REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziedziczenie, śmierć

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiana zasad orzekania o śmierci mózgu przez lekarzy w 2017 r.

Nowelizacja w sprawie zasad orzekania o śmierci mózgu przez lekarzy została podpisana przez Prezydenta. Do tej pory prawo przewidywało procedurę z udziałem 3 lekarzy, natomiast zgodnie ze zmianami, aby stwierdzić śmierć mózgu wymagana będzie opinia dwóch lekarzy.

Co grozi za pomoc w popełnieniu samobójstwa?

Za pomoc innej osobie w samobójstwie lub namawianie jej do targnięcia się na własne życie grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Kodeks karny nie przewiduje w żadnym wypadku możliwości nadzwyczajnego złagodzenia kary ani odstąpienia od jej wymierzenia.

Eutanazja w polskim prawie

Eutanazja w Polsce jest nielegalna. Zakazane jest zarówno zabójstwo człowieka na jego żądanie i pod wpływem współczucia, jak i pomoc w samobójstwie. Grozi za nie kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Jak skutecznie wydziedziczyć dziecko?

Wydziedziczenie to pozbawienie potencjalnych spadkobierców zachowku. Dziecko może zostać wydziedziczone tylko w ściśle określonych przez Kodeks cywilny przypadkach. Wprost z treści testamentu powinno wynikać wydziedziczenie.

REKLAMA

Rejestr spadkowy od 8 września 2016 r.

Akty poświadczenia dziedziczenia, prawomocne postanowienia sądu o nabyciu spadku oraz europejskie poświadczenia spadkowe sporządzane przez notariuszy znajdą się w elektronicznym rejestrze spadkowym. Przepisy powołujące ten rejestr weszły w życie 8 września 2016 r.

Odziedziczone mieszkanie może pozbawić prawa do zwrotu VAT za materiały budowlane

Odziedziczenie domu czy mieszkania zazwyczaj rozwiązuje problemy lokalowe młodych ludzi. Ale odziedziczenie części domu czy mieszkania może te problemy tylko zwielokrotnić. O ile ktoś zamierzał skorzystać z rozwiązań zapisanych w ustawie o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi.

Zmiany w dziedziczeniu długów spadkowych - problemy z wykazem inwentarza majątku

Komornicy pozytywnie przyjęli zmianę prawa wprowadzającą możliwość dziedziczenia długów tylko do wysokości odziedziczonego majątku. Obawiają się, że problemów nastręczy sporządzanie przez spadkobierców wykazu inwentarza majątku. Podobne obawy mają notariusze.

Odziedziczenie spółdzielczego lokatorskiego prawo do lokalu – skutki podatkowe

W sytuacji gdy w spadku otrzymuje się nieruchomość będącą własnością zmarłego, spadkobiercy od odziedziczonego budynku, lokalu czy gruntu nie płacą podatku. Jak natomiast należy postąpić, jeżeli zmarły posiadał spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu i spadkobiercom należy się kwota równa wartości rynkowej lokalu? Tego nie wiedzą nawet niektóre spółdzielnie mieszkaniowe.

REKLAMA

Jedno postępowanie spadkowe w sprawach o charakterze międzynarodowym w UE

Od 17 sierpnia 2015 r. wszystkie kwestie dotyczące spadku po osobie mającej majątek lub krewnych w różnych państwach UE będą rozstrzygane przez jeden sąd, według przepisów tylko jednego z państw. Tego dnia wchodzą w życie umożliwiające to zmiany w prawie.

Nowe zasady spadkowe mają zwiększyć pewność prawa

Nowe zasady odnoszące się do spraw spadkowych w Unii Europejskiej mają zwiększyć pewność i przewidywalność prawa oraz uchronić spadkobierców przed trudnościami, jakie wiązały się z realizacją ich praw spadkowych za granicą - wskazuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Dziedziczenie długów - zmiany 2015 r.

