REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Edukacja, Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasiłki chorobowe służb mundurowych - zmiany

Zasiłki chorobowe służb mundurowych ulegają poważnym zmianom jeszcze w tym roku. Prezydent podpisał ustawę, która przewiduje m.in. obniżenie o 20 proc. wysokości uposażenia otrzymywanego w okresie choroby. W ten sposób przyjęte zostały rozwiązania analogiczne do obowiązujących w powszechnym systemie ubezpieczeń.

Kiedy należy przeprowadzić ocenę okresową pracownika administracyjnego

Czy dopuszczalne jest przeprowadzanie ocen okresowych pracowników administracyjnych domu pomocy społecznej (DPS) w terminach co półtora roku? Czy w szczególnych przypadkach dyrektor DPS może przeprowadzić ocenę wybranych pracowników w terminach przez siebie ustalonych? Jak należy postąpić, gdy w wyznaczonym terminie oceny pracownik jest nieobecny w pracy? Zasady dokonywania ocen okresowych wszystkich pracowników naszego DPS wynikają z przepisów ustawy o pracownikach samorządowych.

Przedsiębiorco, przed zatrudnieniem pracownika potwierdź warunki umowy

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu posłowie opowiedzieli się za wprowadzeniem zmian w sposobie zatrudniania pracowników. Przed dopuszczeniem pracownika do pracy należy na piśmie potwierdzić warunki jego zatrudnienia oraz wszelkie ustalenia dotyczące stron umowy.

Waloryzacja świadczeń rehabilitacyjnych w 2014 r.

Od 1 kwietnia do czerwca 2014 r. należy zwaloryzować podstawę wymiaru zasiłki chorobowego ubezpieczonym, którym przyznano świadczenie rehabilitacyjne. W II kwartale 2014 r. wskaźnik waloryzacji wzrósł do 105,8%

REKLAMA

Dni wolne od pracy

Co do zasady niedziele i święta to dni wolne od pracy, jednak istnieją sytuacje, w których dopuszczalne jest świadczenie pracy w tych dniach, np. w systemie pracy w ruchu ciągłym lub pracy zmianowej oraz w sytuacjach nadzwyczajnych takich jak konieczność prowadzenia akcji ratowniczej.

Przedsiębiorcy naruszają umowy cywilnoprawne

Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że co piąta firma łamie przepisy przy zawieraniu umów cywilnoprawnych z pracownikami.

Projekt zmian w kodeksie pracy – obowiązek wręczania umów na piśmie

W obecnym stanie prawnym pracodawca nie ma obowiązku wręczania na piśmie umowy o pracę przed rozpoczęciem przez pracownika pracy. Posłowie chcą wprowadzić w życie projekt zmian w kodeksie pracy zakładający wprowadzenie takiego obowiązku.

Finansowe wsparcie dla niepełnosprawnych

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przekazało niepełnosprawnym i ich opiekunom 11,2 mld zł tytułem wsparcia. Niepełnosprawni mogą otrzymywać pomoc finansową również z PFRON stanowiącą dopłaty do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych.

REKLAMA

Odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji

Odszkodowanie wynikające z zakazu konkurencji wylicza się przyjmując, że odszkodowanie musi uwzględnić wszystkie składniki o charakterze wynagrodzenia za pracę. Świadczenia nie posiadające takiego charakteru nie powinny być brane pod uwagę podczas ustalania podstawy odszkodowania. Na jakie odszkodowanie można liczyć z tytułu zakazu konkurencji?

Czy pracodawca może wymagać prywatnego maila od pracownika?

Czy dozwolone jest, by pracodawca, w związku z utrzymaniem lepszej komunikacji z podwładnymi, nawet za ich zgodą, otrzymał prywatne adresy e-mail swoich pracowników?

Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Sejm przyjął nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Nowelizacja zakłada m.in. utworzenie nowych programów wsparcia dla osób poszukujących zatrudnienia. Jak nowe regulacje oceniają przedsiębiorcy?

Badania lekarskie przed urlopem wypoczynkowym poprzedzonym chorobą

Co do zasady pracodawca ma obowiązek skierować pracownika, który będzie świadczyć pracę na badania po odbytej chorobie trwającej powyżej 30 dni. Czy pracownica, która chorowała po urlopie macierzyńskim a przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego również musi przejść badania lekarskie?

Czy portale społecznościowe mają wpływ na proces rekrutacji?

W dobie Internetu coraz częściej znaczącą rolę odgrywają portale społecznościowe. Nie chodzi tu jedynie o relacje międzyludzkie, ale również o kontakty handlowe czy rozwój firm. W efekcie portale stanowią istotne źródło informacji przydatnych szczególnie w procesie rekrutacji. Przyszli pracodawcy często zwracają uwagę na informacje zamieszczane przez kandydatów w Internecie.

