REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

E-learning

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Tworzymy oszczędne tytuły (Excel)

Odwieczny problem wszystkich pracujących w Excelu – co zrobić z długimi tytułami które są dłuższe niż kolumny w komórkach poniżej nich ? Poszerzanie nie zdaje egzaminu gdyż cała tabela staje się mało czytelna. Jak sobie z tym poradzić ?

Zamiana wiersza na kolumnę i odwrotnie (Excel)

Gdy edytujemy rozbudowane tabele czasami ciężko jest ogarnąć zgromadzone tam dane. W wielu przypadkach przydałaby się opcja zamiany wiersza w kolumnę i odwrotnie. Oczywiście z możliwością zachowania wszystkich utworzonych wcześniej działań i kontrolek.

Znaki końca wiersza (Excel)

W skomplikowanym arkuszu, gdzie edytowane przez nas komórki zawierają czasami po kilkanaście lub więcej elementów oddzielonych przecinkami lub spacjami łatwo zgubić istotne informacje. Aby poprawić wygląd arkusza i jego przejrzystość tabel warto zamienić te znaki na specjalne znaki końca wiersza. Oto instrukcja.

Jak wyróżnić poszczególne karty (Excel)

Jeśli tworzysz duży skoroszyt w Excelu to zazwyczaj składa się on z wielu arkuszy. Warto ułatwić sobie pracę i orientację w dokumencie oznaczając wybrane karty kolorami.

REKLAMA

Konfiguracja Gmaila (Outlook Express)

Gmail jest najpopularniejszym kontem pocztowym w internecie. Nie ma się czemu dziwić, jest szybkie, pojemne, a dodatkowo zintegrowane z narzędziami i programami giganta IT. Pocztę odbierać możemy poprzez stronę WWW, ale korzystając z niej głównie w domu wygodniej jest ją skonfigurować na programie pocztowym. Najczęściej używanym w Polsce klientem mailowym jest bez wątpienia Outlook Express. Zajmiemy się więc konfiguracją gmailowej poczty na ten program.

Jak dodać załącznik do menu kontekstowego

W menu kontekstowym umieścić możemy wiele przydatnych funkcji z których często korzystamy, tym samym przyspieszając naszą pracę z system Windows. Dodać możemy np. polecenie dołączenia zaznaczonego pliku do wiadomości e-mail. I taką właśnie opcją zajmiemy się w tej poradzie.

Ustawienia profilu MySpace.com

Choć w ostatnim czasie MySpace traci użytkowników kosztem Facebooka i innych społecznościówek to z pewnością nadal jest numerem jeden dla twórców muzyki wszelkiej maści. Założenie profilu zajmuje kilka minut, ustawienia to jednak wyższa szkoła jazdy. Co możemy zmodyfikować w naszym profilu ? W zasadzie wszystko, ale o tym niżej.

Problemy ze SPAMEM (MS Outlook)

Wszyscy wiemy jak uciążliwa jest codzienna porcja niechcianych reklam w naszych skrzynkach. Gdy 9 na 10 wiadomości to niechciane śmieci tracimy ochotę na codziennie sprawdzanie poczty. Jeśli nie chcemy inwestować w specjalne programy do ochrony naszych kont przyjrzyjmy się bliżej filtrom wbudowany w program Outlook, powinny choć częściowo pomóc w ograniczeniu ilości spamu.

REKLAMA

Ukrywamy adres mailowy na stronie

W sieci praktycznie już każda witryna stara się wyciągnąć od nas adres mailowy. Newslettery to z jednej strony przydatne narzędzie gdyż możemy śledzić co ciekawego pojawia się w miejscach do których lubimy zaglądać, z drugiej jednak jeśli taki adres wymknie się spod kontroli przyniesie to nam tysiące niechcianych wiadomości reklamowych. Dzieje się tak dlatego, że spamerzy intensywnie przeszukują sieć i przechwytują adresy podawane na mniej zabezpieczonych witrynach. Można temu zapobiec i podać swojego maila w sposób bezpieczny – jak to zrobić ??

Ikona Internet Explorer na pulpicie (Windows Vista)

Jeśli korzystasz z Windows Vista wiesz na pewno, ze domyślnie nie ma on ikony przeglądarki internetowej na pulpicie. Jest to trochę denerwujące jeśli wcześniej przyzwyczailiśmy się do tego w poprzednich edycjach Windowsa. Na szczęście w kilka chwil możemy odtworzyć stan znany z XP i cieszyć się skrótem do Internet Explorera na pulpicie.

Ukrywanie nazwy użytkownika (Internet Explorer)

Internet Explorer z racji swej popularności jest najczęściej atakowaną przeglądarką. Z racji tego i kilku innych wpadek Microsoftu nie należy do najbezpieczniejszych, a internauci sceptycznie podchodzą do obietnic i łatek giganta z Redmond. IE w niektórych przypadkach zdradza w sieci nazwę użytkownika pod którą ten loguje się w systemie, to niezbpieczne lecz można temu zaradzić.

