REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziecko, Wzór

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zwolnienie na dziecko 2020

Ile dni zwolnienia w ciągu roku przysługuje na opiekę nad chorym dzieckiem? Czy zawsze dostaniemy zasiłek opiekuńczy za czas zwolnienia? Czy wysokość zasiłku to 100 % naszego wynagrodzenia? A co jeśli dziecko, jest zdrowe, ale zamknięto na kilka dni przedszkole albo rozchorowała się niania?

5 świadczeń dla samotnych rodziców w 2019 r.

Na jakie świadczenia mogą liczyć samotni rodzice w 2019 r.? Omawiamy kilka form wsparcie dla ojców i matek samotnie wychowujących dzieci.

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy – wzór

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy zostało uregulowane w art. 362 Kodeksu pracy. Pracodawca jednostronnie podejmuje decyzję w tej sprawie. Może jednak przychylić się do wniosku. Nie ma możliwości udzielenia na ten czas urlopu wypoczynkowego. Jakie wynagrodzenie należy się pracownikowi? Jak wygląda wzór zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy? Czy pracodawca może cofnąć swoją decyzję?

Surogacja w prawie ukraińskim - czy macierzyństwo zastępcze jest dopuszczalne?

Prawo polskie nie reguluje kwestii surogacji, a wybór matki zastępczej z Ukrainy staje się coraz popularniejszy. Czy prawo ukraińskie dopuszcza takie rozwiązanie?

REKLAMA

Dowód osobisty dla dziecka – zmiany w marcu 2019 r.

Od 4 marca 2019 r. będą obowiązywały ważne zmiany w zakresie dowodów osobistych dla dzieci. Rodzice łatwiej odbiorą dokument tożsamości dziecka. Zmienią się także zasady dotyczące zdjęć do dowodu w przypadku najmłodszych dzieci.

Umowa o dzieło 2019 – najważniejsze informacje, wzór

Jak w 2019 r. sporządzić umowę o dzieło? Przedstawiamy najważniejsze informacje oraz prosty wzór umowy o dzieło.

Sądy coraz częściej przyznają władzę rodzicielską obojgu rodzicom

Tylko 40 procent kobiet otrzymuje wyłączną władzę rodzicielską nad dziećmi. Sądy coraz częściej przyznają władzę rodzicielską obojgu rodzicom, kierując się dobro dziecka. Rośnie również odsetek rozwodów bez orzekania o winie.

Urlop macierzyński 2019 – ile trwa

Urlop macierzyński w 2019 r. trwa co do zasady 20 tygodni. Można go przedłużyć o urlop rodzicielski. Bezpośrednio po sobie wykorzystanie tych dwóch urlopów daje rok wolnego od pracy po urodzeniu dziecka. Potocznie okres ten nazywa się rocznym urlopem macierzyńskim. Jak złożyć wniosek o urlop macierzyński? Jakie dokumenty należy złożyć u pracodawcy?

REKLAMA

Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez JST za 2018 r. - wzór

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało wzór formularza sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego.

Z jaką datą wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego dziecko pracownicy zgłoszone w tym samym czasie przez jej współmałżonka

Pracownica naszej firmy zgłosiła do swojego ubezpieczenia zdrowotnego 6-letniego syna od 1 czerwca 2018 r. W listopadzie br. dowiedziała się, że syn jest już od 2017 r. "dopisany" do ubezpieczenia jej męża. Z jaką datą powinniśmy wyrejestrować syna pracownicy, jeżeli pracownica złoży w tej sprawie wniosek - z datą wsteczną (czyli 1 czerwca 2018 r.) czy „na bieżąco”?

Bezpieczne zabawki - wskazówki UOKiK

UOKiK podpowiada jak kupować bezpieczne zabawki. Warto zwrócić uwagę na to, czy wybrany przez nas produkt posiada odpowiednie atesty.

Urlop bezpłatny 2019 – wzór wniosku

Urlop bezpłatny uregulowany w Kodeksie pracy nie ulegnie zmianie w 2019 r. Na jakich zasadach pracodawca udziela urlopu? Czy w okresie urlopu bezpłatnego odprowadza się składki na ZUS? Jaka jest podstawa prawna dająca prawo do skorzystania z bezpłatnego zwolnienia z pracy? Sprawdź wzór wniosku o urlop bezpłatny.

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem 2019 - wzór wniosku

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem do lat 14 w 2019 r. przysługują pracującym rodzicom w niezmienionym wymiarze. Aby otrzymać dni wolne na dziecko, należy złożyć stosowny wniosek. Pracownik decyduje, czy chce wykorzystać zwolnienie w dniach, czy w godzinach. Sprawdź, jak wygląda wzór wniosku o opiekę na dziecko.

