REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

E-ZLA, Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?

Zarówno pracodawca jak i pracownik mają możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Wypowiedzenie takie jest stosowane w wyjątkowych okolicznościach określonych w Kodeksie pracy. Jakie okoliczności pozwalają pracownikowi na taki krok?

Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia skutkuje natychmiastowym rozwiązaniem stosunku pracy. Kiedy takie rozwiązanie umowy może być zastosowane?

Jak wprowadzić zadaniowy system czasu pracy?

Zadaniowy system czasu pracy polega na ustaleniu niezbędnych do wykonania zadań, oraz czasu, w jakim dane zadania mają być przez pracownika wykonane, pozostawiając jednak pracownikowi swobodę w zakresie organizowania własnego czasu pracy. To oznacza, że pracownik może pracować nieprzerwanie 15 godzin, aby potem mieć dwa dni wolne, byleby tylko wyrobił się z zadaniami w określonym przez pracodawcę terminie.

Od kiedy wiąże wypowiedzenie przesłane pocztą?

Najczęściej spotykanym sposobem złożenia wypowiedzenia umowy o pracę jest wypowiedzenie ustne, bądź pisemne na biurko pracownika lub przełożonego. Zdarza się jednak tak, że pracownik spodziewając się wypowiedzenia próbuje go uniknąć – wówczas pracodawca jest zmuszony wysłać wypowiedzenie pocztą.

REKLAMA

Firma marzeń. Partycypacja w zarządzaniu w firmie xtech.pl – studium przypadku

Bez określenia rodzaju wykonywanej pracy umowa o pracę jest nieważna

Czy plan urlopów powinien uwzględniać urlopy na żądanie?

Zgodnie z obowiązującym w mojej firmie regulaminem w styczniu każdego roku ustalamy plan urlopów. W planie oprócz urlopu bieżącego uwzględniamy także urlop zaległy, poza planem pozostawiamy jednak 4 dni urlopu na żądanie. Czy urlop na żądanie z poprzedniego roku powinien być uwzględniony w planie urlopów? Czy muszę uwzględniać każdy wniosek o urlop na żądanie w bieżącym roku?

Czy niewykonanie ugody jest wykroczeniem?

Na każdym etapie postępowania przed sądem pracy pracodawca i pracownik mogą zawrzeć ugodę. Ma ona taką samą moc prawną jak wyrok, a więc jej wykonanie jest obowiązkowe. Co może zrobić pracownik, gdy pracodawca uchyla się od jej wykonania?

REKLAMA

Wprowadzenie przerwy obiadowej przez pracodawcę

Czy można zawrzeć dwie umowy o pracę z tym samym pracownikiem

Przepisy prawa pracy nie regulują kwestii dopuszczalności zawarcia przez pracodawcę z tym samym pracownikiem dwóch lub więcej umów o pracę. Nie oznacza to jednak, że takiej możliwości nie ma. Zawarcie z tym samym pracownikiem dwóch lub więcej umów o pracę jest dopuszczalne, ale pod pewnymi warunkami.

Czy pracownik może prowadzić własną firmę?

Dla wielu osób pracujących na etacie zagadką jest czy mogą sobie pozwolić na jednoczesne prowadzenie działalności gospodarczej. Odpowiedź - jak to już bywa w kwestiach prawnych - nie jest jednoznaczna. Wyjaśnień wymaga także zagadnienie wymiaru składek ZUS, jakie obowiązani są uiszczać pracownicy dodatkowo kierujący własną firmą. Wyjaśniamy wszystkie wątpliwości.

Czy należy odprowadzić składkę na FEP od nagrody rocznej?

Nagrody roczne za 2010 r. zostały wypłacone na początku kwietnia. Jeden z pracowników od 1 maja do 31 grudnia 2010 r. był zatrudniony na stanowisku pracy, na którym wykonywana jest praca w szczególnych warunkach, ale od 10 listopada 2010 r. do 15 lutego 2011 r. był na zwolnieniu lekarskim i w rezultacie pracy tej nie wykonywał. Z tego tytułu wypłacono mu najpierw wynagrodzenie za czas choroby, zgodnie z art. 92 k.p., a następnie zasiłek z ubezpieczenia chorobowego. Czy od premii rocznej, wypłacanej w 2011 r. za 2010 r., należy odprowadzić składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych za tego ubezpieczonego? Jeżeli tak, to w jakiej części?