Jak prawidłowo korzystać z trybu InPrivate (Internet Explorer 8)

Tryb InPrivate służy do zabezpieczenia Twojej prywatności. Dzięki niemu możesz mieć pewność, że po odejściu od komputera nie pozostaną żadne ślady. Niestety jest on dosyć zamaskowany i korzysta z niego niewielu internautów. Przybliżmy zatem jego lokalizację, skróty i sam tryb InPrivate.

Przeniesienie zabezpieczeń na Inny komputer ( Internet Explorer)

Ustawienia zabezpieczeń w przeglądarce IE to przydatne narzędzie dla wszystkich dbających o swoje dane. Korzystając z tego narzędzia z czasem uzbierałeś z pewnością sporą bazę witryn zaufanych, jak i tych z ograniczeniami. Uprawnienia te są bardzo istotne nie tylko ze względów bezpieczeństwa komputera ale także gdy korzysta z niego dziecko. Jeśli zmieniasz lub kupujesz nowy sprzęt warto przenieść zbieraną przez długi czas bazę by nie tworzyć jej od nowa.

Dodatki do Google Chrome

Przeglądarka Google Chrome reklamowana jest i polecana przez internautów jako niesamowicie szybka. Przyczynia się do tego jej prosta budowa i mechanizm przetwarzania skryptów. Mimo wszystko nie zyskała ona dotychczas wielu zwolenników kosztem Firefoxa, gdyż cenią oni sobie ponad wszystko dostępne tam dodatki. Mamy więc dobre wieści – do przeglądarki Google również zaczęto tworzyć dodatki, a niżej o tym jak je zdobyć.

Tryb autorski i użytkownika (Opera)

Opera to charakterystyczna przeglądarka, zdarza się bowiem że wyświetla treści bez formatowania. Problem dotyczy nie tylko stron internetowych lecz również obsługi maili czy forów. Zapewniamy, że jest na to sposób.

Szablon na skróty (Excel)

Począwszy od wersji Office XP zmienione zostały opcje tworzenia nowych dokumentów. Rozpoczęcie pracy z programem zaczyna się schematycznie, bez możliwości wyboru szablonu. Dziwi fakt, że Microsoft zdecydował się na taki ruch, gdyż użytkownicy bardzo chwalili uproszczenie z poprzednich edycji.

Definiowanie zakresów (Excel)

Definiowanie zakresów za pomocą polecenia Wstaw->Nazwa -> Definiuj pozwala nadawać wspólną nazwę niezależnym od siebie zakresom komórek. Problem pojawia się gdy chcemy dokować w nich zmian, które przekraczają okno komórki. Oto kilka sposobów na jego rozwiązanie.

Automatyczne zapisywanie (Excel)

Jeśli w pracy nie korzystasz z UPS, czyli specjalnego urządzenia podtrzymującego dane to zapewne nie raz już straciłeś efekty swojej pracy. Taka sama sytuacja może nas spotkać przy awarii systemu. Pora wyciągnąć wnioski i ustawić opcję automatycznego zapisywania, która pozwala zabezpieczyć się przed tego typu wypadkami.

Jak włączyć dwa miejsca po przecinku (Excel)

W pracy często operujemy na danych wymagających podawania dwóch lub więcej liczb po przecinku. Jeśli potrzebujemy takiej opcji warto ustawić opcje tak aby we wszystkich nowych arkuszach liczby wyświetlały się w wybrany przez nas sposób. Możemy modyfikować poziom zaokrąglenia obliczeń z dokładnością od dwóch miejsc po przecinku.

Zaznaczanie błędnych formuł (Excel)

Arkusz kalkulacyjny posiada wbudowaną funkcję odnajdowania błędnych formuł. Dzięki temu zamiast źle wprowadzonych wartości ujrzymy #NAZWA? lub #WARTOŚĆ?. Problem pojawia się gdy nasze tabele rozrastają się i w natłoku informacji ciężko znaleźć newralgiczny punkt. Na szczęście jest sposób na wyszukiwanie komórek zawierających błędy.

Jak włączyć ograniczoną ochronę komórek (Excel)

Excel wyposażony jest w funkcję ochrony arkusza. Pozwala to na zabezpieczenie komórek, które są kluczowe dla naszych obliczeń przed omyłkową modyfikacją. Niestety domyślnie ochroną zostaje objęty cały arkusz. Dla własnej wygody i przejrzystości pracy musimy więc ją ograniczyć do wybranych przez nas komórek.

