REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Egzekucja komornicza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy przy najmie okazjonalnym można eksmitować?

Pod koniec stycznia 2010 r. weszły w życie przepisy, które wprowadziły do obrotu instytucję prawną zwaną najmem okazjonalnym. Ta nowa instytucja prawna powoduje, iż wynajmujący lokale na nowych zasadach będą mogli zwrócić się o eksmisję uciążliwych lokatorów bez konieczności prowadzenie długotrwałego postępowania sądowego, wskazywania lokalu socjalnego lub pomieszczenia tymczasowego.

Jak skutecznie przeprowadzić eksmisję?

Zasadą od lat obowiązującą w polskim prawie jest, iż nie można wykonywać eksmisji na tzw. bruk. Jeżeli w wyroku orzekającym eksmisję Sąd nie orzekł o uprawnieniu pozwanego – osoby mającej być eksmitowaną – do lokalu socjalnego, wówczas eksmisja możliwa jest jedynie do innego lokalu, zwanego pomieszczeniem tymczasowym.

Windykacja przedsądowa

Windykacja przedsądowa ma na celu skłonienie dłużnika do dobrowolnego spełnienia świadczenia poprzez wskazanie z jednej strony na sankcje w przypadku odmowy zapłaty, a z drugiej strony - na korzyści związane z zastosowaniem się do żądań wierzyciela.

Jakie pułapki czyhają na wierzyciela wekslowego?

Otrzymałem propozycję zbycia weksla z sumą wekslową opiewającą na kwotę bliską 210 000 zł za cenę stanowiąca 75 proc. wartości wierzytelności. Nie wzbudziła mojej wątpliwości proponowana przez przedstawiciela giełdy wierzytelności, forma transakcji. Zamiast spodziewanej umowy przelewu wierzytelności, na odwrocie weksla polecono mi umieścić następujące oświadczenie „Przenoszę na rzecz okaziciela. Bez protestu.” i złożyć pod nim podpis. W dwa tygodnie później otrzymałem wezwanie do wykupu weksla, a po 6 tygodniach doręczono mi pozew wraz z nakazem zapłaty. Kolejny tydzień przyniósł zawiadomienie o wszczęciu egzekucji.

REKLAMA

Obowiązki pracodawcy, u którego dokonano zajęcia wynagrodzenia dłużnika

Do prowadzonego przeze mnie przedsiębiorstwa przyszło zajęcie wynagrodzenia za pracę mojego pracownika. Ponieważ zatrudniam kilka osób i raczej nie korzystam z usług księgowych, ani prawników nie wiem, co powinienem z otrzymanym zajęciem uczynić.

Zajęcie wynagrodzenia za pracę, a kwota wolna od potrąceń

Komornik dokonał zajęcia minimalnego wynagrodzenia za pracę i potrąca z niego na zaspokojenie należności alimentacyjnych 60% pensji. Czy postępowanie Komornika jest zgodne z prawem, skoro wolne od potrąceń jest minimalne wynagrodzenie.

Uzyskanie klauzuli wykonalności na małżonka dłużnika

Tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim sąd nada klauzulę wykonalności także przeciwko jej małżonkowi z ograniczeniem jego odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową, jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika.

Egzekucja z majątku wspólnego małżonków

Egzekucja z majątku wspólnego małżonków dopuszczalna jest, jeżeli tytuł wykonawczy wystawiony został jedynie przeciwko jednemu z nich – dłużnikowi, a wierzyciel uzyskał klauzulę wykonalności na drugiego małżonka.

REKLAMA

Pojęcie tytułu wykonawczego

Tytuł wykonawczy jest podstawą prowadzenia postępowania egzekucyjnego. Na jego podstawie Komornik może prowadzić egzekucję przeciwko osobie w nim wskazanej.

Zwolnienie od kosztów sądowych w postępowaniu egzekucyjnym

Każdy kto skierował kiedykolwiek wniosek egzekucyjny do komornika wie, iż postępowanie egzekucyjne jest odpłatne. Odpłatność przejawia się w obowiązku uiszczania Komornikowi zaliczek, z których częściowo finansowane jest postępowanie egzekucyjne. Zaliczki uiszczane są m. in. na: koszty doręczenia korespondencji, koszty przejazdów komornika, koszty ogłoszenia w prasie, czy też koszty biegłych szacujących ruchomości lub nieruchomości.

