REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziecko, Projekty ustaw

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Akt urodzenia

Akt urodzenia sporządza się na podstawie pisemnego zgłoszenia urodzenia dziecka wystawionego przez lekarza, położną lub zakład opieki zdrowotnej.

Jak uregulowana jest władza rodzicielska we Włoszech?

Regulacja dotycząca władzy rodzicielskiej we Włoszech znajduje się w tamtejszym kodeksie cywilnym. Podstawową zasadą jest to, że wszelkie prawa i obowiązki wypełniane przez włoskich rodziców muszą leżeć wyłącznie w interesie dziecka.

Kto sprawuje władzę rodzicielską w Anglii i Walii?

Anglia i Walia posiadają wspólne uregulowania dotyczące władzy rodzicielskiej. Głównym założeniem systemu prawnego jest ochrona dziecka oraz jego interesów.

Jaka jest istota władzy rodzicielskiej w Belgii?

Uregulowania dotyczące władzy rodzicielskiej w Belgii możemy odnaleźć w tamtejszym kodeksie cywilnym. Podobnie jak w wielu systemach prawnych w Europie celem regulacji jest dobro dziecka.

REKLAMA

Kiedy dziecko trafia do placówki opiekuńczo wychowawczej?

Najbardziej drastycznym środkiem ograniczenia władzy rodzicielskiej jest umieszczenie dziecka w placówce opiekuńczo – wychowawczej. Środek ten powinien być stosowany dopiero wówczas, gdy inne zarządzenia nie dały pożądanego efektu lub ze względu na okoliczności można przypuszczać, że takiego wyniku nie dadzą.

Dzienny opiekun jako indywidualna forma opieki nad dziećmi

Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 ma spowodować wzrost liczby miejsc opieki nad małymi dziećmi oraz ułatwić rodzicom łączenie obowiązków zawodowych i rodzicielskich. Ustawa reguluje m.in. indywidualne formy opieki nad dzieckiem i wprowadza dziennego opiekuna.

Pisemne zgłoszenie urodzenia dziecka

Aby otrzymać akt urodzenia dziecka, należy złożyć do urzędu stanu cywilnego pisemne zgłoszenia urodzenia dziecka wystawione przez lekarza, położną lub zakład opieki zdrowotnej. Co zawiera takie zgłoszenie?

Rzecznik Praw Dziecka

Rzecznik Praw Dziecka stoi na straży praw dziecka określonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Konwencji o prawach dziecka i innych przepisach prawa, z poszanowaniem odpowiedzialności, praw i obowiązków rodziców. Rzecznik przy wykonywaniu swoich uprawnień kieruje się dobrem dziecka oraz bierze pod uwagę, że naturalnym środowiskiem jego rozwoju jest rodzina.

REKLAMA

23% VAT na ubranka dziecięce od 2012 r.

Preferencyjna 8-proc. stawka VAT zostanie utrzymana do końca roku. Taką zmianę uchwalił Sejm. Od przyszłego roku niemowlęce ubranka zostaną objęte 23-proc. stawką podatku.

Jakie cechy ma władza rodzicielska w Niemczech?

W prawodawstwie niemieckim władzę rodzicielską definiuje się jako ogół praw i obowiązków rodziców względem dziecka.

Jak wygląda władza rodzicielska we Francji?

Francuzi władzę rodzicielską określają mianem odpowiedzialności rodzicielskiej. Przepisy prawne regulujące tę dziedzinę życia znajdują się we francuskim kodeksie rodzinnym.

W jakim wieku do przedszkola?

Do przedszkola może zostać przyjęte dziecko, które ukończyło 3 lata. W praktyce przedszkola często nie przyjmują dzieci urodzonych po dniu 1 września, podczas gdy ich o kilka miesięcy starsi rówieśnicy mogą rozpocząć edukacje przedszkolną.

Ustawa żłobkowa podpisana przez Prezydenta

Prezydent podpisał ustawę o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ich ogłoszenia.

