REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

E-firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co jest największym wrogiem komputerów?

Wiele osób zastanawia się, co, oprócz groźnych wirusów i złośliwych programów, jest największym wrogiem komputerów. Może to być bardzo silny mróz lub upał – skrajne temperatury, szczególnie te wysokie, nie wpływają pozytywnie na podzespoły komputera, choć sprzęt najwyższej jakości poradzi sobie z takimi temperaturowymi anomaliami. Największym powodem do zmartwień jest jednak wilgoć i powtarzające się, nagłe wyłączanie komputerów. Czy jest na to jakieś rozwiązanie?

Skradziony laptop – co zrobić?

Mimo naszej ostrożności i zapobiegliwości nasz laptop padł łupem złodzieja. Jesteśmy załamani i zdenerwowani, ale mimo wszystko w takich chwilach warto zachować spokój i postępować według pewnych zasad i wskazówek. Na szczęście są spore szanse na to, aby odzyskać nasz sprzęt, ale będą nam potrzebne niezbędne dane dotyczące naszego laptopa. Jak poradzić sobie z tą sytuacją?

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą laptopa?

Zasada ograniczonego zaufania sprawdza się nie tylko na drodze, ale również w przypadku komputerów. Pamiętajmy jednak, że nie jest to najlepsza metoda zabezpieczenia laptopa przed kradzieżą. Jeśli myślimy, że laptopa nie da się ukraść, bo jest zbyt duży i nieporęczny, jesteśmy w ogromnym błędzie. Wystarczy chwila nieuwagi na uczelni, w pociągu czy restauracji, a nasze drogocenne narzędzie pracy zniknie. Domowy czy służbowy komputer dla wielu osób jest codziennym narzędziem pracy, bez którego ciężko wyobrazić sobie dzień. Jak więc zabezpieczyć nasz komputer przed kradzieżą?

Zrywamy umowę z operatorem – co nam grozi?

Czy jako abonenci konkretnego operatora telekomunikacyjnego możemy zerwać z nim umowę przed czasem? Umowę możemy zerwać w każdej chwili, to praktycznie możliwe, ale trzeba pamiętać, że to od warunków umowy zależą konsekwencje takiego rozstania. I tu pojawiają się problemy. Co nam grozi zrywając umowę z operatorem? Kiedy stoimy na wygranej pozycji?

REKLAMA

Jak efektywnie wykorzystać firmowe usługi internetowe?

Podczas tworzenia strony WWW firma wchodzi w posiadanie usług internetowych, będących zapleczem serwisu internetowego przedsiębiorstwa. Warto w pełni wykorzystać korzyści płynące z posiadania firmowej domeny i serwera.

Jak uniknąć ataków drive-by?

Cyberprzestępcy atakują z dwóch stron, co zapewnia im dużo większą skuteczność. Skuteczna obrona wymaga więc podjęcia działań na obu frontach. Tak, jak zmniejszenie ilości zainfekowanych komputerów będzie skutkować w mniejszej ilości zainfekowanych stron, tak i ograniczenie infekcji stron spowoduje spadek infekcji stacji roboczych. Czy istnieje sposób, jaki mogłyby zastosować firmy hostingowe, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się szkodników w plikach przechowywanych na ich serwerach?

Czym jest drive-by download - poradnik

Skutecznie, znaczy przez przeglądarkę! Metoda "Drive-by download" jest w dzisiejszych czasach jedną z najczęstszych metod infekcji systemu. Na czym polega i jak sobie z nią poradzić? Przeczytaj, co radzi ekspert.

Nadchodzi kolejna fala niechcianych wiadomości – przygotujmy się na SPAM

W ostatnich tygodniach zanotowano znaczące spadki wysyłanego spamu. Zazwyczaj okres świąteczny jest pod tym względem bardzo aktywny, a nasze skrzynki pękają w szwach pod naporem kolejnych niechcianych wiadomości. Ty razem jednak okres świąteczny okazał się czasem odpoczynku spamerów. Niestety nie na długo, gdyż już na początku stycznia niechciane wiadomości znów zapełniły skrzynki pocztowe komputerów na całym świecie.

