REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Egzekucja, Akt notarialny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Klauzula wykonalności

Klauzula wykonalności jest potwierdzeniem, że orzeczenie lub inny akt, jest wykonalny. Dopiero po nadaniu tej klauzuli dany dokument staje się tytułem wykonawczym.

Darowizna

Darowizna jest bezpłatnym świadczeniem na rzecz innej osoby kosztem swojego majątku. Umowa darowizny powinna być sporządzona w formie aktu notarialnego.

Egzekucja w administracji

Egzekucja jest opisana w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Określa ona przede wszystkim sposób postępowania wierzycieli w wypadkach uchylania się od płatności zobowiązań oraz postępowanie prowadzone przez organy egzekucyjne.

Intercyza - co to jest i jakie kwestie może regulować?

Intercyza to umowa zawierana między małżonkami lub przyszłymi małżonkami, regulująca kwestie majątkowe i finansowe w przypadku rozpadu związku małżeńskiego. Intercyza może określać m.in. jakie mienie będzie osobistym własnością każdego z małżonków, jakie będą składki na utrzymanie wspólnego gospodarstwa domowego, jakie prawa będą przysługiwać małżonkom w przypadku rozwodu, separacji lub śmierci jednego z małżonków. W Polsce intercyza jest uregulowana przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

REKLAMA

Powództwo opozycyjne

Powództwo opozycyjne umożliwia dłużnikowi żądanie pozbawienia wykonalności tytułowi wykonawczemu.

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę to jeden ze sposobów egzekucji świadczeń pieniężnych. Egzekucja z wynagrodzenia za pracę należy do komornika przy sądzie rejonowym ogólnej właściwości dłużnika.

Tytuł egzekucyjny

Tytuł egzekucyjny to orzeczenie sądu lub inny dokument urzędowy stwierdzający istnienie roszczenia wierzyciela (oraz jego treść) i zobowiązanie dłużnika do spełnienia świadczenia. Po zaopatrzeniu tytułu wykonawczego w klauzulę wykonalności staje się on tytułem wykonawczym.

Testamenty zwykłe

Testament holograficzny, notarialny i testament allograficzny

REKLAMA

Tajemnica notarialna

Tajemnica notarialna oznacza, że notariusz jest obowiązany zachować w tajemnicy okoliczności sprawy, o których powziął wiadomość ze względu na wykonywane czynności notarialne. Obowiązek zachowania tajemnicy trwa także po odwołaniu notariusza.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to spółka, która może być utworzona przez jedną albo więcej osób w każdym celu prawnie dopuszczalnym, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Skarga na czynności komornika

Skarga na czynności komornika przysługuje do sądu rejonowego, o ile ustawa nie stanowi inaczej. Przysługuje także na zaniechanie przez komornika dokonania czynności. Do rozpoznania skargi na czynności komornika właściwy jest sąd, przy którym działa komornik. Jeżeli do prowadzenia egzekucji został wybrany komornik poza właściwością ogólną, skargę rozpoznaje sąd, który byłby właściwy według ogólnych zasad.

Krajowa Rada Notarialna

Krajowa Rada Notarialna jest reprezentantem notariatu.

Akt notarialny

Akt notarialny jest szczególną formą dokumentu urzędowego. Sporządza się go, jeżeli wymaga tego przepis prawa lub taka jest wola stron. Niedochowanie formy aktu notarialnego w sytuacji, gdy wymaga tego prawo, powoduje bezskuteczność czynności prawnej oraz jej nieważność.

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego nie podlegają egzekucji

Komornik nie może wszcząć postępowania egzekucyjnego ze świadczeń z FA. Świadczenia pomocy społecznej nie podlegają bowiem egzekucji.

Kiedy warto zawrzeć umowę o alimenty w formie aktu notarialnego?

Umowa o alimenty w formie aktu notarialnego, w której dłużnik poddaje się egzekucji po zaopatrzeniu w klauzulę wykonalności stanowi tak samo ważny tytuł wykonawczy jak wyrok sądu zasądzający alimenty. Umowę warto zawrzeć, gdy dłużnik dobrowolnie chce płacić świadczenia, a obie strony są w stanie dojść do porozumienia w kwestii wysokości alimentów.