Ochrona wierzycieli w sytuacji wyzbywania się majątku przez dłużnika

Jeżeli dłużnik w drodze czynności prawnej (np. umowy sprzedaży, darowizny) sprzedaje/przekazuje swój majątek osobie trzeciej, przez co uniemożliwia swojemu wierzycielowi wyegzekwowanie należności, wierzyciel może wystąpić do Sądu z powództwem, dzięki któremu po uzyskaniu stosownego wyroku sądowego, możliwym będzie prowadzenie przez wierzyciela egzekucji z majątku, który został darowany przez dłużnika na rzecz osoby trzeciej.

Odpowiedzialność za długi pełnoletniego dziecka

Czy w przypadku długów pełnoletniego dziecka rodzice za nie odpowiadają? Zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu cywilnego rodzice nie odpowiadają za długi zaciągnięte przez dziecko.

Odpowiedzialność spadkobiercy wobec wierzycieli spadkodawcy

Rok temu zmarł mój ojciec. Szybko okazało się, że miał długi. Teraz wierzyciele dzwonią do mnie i żądają spłaty zobowiązań zaciągniętych przez mojego ojca. Jestem jedyną osobą, która odziedziczyła spadek po ojcu, gdyż matka już nie żyje, a ja nie miałem rodzeństwa. Czy muszę spłacać długi ojca i czy postępowanie wierzycieli jest prawidłowe i zgodne z prawem.

Obowiązek wskazania tymczasowego pomieszczenia w przypadku eksmisji

Komornik nie przeprowadzi eksmisji na podstawie wyroku, w którym nie orzeczono o uprawnieniu do lokalu socjalnego osoby, która ma zostać eksmitowana, jeżeli wierzyciel (właściciel lokalu mieszkalnego/nieruchomości) lub gmina nie wskażą tymczasowego pomieszczenia (lokalu zastępczego), do którego będzie można przeprowadzić eksmitowaną osobę.

Powództwo przeciwegzekucyjne a spłacony dług

Kilka lat temu miałem duże problemy finansowe, ostatecznie wierzyciele wystąpili przeciwko mnie na drogę sądową, a następnie cześć z nich skierowała sprawy do Komornika. Egzekucje były w pełni skuteczne, jednakże obecnie jeden z wierzycieli, który nie prowadził sprawy u Komornika, a któremu spłaciłem cały dług z pominięciem Komornika, ponownie domaga się spłaty tego samego długu.

Zmiany w kosztach egzekucji

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Poza zmianą niektórych zasad wykonywania funkcji komornika, nowelizacja zawiera zmiany dotyczące wysokości opłat pobieranych przez niego od dłużników- dłużnik będzie mógł kwestionować wysokość opłat.

Ekspresowa klauzula wykonalności

Opatrzenie tytułu egzekucyjnego klauzulą wykonalności jako prosta czynność sądowa powinno być szybkie- sądy są do tego zobligowane ustawowo.

Czym jest bankowy tytuł egzekucyjny?

W umowie kredytu znalazłeś klauzulę tzw. bankowego tytułu egzekucyjnego. Dla banku jest to bardzo wygodne zabezpieczenie kredytu. Dla niesumiennego dłużnika to spory kłopot. Bardzo szybko do jego drzwi może zapukać komornik.

Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności

Uzyskanie wyroku sądowego to dopiero połowa dochodzenia roszczenia. Po zakończeniu postępowania sądowego należy przeprowadzić egzekucję komorniczą. Aby tego dokonać należy posiadać tytuł wykonawczy.

Wniosek o wszczęcie egzekucji

W bardzo niewielu przypadkach komornik wszczyna postępowanie egzekucyjne z urzędu. Co do zasady potrzebny jest do tego wniosek wierzyciela. To bowiem wierzyciel decyduje o tym czy chce dochodzić swoich roszczeń od wierzyciela czy też nie.

Wniosek o wszczęcie egzekucji

Postępowanie egzekucyjne wszczynane jest na skutek złożenia przez wierzyciela wniosku o wszczęcie egzekucji. Wniosek składany jest na piśmie lub ustnie do protokołu bezpośrednio u komornika.