REKLAMA

Problemy z gwarancją – gdzie udać się po pomoc?

Dla wielu konsumentów gwarancja jest dokumentem, który potwierdza odpowiedzialność producenta za swój produkt. Dzięki niej mamy pewność, że producent naprawi sprzęt, gdy ten ulegnie awarii. Niestety nie zawsze jest tak, jakbyśmy tego chcieli. Wiemy już, że gwarancja jest zobowiązaniem, które każdy z producentów przyjmuje na siebie dobrowolnie. Stąd wiele pułapek i niejasności. Oczywiście nie oznacza to, że producent lub sprzedawca może umowę gwarancyjną lekceważyć. Jak więc zmusić opornego gwaranta do ustępstw i wywalczyć swoje prawa?

Gwarancja dożywotnia – jak to wygląda w rzeczywistości?

Wybierając sprzęt elektroniczny lub użytkowy do firmy, bardzo często zwracamy uwagę na długość gwarancji. Dostawcy sprzętu bardzo różnie określają czas obowiązywania gwarancji na oferowane przez siebie produkty. Może to być rok (co jest absolutnym minimum), dwa, trzy, a nawet pięć lat. Bardzo często jednak producenci w opisach reklamujących konkretne urządzenia kuszą nas następującym zdaniem: „Produkt objęty jest dożywotnią gwarancją producenta.” Czy w rzeczywistości wygląda to tak różowo?

Jak chronić firmowe komputery przed atakami na portalach społecznościowych?

Pracownicy, którzy odwiedzają portale społecznościowe w godzinach pracy, narażają firmę na znaczne straty. Portale te mogą być bowiem wykorzystane do różnego rodzaju ataków mających na celu zbieranie informacji, przechwytywania loginów i haseł, a także do reklamowania i spamowania.

Jakie są tradycyjne rodzaje oszustw internetowych?

Powiedzenie "wiedza to potęga" jest również prawdziwe w odniesieniu do ochrony przed oszustwami internetowymi. Czasami, aby zorientować się, że ktoś próbuje nas oszukać, wystarczy tylko znać różne taktyki stosowane przez cyberprzestępców. Poniżej przedstawiamy najpowszechniejsze rodzaje oszustw.

Czy pracownik może być anonimowy w Internecie?

W Internecie nie nikt nie jest anonimowy. Nawet przy wielu staraniach, korzystaniu z serwerów pośredniczących, unikania wysyłania maili z przypadkowych miejsc. Zawsze jest mozliwość, że gdzieś popełniliśmy błąd. Dotyczy to również pracowników Twojej firmy.

Czy popularność firmy w Internecie może być niebezpieczna?


Coraz częściej firmy dzielą się niemal każdą informacją na blogach, w polach informacyjnych i profilach wpisują numery komunikatorów i telefonów kontaktowych. Nie zdają sobie jednak wtedy sprawy z tego, że te wszystkie drobne czynności mogą w przyszłości być dużym problemem. Jednym z największych jak brak kontroli nad opublikowanymi treściami.

Gwarancja door-to-door – na czym polega?

Dla wielu klientów bardzo silnym magnesem jest gwarancja door-to-door. Pod tą nazwą kryje się określenie „od drzwi do drzwi”, czyli mówiąc wprost, gwarancja realizowana w domu klienta. Czasami tego typu gwarancja skłania konsumenta do kupna określonego sprzętu, nawet, jeśli konkurencja oferuje lepszy sprzęt, ale tradycyjną gwarancję. Wróćmy jednak do gwarancji. O co w niej chodzi?

Jak się bronić przed oszustwami internetowymi?