Jak uzyskać alimenty od dłużnika przebywającego w Belgii?

Belgia jest stroną Konwencji Nowojorskiej o dochodzeniu należności alimentacyjnych za granicą. W celu uzyskania alimentów od dłużnika przebywającego za granicą należy udać się do sądu okręgowego. W niektórych przypadkach może pomóc konsulat.

W Niemczech odsetki przedawniają się szybciej niż należność główna

Odsetki z tytułów egzekucyjnych (np. wyrok, nakaz zapłaty, itp.) przedawniają się szybciej jak sama należność główna. Bieg przedawnienia może być zawieszony.

Czy nieruchomości mogą być przedmiotem umowy darowizny – wzór umowy

Podstawową cechą darowizny jest jej bezpłatny charakter. W ramach umowy darowizny darczyńca kosztem swojego majątku dokonuje bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego.

Opornego dłużnika można zobowiązać do wyjawienia majątku

Gdy z zajętego majątku dłużnika nie jest możliwe zaspokojenie egzekwowanych należności, można wnioskować o zobowiązanie dłużnika do wyjawienia majątku. Trudno oceniać skuteczność tego środka. Warto jednak wiedzieć, że istnieje możliwość jego zastosowania.

Kiedy można żądać umorzenia egzekucjii alimentów?

Gdy tytuł wykonawczy został pozbawiony wykonalności, można żądać umorzenia postępowania egzekucyjnego. Wniosek do komornika jest wolny od opłat. Sprawdź w jakich jeszcze sytuacjach egzekucja podlega umorzeniu.

Co powód zyskuje na postępowaniu nakazowym?

Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym jest wydawany w sprawach o roszczenia pieniężne albo świadczenia innych roszczeń zamiennych. Przepisy dotyczące postępowania nakazowego dają powodowi określone korzyści. Jakie?

Co warto wiedzieć o egzekucji alimentów z wynagrodzenia?

Zakres egzekucji z wynagrodzenia za pracę określają przepisy Kodeksu pracy. Pracodawca może dokonywać potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych również bez postępowania egzekucyjnego, a jedynie na wniosek wierzyciela na podstawie przedłożonego przez niego tytułu wykonawczego.

Egzekucja alimentów - pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności

Dłużnik może w drodze powództwa żądać pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub części albo ograniczenia. Powództwo wnosi się do sądu, w którego okręgu prowadzi się egzekucję.

Egzekucja alimentów krok po kroku

Do wszczęcia egzekucji alimentów niezbędne jest złożenie wniosku u komornika. Wierzyciel, kierując wniosek o wszczęcie egzekucji nie ma obowiązku wskazywać sposobu egzekucji ani majątku dłużnika, z którego egzekucja ma być prowadzona. To komornik powinien przeprowadzić dochodzenie w celu ustalenia zarobków i stanu majątkowego dłużnika oraz jego miejsca zamieszkania.

Nowe przepisy ułatwią egzekucję alimentów z zagranicy

Wchodzące w życie w przyszłym roku przepisy mają ułatwić egzekucję roszczeń alimentacyjnych z zagranicy. Będą one również lepiej chronić osoby, wobec których wydano wadliwe orzeczenia alimentacyjne.

Minimalne wynagrodzenie. Czy można egzekwować alimenty?

Przy egzekucji komorniczej z wynagrodzenia wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości tzw. minimalnego wynagrodzenia. Zasada ta nie dotyczy jednak egzekucji alimentów.

Odpowiedzialność za długi dzieci

Rodzice pełnoletniego dłużnika nie odpowiadają za jego zobowiązania. Jeżeli jednak dłużnik nadal mieszka z rodzicami, pewne kłopoty mogą powstać w trakcie egzekucji.

Jak wnieść skargę na czynności komornika?

Prowadzę zakład krawiecki. Na podstawie tytułu wykonawczego komornik zajął ostatnio kilka ruchomości w moim miejscu pracy. Zajął też maszynę do szycia, pomimo mojego oświadczenia, że jest mi ona niezbędna do wykonywania pracy zawodowej. Wydaje mi się, że powinna być zatem wyłączona od egzekucji. Jak mogę zaskarżyć tę czynność komornika?