Umieszczenie w rodzinie zastępczej z poszanowaniem więzi kulturowych?

Polska poprawka do rozporządzenia Bruksela II bis przewiduje, iż dzieci powinny trafiać do rodziny zastępczych, w których zostaną zachowane ich więzy kulturowe. W tym tygodniu zapadnie decyzja o tym czy takie rozwiązanie zostanie wprowadzone do unijnych przepisów.

Nowe przestępstwo w Kodeksie karnym - utrudnianie kontaktów z dzieckiem

W Kodeksie karnym pojawi się nowy typ przestępstwa. Jeżeli projekt z dnia 27 czerwca 2018 r. nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw wejdzie w życie, to w Kodeksie karnym pojawi się przestępstwo utrudniania kontaktów z dzieckiem. Na czym będzie polegać to przestępstwo i jaka kara będzie grozić za jego popełnienie?

Umowa kupna sprzedaży samochodu w 2019 r. – najważniejsze informacje, wzór

Jak powinna wyglądać umowa kupna-sprzedaży samochodu? Prezentujemy najważniejsze informacje oraz prosty wzór.

Krótszy czas pracy dla rodziców dzieci do 15 roku życia - ocena zmiany

Powstał projekt zakładający krótszy czas pracy dla rodziców dzieci do 15 roku życia. Jedno z rodziców dziecka nie mogłoby pracować dłużej niż 7 godzin dziennie z zachowaniem prawa do wynagrodzenia za 8 godzin pracy. Jak proponowaną zmianę Kodeksu pracy ocenia Konfederacja Lewiatan?

7 godzin pracy dla rodziców wychowujących dziecko do 15. roku życia

7 godzin pracy dla rodziców wychowujących dziecko do 15. roku życia przewiduje projekt PSL "Godzina dla rodziny". Skraca on czas pracy pracownika z 8 na 7 godzin dziennie z zachowaniem prawa do wynagrodzenia za nieprzepracowaną godzinę.

Świadczenie dla rodziny zastępczej - już od dnia umieszczenia w niej przez sąd dziecka

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Kielcach wydało ważne orzeczenie dot. świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania dziecka w rodzinie zastępczej - przysługuje ono od momentu faktycznego umieszczenia w niej dziecka. Kolegium zmieniło tym samym swoją wcześniejszą decyzję o tym, że świadczenie należy się od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu o ustanowieniu rodziny zastępczej, dzięki czemu rodzina zastępcza i dziecko nie muszą czekać na wyrok sądu administracyjnego.

Renta z tytułu niezdolności do pracy z ZUS 2020 – wniosek, wzór, załączniki

Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje po złożeniu stosownego wniosku. Jak wypełnić i kiedy złożyć wniosek o rentę w 2020 roku? Kto może go wypełnić? Jak wygląda wzór wniosku o rentę z tytułu niezdolności do wykonywania pracy? Jakie załączniki należy złożyć razem z wnioskiem?

500 plus dla samotnych rodziców a zasądzone alimenty

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomina, że świadczenie 500 plus (świadczenie wychowawcze) nie należy się, jeśli samotnemu opiekunowi nie zostały ustalone alimenty na dziecko. Bez znaczenia pozostaje fakt czy rodzic wnioskuje o pieniądze na pierwsze czy kolejne dziecko.

Projekt znoszący obowiązek szczepień w komisjach sejmowych

Sejmowe komisje zajmą się projektem znoszącym obowiązek szczepień ochronnych. Stanowisko rządu wobec projektu jest negatywne.

MEN: nierówne traktowanie uczniów nieuczęszczających na religię dyskryminujące

"Bariery w dostępie do lekcji religii mniejszościowych lub lekcji etyki, czy też nierówne traktowanie uczniów nieuczęszczających na lekcje religii organizowane w szkole, mogą stanowić przejawy dyskryminacji ze względu na religię i światopogląd - napisał wiceminister edukacji Maciej Kopeć w odpowiedzi dla Rzecznika Praw Obywatelskich. MEN zapowiada zmianę przepisów w tym zakresie.

Rzecznik Praw Dziecka: nieszczepienie dziecka naruszeniem jego praw

Rzecznik Praw Dziecka jest przeciwny postulatom likwidacji obowiązku szczepień ochronnych. RPD podkreśla, iż działania skutkujące obniżeniem wskaźników wyszczepialności dzieci zaprzeczają prawu dziecka do jego życia i zdrowia.

