REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

E-sąd

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak napisać pismo procesowe by nie przegrać w e-sądzie?

Pismo procesowe. Dzięki e-aktom, w sprawie prowadzonej online łatwiej o odpowiedź. Wskazać można 5 wspólnych cech jakie najczęściej posiadały pisma pozostające w pozytywnej korelacji w wygraną.

Digitalizacja sądów. Kiedy sądy będą bardziej dostępne przez Internet?

Trwająca panedemia koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19 odcisnęła swoje piętno na przestarzałym procesie prowadzenia spraw sądowych. Tylko w ciągu kilku pierwszych tygodni od wprowadzenia restrykcji pandemicznych sędziowie musieli odwołać przeszło 230 tys. spraw, których nie można było przeprowadzić w klasycznym trybie procedowania. Kompleksowo opracowany system digitalizacji sądów pozwoliłby upłynnić i uprościć funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, o czym przekonują autorzy raportu „Sądy dostępne przez Internet” autorstwa specjalistów z Fundacji Court Watch Polska.

E-sądy arbitrażowe (polubowne) w Polsce

W Polsce funkcjonują obecnie cztery elektroniczne sądy polubowne (tzw. e-arbitraże): Ultima Ratio, CODR oraz OAC, a także Sąd Arbitrażowy przy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”, który posiada platformę IT do rozpoznawania sporów online. Czas trwania spraw liczy się w nich w tygodniach zamiast w miesiącach, a wszelkie formalności można załatwić online, bez wychodzenia z domu.

E-sąd nie tak łatwy i szybki?

Złożenie pozwu za pośrednictwem e-sądu powinno być łatwe i szybkie. Eksperci wskazują jednak na wiele problemów, z jakimi styka się tzw. zwykły Kowalski. "Elektroniczne składanie pozwu wymaga bardzo skrupulatnego podejścia. Trzeba uważać na to, co się wpisuje, na stosowanie spacji i przecinków"- wyjaśnia radca prawny Marek Niczyporuk z Kancelarii MSDS Legal.

REKLAMA

Jak założyć konto w e-sądzie?

Elektroniczne postępowanie upominawcze (EPU) jest prowadzone przez e-sąd. Ten rodzaj postępowania dotyczy prostych spraw windykacyjnych, w których nie ma konieczności przeprowadzenia postępowania dowodowego. Sprawdź jak skorzystać z usług e-sądu.

Wniosek do KRS przez Internet w 2017 r.

W założeniach projektu zmiany ustawy o KRS i kodeksu postępowania cywilnego w czerwcu 2017 r. mają wejść w życie przepisy zmieniające zasady rejestracji do KRS. Przewidują one obowiązek składnia wniosków do KRS wyłącznie za pośrednictwem Internetu.

Jak działa E-protokół?

Protokół elektroniczny, czyli zapis dźwięku albo obrazu i dźwięku z przebiegu posiedzenia sądowego, został wprowadzony ustawą z dnia 29 kwietnia 2010 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, która weszła w życie dnia 1 lipca 2010 r.

Elektroniczny bankowy tytuł egzekucyjny (e-BTE)

Plany wprowadzenia elektronicznego bankowego tytułu egzekucyjnego (e-BTE) to jeden z pomysłów na usprawnienie procesu dochodzenia wierzytelności bankowych. Czy wniosek o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu należy złożyć wyłącznie drogą elektroniczną?

REKLAMA

E-sądy przyjaźniejsze dłużnikom

Sejm uchwalił zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego. Usprawniają one pracę e-sądów i zwiększają prawa dłużników.

Nowelizacja KPC - pełna informatyzacja

Na etapie uzgodnień międzyresortowych znajduje się obecnie Projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Jest to jeszcze bardzo wczesna faza procesu legislacyjnego, jednak na uwagę zasługują główne założenia projektu, opisane w uzasadnieniu.