Kiedy wprowadzenie regulaminu wynagradzania jest obowiązkowe?

Regulamin wynagradzania jest obowiązkowy u pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Co powinien zawierać regulamin wynagradzania i kiedy musi być on koniecznie wprowadzony w życie?

Kontrola czasu pracy kierowców

Czas pracy kierowców na etacie jak i samozatrudnionych jest kontrolowany przez inspektorów PIP i ITD. Kierowcy mają obowiązek rejestrowania za pomocą tachografu wykonywanych przez siebie czynności, tj. czasu prowadzenia pojazdu, przerw w pracy i okresów dziennego odpoczynku. W jaki sposób kontrolowani są kierowcy?

Co przyniesie reforma urzędów pracy?

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która reguluje funkcjonowanie urzędów pracy i tworzy ramy dla polityki ograniczania bezrobocia w Polsce. Nowelizacja taka była potrzebna, ponieważ system publicznych służb zatrudnienia funkcjonujący w oparciu o dotychczasowe regulacje był nieefektywny, na co wskazywały m.in. niedawno ogłoszone wyniki kontroli NIK dotyczące wsparcia zatrudnienia osób w wieku 50+.

Sejm przyjął reformę urzędów pracy

14 marca Sejm przyjął nowelizację przepisów dotyczących promocji zatrudnienia i instytucji rynku pracy. Najważniejszą zmianą będzie podniesienie wieku młodych do 30 lat i w ten sposób dostosowanie ofert pracy w urzędach pracy.

Projekt trzeciej ustawy deregulacyjnej

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów, przedłożony przez ministra sprawiedliwości. Projekt jest tzw. trzecim projektem deregulacyjnym, który zakłada ułatwienie dostępu do 101 zawodów.

O co nie należy pytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna jest zawsze stresująca zarówno dla kandydata, jak i pracodawcy. Należy odpowiednio się do niej przygotować pod względem merytorycznym oraz być przygotowanym na szereg pytań nie do końca związanych z podejmowanym zatrudnieniem. Jakich pytań pracodawca nie może zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Czy kandydat może odmówić odpowiedzi na nie?

Pytania behawioralne - kilka wskazówek dla rekrutera

Pytania behawioralne to rodzaj pytań bazujących na zachowaniu kandydata w przeszłości. Wykorzystaj je w wywiadzie, jeśli chcesz zweryfikować deklarowane umiejętności i osiągnięcia czy prawdomówność osoby ubiegającej się o pracę na danym stanowisku.

Dobre prognozy zatrudnienia

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło prognozy dotyczące zatrudnienia i przeciwdziałania bezrobociu. Wynika z nich, iż w II kwartale 2014 r. są one najlepsze od dwóch lat.

Praca w niedziele i święta na rzecz zagranicznych pracodawców

Nowelizacja ustawy Kodeks pracy, która weszła w życie 4 marca 2014 r. rozszerzyła katalog przypadków, w których praca w niedzielę i święta jest dozwolona. W te dni dozwolona będzie również praca polegająca na świadczeniu usług odbieranych poza Polską, jeśli dla odbiorcy tych usług niedziela i polskie dni świąteczne są dniami pracy. Chodzi o pracę wykonywaną przy użyciu środków komunikacji elektronicznej lub urządzeń telekomunikacyjnych.

Odroczenie obowiązku szkolnego

Odroczenie obowiązku szkolnego to rozwiązanie, z którego chętnie korzystają rodzice, których zdaniem sześcioletnie dziecko nie jest wystarczająco dojrzałe by rozpocząć naukę szkolną. Opinię w przedmiocie odroczenia obowiązku szkolnego może wydać zarówno prywatna jak i publiczna poradnia psychologiczno-pedagogiczna.

Zaakceptowano porozumienie dotyczące delegowanie pracowników

Komitet stałych przedstawicieli rządów państw Unii Europejskiej zaakceptował porozumienie dotyczące projektu dyrektywy wykonawczej dotyczącej delegowania pracowników. Jakie są postanowienia projektu? Czy są one korzystne dla Polski?

Zawody o najniższym wynagrodzeniu

Które zawody w Polsce są najniżej opłacana? Z badań wynika, że w 2013 r. najniższe wynagrodzenie otrzymywali pracownicy ochrony oraz szwaczki, którzy zarabiali równowartość kwoty minimalnej, czyli 1 600 zł brutto.