Oszustwa internetowe istniały niemal od początku Internetu. Każdego roku cyberprzestępcy wymyślają nowe techniki i taktyki mające na celu oszukanie użytkowników. W artykule wyjaśniamy, na czym polegają różne rodzaje oszustw, oraz podpowiadamy, jak się przed nimi chronić.

Haczyki i kruczki związane z gwarancją – na co uważać?

Z reguły gwarancja powinna dawać nam poczucie bezpieczeństwa i pewności. Kupując sprzęt elektroniczny do firmy chcemy być pewni, że będzie on niezawodny, a w razie awarii, nie będzie problemu z naprawą lub wymianą sprzętu na nowy. W każdej firmie niezbędny jest niezawodny i pewny sprzęt, a każdy zastój spowodowany awarią to strata czasu i pieniędzy. Dlatego też kupując sprzęt do firmy, warto zainteresować się warunkami gwarancji producenta. Na co zwrócić uwagę?

Bezpieczeństwo w Internecie - poradnik dla przedsiębiorcy

Warto pamiętać, że oprócz oszustw istnieje również wiele innych rodzajów zagrożeń - tj. szereg różnych szkodliwych programów, które potrafią kraść hasła, loginy, informacje dot. karty kredytowej oraz inne informacje osobiste - bez wyraźnego udziału oszusta.

Operator VoIP – jak wybrać?

Jeśli zdecydowaliśmy się na korzystanie z usług technologii VoIP i zakupiliśmy już niezbędny sprzęt, jesteśmy na najlepszej drodze do ograniczenia wydatków na rozmowy telefoniczne w firmie. Musimy jeszcze wybrać operatora VoIP i założyć u niego konto. W Internecie znajdziemy setki usługodawców, którzy zachęcają nas do skorzystania ze swojej oferty. Na którego w takim razie powinniśmy się zdecydować? Na co powinniśmy zwracać uwagę?

Wybieramy telefon do VoIP – co warto mieć na uwadze?

Jak wiemy, rozmowy VoIP możemy prowadzić, używając komputera i specjalnej aplikacji. Jest to świetne rozwiązanie, gdy usługi VoIP używamy bardzo sporadycznie lub gdy chcemy sprawdzić działanie tej technologii. Jeśli jednak mamy zamiar korzystać z tego rozwiązania na dłuższą metę, słuchawki i komputer nie są najwygodniejszą alternatywą. Jeśli telefonia internetowa ma nam zastąpić stacjonarną linię domową bądź firmową najlepszym rozwiązaniem będzie zakup telefonu IP.

Zastępujemy tradycyjny telefon technologią VoIP – co jest niezbędne?

Telefon tradycyjny w firmie może być generatorem ogromnych kosztów. Można je co prawda zredukować korzystając z różnych konfiguracji pakietów lub po prostu redukując ilość rozmów do niezbędnego minimum. Jeśli jednak to nie przynosi pożądanego rezultatu, warto zainteresować się technologią telefonii internetowej VoIP. Co jest niezbędne do uruchomienia tej technologii w firmie?

Samsung Galaxy S2 – nieoficjalna specyfikacja

Do sieci trafiły kolejne przecieki dotyczące następcy Samsunga Galaxy S. W tym przypadku nowe plotki i cząstkowe dane techniczne skutecznie wzmagają apetyt na nowy model Galaxy S2. Jeśli te plotki się sprawdzą, szykuje się mała rewolucja na rynku. Miejmy tylko nadzieję, że po oficjalnej prezentacji modelu nie zrzedną nam miny.

Samsung S5260 Star II – ciekawy telefon w przystępnej cenie

Firma Samsung zaprezentowała telefon S5260 Star II. Jest to następca bardzo popularnego, bo sprzedanego w nakładzie ponad 30 milionów sztuk modelu S5230 Star. Czy nowość powtórzy ogromny sukces poprzednika, czy tak jak w większości przypadków będzie tylko „odgrzewanym kotletem”?

Jak pokonać cyberprzestępcę programem antywirusowym?