Dziedziczenie długów czekają zmiany z dniem 18 października 2015 r. Nowe przepisy zapewniają większą ochronę dłużnikom i będą miały zastosowanie do spadków, które zostały otwarte z tą datą lub późniejszą. Jeśli spadkobierca w okresie 6 miesięcy od dowiedzenia się o tytule do dziedziczenia nie zrobi nic, odziedziczy spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Będzie odpowiadał za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku.

Dyspozycja na wypadek śmierci

Dyspozycja na wypadek śmierci to możliwość, o jakiej obligatoryjnie powinien zostać poinformowany klient banku lub SKOK-u. Powyższe wynika z projektu nowelizacji prawa bankowego, której głównym celem jest ułatwienie dostępu do informacji o istnieniu rachunków osoby zmarłej.

Zasiłek pogrzebowy 2015

Zasiłek pogrzebowy w 2015 roku będzie przysługiwał także po śmierci dziadków, dzieci w rodzinie zastępczej oraz osób, nad którymi ustanowiono opiekę prawną. Rozszerzony krąg członków rodziny, po śmierci których przysługuje zasiłek pogrzebowy w 2015 roku wynika z projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz niektórych innych ustaw, autorstwa MPiPS.

Historia: ubezpieczyciel nie chciał wypłacić odszkodowania. Jaki był skutek?

Śmierć bliskiej osoby zawsze jest szokiem. Sytuacje gdy towarzystwa ubezpieczeniowe nie chcą wypłacać odszkodowań po zmarłych - nie są nowością. Co robić w takiej sytuacji?

Renta rodzinna dla wdowy

Zgodnie z uregulowaniami ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych także rozwiedzionej małżonce lub wdowie przysługuje prawo do renty rodzinnej po zmarłym mężu. Jakie warunki należy spełnić, by uzyskać świadczenie z FUS, tj. rentę rodzinną?

Czy małoletnie dziecko dziedziczy dług spadkowy?

Małoletnie dziecko, jako podmiot praw i obowiązków, może odziedziczyć dług spadkowy. Przepisy kodeksu cywilnego chronią jednak małoletniego spadkobiercę przed koniecznością ponoszenia odpowiedzialności za długi spadkowe z własnego majątku.

Ograniczenie odpowiedzialności za długi spadkowe

Ograniczenie odpowiedzialności za długi spadkowe jedynie do wysokości istniejących w spadku aktywów oraz wprowadzenie prywatnego spisu inwentarza to główne założenia przyjętego w dniu 12 sierpnia 2014 roku przez Radę Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks cywilny, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw.

Koniec dziedziczenia długów spadkowych

12 sierpnia 2014 r. (wtorek) rząd przyjął nowelizację prawa spadkowego, dotyczącą zasad dziedziczenia długów spadkowych. Zgodnie z przyjętym projektem w 2015 r. spadkobiorcy nie będą już dziedziczyli długów spadkowych zmarłego. Przyjmą bowiem spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Prawo spadkowe na nowych zasadach

Rząd przyjął nowelizację ustawy kodeks cywilny. Projekt nowego prawa o dziedziczeniu spadkowym przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Główna zmiana dotyczy domniemania przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Urlop okolicznościowy – śmierć babci lub dziadka

Śmierć babci i śmierć dziadka - urlop okolicznościowy przysługuje w wymiarze jednego dnia wolnego. Co zrobić, aby otrzymać wolne? Czy pracodawca może odmówić? Jaka jest podstawa prawna?

Transport zwłok z zagranicy

Transport zwłok z zagranicy do państwa pochodzenia to problem coraz powszechniejszy. Przyczyną takiego stanu jest zwiększająca się mobilność Polaków oraz zmiany polityczne np. w ramach UE. Jak wygląda procedura transportu zwłok z zagranicy?

Urlop okolicznościowy a śmierć dziadka

Urlop okolicznościowy to płatne zwolnienie pracownika, przewidziane przepisami prawa, przysługujące z tytułu wystąpienia szczególnych okoliczności o charakterze osobistym, np. śmierci dziadka. Udzielenie urlopu okolicznościowego uzasadnia np. ślub, pogrzeb lub narodziny dziecka. Co zrobić, by uzyskać urlop okolicznościowy w związku ze śmiercią dziadka?