Wypowiedzenie umowy o pracę podczas pobierania świadczenia rehabilitacyjnego

Zarządzanie czasowe alternatywą dla stałego zatrudnienia menedżerów

Interim management to zatrudnianie najwyższej klasy specjalistów na czas określony, do realizacji konkretnego projektu. W Polsce ten rodzaj pracy pojawił się kilka lat temu. O specyfice interim management mówi manager z międzynarodowej firmy doradztwa personalnego Michael Page.

Kiedy policjant odpowiada dyscyplinarnie?

Jeżeli policjant naruszy dyscyplinę służbową lub nie będzie przestrzegał zasad etyki zawodowej musi liczyć się z tym, że zostanie ukarany. Ustawa o Policji przewiduje kilka rodzajów kar dyscyplinarnych, a to, jaka zostanie wymierzona policjantowi zostało pozostawione do uznania jego przełożonego.

Wynagrodzenie dla pracownicy przebywającej na urlopie macierzyńskim i wypoczynkowym

Pracownica przebywała na urlopie macierzyńskim do 8 kwietnia 2011 r. Zasiłek macierzyński wypłacał jej pracodawca. Od 11 kwietnia do końca miesiąca pracownica będzie wykorzystywała zaległy urlop wypoczynkowy. Wynagrodzenie jest określone stałą stawką miesięczną. Czy w tej sytuacji należało wypłacić pracownicy pensję za kwiecień?

Prawo do wynagrodzenia za doraźne zastępstwa nauczyciela

Jestem nauczycielem. W naszej szkole często przydzielane są niepłatne zastępstwa za nauczyciela, który jest na wycieczce lub zwolnieniu. Zdarza się, że takich zastępstw mam nawet od 7 do 8 w tygodniu. Czy te tzw. koleżeńskie zastępstwo przydzielane przez dyrektora powinno być płatne i czy dyrektor może wytłumaczyć się 40-godzinnym tygodniem pracy?

Ulgi w „karach na PFRON”

Pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełen etat ma obowiązek zatrudnić odpowiednią liczbę osób niepełnosprawnych. Jeśli jednak tego nie robi, płaci tzw. kary na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON)  z tytułu niezatrudniania osób niepełnosprawnych. Pod pewnymi warunkami może jednak wysokość płaconej „kary” zmniejszyć.

Czy poczęstunek dla pracowników jest ich przychodem?

Poczęstunek na nieobowiązkowym spotkaniu pracowniczym w formie szwedzkiego stołu nie będzie traktowany jako przychód pracownika. Decydujące znaczenie ma przy tym właśnie fakt braku obowiązku uczestnictwa w spotkaniu. W poczęstunku uczestniczy w takim przypadku jedynie część załogi. Nie sposób więc ustalić, jaka jest wysokość przychodu dla poszczególnych pracowników.

Kiedy policjant może zostać zwolniony ze służby?

Ustawa o Policji wskazuje okoliczności, kiedy policjant zostanie obligatoryjnie zwolniony ze służby, a także takie, kiedy jego przełożony może tego dokonać. Jednym z powodów zwolnienia policjanta może być „ważny interes służby”. Co możemy rozumieć pod tym pojęciem?

Czy konieczna jest dodatkowa umowa na przeprowadzenie szkolenia?

Pracownik zatrudniony w dziale marketingu kilka razy w roku prowadzi również szkolenia językowe. Pracodawca zamierza zaproponować mu przeprowadzenie szkolenia z języka angielskiego dla kadry menedżerskiej. Czy może powierzyć pracownikowi wykonanie tego zadania w ramach jego dotychczasowych obowiązków?

Praca dla specjalistów od programowania i zarządzania projektami IT

Zwrot środków pracownika z tytułu poniesionych przez niego wydatków - porada

Zwrot środków na prywatne konto pracownika z tytułu poniesionych przez niego uprzednio wydatków służbowych, nie może być kwalifikowany jako przychód po stronie pracownika. Jak została uregulowana prawnie ta kwestia? Co w sytuacji gdy transakcja dokonywana jest w walucie obcej?

Zmiany w składkach OFE

Nowelizacja ustaw związanych z systemem zabezpieczenia społecznego zakłada, że
do OFE będzie trafiało 2,3% składki, zaś pozostała część zostanie przekazana na subkonta w ZUS. Zmiany te pozwolą do 2020 roku obniżyć dług publiczny.

Zmiany w działalności akwizycyjnej OFE

Od 1 stycznia 2012 r. z ustawy o otwartych funduszach inwestycyjnych zostanie skreślona większość przepisów z działu dotyczącego działalności akwizycyjnej. Nie wolno będzie prowadzić działalności akwizycyjnej polegającej na działaniach mających na celu skłonienie kogokolwiek, aby przystąpił do otwartego funduszu lub pozostawał jego członkiem.

