REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Ministerstwo rolnictwa przygotowuje reformę przepisów dotyczących dzierżawy ziemi rolniczej. Nowe regulacje mają umożliwić dzierżawcom ubieganie się o dopłaty krajowe i unijne, a także wzmocnić ochronę interesów właścicieli gruntów. Wkrótce ruszą konsultacje z rolnikami, a zmiany mogą wejść w życie już w 2026 roku.
Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.
Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Komu i w jakiej wysokości przysługuje zwrot podatku akcyzowego w drugim okresie składania wniosków, gdy po pierwszym terminie producent rolny wydzierżawi lub dokona zbycia części użytków rolnych?
Resort rolnictwa prowadzi intensywne prace nad nową ustawą o dzierżawie rolniczej. Ma być ona gotowa do końca roku, a zawarte w niej regulacje zmienią całkowicie dotychczasowe zasady. Inaczej będzie wyliczany czynsz dzierżawny i kto inny niż teraz będzie beneficjentem dopłat – wsparcia krajowego i ze środków Unii Europejskiej.
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że pieniądze otrzymane od dzierżawcy tytułem zwrotu podatku od nieruchomości nie podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Jedynie kwota czynszu określona w umowie dzierżawy stanowi dla wydzierżawiającego przysporzenie majątkowe i generuje przychód podlegający opodatkowaniu.
Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze przysługuje dzierżawcy, jako posiadaczowi zależnemu. Także w przypadku, jeżeli dzierżawi on grunty na podstawie ustnej umowy, czy też wtedy, gdy dzierżawa nie jest wykazana w ewidencji gruntów i budynków.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że sprzedaż lokalu, traktowana jako nakłady na wybudowanie budynku, powinna być uwzględniona w zeznaniu podatkowym, ponieważ nakłady są integralną częścią nieruchomości i nie mogą być traktowane jako koszty uzyskania przychodów przy sprzedaży.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że brytyjska spółka Limited Liability Partnership (LLP), prowadząca działalność dzierżawy gruntów na terenie RP, będzie traktowana jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) w Polsce, opodatkowany od dochodów osiąganych na terytorium Polski z wydzierżawiania gruntów.
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że umowy dzierżawy gruntów na cele łowieckie przez powiat mogą być zwolnione z podatku VAT, ponieważ gospodarka łowiecka jest powiązana z działalnością rolniczą i ochroną przyrody, co warunkuje zwolnienie na podstawie rozporządzenia.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził możliwość opodatkowania zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5% czynszu otrzymywanego na podstawie umowy dzierżawy znaku towarowego oraz zastosowania stawki 12,5% dla kwoty czynszu przekraczającego 100.000 zł.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła w swojej interpretacji, że przychody z dzierżawy gruntów rolnych, przeznaczonych na cele rolnicze, nie stanowią źródła przychodów dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych i z tego tytułu nie podlegają opodatkowaniu.
Wydatki spółki związane z prowadzeniem bloga nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów - uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Dyrektor KIS potwierdził, że Wnioskodawczyni nie będzie wliczała wartości podatku od nieruchomości do podstawy wyliczenia podatku ryczałtowego od dochodu podatnika z dzierżawy nieruchomości – składnika prywatnego majątku.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że Wnioskodawca może samodzielnie opodatkowywać podatkiem VAT usługi najmu nieruchomości, stanowiących ustawową wspólność małżeńską oraz, że Wnioskodawca może dokonać pełnego odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki związane z działalnością opodatkowaną.
Dyrektor KIS potwierdził, że odprowadzenie podatku, zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, od należnej kwoty czynszu wynikającej z umowy dzierżawy, a nie z udziałów własnościowych w ziemi będzie prawidłową formą rozliczenia. Natomiast kwota, jaką Wnioskodawca otrzyma jako zabezpieczenie na poczet przyszłego podatku od nieruchomości (dwukrotność obecnej stawki podatku od nieruchomości), która wpłynie na jego konto i zostanie na nim przez 28 lat, nie będzie skutkować powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację dotyczącą sytuacji, w której Stowarzyszenie zastanawia się, czy powinno wliczać wartość budynku wybudowanego na jego gruncie przez dzierżawcę do podstawy opodatkowania. W skrócie, KIS uznał, że Stowarzyszenie nie jest zobowiązane do wliczania tej wartości.
Interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dnia 6 lutego 2023 r. dotyczyła pytania, czy po zakończeniu stosunku dzierżawy budynku hotelowego, wnioskodawca uzyska przychód z nieodpłatnego świadczenia w wysokości wartości rynkowej budynku, który pozostanie nieodpłatnie przy wnioskodawcy. Stanowisko organu podatkowego potwierdziło, że takie zdarzenie generuje przychód z nieodpłatnego świadczenia.
Czy właściciel działki budowlanej, którą dzierżawi na cele rekreacyjne, może być zwolniony z płacenia podatku VAT. Jakie stanowisko zajęła Krajowa Informacja Skarbowa (KIS)?
Dyrektor KIS wydał interpretację dot. kwestii opodatkowania umowy udostępnienia nieruchomości pod elektrownię wiatrową - zdaniem organu podatnik jest zobowiązany do zgłoszenia rejestracyjnego na VAT oraz do ustalenia zobowiązania i zapłaty podatku od towarów i usług
Artykuł dotyczy opodatkowania przychodów uzyskanych przez członków wspólnoty gruntowej z tytułu podziału zysków spółki zajmującej się zarządzaniem majątkiem wspólnoty. Krajowa Informacja Skarbowa wydała interpretację, zgodnie z którą zysk ten nie podlega zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu od osób fizycznych. Zamiast tego, członkowie wspólnoty powinni opodatkować ten przychód według skali podatkowej. W artykule znajduje się szczegółowa analiza stanowiska KIS oraz wyjaśnienie obowiązków podatkowych członków wspólnoty gruntowej.
Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotycząca dzierżawy krów mlecznych wywołuje wiele pytań. W skrócie, KIS uznała, że dochód z dzierżawy krów mlecznych podlega opodatkowaniu, mimo że krowy te zostały włączone do gospodarstwa rolnego dzierżawcy.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że, dzierżawa obwodów łowieckich podlega zwolnieniu z VAT.
W interpretacji indywidualnej z dnia 20 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) rozpatrywał pytanie podatnika wydzierżawiającego swoją prywatną nieruchomość (działkę gruntu). Zdaniem organu podatkowego dzierżawa prywatnej działki podlega opodatkowaniu VAT, nawet jeśli ta dzierżawa nie jest przedmiotem zarejestrowanej formalnie działalności gospodarczej.
Krajowa Informacja Skarbowa wydała interpretację dotyczącą opodatkowania dochodu ze sprzedaży części gospodarstwa rolnego. Według stanowiska KIS, ten rodzaj dochodu nie będzie objęty zwolnieniem od podatku dochodowego od osób fizycznych.
W sytuacji gdy grunty gospodarstwa rolnego stanowią przedmiot posiadania samoistnego i posiadania zależnego, zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa rolniczego przysługuje posiadaczowi zależnemu, tj. dzierżawcy, także w przypadku jeżeli dzierżawi on grunty na podstawie ustnej umowy, czy też wtedy, gdy dzierżawa nie jest wykazana w ewidencji gruntów i budynków.
REKLAMA