Czy raz zajęta nieruchomość może być ponownie zajęta?

Ruchomość może być ponownie zajęta w sytuacji kiedy wierzyciel skieruje do komornika wniosek o egzekucję na mocy innych tytułów wykonawczych.

Egzekucja z wynagrodzenia

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę jest szczególnym sposobem egzekucji, gdyż przepisy ją regulujące stosuje się odpowiednio przy innych sposobach egzekucji (np. egzekucji z wierzytelności). Ponadto według tych przepisów odbywa się egzekucja z emerytur, rent i zasiłków z ubezpieczenia społecznego.

Czy komornik może zająć ruchomość będącą we władaniu wierzyciela?

Komornik jest jednym z organów egzekucyjnych. O jego prawach i obowiązkach w postępowaniu decydują przepisy kodeksu postępowania cywilnego.

Kiedy może nastąpić wszczęcie egzekucji z urzędu?

W postępowaniu egzekucyjnym zasadą jest, iż wszczęcie postępowania następuje na wniosek. Jednakże istnieją pewne wyjątki kiedy to wszczęcie egzekucji może nastąpić z urzędu.

Jak można zostać komornikiem?

Komornik sądowy jest organem władzy publicznej, posiadającym własne kompetencje. Działa od przy sądzie rejonowym, ale nie jest organem władzy sądowniczej, gdyż nie sprawuje wymiaru sprawiedliwości w rozumieniu art. 175 ust.1 Konstytucji. Istnieje jednak organizacyjne i funkcjonalne powiązanie komorników z władzą sądowniczą

Sąd egzekucyjny

Sąd podejmujący czynności (ważne i skomplikowane pod względem prawnym) w postępowaniu egzekucyjnym, np. sąd sprawujący nadzór judykacyjny nad komornikiem, sąd nadający klauzulę wykonalności. Sąd egzekucyjny nie jest organem egzekucyjnym!

Sąd egzekucyjny

Sąd podejmujący czynności (ważne i skomplikowane pod względem prawnym) w postępowaniu egzekucyjnym, np. sąd sprawujący nadzór judykacyjny nad komornikiem, sąd nadający klauzulę wykonalności. Sąd egzekucyjny nie jest organem egzekucyjnym!

Strona postępowania egzekucyjnego

Podmiot określony w tytule wykonawczym jako dłużnik lub wierzyciel. Stroną nie jest komornik.

Strona postępowania egzekucyjnego

Podmiot określony w tytule wykonawczym jako dłużnik lub wierzyciel. Stroną nie jest komornik.

Uczestnicy postępowania egzekucyjnego

Podmioty (osoby fizyczne, prawne i podmioty niemające osobowości prawnej), biorące udział w postępowaniu egzekucyjnym, które w większym bądź mniejszym stopniu są zainteresowane jego wynikiem.

Uczestnicy postępowania egzekucyjnego

Podmioty (osoby fizyczne, prawne i podmioty niemające osobowości prawnej), biorące udział w postępowaniu egzekucyjnym, które w większym bądź mniejszym stopniu są zainteresowane jego wynikiem.

Postępowanie egzekucyjne

Ogół czynności związanych z egzekucją rozpoczęty złożeniem wniosku o wszczęcie egzekucji.

Postępowanie egzekucyjne

Ogół czynności związanych z egzekucją rozpoczęty złożeniem wniosku o wszczęcie egzekucji.

Czynność egzekucyjna

Czynność formalna organów egzekucyjnych podjęta w toczącej się egzekucji w oparciu o władcze uprawnienia przyznane tym organom do stosowania środków przymusu w celu zapewnienia wierzycielowi zaspokojenia i zmierzająca do tego celu.

Czynność egzekucyjna

Czynność formalna organów egzekucyjnych podjęta w toczącej się egzekucji w oparciu o władcze uprawnienia przyznane tym organom do stosowania środków przymusu w celu zapewnienia wierzycielowi zaspokojenia i zmierzająca do tego celu.

Egzekucja

Zastosowanie środków przymusu przewidzianych prawem przez powołane do tego organy państwowe (organy egzekucyjne) w celu uzyskania od dłużnika świadczenia należnego wierzycielowi, które określone jest w tytule wykonawczym.