Jak rysować wykresy bez kompletu danych (Excel)

Jeśli często pracujesz z Excelem to na pewno zdarzyło Ci się przedstawiać jakieś dane w postaci wykresy liniowego. Co jednak zrobić jeśli brakuje kilku wartości, i w efekcie linia jest automatycznie przerywana ? Nie wygląda to w prezentacji zbyt estetycznie więc musimy znaleźć sposób aby arkusz sam uzupełnił brakujące elementy.

Jak skopiować arkusze z pełną zawartością (Excel)

Excel jak każdy program pakietu Office korzysta z elementów sterujących takich jak chociażby przyciski makr. Z jednej strony wygodne rozwiązanie przyspieszające prace, a z drugiej takie elementy nie dają się skopiować w tradycyjny sposób (ani poleceniem kopiuj, ani skrótami klawiszowymi). Wszystko przez kontrolki, które tak modyfikują arkusz, że po skopiowaniu zostają usunięte z duplikatu. Należy więc znaleźć sposób aby skopiować arkusze wraz z całą przypisaną zawartością.

Jak rozdzielić tekst z komórki na kilka kolumn (Excel)

Jeśli w edytowanym przez Ciebie arkuszu komórki zawierają więcej niż jedną informację, a chciałbyś wszystko przedstawić prosto i czytelnie to przeczytaj poniższą poradę. Takie skomplikowane komórki można bowiem rozdzielić na kilka umieszczonych obok siebie.

Magiczny spray na więdnące kwiaty

Grupa amerykańskich naukowców dokonała niecodziennego odkrycia. Podczas gdy ich koledzy główkują nad lekami na raka, najnowszą bronią czy super technologiami oni opracowali magiczny spray, którego przeznaczeniem jest spowolnienie procesu więdnięcia kwiatów.

Ultracienki noktowizor w okularach i komórce

Szaleni naukowcy po raz kolejny wpadli na pomysł jak zarobić miliony. Tym razem chodzi o ultra cienkie noktowizory. Wykorzystując technologię znaną z ekranów TFT opracowali oni urządzenie wyświetlające odbicie promieni podczerwonych na bardzo cienkiej warstwie plastiku. Rozwój tego pomysłu może doprowadzić do powstania noktowizyjnych okularów, komórek itp.

Optymalizacja danych z wieloma niewiadomymi (Excel)

W dzisiejszych czasach, gdy rynek jest niezwykle dynamiczny a na finanse firmy wpływa wiele zewnętrznych czynników. W analizie finansowej pomocna nam będzie optymalizacja danych z wieloma niewiadomymi. Funkcja ta umożliwia maksymalizację, wyniku finansowego i minimalizację kosztów prowadzenia. Za całe zamieszanie odpowiedzialny jest Solver.

Analiza wielowariantowa z wykorzystaniem scenariuszy (Excel)

Microsoft Office Excel 2007 posiada w swoich zasobach bardzo przydatne narzędzie jakim jest Menedżer scenariuszy. Umożliwia on  przeprowadzenie wielowariantowej analizy danych. Scenariusze pomocne są przy budowaniu kilku wariantów działalności firmy, np. optymistyczne przychody, zakładane przychody, oraz sprawdzać, jak przy zdefiniowanych argumentach będą następowały zmiany.

Tablicowanie wzorów w analizie wrażliwości (Excel)

W przypadku analizy wrażliwości często wykorzystuje się jedną zmienną. Łatwiej będzie nam podczas dokonywania obliczeń jeśli skorzystamy z tablicowania wzorów. 

Analiza wrażliwości (Excel 2007)

Analiza wrażliwości jest jedną z najczęściej używanych funkcji Excela 2007. Pozwala ona na ustalenie progu rentowności inwestycji przy zmieniających się czynnikach. Dzięki niej możemy obserwować w jaki sposób dane wyjściowe zawarte w arkuszu zostaną zmienione, gdy zmienimy dane wejściowe.

Równania z jedną niewiadomą (Excel)

Jedną z podstawowych funkcjonalności związanych z optymalizacją danych jest możliwość symulowania równań z jedną niewiadomą. Co stanie się z zyskiem firmy, jeśli zmniejszona zostanie marża, bądź jak będą wyglądały koszty przedsięwzięcia przy użyciu droższych materia!ów wykończeniowych — to podstawowe pytania, na które
firmy muszą odpowiadać codziennie.

Optymalizacja danych (Excel)

Microsoft Office Excel 2007 posiada bardzo rozbudowane możliwości analityczne. Program nie tylko umożliwia obliczanie i właściwą prezentacje danych, pozwala również przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi obliczyć równanie jedną oraz z wieloma niewiadomymi. Możliwe jest także wielowariantowe prezentowanie danych finansowych.

Bezpłatne lekcje informatyki w sieci

24 sierpnia ruszyła nowa platforma internetowa Learnpedia. Oferuje ona  bezpłatne szkolenia z zakresu informatyki. Poprzez stronę internauci będą mogli wymieniać się wiedzą podobnie, jak na Wikipedii.

REKLAMA