Urlop wychowawczy

Urlop wychowawczy to uprawnienie pracownicze przysługujące zarówno matce jak i ojcu dziecka (będącymi pracownikami) celem sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Opieka nad dziećmi w wieku do lat trzech

Dzieci do lat trzech zostaną objęte nowymi firmami opieki takimi jak żłobki, kluby dziecięce, nianie oraz dziennych opiekunów. Ustawę o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech podpisał prezydent.

Władza rodzicielska

Władza rodzicielska oznacza ogół uprawnień i obowiązków rodziców względem małoletniego dziecka.

Niania jako indywidualna forma opieki nad dzieckiem

Prezydent podpisał rządową ustawę o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Opieka nad dziećmi do lat 3 może być organizowana nie tylko w formie żłobka lub klubu dziecięcego. „Ustawa żłobkowa” wprowadza także indywidualne formy opieki nad dziećmi jak opieka sprawowana przez dziennego opiekuna oraz nianię. To rodzice decydują o formie opieki nad swoim dzieckiem.

Nowe formy opieki nad dzieckiem: żłobki i kluby dziecięce

Opieka nad dziećmi do lat 3 może być organizowana w formie żłobka, klubu dziecięcego a także sprawowana przez dziennego opiekuna oraz nianię.

Jakie zarządzenia ograniczające władzę rodzicielską wydaje sąd?

Przesłankami ograniczenia władzy rodzicielskiej, które muszą występować łącznie jest zagrożenie dobra dziecka i nienależyte wykonywanie władzy rodzicielskiej. Poza środkami najbardziej drastycznymi, np. w postaci pozbawienia władzy rodzicielskiej, sąd może wydać inne różnorodne zarządzenia należące do kategorii ograniczeń władzy rodzicielskiej.

Jakie są rodzaje rodzin zastępczych?

Problematyka rodzin zastępczych została uregulowana w ustawie o pomocy społecznej. Umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej jest środkiem ograniczenia władzy rodzicielskiej i jest jednym z najbardziej drastycznych zarządzeń, które zostały przewidziane jako forma ograniczenia tej władzy. Środek ten powinien być stosowany wówczas, gdy inne zarządzenia nie dały lub nie dadzą pożądanego efektu.

Jak zatrudnić nianię na umowę zlecenie?

Istnieje wiele możliwości legalnego zatrudnienia opiekunki do dziecka. Oprócz umowy o pracę bardzo popularnym, dużo łatwiejszym i korzystniejszym rozwiązaniem jest zatrudnienie niani na umowę zlecenie.

Podział kompetencji między rodziną zastępczą a rodzicami

Jeżeli sąd opiekuńczy nie postanowi inaczej, obowiązek i prawo wykonywania bieżącej pieczy nad osobą małoletniego umieszczonego w rodzinie zastępczej albo w placówce opiekuńczo-wychowawczej, jego wychowania oraz reprezentowania w dochodzeniu świadczeń przeznaczonych na zaspokojenie jego potrzeb należą do rodziny zastępczej albo placówki opiekuńczo-wychowawczej. Inne obowiązki i prawa wynikające z władzy rodzicielskiej należą do rodziców małoletniego.

Jakie wsparcie dla młodych rodziców?

Program „Dobry rodzic – Dobry Start” ma na celu zapobieganie krzywdzeniu i zaniedbywaniu najmłodszych dzieci w wieku do 3 lat, poprzez kompleksowe wsparcie ich rodziców oraz profesjonalistów. Program jest realizowany przez Fundację Dzieci Niczyje pod honorowym patronatem Ministra Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministra Zdrowia.

Odpowiedzialność rodziców za szkody wyrządzone przez dzieci

Za szkodę wyrządzoną przez dziecko, które nie ukończyło 13 roku życia odpowiadają jego rodzice, opiekunowie albo osoba, która jest odpowiedzialna za dziecko i sprawuje nad nim nadzór.

Jak zatrudnić nianię na umowę o pracę?