Zaprzeczenie ojcostwa po śmierci dziecka

Zaprzeczenie ojcostwa po śmierci dziecka może realizować potrzebę określenia jego tożsamości. Umożliwia także biologicznemu ojcu zaprzeczenie faktu ojcostwa. Jest to w ścisły sposób związane ze sferą życia rodzinnego. Czy zaprzeczenie ojcostwa jest możliwe także po śmierci dziecka?

Testament ustny – zmiany w prawie spadkowym

Testament ustny to szczególna forma sporządzenia ostatniej woli. Dotyczy osób, wobec których zachodzi obawa rychłej śmierci. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego zapowiada reformę prawa spadkowego w zakresie testamentu ustnego oraz prawa do zachowku.

Wysokość odprawy pośmiertnej

Wysokość odprawy pośmiertnej nie jest stała. W odróżnieniu od np. zasiłku pogrzebowego uzależniona jest od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy. Ile wynosi wysokość odprawy pośmiertnej?

Zachowek - ile komu się należy i jak go uzyskać?

Najbliższej rodzinie spadkodawcy należy się zachowek, jeżeli zostali pominięci w testamencie lub w darowiznach zrealizowanych przed jego śmiercią. Spory sądowe dotyczące zachowku zdarzają się niezwykle często. Tym bardziej warto wyjaśnić najważniejsze kwestie związane z tą instytucją prawną.

Ciało po śmierci

Coraz więcej osób wyraża wolę, aby po śmierci ich ciała zostały spopielone lub przekazane na cele naukowe. W jaki sposób można rozporządzić swoim ciałem po śmierci?

Kiedy wygasa umowa o pracę?

W pewnych okolicznościach może dojść do wygaśnięcia umowy o pracę. Chodzi tutaj przede wszystkim o śmierć pracownika lub pracodawcy oraz o tymczasowe aresztowanie pracownika. Z jakich przyczyn wygasa umowa o pracę?

Odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby - jak i kiedy?

Podstawą do żądania odszkodowania za śmierć bliskiej osoby jest już sama utrata członka rodziny, cierpienie wywołane tą szkodą, utrata oparcia i kontaktu. Wysokość zadośćuczynienia jest ustalana na podstawie kilku kryteriów.

Jak zgłosić zgon, który nastąpił za granicą?

Śmierć obywatela polskiego za granicą powoduje obowiązek zgłoszenia tego do Urzędu Stanu Cywilnego znajdującego się w Polsce i sporządzenia aktu zgonu. Jak dokonać zgłoszenia zgonu, który miał miejsce za granicą?

Kremacja a polskie prawo

Kremacja to spopielenie zwłok osoby zmarłej. Jak wygląda kremacja w Polsce w świetle obowiązującego prawa?

Stwierdzenie zgonu

Z uwagi na doniosłość znaczenia śmierci i jej skutków prawnych bardzo ważne jest precyzyjne stwierdzenie chwili śmierci oraz odpowiednie jej udokumentowanie. Z chwilą śmierci następują m. in. takie zdarzenia jak otwarcie spadku i powołanie do spadkobrania.

Śmierć pracownika a obowiązki pracodawcy

Śmierć pracownika wywołuje szereg obowiązków po stronie jego pracodawcy. Jakie to obowiązki i w jaki sposób są spełniane?

Jak przewieźć zwłoki z zagranicy?

W dzisiejszych czasach wielu Polaków mieszka i umiera poza granicami naszego kraju. W jaki sposób rodzina może przewieźć zwłoki do Polski?

Co grozi za ograbienie zwłok lub grobu?

Ograbienie zwłok lub grobu jest zagrożone grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawieniem wolności. Jakie czyny zalicza się do ograbienia zwłok lub grobu?

W jaki sposób można pochować zwłoki?

Po śmierci człowiekowi należy się godny pochówek. Miejsca i sposób pochówku zwłok opisane są w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Jak można pochować osobę zmarłą?