Urlop okolicznościowy z powodu śmierci babci lub dziadka męża/żony

Kodeks pracy nie reguluje kwestii urlopu okolicznościowego. Urlop okolicznościowy z powodu śmierci babci lub dziadka przewiduje natomiast rozporządzenie. Czy można otrzymać urlop z tytułu śmierci babci lub dziadka małżonka? Ile dni urlopu okolicznościowego można otrzymać? Jak złożyć wniosek o urlop okolicznościowy?

NSA: dziecko pochodzące z surogacji w związku jednopłciowym ma prawo do obywatelstwa RP

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, iż dzieci urodzone w USA z matki zastępczej i w związku dwóch mężczyzn - z których jeden to obywatel RP - mają prawo do potwierdzenia polskiego obywatelstwa. NSA podkreślił, iż dziecko nie może być zaś dyskryminowane, ani ze względu na sposób przyjścia na świat, ani status jego rodziców.

Paszport dla dziecka – 2019 r.

Jeśli twoje dziecko, samo lub z tobą, wybiera się na wycieczkę poza granice UE, musisz koniecznie wyrobić mu paszport. Procedura i koszty uzyskania paszportu dla dziecka są zróżnicowane i zależne od wieku dziecka. Jak uzyskać paszport dla dziecka w 2019 r.?

Wniosek o urlop ojcowski po terminie

Wniosek o urlop ojcowski składa się pisemnie w terminie minimum 7 dni przed planowanym urlopem. Czy pracownik, który złożył wniosek po terminie, otrzyma urlop zgodnie z planem?

500 plus w okresie 2018/2019 – uprawnieni, kryterium dochodowe, wniosek

Rodzice, którzy chcą otrzymać świadczenie 500 plus na pełny okres świadczeniowy 2018/2019, powinni złożyć wniosek do końca października 2018 r. Kto jest uprawniony do otrzymania świadczenia wychowawczego? Jakie kryterium dochodowe należy spełnić?

Zasiłek rodzinny dla samotnych rodziców

Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej mogą liczyć na otrzymanie pomocy, w postaci zasiłków rodzinnych. Szczególnym przypadkiem uprawnionych do zasiłku są samotni rodzice.

Dowód osobisty dla dziecka – 2019 r.

Aby zabrać dziecko za granicę konieczne jest to by posiadało ono dowód osobisty lub paszport. Wniosek o dowód osobisty dla dziecka może złożyć jeden z rodziców, opiekun prawny lub kurator. Dowód osobisty można uzyskać przez Internet, osobiście w urzędzie gminy lub w wyjątkowych sytuacjach również poza urzędem.

Zasiłek celowy i specjalny zasiłek celowy w 2019 r. – komu przysługuje, w jakiej wysokości, wzór wniosku

Zasiłek celowy oraz specjalny zasiłek celowy należą do świadczeń z pomocy społecznej. W 2019 r. do otrzymania zasiłku celowego niezbędne będzie spełnianie kryterium dochodowego, które dla osoby w rodzinie wynosi 528 zł, a dla osoby samotnej 701 zł. Podpowiadamy komu przysługuje wsparcie i prezentujemy wzór wniosku o zasiłek.

Prawo jazdy 2019 – nowy wzór dokumentu

Prawo jazdy od 4 marca 2019 r. będzie wydawane według nowego wzoru. Dokument nie będzie zawierał adresu zamieszkania. Czy kierowcy będą musieli wymienić prawo jazdy na nowe?

Plan wychowawczy a władza rodzicielska nad małoletnim

Władza rodzicielska przysługuje obu rodzicom, jednak sąd z ważnych powodów może orzec o jej zawieszeniu, ograniczeniu lub pozbawieniu wobec jednego lub obojga rodziców. Sąd rodzinny może pozostawić władzę obojgu rodzicom wówczas, gdy przedstawili oni zgodne z dobrem małoletniego, porozumienie dotyczące sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej nad małoletnim i utrzymywaniu z nim kontaktów oraz gdy istnieje pozytywna prognoza co do współdziałania przez rodziców małoletniego, w sprawach dotyczących dziecka, w przyszłości.

Wniosek o wszczęcie egzekucji komornicznej - formularz w 2019 r.

Wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej na urzędowym formularzu złożymy od 1 stycznia 2019 r. Co będzie zawierał taki formularz? Czy będzie to jedyna dopuszczalna forma złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji komorniczej?

Czym są Szkolne Kasy Oszczędności (SKO)?

Szkolne Kasy Oszczędności (SKO) powracają do szkół. W programie prowadzonym przez PKO BP uczestniczy co trzecia placówka w Polsce, co daje wynik 4,5 tys. szkół podstawowych, a uczniowie zgromadzili na rachunkach ok. 60 mln zł. Czym są Szkolne Kasy Oszczędności i jakie korzyści płyną z oszczędzania?