Pracownicza impreza integracyjna

Pracownicza impreza integracyjna to częsta inicjatywa pracodawców. Czy organizacja pracowniczej imprezy integracyjnej jest atrakcyjna podatkowo dla pracodawcy i pracownika?

Sale lekcyjne nie spełniają wymogów dotyczących poziomu hałasu

Zła akustyka przejawiająca się długim czasem pogłosu skutkuje głównie kłopotami ze zrozumieniem osób mówiących w salach lekcyjnych. Uczniowie siedzący w tylnych rzędach mogą mieć problem ze zrozumieniem nauczyciela, który pracuje przy tablicy. Ten problem dotyczy głównie dzieci w wieku wczesnoszkolnym, uczących się nowych wyrazów oraz języków obcych.

Wykonywanie pracy przez cudzoziemców - wydanie zezwolenia

Jakie warunki muszą spełnić podmioty, które chcą powierzyć wykonywanie pracy cudzoziemcom, by otrzymać zezwolenie na wykonywanie pracy przez cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej?

Cechy lidera: zarządzanie czasem własnym i zespołu

By osiągnąć duży sukces w pracy zespołowej, niezbędny będzie efekt synergii uzyskany z kilku różnych czynników. Na pierwszym miejscu bez wątpienia powinien stać lider, który nakreśli kierunek rozwoju danego przedsięwzięcia. Drugim elementem jest grupa pracowników, którzy z całą pasją i zdwojoną energią podążą za nakreśloną im wizją. A wszystkie te działania powinny dodatkowo zostać umiejętnie zaplanowane w czasie.

Cechy osobowe pracownika bez doświadczenia zawodowego

Osoby bez posiadanego doświadczenia zawodowego mają zawsze większe trudności ze znalezieniem zatrudnienia. Otrzymują znacznie mniej zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne, ale nie oznacza to, iż nie mają żadnych szans na znalezienie odpowiedniej pracy.

Cechy przydatne kandydatowi bez doświadczenia zawodowego?

Osoby bez doświadczenia zawodowego mają gorszą pozycję na rynku pracy, a co za tym idzie utrudnione zadanie w poszukiwaniu pracy. Są rzadziej zapraszane na rozmowę kwalifikacyjną i zatrudniane. To jednak nie oznacza, że nie mają szansy na znalezienie dobrej pracy. Jakie cechy są przydatne kandydatowi bez doświadczenia zawodowego?

Delegowanie pracowników w ramach świadczenia usług - porozumienie w sprawie dyrektywy wykonawczej

Delegowanie pracowników w ramach świadczenia usług stanowiło przedmiot kilkunastu spotkań trójstronnych. Osiągnięto wstępne porozumienie w kwestii projektu dyrektywy wykonawczej dot. delegowania pracowników. Dla przyjęcia dyrektywy wymagane jest, aby osiągnięte porozumienie zostało oficjalnie zaakceptowane zarówno przez Radę, jak i Parlament Europejski.

Jak maksymalnie skupić się w pracy?

Statystycznie każdy człowiek o spędza koło 1/3 swojego życia w pracy. Czas ten powinien być wykorzystany przez pracownika jak najefektywniej. Istnieje wiele czynników, takich jak presja czasu czy duża liczba obowiązków, które rozpraszają pracownika w pracy. Jak maksymalnie skupić się w pracy?

Minimalna stawka godzinowa

Minimalna stawka godzinowa osoby zatrudnianej wynika z wysokości płacy minimalnej, która w 2014 roku wynosi 1680 zł brutto. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie przygotowuje więc zmian w prawie dotyczących minimalnej stawki godzinowej.

Edukacja seksualna

Edukacja seksualna to propozycja nowego, obligatoryjnego przedmiotu szkolnego, wysunięta przez resort edukacji. Właściwy poziom i jakość nauczania młodzieży w zakresie edukacji seksualnej ciągle wzbudza wiele wątpliwości i nie dorównuje zachodzącym zmianom społecznym.

Rusza program aktywizacji zawodowej 50+

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozpoczyna program aktywizacji zawodowej 50+. Zakłada on podniesienie poziomu wskaźnika aktywizacji dojrzałych pracowników do poziomu 50%. Powodem takiego działania są zmiany w strukturze wiekowej społeczeństwa.

Podróż służbowa - definicja

Podróż służbowa to wyjazd pracownika na wyraźne polecenie pracodawcy w celu wykonywania zadań służbowych. Podróż służbowa nazywana jest potocznie "delegacją". Kto, kiedy i na jak długo może jechać w podróż służbową? Jakie uprawnienia przysługują osobie udającej się w podróż służbową? Jakie obowiązki na niej ciążą?

