REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Edukacja, Samorząd

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Na jaki czas udzielane będzie zezwolenie na indywidualny program lub tok nauki?

Z projektem rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków i trybu udzielania zezwoleń na indywidualny program lub tok nauki oraz organizacji indywidualnego programu lub toku nauki można się zapoznać na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Zmieniony został zapis o czasie na jaki udzielane będzie zezwolenie na indywidualny program lub tok nauki.

Interaktywne monitory dotykowe w każdej szkole - rusza program "Aktywna tablica"

Projekt Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych zakłada wyposażenie szkół podstawowych oraz artystycznych w pomoce dydaktyczne m.in. interaktywne monitory dotykowe, tablice interaktywne. Pomoce dydaktyczne mają trafić do około 15 528 szkół.

Opodatkowanie usług szkolnych stołówek

Miasto nie jest podatnikiem VAT w zakresie wyżywienia dzieci w żłobkach, ale w szkołach już tak? Jak to jest opodatkowaniem usług gastronomicznych szkolnych stołówek?

Powszechny samorząd gospodarczy finansowany z budżetu państwa

Powszechny samorząd gospodarczy to pomysł Ministerstwa Rozwoju. Ma on być finansowany z budżetu państwa i gromadzić wszystkich przedsiębiorców w Polsce.

REKLAMA

Jak będzie wyglądał egzamin ósmoklasisty?

Ósmoklasiści napiszą egzamin z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Egzamin będzie trwał 3 dni. Organizacja egzaminu będzie identyczna jak organizacja egzaminu gimnazjalnego.

Nowelizacja samorządowych ustaw ustrojowych

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji samorządowych ustaw ustrojowych zakładający umożliwienie mieszkańcom JST już na poziomie ustawowym korzystania z prawa lokalnej inicjatywy uchwałodawczej.

Wycinka drzew pod kontrolą - nowe przepisy 2017 r.

Kolejne zmiany w wycince drzew na gruntach prywatnych. Osoby fizyczne będą musiały zgłosić wycinkę, zaś organ po zgłoszeniu ma dokonać oględzin. Na dokonanie oględzin organ ma aż 21 dni. Jednak procedura ta może się wydłużyć o kolejnych 14 na zgłoszenie sprzeciwu.

Edukacja dzieci z niepełnosprawnościami - zmiany już w 2019 r.

Rodzice oraz przedstawiciele organizacji reprezentujących dzieci z niepełnosprawnościami spotkali się z Minister Edukacji Narodowej. Zmianie mają ulec przepisy dotyczące wsparcia dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

REKLAMA

Zmiany w zasadach finansowania nauki

Projekt ustawy o zmianie ustawy o zasadach finansowania nauki został przyjęty przez Radę Ministrów.

Edukacja włączająca - stanowisko MEN

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia, że dla dzieci niepełnosprawnych ma być organizowane kształcenie specjalne. Kształcenia specjalnego nie należy mylić z nauczaniem indywidualnym.

Metropolia Śląska na finiszu

Po wielu latach starań metropolia staje się faktem. Jeżeli zostaną spełnione wymogi ustawy o związku metropolitalnym w woj. śląskim, powinna ona zacząć działać 1 stycznia 2018 r.

Ogólnopolski Kongres "SMART CITY – założenia i perspektywy" - 30 maja w Gdańsku

Zapraszamy na Ogólnopolski Kongres "SMART CITY – założenia i perspektywy", który odbędzie się w dniu 30 maja w Gdańsku. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

Procedura tworzenia związku metropolitalnego w woj.śląskim

Utworzenie związku metropolitalnego w woj. śląskim stało się faktem. 41 radnych zagłosowało za pozytywnym zaopiniowaniem powołania w woj. śląskim związku metropolitalnego.

Samorządy walczą z nielegalną wycinką drzew

Samorządy wszczynają postępowania przeciwko właścicielom nieruchomości, którzy nielegalnie usunęli drzewa ze swojej posesji bez zezwolenia. Na uwagę zasługuje fakt, że właściciele sądzili, że mogą to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami o wycince.

Czy uczniowie będą mieli się z czego uczyć?

Reforma oświaty wpłynęła m.in na podstawę programową, a ta z kolei wymusza zmianę podręczników. Czasu jest coraz mniej a podręczniki dostosowane do nowej podstawy programowej nadal nie są gotowe. Czy uczniowie klas pierwszych, czwartych oraz siódmych będą mieli się z czego uczyć we wrześniu?

Referendum w sprawie reformy edukacji

Wniosek o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum dot. reformy edukacji złożono w Sejmie. Podpisało się pod nim ponad 910,5 tys. przeciwników reformy edukacji.

Rządowy projekt ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury

Rządowy projekt ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury przewiduje większe uprawnienia dla asesorów i ułatwia drogę do zajęcia stanowiska pełnoprawnego sędziego. Asesorzy mają być mianowani przez Ministra sprawiedliwości i kontrolowani przez SN.