Egzekucja

Zastosowanie środków przymusu przewidzianych prawem przez powołane do tego organy państwowe (organy egzekucyjne) w celu uzyskania od dłużnika świadczenia należnego wierzycielowi, które określone jest w tytule wykonawczym.

Skarga na czynności komornika

Ważna rolę w zapewnieniu ochrony interesów wierzyciela i dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym oraz prawidłowego przebiegu egzekucji odgrywa skarga na czynności komornika.

Uprawnienia i obowiązki komornika

Komornik to funkcjonariusz publiczny prowadząc egzekucję. Do zadań komornika należy wykonywanie orzeczeń sądowych, poszukiwanie majątku dłużnika czy zabezpieczanie spadku.

Nadzór nad komornikiem i jego odpowiedzialność

Organami egzekucyjnymi według polskiego prawa są sądy rejonowe oraz komornicy. Sądy nie tylko dokonują pewnych czynności w egzekucji ale również sprawują nadzór nad komornikami.

Wybór komornika

Właściwość rzeczową i miejscową komornika (tj., który komornik prowadzi daną sprawę) określają przepisy kpc i ustawy o komornikach sądowych i egzekucji.

Egzekucja czynności niezastępowalnych

Czynność niezastępowalna to taka czynność, której inna osoba za dłużnika wykonać nie może, a której wykonanie zależy wyłącznie od woli dłużnika. Czynność ta jest związana z osoba dłużnika, gdyż tylko on sam może ją wykonać. Czy ją wykona, czy też nie zależy tylko i wyłącznie od jego woli a nie od określonych okoliczności. Dłużnik musi mieć pełną możność fizyczna i prawną do jej wykonania.

Egzekucja czynności zastępowalnych

Egzekucja czynności zastępowalnych zmierza do zaspokojenia wierzyciela przez wymuszenie na dłużniku określonego zachowania się. Czynność zastępowalna to taka czynność, którą za dłużnika może wykonać inna osoba.

Egzekucja obowiązku wydania ruchomości

Egzekucja świadczeń niepieniężnych ma na celu uzyskanie od dłużnika określonego zachowania się bądź uzyskanie od niego oznaczonej rzeczy. Przedmiotem tego typu egzekucji jest ruchomość (rzecz).

Eksmisja

Przez eksmisję należy rozumieć przymusowe opróżnienie z osób i rzeczy lokalu służącego dłużnikowi do celów mieszkalnych. Przepisy nie przewidują eksmisji „na bruk” nawet w przypadku, gdy dłużnikowi nie przydzielono żadnego lokalu socjalnego.

Podział środków uzyskanych w toku egzekucji

W trakcie egzekucji prowadzonej na rzecz kilku wierzycieli może dojść do takiej sytuacji, gdy z sumy uzyskanej z egzekucji nie jest możliwe jednoczesne zaspokojenie wszystkich wierzycieli. Wtedy konieczny jest podział tak uzyskanych kwot. Podział sumy uzyskanej z egzekucji jest to podział dokonany na podstawie planu podziału.

Egzekucja należności alimentacyjnych

Celem tej egzekucji jest uzyskanie od dłużnika alimentów lub rent mających charakter alimentów. Egzekucja świadczeń alimentacyjnych jest szczególnym rodzajem egzekucji świadczeń pieniężnych gdyż wykazuje wiele odrębności w stosunku do egzekucji innych świadczeń pieniężnych oraz w stosunku do ogólnych przepisów o postępowaniu egzekucyjnym.

Egzekucja przez sprzedaż przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego dłużnika

Egzekucja ta jest szczególnym sposobem egzekucji. Może być skierowana przeciwko dłużnikowi prowadzącemu działalność gospodarczą w formie przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego i dotyczy sprzedaży przedsiębiorstwa lub gospodarstwa.

Egzekucja przeciwko Skarbowi Państwa i Narodowemu Bankowi Polskiemu

Skarb Państwa to specyficzna osoba prawna. Nie może ona m.in. ogłosić upadłości. Co jednak gdy jest on dłużnikiem. Z majątku Skarbu Państwa można prowadzić egzekucję. Istnieją jednak w tej materii poważne ograniczenia.

REKLAMA