Odbiór dziecka z przedszkola a RODO

Wychowawca powinien mieć pewność, że osoba odbierająca dziecko jest upoważniona przez jego prawnych opiekunów. Jednak na fali RODO-paniki, która wybuchła na początku roku szkolnego, wiele przedszkoli i szkół staje na głowie, by zdobyć papierową podkładkę na wszystkie dane osobowe, które przetwarzają. Czy słusznie?

Imię dla dziecka zgodne z prawem

Jak zgodnie z prawem wybrać imię dla dziecka? Czy raz wybrane imię można zmienić? Co w sytuacji, gdy rodzice nie potrafią podjąć wspólnej decyzji, dotyczącej imienia dla dziecka?

NSA: nieuznanie aktu urodzenia dziecka rodziców tej samej płci przejawem dyskryminacji

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił decyzję w sprawie nieuznania aktu urodzenia, w którym rodzice są tej samej płci. NSA uznał, iż doszło do dyskryminacji dziecka-obywatela RP i zwrócił sprawę urzędowi stanu cywilnego.

Pozew o alimenty na dziecko 2019 - wzór

Pozew o alimenty na dziecko wnosimy do sądu rejonowego. Pomocny może okazać się nasz wzór. Co warto wiedzieć o takim piśmie? Ile powinny wynosić alimenty na dziecko?

Jak przewozić dziecko w samochodzie w 2019 r.

Chyba każdy kierowca instynktownie czuje, że przewożenie dziecka w samochodzie przy zabezpieczeniu go wyłącznie pasami jest niewystarczające. Ci, którzy tak uważają mają rację – takie zachowanie jest lekkomyślne i karane mandatem. W celu odpowiedniego zabezpieczenia dziecka w trakcie podróży należy skorzystać z fotelika lub innego urządzenia przytrzymującego. Jakie dziecko ma obowiązek jazdy w foteliku bezpieczeństwa i kiedy ten obowiązek ustaje?

Zarząd majątkiem małoletniego dziecka

Jak uregulowane prawnie jest zarządzanie majątkiem małoletniego dziecka? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Skarga na czynności komornika 2019 - wzór formularza

Od 1 stycznia 2019 r. skarga na czynności komornika będzie mogła zostać wniesiona na urzędowym formularzu. Wzór dokumentu określa projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości.

Wyprawka szkolna dla niepełnosprawnych dzieci 2018/2019

Wyprawkę szkolną w roku szkolnym 2018/2019 ma otrzymać ok. 32 269 uczniów niepełnosprawnych. Celem przyjętego przez Radę Ministrów programu jest wyrównywanie szans edukacyjnych i wspieranie rozwoju edukacyjnego uczniów.

Kosiniakowe 2019 – dla kogo świadczenie rodzicielskie?

Kosiniakowe (świadczenie rodzicielskie) w 2019 r. będzie przysługiwało w kwocie 1000 zł miesięcznie. Nie zmieniły się również zasady przyznawania świadczenia.

Miejsce zamieszkania małoletniego a władza rodzicielska nad nim

Zgodnie z art. 25 Kodeksu cywilnego miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. W przypadku osób małoletnich, trudno jednak mówić o prawie do samostanowienia w tej kwestii. Miejsce zamieszkania dziecka regulowane jest zatem w prawie cywilnym, w sposób szczególny.

Wniosek o 300 zł na wyprawkę szkolną tylko do końca listopada 2018 r.

Od 1 grudnia 2018 r. nie będą już przyjmowane wnioski o 300 zł na wyprawkę szkolną dla dziecka w ramach programu "Dobry start". Świadczenia otrzymało już 40 procent uprawnionych rodzin.

Wniosek o wydanie dziecka - nowe przepisy w 2018 r.

Od 27 sierpnia 2018 r. obowiązują nowe przepisy, dotyczące rozpatrywania wniosku o wydanie dziecka z Polski. Sprawy takie trafią do wyspecjalizowanych sędziów.

Urlop ojcowski dla przedsiębiorcy 2019

Jakie warunki musi spełnić przedsiębiorca, aby móc skorzystać z urlopu ojcowskiego w 2019 r.? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Świadczenie rodzicielskie 2018 – komu przysługuje i w jakiej wysokości?

Świadczenie rodzicielskie zostało uregulowane w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Jaka jest wysokość świadczenia w 2018 r.? Komu przysługuje finansowe wsparcie?

REKLAMA