Rusza egzamin gimnazjalny 2017 r.

Egzamin gimnazjalny w 2017 roku ma trwać od 19 kwietnia do 21 kwietnia. Pierwszego dnia gimnazjaliści będą zdawać egzamin humanistyczny obejmujący język polski, historię oraz WOS.

Dodatek specjalny dla pracownika samorządowego

Nie wszystkim urzędnikom przysługuje dodatek specjalny. O świadczenie, o którym mowa w zdaniu poprzednim może starać się pracownik samorządowy pochodzący z wyboru.

Dodatkowe miejsca pracy dla nauczycieli już w 2017 r.

Nauczyciele przez reformę oświaty mieli tracić pracę. Resort edukacji zapewnia jednak, że powstaną dodatkowe miejsca pracy. Dyrektorzy nie mogą już zwiększać liczby godzin ponadwymiarowych. Od roku szkolnego 2017/2018 będą mieli obowiązek tworzyć nowe miejsca pracy.

Pracownicy samorządów mają za małą wiedzę o cyberbezpieczeństwie

Mała wiedza pracowników samorządów na temat cyberbezpieczeństwa wynika z braku szkoleń. Samorządu nie mają na nie pieniędzy.

Organizacja i przygotowanie szkół na rok szkolny 2017/2018

Ministerstwo Edukacji Narodowej wyjaśniło jak stosować nowe przepisy oświatowe i przygotować się do nowej zreformowanej struktury. Należy pamiętać, że wszystkie szkoły od 1 września 2017 r. muszą funkcjonować po "nowemu". Czasu jest mało, a przepisów do wdrożenia i samej organizacji bardzo dużo.

Reforma szkolnictwa zawodowego 2017/2018-2019/2020 r.

Reforma oświaty dotyczy także szkół zawodowych. Co zmieni się w szkolnictwie zawodowym? Ministerstwo Edukacji Narodowej odpowiedziało na to pytanie, zapoznało się także z opiniami Rady Rynku Pracy.

Stabilizacja finansowa miast - projekty ustaw

Co może poprawić i ustabilizować sytuację finansową samorządów? Czy zmiany w obowiązujących przepisach okażą się wystarczające? Jakie plany ma Związek Miast Polskich i co się zmieni w prawie?

Internet szerokopasmowy w szkołach i zmiana przepisów Prawo telekomunikacyjne

Zmienią się przepisy ustawy Prawo telekomunikacyjne. Jest to związane z uruchomieniem Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Szczyt dotyczący Zawodu Nauczyciela - wzmacnianie kompetencji zawodowych

Odbył się Międzynarodowy Szczyt dotyczący Zawodu Nauczyciela. Czego wymaga praca nauczyciela? Czy po Szczycie nauczyciele polscy mogą spodziewać się kolejnych zmian?

Nauczyciele źle wykształceni - raport NIK

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport o przygotowaniu do zawodu nauczyciela. To najgorsi maturzyści wybierają kierunki nauczycielskie. Program nauczania z kolei na tych kierunkach nie jest aktualizowany już od lat.

Sieć szkół zakończona - reforma oświaty 2017 r.

Kuratorzy oświaty zaopiniowali już wszystkie uchwały w sprawie projektu dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego.

Szkoły sportowe a reforma oświaty

Wiemy jak będą wyglądać oddziały sportowe i szkoły sportowe, oraz oddziały mistrzostwa sportowego i szkoły mistrzostwa sportowego. Minister Edukacji Narodowej podpisała Rozporządzenie w sprawie oddziałów i szkół sportowych oraz oddziałów i szkół mistrzostwa sportowego.

Nowa sieć szkół na półmetku

Do zaplanowania nowej sieci szkół przez samorządy pozostało już niewiele czasu. Jak radzą sobie z tym samorządy? Jak układa się współpraca z MEN?

Jak odwołać dyrektora szkoły?

Przyczyny odwołania nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w szkole są ściśle określone przepisami prawa. Pozbawiony funkcji dyrektor szkoły może kwestionować w sądzie administracyjnym legalność aktu o odwołaniu. Gdy zarzuty okażą się uzasadnione, może on domagać się w sądzie pracy wypłacenia mu odszkodowania. Artykuł dotyczy dyrektora, który przed powierzeniem mu tej funkcji był zatrudniony w tej szkole.

Zerówka czy pierwsza klasa szkoły podstawowej - rodzice mogą wybrać

Polskie prawo oświaty daje rodzicom wybór. Kiedy ich dziecko rozpoczyna 6 rok życia mogą skierować je na roczne przygotowanie przedszkolne czyli do tzw. zerówki, bądź wysłać je do pierwszej klasy podstawówki.

Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa - zmiany 2017

Skład komisji powiększony z 5 do 6 członków, powoływany i odwoływany przez ministra właściwego ds. administracji publicznej. To tylko niektóre zmiany dot. Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej.