OFE po raz pierwszy

OFE czyli otwarty fundusz emerytalny stanowi III filar systemu emerytalnego. Członkowstwo w nim jest obowiązkowe dla osób objętych obowiązkiem ubezpieczenia emerytalnego. Wybierając OFE po raz pierwszy warto wiedzieć jakie obowiązują zasady członkowstwa w funduszu.

Odpisy na zfśs za 2011 r. - przekazanie pierwszej raty

Pracodawcy, którzy obowiązkowo utworzyli w 2011 r. zfśs, powinni przekazać do 31 maja br. na wyodrębniony rachunek funduszu co najmniej 75% równowartości odpisu podstawowego ustalonego na cały rok.

W kwietniu spadło bezrobocie

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) szacuje, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w kwietniu br. 12,6 proc. i w porównaniu do marca spadła o 0,5 pkt proc. Bezrobocie najbardziej bezrobocie obniżyło się w woj. warmińsko-mazurskim.

Racjonalizacja zatrudnienia w administracji


Z dniem 1 lutego 2011 r. miała wejść w życie ustawa o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych i niektórych innych jednostkach sektora finansów publicznych w latach 2011–2013.

Czasowa zmiana miejsca pracy

Coraz więcej firm otwiera swoje oddziały w kilku miastach, a pracodawcy przenoszą część załogi do nowego miejsca pracy. Powstaje więc pytanie czy czasowa zmiana miejsca pracy wymaga zmiany umowy o pracę czy wystarczy polecenie pracodawcy?

Będzie jedna ustawa dotycząca usuwania skutków powodzi

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczący skutków usuwania powodzi. Do tej pory przyznawanie pomocy, specjalne procedury, były uchwalane każdorazowo po ataku żywiołu za pomocą specustawy. Obecny projekt ma być uniwersalny.

Ustalanie wysokości stopy procentowej składki wypadkowej na rok składkowy, który zaczął się 1 kwietnia 2011 r.

Od 1 kwietnia 2011 r. do 31 marca 2012 r. będzie trwał nowy rok składkowy ustalony na potrzeby opłacania składki na ubezpieczenie wypadkowe. Płatnicy muszą ustalić wysokość stopy procentowej składki na to ubezpieczenie, jaka będzie ich obowiązywała w okresie rozpoczętego roku składkowego. Mimo że zasady ustalania stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe nie zmieniły się, w nowym roku składkowym część płatników będzie opłacać tę składkę w innej wysokości.

Badania profilaktyczne - pracownik powinien stosować się do wskazań lekarskich

Pracodawca ma obowiązek skierować kandydata do pracy na badania wstępne. Dopuszczenie do pracy nowego pracownika bez przeprowadzenia obowiązkowych badań może kosztować pracodawcę nawet 30 tys. zł kary. Z kolei pracownik powinien stosować się do wskazań lekarskich - w przeciwnym razie może stracić pracę.

Jakie są zabezpieczenia roszczeń podwykonawcy robót budowlanych w Niemczech?

Zabezpieczenie roszczeń za roboty budowlane ma duże znaczenie dla osób prowadzących samodzielną działalność gospodarczą w budownictwie. Problem ten jest ważny także dla polskich tzw. „firm jednoosobowych”, których egzystencja zależna jest od wypłacalności głównego wykonawcy.

Obowiązek zawarcia przez ubezpieczonego umowy z Otwartym Funduszem

Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego funduszu emerytalnego. Ubezpieczony, który podejmie decyzję, do którego OFE przystąpi, ma obowiązek zawarcia z nim umowy. Poniżej znajduje się kilka informacji, które pomogą prawidłowo podpisać umowę.

Kto musi wybrać OFE

Wybór OFE jest obowiązkowy dla osób, które urodziły się po 31 grudnia 1968 roku i rozpoczęły działalność zarobkową, z tytułu której odprowadzana jest do ZUS składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Jakie uprawnienia przysługują nauczycielom podnoszącym kwalifikacje?

Nauczyciel, który otrzymał skierowanie od dyrektora placówki na dokształcanie, posiada z tego tytułu pewne uprawnienia. Przysługują mu m.in. płatny urlop szkoleniowy, płatne zwolnienie od pracy, zwrot kosztów przejazdu. Nauczyciel uczący się bez skierowania może liczyć jedynie na urlop bezpłatny.

