REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziecko, Mel Gibson

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Znęcanie się nad członkiem rodziny jest przestępstwem

Znęcanie się nad członkiem rodziny jest przestępstwem określonym w art. 207 kodeksu karnego. Może ono polegać zarówno na zadawaniu bólu fizycznego, jak też na sprawianiu cierpienia moralnego.

Odebranie dziecka w związku z przemocą w rodzinie

Dziecko może być odebrane rodzicom lub opiekunom, jeżeli w związku z przemocą w rodzinie zagrożone jest jego zdrowie lub życie.

Prawa nieletnich rodziców

Przed nieletnimi osobami, które oczekują bądź mają już dziecko powstaje szereg problemów. Jak wygląda sytaucja prawna nieletnich rodziców?

Jak zapisać dziecko do szkoły po powrocie z zagranicy

Dziecko, które uczyło się w szkole zagranicznej może kontynuować naukę w Polsce. Przy zapisywaniu ucznia do szkoły trzeba pamiętać o przedstawieniu świadectw ze szkoły zagranicznej.

REKLAMA

Opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu

Gminy będą mogły pobierać opłaty za od rodziców, jeżeli dziecko przebywa w przedszkolu dłużej niż pięć godzin.

Gdy dziecko nie zostaje przyjęte do przedszkola

Gmina nie może odmówić przyjęcia do przedszkola pięcio- i sześciolatka. Jeżeli w przedszkolu zabraknie miejsca dla dziecka trzy- i czteroletniego, rodzice mogą odwoływać się od tej decyzji w trybie administracyjnym lub cywilnym.

Zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci

Izolacja sprawców od ofiar przemocy, zakaz zbliżania, nakaz opuszczenia wspólnego mieszkania oraz wywołujący wiele kontrowersji zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci, to jedne z wielu zmian jakie wprowadza nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Nowe przepisy, obowiązujące od 1 sierpnia 2010r., mają na celu przede wszystkim wzmocnienie ochrony ofiar przemocy w rodzinie.

Ośrodek pomocy społecznej poprowadzi postępowanie alimentacyjne

Postępowanie wobec dłużnika alimentacyjnego od 14 czerwca br. może być prowadzone przez ośrodek pomocy społecznej na podstawie upoważnienia. Organ właściwy, czyli wójt burmistrz lub prezydent miasta może upoważnić w formie pisemnej, swojego zastępcę, pracownika urzędu albo kierownika ośrodka pomocy społecznej lub innej jednostki organizacyjnej gminy do podejmowania działań wobec dłużników alimentacyjnych, prowadzenia postępowania i wydawania w tych sprawach decyzji.

REKLAMA

Jak wyrobić dowód tymczasowy?

Co do zasady dowód osobisty wydawany jest tylko osobom pełnoletnim. Ustawodawca przewidział jednak możliwość wyrobienia dowodu tymczasowego obywatelom polskim, którzy ukończyli 13 rok życia. Dowód tymczasowy jest ważny 5 lat od daty jego wydania. Dokument ten umożliwia przekraczanie granic krajów Unii Europejskiej.

Gdy rodzic sprzeciwia się wakacyjnemu wyjazdowi dziecka za granicę

Chciałabym wyjechać z dzieckiem na wakacje za granicę. Do uzyskania paszportu potrzebna mi jest zgoda ojca dziecka. Ten jednak odmawia. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Więcej uprawnień Rzecznika Praw Dziecka

Rzecznik Praw Dziecka uzyska więcej uprawnień. Zgodnie z senackim projektem obrońca praw dzieci będzie występował przed Trybunałem Konstytucyjnym oraz wnosił skargi kasacyjne.

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego 2010/2011 r.

Od 1 sierpnia można składać wnioski o ustalenie prawa do alimentów z Funduszu Alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy tj. od 1 października do 30 września 2011 r. Podpowiadamy, kto może ubiegać się o świadczenia i jakie dokumenty należy złożyć.

Rodzice muszą zwrócić zasiłek rodzinny, gdy jedno z nich pracuje za granicą

Gdy jedno z rodziców pracuje w Unii Europejskiej, a drugie nie pracuje i pozostaje w Polsce, krajem właściwym do wypłaty świadczenia jest kraj pracy rodzica. Rodzice, którzy mimo takiej sytuacji pobierają świadczenia w Polsce, muszą liczyć się z tym, że będą musieli je zwrócić.

Czy zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem przechodzi na następny rok?

Mam dwójkę dzieci w wieku 10 i 12 lat, w roku 2009 nie skorzystałem ani razu ze zwolnienia na opiekę, czy w związku z tym nie powinienem mieć w tym roku 4 dni zwolnienia?

Kto może być ojcem chrzestnym?

W świecie współczesnym daje się zauważyć pewne odejście od prawnych i historycznych nakazów dotyczących wyboru chrzestnego podczas sakramentu chrztu. W tej chwili jest to najlepszy przyjaciel, często brat lub siostra, ktoś, kto jest ważny dla rodziców. Ale czy chrzestny powinien być wybierany według takiej miary?

