za co może ukarać kierowcę mandatem?

Podróż autem do lasu może zakończyć się dotliwym mandatem. Jakie służby mogą kontrolować kierowcę na terenie lasu? Za jakie przewinienia mogą karać?

Spłata mandatu w ratach - jak przygotować wniosek?

Istnieje możliwość spłaty mandatu w ratach. Ważne jest jednak przygotowanie odpowiedniego wniosku. Oto wskazówki jak go napisać.

Wyjawienie majątku dłużnika

Wyjawienie majątku dłużnika, czyli sporządzenie przez niego pisemnego wykazu posiadanego majątku wraz z podaniem jego lokalizacji, następuje na wniosek wierzyciela. Kto i w jakich sytuacjach może zostać zobligowany do wyjawienia majątku? Co grozi za niewyjawienie majątku?

Kara za niewskazanie sprawcy wykroczenia drogowego

Kara za niewskazanie sprawcy wykroczenia drogowego jest zgodna z Konstytucją. Gdy właściciel lub posiadacz pojazdu nie wskaże komu powierzył pojazd do kierowania lub używania, naraża się na odpowiedzialność za wykroczenie określone art. 96 § 3 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2013 r. poz. 482, z późn. zm.).

Strzeżony przejazd kolejowy - za co grozi mandat?

Strzeżony przejazd kolejowy wbrew pozorom nie zapewnia pełnego bezpieczeństwa. Jak zachować się zbliżając się do niego?

Tanie mandaty - za co kierowcy zapłacą najmniej?

Zróżnicowanie w wysokości mandatów nie powinno dziwić. Które wykroczenia są najlżej traktowane?

Przejście (bezpieczne) dla pieszych?

Przejścia dla pieszych, tak zwane zebry, zostały stworzone z myślą o bezpiecznym przechodzeniu pieszych przez jezdnię. Jednak jak wykazują policyjne statystyki: na przejściach dla pieszych dochodzi do wielu wypadków. Czy wina zawsze leży po stronie kierującego pojazdem?

Okres próbny młodego kierowcy

Okres próbny młodego kierowcy to tylko jedna z propozycji resortu spraw wewnętrznych. Zgodnie z ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. 2011 nr 30 poz. 151) okres ten ma trwać dwa lata. Okresem próbnym młodzi kierowcy zostaną objęci od 4 stycznia 2016 roku.

Spoilery, wloty powietrza na masce, światła błyskowe - czego nie wolno umieszczać na aucie?

Kierowca, który wyposażył auto w efektowne ospojlerowanie albo upodobnił do karetki czy radiowozu policyjnego musi się liczyć z mandatem karnym. Za jakie modyfikacje lub wyposażenie samochodu jego właściciel może otrzymać karę?

Parkowanie na chodniku - wyłącznie przodem!

Parkowanie na chodniku tyłem jest zabronione. Jak się okazuje przepis ten jest prawie nieznany kierowcom. Dlaczego?

Zły stan techniczny auta: mandat

Zbyt głośny wydech, nadmierna emisja spalin, uszkodzona szyba - to jedne z typowych mankamentów aut, za które Policja najczęściej odbiera dowody rejestracyjne kierowcom. Zobacz na co jeszcze może zwrócić uwagę.

Podpisanie mandatu - konsekwencje

Jeśli kierowca nie zgadza się z decyzją policjanta dotyczącą mandatu może odmówić jego przyjęcia. Podpisanie mandatu to przyznanie się do winy.

Obszar zabudowany: dopuszczalna prędkość i miejsce postoju

Warto regularnie odświeżać sobie przepisy ruchu drogowego aby uniknąć niepotrzebnych mandatów i kłótni na drodze. Zwracamy uwagę na najczęściej łamane przepisy ruchu drogowego na obszarze zabudowanym.

Mandat karny a kara administracyjna

Projekt zmiany ustawy – Prawo o ruchu drogowym zakłada m.in.: wzrost stawek mandatów karnych, skorelowanie ich wysokości z wysokością średniego miesięcznego wynagrodzenia w kraju oraz zmianę ich statusu na karę administracyjną. Jak będzie wyglądała konstrukcja mandatu karnego w 2014 roku?

Alkomat – obowiązkowe wyposażenia auta

Alkomat to urządzenie pozwalające na wykrycie obecności alkoholu we krwi na podstawie wydychanej próbki powietrza. Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi dla uczestników ruchu drogowego w Polsce wynosi 0,2‰. Czy od 1 stycznia 2015 roku na kierowców zostanie nałożony obowiązek posiadania alkomatu?

Za co odpowiada kierowca w firmie?

Używanie pojazdu służbowego niesie za sobą pewne obowiązki. Za co odpowiada kierowca służbowego samochodu? Czy za mandaty może płacić właściciel firmy i auta?

REKLAMA