Jakie przedmioty nie podlegają egzekucji komorniczej

Dłużnicy, wobec których ma być przeprowadzona egzekucja komornicza powinni wiedzieć, że nie wszystkie przedmioty będące ich własnością podlegają egzekucji. Wyłączenia te dotyczą m.in. zapasów żywności, narzędzi niezbędnych do pracy zarobkowej czy też bielizny i ubrania codziennego. Komornik, który przeprowadzi czynności niezgodnie z prawem będzie musiał naprawić szkodę.

Komornik może odmówić wszczęcia egzekucji poza jego rewirem

Zgodnie z przepisami prawa w postępowaniu egzekucyjnym możemy wybrać komornika z innego rewiru. Ten może jednak odmówić wszczęcia egzekucji. Takie uprawnienia nie ma komornik właściwy dla danego rewiru.

Zmiany w egzekucji administracyjnej

Rada Ministrów zajmie się projektem zmiany w egzekucji administracyjnej. Nowelizacja ma skrócić procedurę dochodzenia wierzytelności pieniężnych zabezpieczonych zastawem skarbowym albo hipoteką przymusową.

Jak odpowiedzieć na nakaz zapłaty?

Jeżeli otrzymałeś nakaz zapłaty musisz działać prężnie. Odpowiedź na to orzeczenie należy wnieść do sądu w ściśle określonym terminie, w formie sprzeciwu lub zarzutów od nakazu.

Jak wyegzekwować zasądzone alimenty?

Jeżeli osoba zobowiązana do płacenia alimentów tego nie czyni, z wyrokiem opatrzonym w klauzulę wykonalności można udać się do komornika, który ma obowiązek ściągnięcia należnych alimentów. Informacje o komornikach można znaleźć na stronie sądu, w którym został wydany wyrok alimentacyjny. Wierzyciel ma prawo wyboru komornika.

Egzekucja nieprawomocnego nakazu zapłaty

Nakaz zapłaty nie został ci doręczony, a dowiedziałeś się o nim dopiero po wizycie komornika? Przeczytaj poniżej, jakie podjąć kroki.

Postępowanie przed Wyższym Sądem Dyscyplinarnym

Wyższy Sąd Dyscyplinarny jest drugą instancja odwoławczą od orzeczeń sądów dyscyplinarnych pierwszej instancji działających przy Radach Izb Notarialnych. Sędziami Sądu są notariusze wybierani na trzyletnia kadencję podczas Walnego Zgromadzenia notariuszy Izb Notarialnych.

Czym zajmuje się Prezes Sądu Dyscyplinarnego?

Sąd dyscyplinarny orzeka w sprawach odpowiedzialności dyscyplinarnej notariuszy. Do orzekania w sprawach dyscyplinarnych powołane są w pierwszej instancji - sądy dyscyplinarne izb notarialnych, w drugiej instancji - Wyższy Sąd Dyscyplinarny. Członków sądów dyscyplinarnych wybierają na trzyletnią kadencję poszczególne walne zgromadzenia notariuszy izb notarialnych. Przewodniczących sądów dyscyplinarnych i ich zastępców wybierają spośród siebie członkowie tych sądów.

Organizacja kancelarii notarialnej

Czynności notarialnych notariusz dokonuje w kancelarii notarialnej. Czynność notarialna może być dokonana także w innym miejscu, jeżeli przemawia za tym charakter czynności lub szczególne okoliczności. Notariusz może prowadzić tylko jedną kancelarię. Kilku notariuszy może prowadzić jedną kancelarię na zasadach spółki cywilnej lub partnerskiej. W takim jednak wypadku każdy z notariuszy dokonuje czynności notarialnych we własnym imieniu i ponosi odpowiedzialność za czynności przez siebie dokonane.

Dla których czynności zastrzeżona jest forma aktu notarialnego

Notariusz sporządza akt notarialny, jeżeli wymaga tego przepis prawa lub taka jest wola stron. Przypadki obowiązkowego sporządzenia czynności w formie aktu notarialnego wymieniają poszczególne ustawy. Niedochowanie formy aktu notarialnego w sytuacji, gdy wymaga tego prawo, powoduje bezskuteczność czynności prawnej i jej nieważność.