Czy pracujący zmianowo rodzice mają zawsze prawo do zasiłku opiekuńczego?

Internauta pyta: Pracujemy z mężem zmianowo. Kiedy zachorował nam syn nie wiedzieliśmy, czy można wziąć płatne zwolnienie lekarskie, ponieważ pomimo różnych zmian nie była możliwa ciągła opieka nad dzieckiem.
Nasze 6 – letnie dziecko było chore w dniach 12-15 kwietnia 2010 r. i na taki okres lekarz wypisał mi zwolnienie lekarskie.
Mąż 11 i 12 kwietnia pracował na nocnej zmianie od godziny 22 do 6, od 13 do 16 kwietnia miał urlop wypoczynkowy . Mnie 12 i 13 kwietnia 2010 r. obowiązywała zmiana od godziny 7 do 15, a od 14 do 15 kwietnia powinnam pracować w godzinach od 15 do 23.
Czy w związku z tym, że nasze zmiany nie nakładały się, a potem mąż miał urlop oznacza, że nie miałam prawa do zasiłku opiekuńczego za cały okres choroby synka?

W jakich okolicznościach zgłasza się zwolnienie na opiekę nad dzieckiem?

Zgłosiłam pracodawcy dwa dni opieki nad dzieckiem, wniosek został przyjęty, jednak po przyjściu do pracy szef poinformował mnie, że w dniach tych widział mnie jak spacerowałam z dzieckiem, które wyglądało na zdrowe. Według niego zwolnienie na dziecko przysługuje wówczas jak ono zachoruje. Czy pracodawca ma rację? W jakich okolicznościach zgłasza się zwolnienie na opiekę nad dzieckiem?

Darmowe przedszkole tylko przez 5 godzin

Przedszkole ma obowiązek zapewnić dziecku opiekę przez 5 godzin dziennie. Za kolejne godziny rodzic będzie musiał zapłacić.

Bezpieczeństwo w czasie wakacji

„Bezpieczna woda" - to akcja zorganizowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wraz z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Jej celem jest propagowanie bezpiecznego wypoczynku nad wodą wśród dzieci i młodzieży.

Akty agresji w szkole są informacją publiczna

Informacje o aktach agresji wśród uczniów i popełnianych przez nich czynach powinny być udostępniane, w przypadku, gdy ktoś wystąpi o udostępnienie takich danych.

Rzecznik zwraca uwagę na problem samobójstw wśród nastolatków

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak w zwrócił uwagę na problem kondycji zdrowia psychicznego i rosnącej liczby samobójstw wśród dzieci i młodzieży.

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy podpisana

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy została podpisana przez wykonującego obowiązki prezydenta marszałka Bronisława Komorowskiego

Grzywna i egzekucja za utrudnianie kontaktów z dzieckiem

Kurator zadba o egzekucje prawa do kontaktu z dzieckiem, jeżeli rodzice nie będą się w stanie się porozumieć i będą utrudniać kontakt małoletniego z uprawnionym do kontaktu. Sąd będzie mógł ukarać tez grzywną opiekunowi, który uniemożliwia swojemu dziecku kontakt z drugim rodzicem.

Bezpieczeństwo letniego wypoczynku

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się do pedagogów, aby jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego rozmawiali z uczniami na temat wakacji i sposobów spędzania wolnego czasu. 

Prawo do kontaktu dziadków z wnukami

W przypadku konfliktów rodzinnych prawo do sądowego uregulowania widzeń z dziećmi przysługuje również dziadkom. W rzeczywistości dość często się bowiem zdarza, że konflikt pomiędzy rodzicami przenosi się również na dziadków, którzy tym samym stają przed problemem uzyskania kontaktu z wnukami.

Sprawowanie zarządu majątkiem dziecka

Sprawowanie zarządu majątkiem dziecka, odmiennie niż sprawowanie władzy rodzicielskiej, podlega w niektórych przypadkach nadzorowi sądu opiekuńczego.

Ustanowienie kuratora dla osoby nieobecnej

Art. 184 § 1 krio stanowi, że dla ochrony praw osoby, która z powodu nie obecności nie może prowadzić swoich spraw, a nie ma pełnomocnika – ustanawia się kuratora. Celem tego przepisu jest więc ochrona praw osoby nieobecnej, i to zarówno praw o charakterze osobistym, jak i majątkowym.

Zawieszenie władzy rodzicielskiej

Władza rodzicielska to ściśle z nią związane prawa i obowiązki związane z wychowaniem dziecka. Wymaga ona czynnego działania rodziców a więc prawo powinno reagować na wszystkie przerwy w jej czynnym wykonywaniu.

Obowiązki małoletniego dziecka względem rodziców

Małoletnie dziecko oprócz obowiązku posłuszeństwa względem rodziców ma jeszcze inne obowiązki, o których mowa w art. 91 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

RPDz: Zahamować żebractwo dzieci

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zaapelował do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz urzędników o podjęcie wszelkich wysiłków, aby w te wakacje maksymalnie ograniczyć wykorzystywanie dzieci do żebrania.