Kiedy następuje losowanie do OFE

Osoba rozpoczynająca pracę, za którą odprowadzane są składki do ZUS zobowiązana jest zawrzeć umowę z Otwartym Funduszem Emerytalnych. Jeśli tego nie uczyni - OFE jest przydzielane w drodze losowania.

Jakie ubezpieczenie dla pracownika wybrać?

Ubezpieczenie pracownika to dla przedsiębiorcy nie lada wyzwanie. Szereg ofert dostępnych na rynku utrudnia wybór właściwej. Jakimi kryteriami się kierować? Na co zwracać szczególną uwagę?

Kiedy emeryt nie musi rezygnować z pracy?

Jeżeli pracownik nie rozwiąże z pracodawcą stosunku pracy chociażby na jeden dzień, jego prawo do emerytury ulega zawieszeniu. Nie dotyczy to jednak wszystkich emerytów.

Otwarcie nowych rynków pracy – szansa czy zagrożenie?

Polscy pracownicy od 1 maja 2011 roku mogą w pełni korzystać z jednej z fundamentalnych zasad i wartości w Unii Europejskiej, jaką jest swobodny przepływ pracowników. Niemcy, Szwajcaria, Austria otwierają, po siedmiu latach ograniczeń, swoje rynki pracy. Co to oznacza dla Polski i dla polskich pracowników?

Czy wszyscy emeryci muszą rezygnować z pracy?

Obowiązujące od 1 stycznia 2011 r. przepisy nakazują emerytom, którzy nabywają prawo do emerytury, rozwiązanie stosunku pracy z obecnym pracodawcą przed uzyskaniem świadczenia. W przeciwnym razie ZUS zawiesi emeryturę. Są jednak sytuacje, gdy świadczenie nie zostanie zawieszone.

Rozliczanie składek za okres urlopu wychowawczego, w przypadku gdy pracownica wykonuje umowę o dzieło dla swojego pracodawcy

Kiedy można wypłacić pracownikowi ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy

Pracodawca i pracownik rozwiązali umowę o pracę za porozumieniem stron. Strony ustaliły na piśmie, że ekwiwalent za niewykorzystany urlop zostanie wypłacony pracownikowi dopiero za rok. Po dwóch miesiącach pracownik zmienił jednak zdanie i domaga się od pracodawcy wypłaty ekwiwalentu wraz z odsetkami. Czy należy wypłacić mu to świadczenie? Jeśli tak, to w jakiej wysokości? Pracownik ma bowiem niespłacone kredyty i jego wynagrodzenie zajął komornik. Czy pracodawca powinien przekazać cały ekwiwalent komornikowi na pokrycie niespłaconych kredytów?

Jak określić zasady współpracy związku zawodowego i pracodawcy

W praktyce coraz popularniejsze staje się zawieranie porozumień, które są uszczegółowieniem przepisów ustawy związkowej. Takie porozumienie powinno jasno określać zasady współpracy pracodawcy i związku zawodowego.

Możliwy dalszy okresowy wzrost bezrobocia

Ocena kompetencji przy wykorzystaniu metody Situational Judgment Test

Pomiar kompetencji u kandydatów do pracy oraz audyt i ocena przyrostu kompetencji u pracowników wymagają posłużenia się trafną i efektywną metodą szacowania poziomu kompetencji. Na szczególną uwagę zasługuje metoda Situational Judgment Test (SJT), popularnie określana mianem „testu kompetencyjnego”. Stanowi ona optymalny kompromis między trafnością i efektywnością pomiaru. Jej atutem jest ponadto szeroki zakres stosowalności – od selekcji zawodowej, poprzez audyt kompetencyjny, aż po identyfikację potrzeb szkoleniowych i ocenę efektywności zastosowanych oddziaływań rozwojowych.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na szkolenie pracodawców branży budownictwa. Szkolenie obejmuje m.in. wypadki przy pracy, ochronę przeciwpożarową, zagrożenie czynnikami szkodliwymi.

Uprawnieni do korzystania z zfśs

Czy nasz emeryt ma prawo do korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, gdy jednocześnie pracuje na część etatu w innym miejscu, oraz czy pracodawca może przyznać świadczenia renciście, który utracił prawo do tego świadczenia, a jest w bardzo trudnej sytuacji życiowej?

Czy zatrudnienie telepracownika jest korzystne dla pracodawcy?

Telepraca to praca wykonywana regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Pracownik wykonujący taką pracę i przekazujący jej wyniki pracodawcy jest telepracownikiem.

REKLAMA