Zatrudnienie niani na umowę o pracę z jednej strony pozwala uregulować wszystkie kwestie związane z opieką, z drugiej jednak nakłada na rodziców dodatkowe obowiązki. W końcu stają się oni pracodawcami.

Zmiana przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych - posiedzenie Komisji Trójstronnej

Minister pracy za dobrowolnym systemem emerytur kapitałowych

Czy niższe składki do OFE pozwolą na zwiększenie pomocy dla rodzin z dziećmi?

Niższe składki do OFE ograniczą opłaty i prowizje funduszy o ok. 1 mld zł przez dwa pierwsze lata - podkreśla minister pracy Jolanta Fedak, która chce, by te pieniądze zostały przeznaczone na wsparcie np. polityki rodzinnej. Przeciwny tej propozycji jest minister finansów.

Nowe zasady zakładania żłobków

Zakładanie żłobków i klubów dziecięcych oraz zatrudnianie dziennych opiekunów będzie należało do zadań własnych gmin. Pomoc finansową otrzymają z rządowego programu „Maluch”.

Zasiłek rodzinny - czy będzie więcej uprawnionych?

Rozszerzenie prawa do zasiłku rodzinnego, tak by obejmowało ono więcej dzieci niż obecnie - przewiduje projekt, który klub PiS przedstawił we wtorek, 8 lutego, w Sejmie. Polityka społeczna rządu jest bezduszna, bo przerzuca koszty utrzymania państwa na najbiedniejszych - argumentuje PiS.

Jak zarejestrować w Polsce urodzenie dziecka za granicą?

Wprawdzie nie ma obowiązku rejestracji w Polsce dziecka urodzonego za granicą, jednak umiejscowienie aktu urodzenia jest konieczne, aby uzyskać polski paszport, dowód osobisty czy numer PESEL.

Ustawa żłobkowa czeka na podpis prezydenta

23 lutego prezydent Bronisław Komorowski podpisze ustawę o formach opieki nad dziećmi do lat trzech - zapowiedziała prezydencka minister Irena Wóycicka.

Czy zmienią się zasady udzielania urlopu na żądanie

Według badań przeprowadzonych przez portal rynekpracy.pl wynika, że w 2010 roku z urlopu na żądanie nie skorzystało 63 proc. pracowników. Pracownicy najczęściej wykorzystywali jedynie 2 z 4 dni przysługującego urlopu. Z pełnego prawa skorzystało zaledwie 8,7 proc. badanych pracowników.

Opieka lekarska dziecka - co ze zgodą rodziców?

Kwestie dotyczące zgody przedstawiciela ustawowego na działania lecznicze wobec dziecka wynikają z ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz zostały zawarte w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Nowa kategoria niepełnosprawności - głuchoślepota

Będzie wprowadzona nowa kategoria niepełnosprawności - głuchoślepota - poinformował wiceminister pracy i polityki społecznej Jarosław Duda. To odpowiedź na postulaty środowiska osób z niepełnosprawnością.

Krytyka ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech

Niektóre zapisy tzw. ustawy żłobkowej stoją w sprzeczności z wiedzą o rozwoju człowieka, a nawet stwarzają warunki sprzyjające powstawaniu zaburzeń u dzieci - piszą specjaliści w liście otwartym do premiera Donalda Tuska, parlamentarzystów i rodziców.

Jakie nazwisko dla dziecka?

Dziecko, co do którego istnieje domniemanie, że pochodzi od męża matki, nosi nazwisko będące nazwiskiem obojga małżonków. Jeżeli małżonkowie mają różne nazwiska, dziecko nosi nazwisko wskazane w ich zgodnych oświadczeniach. Małżonkowie mogą wskazać nazwisko jednego z nich albo nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka.

Kiedy sąd przed wydaniem wyroku wysłucha dziecko?

W procesie w sprawach dotyczących osoby małoletniego, a w postępowaniu opiekuńczym w sprawach dotyczących osoby i majątku dziecka, sąd wysłucha je, jeżeli jego rozwój umysłowy, stan zdrowia i stopień dojrzałości na to pozwala. Wysłuchanie odbywa się poza salą posiedzeń sądowych. Sąd stosownie do okoliczności, rozwoju umysłowego, stanu zdrowia i stopnia dojrzałości dziecka uwzględni jego zdanie i rozsądne życzenia.