Kto odpowiada za wykrywanie wirusów?

Proces wykrywania szkodliwego oprogramowania i przywracania normalnych parametrów operacyjnych na komputerze składa się z trzech głównych kroków. Nie ma tu znaczenia, kto lub co podejmuje te kroki: człowiek czy maszyna. Jak przebiega wykrywanie niebezpiecznych dla firmowego komputera wirusów? Przeczytaj poradę eksperta.

Jak cyberprzestępcy wykorzystują luki w oprogramowaniu?

System bezpieczeństwa był dość szczelny, ale włamywacz dokładnie wiedział, gdzie znajduje się słaby punkt. Przeszedł specjalne szkolenie, na którym nauczono go, jak prześlizgnąć się niepostrzeżenie przez takie luki i przeniknąć do sieci. Włamywacz tworzy lukę, która pozwala przedostać się do systemu innym – szpiegom, złodziejom czy tajnym agentom, którzy sprawiają, że system działa tak, jak chcą ich szefowie. Tak długo, jak luka pozostaje otwarta...

Jak powstała chmura antywirusowa?

Przeglądając zasoby internetowe lub uczestnicząc w dyskusjach, nie sposób nie natrafić na materiały i komentarze związane z wykorzystaniem technologii “chmury” w ochronie antywirusowej. Opinii na ten temat jest wiele, od oskarżania producentów o udział w krzykliwych kampaniach PR-owych przy braku jakichkolwiek korzyści wynikających z chmury antywirusowej, po stwierdzenia, że tak zwane chmury stanowią panaceum na wszystko. jak jest w rzeczywistości?

Jak działa system cyber helper?

Cyber helper, to system który stanowi udany krok w kierunku wykorzystywania w walce ze szkodliwym oprogramowaniem prawdziwie autonomicznej sztucznej inteligencji. Większość autonomicznych podsystemów cyber helpera potrafi zsynchronizować się, wymieniać dane i współdziałać ze sobą, jak gdyby były jednością?

Czym jest cyber helper?

Współczesne szkodliwe programy działają i rozprzestrzeniają się w niezwykle szybkim tempie. Natychmiastowa reakcja na tego typu programy wymaga inteligentnego przetwarzania dużej ilości niestandardowych danych. Rozwiązaniem problemów ma być sztuczna inteligencja, a próbami jej wdrożenia takie aplikacje typu cyber helper.

Jak nie stać się ofiarą phishingu?

Wszędzie tam, gdzie są pieniądze, znajdzie się ktoś, kto będzie chciał się dorobić. Metoda jest dość standardowa: skłonić użytkownika do odwiedzenia fałszywej strony internetowej. Podobnie jak w przypadku innych odmian phishingu, adres fałszywej strony może być bardzo podobny do adresu oficjalnej strony. Jak bronic się przed tzw. phishingiem?

Jak działało szkodliwe oprogramowanie w 2010 roku - podsumowanie

Pod względem ewolucji szkodliwego oprogramowania rok 2010 niemal wcale nie różnił się od poprzedniego. Mówiąc ogólnie, ani trendy, ani cele ataków nie zmieniły się w dużym stopniu; chociaż niektóre rodzaje szkodliwej aktywności znacznie rozwinęły się.

Czy chmura antywirusowa jest skuteczna?

Jest jeszcze inna kategoria kwestii dotyczących ochrony opartej na chmurze, o których często dyskutuje się w Internecie i traktuje jako wadę. W rzeczywistości jednak nie stanowią one problemu. W tej sekcji chciałbym zająć się tymi kwestiami i wyjaśnić, dlaczego nie powinny być postrzegane jako słabe punkty.

Co sprawia, że spam jest groźny?

Nie ma użytkownika Internetu czy poczty elektronicznej, który nigdy nie zetknął się ze spamem. Obecnie wiadomości spamowe stanowią ponad 85% całego ruchu pocztowego w Internecie. Co sprawia, że spam jest źródłem wielu problemów?