Startują internetowe portale orzeczeń

Do końca lipca 2012 r. w każdym Sądzie Apelacyjnym zostaną uruchomione Internetowe Portale Orzeczeń.

Elektroniczne postępowanie upominawcze

Z dniem 1 stycznia 2010 r. weszły w życie przepisy regulujące elektroniczne postępowanie upominawcze. Tzw. e-sąd pozwolił na odciążenie sądu od orzekania w sprawach drobnych. Komunikacja pomiędzy sądem elektronicznym a powodem odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną, co znacząco obniża koszty korespondencji.

Bankowy tytuł egzekucyjny w e-sądzie

Ministerstwo sprawiedliwości chce wprowadzenia elektronicznego bankowego tytułu egzekucyjnego i elektronicznej procedury zajęcia rachunku bankowego przez komornika. Rozpoznawanie tych spraw w e-sądach ma przyspieszyć egzekucję.

Milion spraw w e-sądzie

Pierwszy w Polsce e-sąd przyjął już milion spraw. Główne cele działalności e-sądu to uproszczenie i przyspieszenie procesu, obniżenie kosztów postępowania oraz skrócenie czasu wydania nakazu.

Co zrobić z nakazem zapłaty?

W przypadku otrzymania nakazu zapłaty z e-sądu należy podjąć decyzję o jego uznaniu i zaspokojeniu roszczeń powoda bądź wniesieniu sprzeciwu.

E-sąd: Jak bronić się przed nakazem zapłaty?

Nakaz zapłaty stosowany przed e-sądem, jest orzeczeniem o charakterze wyroku. Może stanowić podstawę egzekucji, w związku z czym, w razie zastrzeżeń co do jego treści należy wnieść sprzeciw.

E-sąd: Co to jest nakaz zapłaty?

Przed e-sądem zamiast wyroku otrzymamy tzw. nakaz zapłaty, który jest jednym z rodzajów orzeczeń wydawanych przez sąd. Czym jest nakaz zapłaty?

E-sąd: Egzekucja z nakazu zapłaty

Nakaz zapłaty nadesłany z e-sądu, po uprawomocnieniu się jest tytułem egzekucyjnym. Pozwany dowiaduje się o nakazie zapłaty dopiero w momencie jego doręczenia

Pełnomocnik przed e-sądem

Strona w postępowaniu przed e-sądem może działać osobiście lub przez pełnomocnika. Nie ma natomiast obowiązku dołączania pełnomocnictwa do sprawy.

Jak złożyć pozew przed e-sądem?

W celu złożenia pozwu przed e-sądem, należy zarejestrować się na stronie e-sądu i utworzyć własne konto użytkownika oraz dysponować ważnym certyfikatem służącym do składania podpisu elektronicznego.

Kiedy z e-sądu do prawdziwego sądu?

Wytoczenie powództwa przed e-sądem nie wyklucza prowadzenia postępowania przed tradycyjnym sądem po spełnieniu określonych przesłanek.

Jakie są koszty postępowania przed e-sądem

Koszty postępowania przed e-sądem są uzależnione od wartości dochodzonego w pozwie roszczenia pieniężnego, ale ich zwrot co do zasady jest możliwy. Zwrot opłaty nastąpi, jeżeli pozew zostanie wycofany. Są jednak pewne wyjątki.

O czym pamiętać przy składaniu pozwu do e-sądu?

W pozwie przed e-sądem ważnym jest, aby prawidłowo oznaczyć swoje dane oraz wskazać dowody na poparcie swoich twierdzeń.

Z jakimi roszczeniami udać się do e-sądu?

Funkcjonujący w Polsce e-sąd daje możliwość rozpatrzenia prostych spraw o zapłatę. Dochodzenie roszczeń za pośrednictwem e-sądu jest dobrowolne.

Postępowanie upominawcze w e-Sądzie

W dniu 1 stycznia 2010 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która wprowadza elektroniczne postępowanie upominawcze, które rozpoznawać będzie jedyny na całą Polskę – sąd w Lublinie.

REKLAMA