Wyjawienie majątku przez dłużnika

Wierzyciel może zażądać wezwania dłużnika do wyjawienia majątku przed sądem. Za niewykonanie tego obowiązku może grozić nawet areszt.

Co powinien zawierać akt notarialny?

Akt notarialny to szczególna forma dokumentu urzędowego, która ma na celu potwierdzić dokonanie czynności prawnej, jeśli wymagają tego przepisy prawa lub taka jest wola stron. Zapewnia pewność i bezpieczeństwo obrotu prawnego. Sporządza go notariusz oraz - pod warunkiem uzyskania od Ministra Sprawiedliwości pisemnego upoważnienia wydanego na wniosek Ministra Spraw Zagranicznych- polski konsul.

Komornik będzie mógł odmówić przeprowadzenia egzekucji

Komornik wybrany przez wierzyciela będzie miał prawo odmówić przeprowadzenia egzekucji. Nowelizacja ustawy o komornikach sądowych wejdzie w życie 9 września 2010 r.

Jak się bronić przed nieuprawnioną egzekucją?

Sąd zasądził przeciwko mnie roszczenia spółdzielni dotyczące zaległego czynszu. Pomimo uregulowania całego długu, komornik wszczął egzekucję.

Kiedy do eksmisji nie potrzeba wyroku sądu?

Wprowadzona w 2010 r. do naszego systemu prawnego instytucja najmu okazjonalnego daje możliwość przeprowadzenia eksmisji bez wyroku. Taką możliwość trzeba sobie jednak zapewnić już przy zawieraniu umowy.

Postępowanie egzekucyjne

Postępowanie egzekucyjne to czynności stron i organów egzekucyjnych podejmowane w celu przymusowej realizacji świadczenia określonego w tytule egzekucyjnym. Postępowanie egzekucyjne zmierza do zaspokojenia wierzyciela.

Jakie są obowiązki notariusza?

Notariusz jako osoba zaufania publicznego jest obowiązany kierować się przy wykonywaniu swojego zawodu zasadą uczciwość, rzetelność, niezależność oraz bezstronność. Klasyfikacje obowiązków notariusza zawiera kilka aktów prawnych, wśród nich można wymienić Kodeks Etyki Zawodowej Notariusza, który dzieli obowiązki notariusza na kilka grup.

Jak szybko odzyskać pieniądze w sądzie

Zakupiłem nowe okna do budowanego domu. Pomimo zapłaty całej kwoty, dostawca okien nie dostarczył. Postępowanie w sądzie się przeciąga, dom prawie gotowy a ja nie mam pieniędzy, ani okien.

Uchwały izb notarialnych niezgodne z prawem

Sąd Najwyższy uznał za niezgodne z prawem uchwały Rad Izb Notarialnych w Warszawie, Krakowie oraz Szczecinie, dotyczące egzaminu wstępnego na aplikację notarialną oraz odmowy wyznaczenia patrona osobom wpisanym na listę.

Co to jest natychmiastowa wykonalność wyroku

Natychmiastowa wykonalność wyroku oznacza, że może on być podstawą do egzekucji jeszcze przed uprawomocnieniem. Nie zawsze jednak można uzyskać wyrok z taką klauzulą.

Wynajmujący nie zawsze jest zabezpieczony

Od stycznia 2010 r. właściciele lokali mieszkalnych mogą oddawać je do używania najemcy, na podstawie umowy najmu okazjonalnego. Nowe przepisy mają przede wszystkim dać większą ochronę właścicielom mieszkań. Aby mogli oni z niej skorzystać muszą najpierw spełnić kilka podstawowych warunków.

Wstrzymanie wykonania orzeczeń sądu II instancji

Wyrok sądu II instancji uprawomocnia się dopiero z upływem terminu wniesienia skargi kasacyjnej. Wyrok ten jest jednak w zasadzie natychmiast wykonalny. Pozwany może jednak złożyć wniosek o wstrzymanie wykonania takiego wyroku.

REKLAMA