Czym są łaty na programy?

Niezałatane luki w powszechnie wykorzystywanym oprogramowaniu mogą mieć niepożądane konsekwencje. Dlatego producenci oprogramowania publikują łaty – niewielkie programy usuwające luki.

Kto zarabia na atakach cyberprzestępców?

Ataki wykorzystujące banery reklamowe to świetny interes dla właścicieli zasobów sieciowych wyświetlających takie banery, ponieważ otrzymują oni pieniądze za umieszczenie ich w swoich zasobach.

W jaki sposób cyberprzestępcy atakują firmy?

W ostatnim czasie najistotniejsze wydarzenia związane z bezpieczeństwem informatycznym miały zazwyczaj związek z wykorzystaniem przez cyberprzestępców różnych luk w zabezpieczeniach.

Jakie cyberataki czekają nas w 2011 roku?

Aby lepiej zrozumieć, co czeka nas w 2011 roku w dziedzinie zagrożeń IT, najlepiej podzielić potencjalne trendy na trzy oddzielne kategorie. W naszej prognozie dokonamy analizy celów ataków cybernetycznych, przyjrzymy się metodom wykorzystywanym do przeprowadzania takich ataków i zbadamy, jakie organizacje będą ich celem.

Czym jest black hat SEO?

SEO (Search Engine Optimization) oznacza metody wykorzystywane w celu poprawy pozycji danej strony internetowej w wynikach wyświetlanych przez wyszukiwarkę w odpowiedzi na określone frazy zapytania. Obecnie wyszukiwarki stanowią kluczowe narzędzie podczas poszukiwania informacji; im łatwiej znaleźć stronę internetową, tym większe będzie zapotrzebowanie na oferowane przez nią usługi.

Czy testy antywirusów są wiarygodne?

Testy programów antywirusowych są nieodłącznie związane z historią tych ostatnich. Ogromna ilość i zróżnicowanie dostępnych na rynku rozwiązań wywołują naturalną potrzebę poznania i porównania możliwości każdego z nich - bez tego wybór odpowiedniej dla nas aplikacji byłby niezmiernie trudny.

Jak prawo zwalcza spam?

Spam jest nielegalny w wielu krajach, i Polska nie jest pod tym względem wyjątkiem. Dlaczego zatem walkę z tym problemem pozostawia się w głównej mierze ekspertom technicznym, mimo że eksperci twierdzą, iż w tej krucjacie główną rolę powinna odgrywać legislacja? W tym artykule zostaną omówione ustawy antyspamowe istniejące w różnych krajach na całym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem ich skuteczności oraz czynników, które uniemożliwiają zwiększenie tej skuteczności.

Jak działa chmura antywirusowa?

Termin „chmura antywirusowa” odnosi się do struktury wykorzystywanej przez firmę antywirusową do przetwarzania informacji uzyskiwanych z komputerów osób, które wykorzystują produkt do użytku domowego w celu zidentyfikowania nowych, niewykrywanych jeszcze zagrożeń. Ekspert tłumaczy jak chmura działa w praktyce.

Jak cyberprzestępcy tworzą i prezentują dane?

Strony promowane przy użyciu nielegalnych lub wątpliwych metod są natychmiast usuwane przez wyszukiwarki z wyników wyszukiwania. Dlatego właśnie cyberprzestępcy wykorzystują z reguły zautomatyzowane procesy tworzenia i optymalizacji takich stron; powoduje to przyspieszenie procesu i zwiększenie liczby nowych zainfekowanych zasobów sieciowych.

Jak rozpoznać techniczne oznaki oszustwa internetowego? - poradnik

Czasami oszustwo rozpoznamy nie na podstawie informacji zawartych w e-mailu, ale sposobu, w jaki wiadomość została napisana, oraz rozkładu tekstu. Dlatego warto wymienić również niektóre techniczne oznaki oszustwa. Gdy już będziesz je znał, bez problemu odróżnisz legalne e-maile od fałszywych wiadomości.