Networking pomocny w poszukiwaniu pracy

Odpowiednia sieć kontaktów to połowa sukcesu w drodze do znalezienia wymarzonej pracy. Badania wskazują, że większość osób poszukujących pracy korzysta z różnych kontaktów. W tej sytuacji pomocny jest networking. Dlaczego warto z niego skorzystać?

Urlop bezpłatny

Urlop bezpłatny to dodatkowa możliwość pracownika by uzyskać dzień wolny po wykorzystaniu przysługującego urlopu wypoczynkowego. Jak długo trwa urlop bezpłatny, w jakim trybie i w jakich okolicznościach jest udzielany?

Obniżenie wieku szkolnego

Obniżenie wieku szkolnego to jedna z najważniejszych zmian wprowadzonych nowelizacją ustawy o systemie oświaty. Obniżenie wieku szkolnego spowoduje, że od roku szkolnego 2014/2015 obowiązek szkolny obejmie dzieci sześcioletnie, urodzone w przedziale czasu od 1 stycznia do 30 czerwca 2008 roku.

Jak prawidłowo delegować pracownika?

Dyrektywa wdrożeniowa dot. delegowania pracowników, przyjęta przez RADĘ UE w składzie ministrów ds. zatrudnienia (jako RADA EPSCO), zapewniła pracownikom delegowanym lepszą ochronę ich praw. Jak na gruncie nowych przepisów prawidłowo delegować pracownika?

Rozwiązanie umowy o pracę a brak wypłaty wynagrodzenia

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy to możliwość przewidziana w art. 55 p.1 [1] ustawy – Kodeks pracy. Zgodnie ze stanowiskiem SN przyczyną uzasadniającą rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy może być brak terminowej wypłaty wynagrodzenia.

Grant na telepracę – co warto wiedzieć

Grant na telepracę to instrument finansowego wsparcia dla pracodawców i bezrobotnych, który będzie dostępny od 2014 roku. Kto i po spełnieniu jakich warunków może uzyskać grant na telepracę?

Badania wstępne

Zatrudnienie nowej osoby zawsze związane jest z obowiązkiem przeprowadzenia badań lekarskich przed dopuszczeniem jej do pracy. Obowiązek skierowania na te badania istnieje nawet wówczas, gdy dana osoba u poprzedniego pracodawcy wykonywała tę samą pracę w identycznym zakresie zadań i posiada ważne badania okresowe oraz wykonuje taką samą pracę obecnie u innego pracodawcy.

Stan nieczynny

Przeniesienie nauczyciela w stan nieczynny jest alternatywą rozwiązania z nim stosunku pracy. Niewątpliwie przeniesienie w stan nieczynny przesuwa w czasie moment ustania stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Przeniesienie w stan nieczynny następuje na podstawie jednostronnego aktu dyrektora szkoły, jednak wyłącznie na wniosek nauczyciela. Wniosek taki jest oświadczeniem woli złożonym w zamiarze kontynuowania zatrudnienia, a zatem skierowanym przeciwko rozwiązaniu stosunku pracy.

Zatrudnienie nauczyciela na czas określony

W przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami mianowanym i dyplomowanym stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony (art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela). W wymienionych przypadkach strony z góry mogą ustalić termin zakończenia stosunku pracy poprzez wskazanie konkretnej daty lub zdarzenia, po zajściu którego nastąpi rozwiązanie stosunku pracy.

Urlop na żądanie

Wystąpienie z żądaniem udzielenia urlopu to istotne uprawnienie zatrudnionego na etacie pracownika. Urlop na żądanie stanowi część urlopu wypoczynkowego, przeznaczoną na realizację nagłych, nieprzewidzianych spraw.

Lista podręczników bez terminu

Lista podręczników nie będzie ogłaszana w określonym terminie. Sejmowa komisja edukacji zniosła poprawkę nakładającą taki obowiązek. Dotychczas szkoły musiały podawać listę podręczników do 15 czerwca.

Kiedy przepisy prawa pracy nie działają na korzyść pracownika?

Co do zasady przepisy prawa pracy działają na korzyść pracownika. Istnieją jednak sytuacje, w których nie stosuje się ogólnej zasady. Kiedy przepisy prawa pracy nie działają na korzyść pracownika?

Miejsce wypłaty wynagrodzenia – jak określić?

Miejscem wypłaty wynagrodzenia będzie wskazany przez pracodawcę adres, pod którym musi stawić się pracownik w celu odebrania wypłaty. Co w przypadku, gdy miejsce nie jest określone w regulaminie pracy? Jak prawidłowo powinno się je określić?

REKLAMA