NIK skontrolował monitoring wizyjny w szkołach

Jak wynika z ustaleń Najwyższej Izby Kontroli monitoring wizyjny w szkołach zdecydowanie poprawia poczucie bezpieczeństwa, zarówno uczniów, jak i pracowników szkoły.

Czy opłaty za parkowanie zasilą kasy samorządów?

Wysokość opłat za parkowanie ma być ustalana przez samorządy. To samorząd zdecyduje czy opłaty pozostaną na tym samym poziomie, czy zostaną podniesione i tym samym dodatkowe przychody zasilą budżet samorządu.

Jak samorządy poprawią jakość powietrza?

Ponad 10 mld zł NFOŚiGW przeznaczył na działania związane z poprawą jakości powietrza w Polsce. Jakie działania zostaną podjęte w najbliższym czasie?

Ustawa metropolitalna dla woj. śląskiego

Samorządowcy z woj. śląskiego zabierają się już do pracy nad utworzeniem metropolii. Po 27 latach starań samorządowcy dostali zielone światło.

Samorządy świetnie przygotowane - reforma oświaty

Samorządy są bardzo dobrze przygotowane do reformy oświaty. Minister Edukacji Anna Zalewska poinformowała, że aż 98 proc. rad powiatów i 95 proc. rad gmin przesłało do kuratorów oświaty uchwały w sprawie projektu dostosowania sieci szkolnych do nowego ustroju szkolnego.

Z jakich podręczników będzie uczyć się Twoje dziecko?

W Dzienniku Ustaw RP opublikowane zostało Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 marca 2017 r. w sprawie dopuszczenia do użytku szkolnego podręczników. W rozporządzeniu określono m.in.  jakie warunki muszą spełniać podręczniki, z których będą uczyć się dzieci.

Samorządowcy wycofali wniosek z TK

Samorządowcy bardzo długo czekali na rozprawę przed TK dotyczącą dochodów jednostek samorządu terytorialnego. Rozprawa nie odbyła się jednak - z powodu wycofania wniosku przez samorządowców.

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego 2017 r.

Jednym z dodatków do zasiłku rodzinnego jest dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego. Ma on wspomóc rodziny w ciężkim finansowo okresie, jakim jest wrzesień każdego roku.

Dzieci i młodzież ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi - wyjaśnienia MEN

Przekształcanie szkół specjalnych oraz integracyjnych będzie przebiegać tak jak w szkołach ogólnodostępnych. Wszelkie dotychczasowe formy edukacyjne zostaną zachowane.

Samorządy nie chciały odzyskać VAT-u za ostatnie lata

Poza Warszawą oraz Poznaniem duże miasta nie zdecydowały się na odzyskanie VAT-u w związku z centralizacją.

Rozwój elektromobilności - zadania samorządów

Przy programie elektromobilności mają ze sobą współpracować rząd oraz samorządy. Celem programu jest upowszechnienie infrastruktury ładowania oraz pojazdów elektrycznych na polskich drogach.

Ogólnopolski Kongres "SMART CITY – założenia i perspektywy"

Zapraszamy do uczestnictwa w Ogólnopolskim Kongresie ,,SMART CITY – założenia i perspektywy’’, który odbędzie się 28 marca 2017 r. w Warszawie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

Co z dotowaniem szkół dla dorosłych?

Ministerstwo Edukacji Narodowej wyjaśniło w jaki sposób dotowane będą szkoły dla dorosłych, w tym szkoły medyczne. Kwota dotacji udzielanej na ucznia ma ulec zmniejszeniu.

Samorząd zdecyduje o legalności wycinki drzew

Właściciel nieruchomości może wyciąć drzewo na swojej działce bez pozwolenia, o ile wycinka nie jest związana z prowadzoną działalnością gospodarczą. Czy właściciele nie nadużywają tych przepisów zdecyduje samorząd.

Ułatwienia na rynku zamówień publicznych

Na Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw dyskutowano o ułatwieniach na rynku zamówień publicznych. Chodzi przede wszystkim o to, żeby małe i średnie firmy miały większe szanse na zdobycie zamówienia.

Nowa sieć szkół Warszawa – Praga Południe

Łączne koszty „dobrej zmiany” w oświacie na Pradze-Południe przekroczą kwotę 5 mln zł. Do tego, oczywiście, dojdą inne, nawet chyba ważniejsze koszty ludzkie (nauczyciele) oraz jakościowe (poziom nauczania zakłócony bałaganem i nowa wykładnia nauczanych treści) - Jerzy Gierszewski, Rzecznik prasowy Urzędu m.st. Warszawy Dzielnica Praga-Południe

Podstawa programowa 2017/2018

Podstawa programowa została podpisana. Do końca czerwca 2017 r. należy przeszkolić nauczycieli z nowej podstawy. Podpisana podstawa programowa nie dotyczy kształcenia ogólnego w liceach ogólnokształcących i technikach.

REKLAMA