Kara śmierci w Polsce

Jarosław Kaczyński zapowiedział powrót kary śmierci. Czy możliwe jest przywrócenie kary śmierci w Polsce? Czy zapowiedź nowelizacji kodeksu karnego przywracającej karę śmierci ma szanse na realizacje?

Ile trwa prawo do grobu?

Prawo do grobu nie jest wieczne. Po 20 latach w miejscu pochówku może się znaleźć kwatera innej pochowanej osoby. Co warto wiedzieć o prawie do grobu?

Jaka jest wysokość zasiłku pogrzebowego?

Od zmiany, która nastąpiła w 2011 roku zasiłek pogrzebowy ma stałą wysokość 4000 zł. Wysokość zasiłku nie zależy już od wysokości przeciętnego wynagrodzenia za pracę.

Kredyt a śmierć jednego z małżonków

W przypadku, gdy umiera jeden z małżonków, kredyt wspólnie zaciągnięty nie wygasa. Jakie skutki dla zobowiązań kredytobiorcy ma śmierć małżonka?

Odszkodowanie dla żony i dzieci zmarłego

Od kilku lat członkowie najbliższej rodziny zmarłego mogą domagać się odszkodowania za śmierć ojca, czy męża. Zadośćuczynienie przysługuje każdemu z osobna.

Kiedy można dokonać ekshumacji?

Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie przechowywania zwłok i szczątków, określa warunki, w jakich powinna być dokonywana ekshumacja. Jakie to warunki?

Ustanie małżeństwa w wyniku uznania małżonka za zmarłego

W razie uznania jednego z małżonków za zmarłego domniemywa się, że małżeństwo ustało z chwilą oznaczoną w orzeczeniu jako chwila śmierci tego małżonka. Jakie są skutki ustania małżeństwa w wyniku uznania za zmarłego?

Kiedy można sporządzić akt stanu cywilnego na postawie zagranicznego?

Akt stanu cywilnego (urodzenia, małżeństwa, zgonu) dotyczący obywatela polskiego, a sporządzony za granicą, może zostać wpisany do polskich ksiąg stanu cywilnego. Ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego przewiduje trzy sytuacje, kiedy może to zostać dokonane.

Jakie roszczenia po śmierci bliskiej osoby w wypadku?

W sytuacji śmierci ofiary wypadku jej najbliższym będą wobec sprawcy, przysługiwać różnego rodzaju roszczenia. Sprawca będzie odpowiadał m.in. za pogorszenie sytuacji życiowej rodziny zmarłego, która wynikła w związku z jego zgonem.

Pomyśl o tym, jeśli prowadzisz własną działalność

Prowadząc działalność gospodarczą powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie co się stanie z firmą po naszej śmierci. Jakie mamy zabezpieczenie dla rodziny, po wykreśleniu firmy z ewidencji lub wygaśnięciu koncesji – pisze Maciej Lichoński, specjalista ds. ubezpieczeń.

Eutanazja

Eutanazja jest to przyspieszenie lub niezapobiegnięcie śmierci, tłumaczone troską i współczuciem dla osoby nieuleczalnie chorej. Nazywana jest również śmiercią z wyboru. Eutanazja jest problemem etycznym i jednym z poważnych problemów współczesnego świata.

Akt zgonu

Jeden z aktów stanu cywilnego. Przepisy prawa określają kto i kiedy może zgłosić zgon. Akt zgonu sporządzany jest na podstawie karty zgonu.

Testament

Testament to rozrządzenie własnym majątkiem na wypadek śmierci. Dotyczy to rozrządzenia majątkiem tylko jednego spadkodawcy (obowiązuje zakaz sporządzania testamentów wspólnych). Spadkodawca może w każdej chwili odwołać cały testament bądź jego poszczególne postanowienia.

Czym jest ubezpieczenie NNW?

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków obejmuje ochroną zdarzenia polegające na uszkodzeniu ciała lub rozstroju zdrowia. Oprócz tego z ubezpieczenia NNW mogą być zwrócone koszty ratownictwa.

REKLAMA