Zawieszenie władzy rodzicielskiej - jak i kiedy?

Jedną z form ingerencji sądu w sferę władzy rodzicielskiej jest jej zawieszenie. Istota zawieszenia władzy rodzicielskiej polega na tym, że wynikające z niej prawa i obowiązki nie przestają wprawdzie istnieć, jednakże przez pewien czas nie mogą być wykonywane.

Czy wszyscy dostaniemy równe emerytury z budżetu państwa?

Państwo powinno zagwarantować wszystkim obywatelom emerytury w równej wysokości, wypłacane z budżetu. Każdy mógłby dobrowolnie odkładać sobie na dodatkową emeryturę - takie propozycje reformy emerytalnej przedstawiło centrum im. Adama Smitha.

Opieka nad dziećmi do lat trzech - prace w Sejmie nad ustawą żłobkową

Sejmowe komisje poparły większość senackich poprawek do ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech. Posłowie nie zgodzili się jednak na zmiany umożliwiające dalsze funkcjonowanie placówek obecnie działających w oparciu o ustawę o swobodzie działalności gospodarczej.

Jazda motorowerem tylko z prawem jazdy kategorii AM

Nowa kategoria prawa jazdy AM będzie uprawniała do kierowania motorowerem. Aby uzyskać konieczny dokument trzeba osiągnąć minimalny wiek 14 lat i zdać egzamin w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego.

Ponowne wyliczenie emerytur osobom kontynuującym pracę - projekt ustawy

Prezydencki projekt ustawy, mówiący o ponownym wyliczaniu emerytur tym osobom, które zdecydują się na ich zawieszenie, by kontynuować pracę, został skierowany we wtorek, 1 lutego, do Sejmu.

KRUS - prace nad zasadami funkcjonowania

Reforma emerytalna - demontaż systemu emerytalnego?

Podczas posiedzenia Zespołu Problemowego ds. Ubezpieczeń Społecznych Komisji Trójstronnej. Minister Michał Boni zaprezentował partnerom społecznym projekt ustawy o reformie OFE, ponownie określając go mianem „racjonalnej korekty”. W ocenie Pracodawców RP mamy natomiast do czynienia z demontażem systemu emerytalnego i marginalizacją II filara.

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Na rozpoczynającym się 1 lutego br. posiedzeniu Sejm zajmie się nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zmiana dotyczy m.in. dochodzenia roszczeń z tytułu składek ubezpieczeniowych.

Powszechność ubezpieczeń społecznych - czy będą wyższe składki

Nowelizacja kodeksu pracy - stanowisko ws. ochrony działaczy związkowych

Pracodawcy RP są przeciwni wprowadzeniu w życie proponowanej zmiany artykułu 50 kodeksu pracy (k.p.), mającej na celu wzmocnienie ochrony stosunku pracy działaczy związkowych.

Ustawa żłobkowa - uproszczone zasady zakładania żłobków

Senatorowie zaproponowali do tzw. ustawy żłobkowej kilka poprawek - m.in. zobowiązali Ministerstwo Pracy do monitorowania jej realizacji. Senat chce też, by nie było obowiązku informowania rodziców o skutkach posłania dziecka do żłobka.

Jak przebiega odebranie dziecka w związku z przemocą w rodzinie?

Pracownik socjalny ma obowiązek niezwłocznego powiadomienia sądu opiekuńczego, nie później jednak niż w ciągu 24 godzin, o odebraniu dziecka z rodziny i umieszczeniu go u niezamieszkującej wspólnie osoby najbliższej, w rodzinie zastępczej lub w całodobowej placówce opiekuńczo - wychowawczej. Decyzja o odebraniu dziecka musi być zatwierdzona przez sąd rodzinny w szczególnym trybie (tj. w ciągu 24 godzin).

REKLAMA