Czy dopuszczalne jest zaprzeczenie ojcostwa po śmierci ojca?

Matka może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa swego męża w ciągu sześciu miesięcy od urodzenia dziecka. Sytuacja może jednak skomplikować się jeśli w tym terminie mąż matki dziecka umrze. Czy wówczas możliwe jest zaprzeczenie jego ojcostwa?

Czas na Małe Domy Dziecka

Na dzień dzisiejszy przeciętny Dom Dziecka sprawuje opiekę nad kilkudziesięcioma wychowankami. Ma to zmienić będąca na razie w projekcie ustawa o wspieraniu rodziny i systemie opieki zastępczej.

Świadczenia rodzinne

Osoba, która ma na swoim utrzymaniu dziecko, może ubiegać się o uzyskanie świadczeń, częściowo pokrywających koszty jego utrzymania i wychowania. Jednym z nich jest zasiłek rodzinny i dodatki do zasiłku, przewidziane w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.

Przewlekła choroba nie może wykluczać dzieci z normalnego życia

Dzieci przewlekle chore nie muszą być skazane na naukę z dala od swoich zdrowych rówieśników. Dla dobra dzieci chorych i zdrowych należy umożliwić im wspólną naukę i zabawę.

Ruszyła kampania „Stop pedofilom”

Ruszyła kampania społeczna "Stop pedofilom!" - jej kluczowym celem będzie zwrócenie uwagi na problem krzywdzenia dzieci online i upowszechnianie wiedzy na temat zmian w prawie.

Prawa rodziców zastępczych

Rodzina zastępcza jest formą opieki ustanawianej dla dzieci, które nie otrzymują jej ze strony swoich biologicznych rodziców.

Czy wiesz na czym możesz zaoszczędzić komponując wyprawkę maluszka?

Gdybyś miała wszystko co oferują firmy kupić maluszkowi twój budżet by tego nie wytrzymał. Taką sytuację ma wiele z nas. Oto co możesz zrobić by twemu dziecku niczego nie zabrakło nie uszczuplając zbytnio budżetu domowego:

Czy wiesz jak wynająć opiekunkę do dziecka?

Kiedy przychodzi na świat wasze upragnione dziecko, chcecie być z nim jak najdłużej w domu. Ale urlop macierzyński nie trwa wiecznie. Dobrym pomysłem jest wynajęcie niani dla dziecka.

Ojcowie chcą opieki nad dziećmi

Posłowie z komisji "Przyjazne Państwo" zapoznali się z projektem ustawy przygotowanym przez organizacje broniące praw ojców.

Wyższa pomoc dla rodzin zastępczych

Rada powiatu poprzez uchwałę może podwyższyć wysokość pomocy dla rodzin zastępczych, także na kontynuacje nauki i usamodzielnianie się ich wychowanków.

Będzie rozporządzenie w sprawie kształcenia dzieci emigrantów

Projekt rozporządzenia w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą opuścił już Minister Edukacji Narodowej i został skierowany przez zwierzchnika resortu edukacji Katarzynę Hall do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

Apel o przyspieszenie prac nad ustawą żłobkową

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak wystąpił do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska z apelem o przyspieszenie prac nad tzw. ustawą żłobkową.

Czy wiesz jak zrobić plac zabaw dla dziecka w ogrodzie?

Twój dzieciak chce się bawić w ogrodzie? Nic prostszego – zbuduj mu plac zabaw, a z pewnością spędzi w tam wiele niezapomnianych chwil.

Przegląd zmian w prawie rodzinnym

Wkrótce rozstrzygnięcie konkursu „Policjant, który mi pomógł”

Do dnia 31 maja 2010 roku można nadsyłać kandydatury do III edycji konkursu „Policjant, który mi pomógł”. Organizatorem konkursu jest Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”.

Rozmawiali o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

Zarząd Główny ZNP zorganizował debatę na temat rządowego projektu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Przemoc w rodzinie

Stosowanie siły fizycznej i presji psychicznej w tradycyjnej rodzinie było akceptowane jeszcze w ubiegłym wieku i w związku z tym stanowiło ukryty problem społeczny.

ZNP włączył się do walki o przedszkola

Zarejestrowano Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, która dotyczy upowszechnienia edukacji przedszkolnej. Celem Komitetu jest doprowadzenie do tego, żeby każde dziecko w Polsce miało zagwarantowane miejsce w przedszkolu.

Znowelizowano ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

Posłowie znowelizowali ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Ustawa wprowadza zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci, wzmacnia pozycję prawną ofiar przemocy oraz zwiększa nacisk na profilaktykę.

Znowelizowano ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

Sejm Rzeczypospolitej znowelizował ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Nowa ustawa wprowadza m.in. zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci i wzmacnia pozycję prawną ofiar przemocy w rodzinie.

REKLAMA