Jak walczyć ze spamem?

Praktycznie wszystkie kraje rozwinięte i rozwijające się wprowadziły ustawę antyspamową. Mimo to, ilość spamu w ruchu pocztowym nadal wzrasta każdego dnia. W okresie od 2003 do 2004, gdy ustawy antyspamowe zostały wprowadzone w Stanach Zjednoczonych i większości państw Unii Europejskiej, wiele osób myślało, że problem spamu wkrótce przejdzie do historii. Wprowadzono nową ustawę, zmodyfikowano starszą, a mimo to sytuacja pogorszyła się. Dlaczego?

Plusy i minusy VoIP

Dla osób, które ciągle zastanawiają się nad zmianą tradycyjnego telefonu na telefonię internetową VoIP, przedstawiamy zestawienie największych zalet tego typu rozwiązania. Oczywiście nie obędzie się również od wad, ale jest ich naprawdę niewiele. Poznajmy więc największe zalety usługi VoIP.

VoIP – co to takiego i czy się opłaca?

Telefon w firmie to rzecz niezbędna – bez znaczenia, czy jest to firmowa komórka, czy też telefon stacjonarny na biurku. Niestety z telefonem, szczególnie firmowym wiążą się rachunki, zazwyczaj na dość pokaźne sumy. Na szczęście istnieje pewna recepta na wszystkie bóle związane z finansami i telefonem. Ta recepta to VoIP.

Co zrobić, gdy tryby zarządzania energią w Windows nie działają poprawnie?

Tryby zarządzania energią w systemie Windows są bardzo pomocne, zwłaszcza podczas pracy na laptopie lub komputerze stacjonarnym podłączonym do zasilacza UPS. Niestety czasem zdarza się, że po dokonaniu kilku zmian ustawienia nie spełniają prawidłowo swojego zadania. Jeśli chcemy ułatwić sobie pracę z energooszczędnymi trybami w swoim systemie operacyjnym, skorzystajmy z kilku porad.

Nowy Office w firmie – jak uniknąć problemów?

Jakikolwiek aktualizacje oprogramowania w firmie to często powód do paniki. Zarówno prezesi, jak i pracownicy niechętnie przeprowadzają takie operacje. Prezesi i właściciele firm muszą za takie aktualizacje płacić, często grube pieniądze, pracownicy zaś muszą od nowa uczyć się obsługi nowych programów. Czasami dochodzą do tego szkolenia i wdrożenia, a to zajmuje sporo czasu. Równie przerażająca może być aktualizacja pakietu Microsoft Office, zwłaszcza dla firm, które wciąż korzystają z wersji Office 2003. Odległość, jaka dzieli Office 2003 od 2010 może wzbudzić strach o kompatybilność u każdego kierownika działu IT. Jak to wygląda w praktyce i na co się przygotować?

Jak usunąć aktualnie używane pliki?

Czasami zdarzy się, że plik o sporej wielkości, którego chcemy się pozbyć jest stale używany przez jakiś program. Problem pojawia się wtedy, gdy nie mamy pojęcia, co to za program, a zlokalizowanie, co to za aplikacja bywa niemożliwe lub bardzo czasochłonne. Jeśli ponowne uruchamianie komputera i inne operacje nie pomagają warto wykonać opisany niżej zabieg.

Windows XP pozostanie w firmach – kiedy przyjdzie czas na „Siódemkę”?

Według najnowszych badań pracownicy sektora IT niechętnie przenoszą się z Windows XP na nowsze systemy spod skrzydeł Microsoftu – Windows Vista a w szczególności Windows 7. Według statystyk, aż 48% obecnych użytkowników systemu Windows XP ma zamiar z niego korzystać po 8 kwietnia 2014 r. Wtedy to skończy się wsparcie Microsoftu dla tego systemu. Czym jest to spowodowane?

REKLAMA