REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziecko

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Uprowadzenie dziecka przez rodzica

Jak wynika z doświadczeń Fundacji ItAKA i w związku z faktem coraz powszechniej występującego zjawiska porwań rodzicielskich, uprowadzenie osoby małoletniej przez jednego z rodziców może nosić znamiona przestępstwa wskazanego w art. 211 kodeksu karnego.

Porwania rodzicielskie - co to takiego?

Czym jest porwanie rodzicielskie i czym różni się od zaginięcia? W jaki sposób w poszukiwaniach pomaga policja?

Ograniczenie praw rodzicielskich

Ograniczenie praw rodzicielskich możliwe jest, gdy rodzice nie radzą sobie z wychowaniem dziecka lub na wniosek jednego z nich. Sąd przy wyborze rodzica, któremu przyzna pełnię władzy rodzicielskiej kieruje się dobrem dziecka.

Kary jakie może nakładać statut szkoły na uczniów

Statut szkoły jest dokumentem uchwalanym przed radę szkoły, na podstawie projektu przygotowanego przez radę pedagogiczną. Określa on nie tylko sposób organizacji szkoły, ale także prawa i obowiązki uczniów.

REKLAMA

Urlopy macierzyńskie od 2013 r.

Zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu pisania niniejszego artykułu, przepisy prawa pracy nie przewidują modyfikacji, które dotykałyby urlopów macierzyńskich w 2013 r. Należy jednak zaznaczyć, iż zmiany te są wielce prawdopodobne, ze względu na toczące się obecnie prace rządowe w tym zakresie.

Becikowe od 2013 r. - krok po kroku

Od 2013 r. becikowe można uzyskać przy spełnieniu kryterium dochodowego. Podpowiadamy jak krok po kroku ubiegać się o świadczenie na nowych zasadach.

Darowizna od rodziców

Darowizna od rodziców jest jedną z czynności podlegających szczególnemu reżimowi prawnemu. W umowie darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego. Zdarzenie takie podlega również odrębnym regulacjom prawa podatkowego.

Wymeldowanie dziecka

Zgodnie z ustawą o ewidencji ludności wymeldowania dziecka dokonuje jego przedstawiciel ustawowy, opiekun prawny lub inna osoba sprawująca nad nią faktyczną opiekę w miejscu ich wspólnego pobytu.

REKLAMA

Kiedy dziecko może pracować?

Dziecko do ukończenia 16 roku życia może podjąć pracę tylko w wybranych podmiotach prowadzących działalność gospodarczą, za uprzednią zgodą rodziców. Jakie warunki muszą być spełnione, żeby dziecko mogło pracować?

Jakie prawa ma ojciec dziecka?

Pytanie o prawa przysługujące w stosunku do własnego dziecka zadaje sobie wielu ojców. W niniejszym artykule przedstawiliśmy najważniejsze aspekty prawne związane z byciem tatą.

Refundacja in vitro już w 2013 r.

Refundacja zabiegów in vitro może ruszyć już w przyszłym roku. Rządowy program w ciągu 2,5 roku objąłby 15 tysięcy par.

Budżet 2013 - więcej pieniędzy na przedszkola i naukę

W przyjętym przez rząd budżecie na 2013 r. zakłada się zwiększenie wydatków na przedszkola, żłobki oraz na szkolnictwo wyższe.

Urlop wychowawczy - zasady korzystania

Urlop wychowawczy zaliczany jest do szczególnej formy urlopów bezpłatnych udzielanych w celu umożliwienia pracownikom zatrudnionym co najmniej 6 miesięcy sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Podczas owego urlopu zachowane są wszystkie uprawnienia pracownicze, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.

Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego

Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego mogą otrzymać rodzice pobierający zasiłek rodzinny. Ile obecnie wynosi świadczenie?

Prawa konsumenta podczas szkolnych zakupów

Konsumentom przysługuje prawo do reklamacji szkolnych artykułów także wtedy, gdy są one zakupione podczas obniżek czy wyprzedaży. Decydując się na zakup szkolnej wyprawki w Internecie, pamiętajmy o przysługującym nam prawie do odstąpienia od umowy.

Informacja rządu o pomocy społecznej dla uczniów przyjęta przez Sejm

Sejm przyjął 30 sierpnia 2012 r. informację rządu o pomocy dla uczniów.

Polityka oświatowa państwa w roku szkolnym 2012/2013

Minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas określiła kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w nadchodzącym roku szkolnym 2012/2013.

Odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby - jak i kiedy?

Podstawą do żądania odszkodowania za śmierć bliskiej osoby jest już sama utrata członka rodziny, cierpienie wywołane tą szkodą, utrata oparcia i kontaktu. Wysokość zadośćuczynienia jest ustalana na podstawie kilku kryteriów.

Zmiany w Systemie Informacji Oświatowej

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał 13 sierpnia 2012 r. nowelizację ustawy o Systemie Informacji Oświatowej.

Zmiana ustawy o dokumentach paszportowych

Od 11 sierpnia 2012 r. zmieniły się warunki oraz tryb wydawania paszportów dzieciom, które nie ukończyły piątego roku życia.

Prawa kobiety w ciąży we Włoszech

We Włoszech kobieta podczas ciąży ma prawo do bezpłatnych badań lekarskich. Ponadto jest chroniona przez przepisy prawa pracy.

Adopcja niepełna

Adopcja niepełna wywołuje ograniczone skutki prawne i stanowi wyjątek. W jej wyniku powstaje stosunek prawnorodzinny pomiędzy rodzicami adopcyjnymi a dzieckiem, ze skutkiem dla potomstwa przysposobionego.

Opiekun prawny dla dziecka nieletniej matki

Konieczność powołania opiekuna prawnego zachodzi w przypadku urodzenia dziecka przez małoletnią matkę. Zgodnie z przepisami, nie przysługuje jej bowiem władza rodzicielska.

Procedura adopcyjna – na co się przygotować

Zdecydowaliście się na adopcję? Najważniejsze, to uzbroić się w cierpliwość potrzebną do przejścia przez długi i skomplikowany proces adopcyjny. Oto jak należy postępować krok po kroku, żeby powiększyć swoja rodzinę o wyczekiwanego malca. Zanim sąd wyrazi zgodę na przysposobienie, dziecko i rodzice muszą się dobrze poznać.

Paszport dla dziecka według nowych przepisów

Wniosek o wydanie paszportu dla dziecka składają rodzice. Od 11 sierpnia termin ważności paszportów ulega wydłużeniu. Paszport dzieci poniżej 5 lat będzie ważny przez 5 lat.

Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek na koloniach?

Gdy dziecko doznało wypadku podczas kolonii lub obozu, rodzina poszkodowanego ma prawo domagać się odszkodowania od ubezpieczyciela. Opiekun prawny dziecka powinien najpierw zgłosić się do organizatora kolonii.

Szkolenie dla rodziców adopcyjnych

Rodzic, starający się o adopcję musi odbyć szkolenie przygotowujące go do przyjęcia dziecka. Szkolenia organizują ośrodki adopcyjne.

Świadczenia przedemerytalne dla współpracujących

Świadczenie przedemerytalne będzie przysługiwało również osobom współpracującym z osobą prowadzącą firmę tj. małżonkom, dzieciom, dzieciom drugiego małżonka oraz przysposobionym. Rozszerzenia kręgu osób uprawnionych do świadczeń chce resort gospodarki.

Obywatelstwo dziecka urodzonego we Włoszech

Jakiej narodowości będzie dziecko urodzone we Włoszech przez mieszaną parę (obywatela polskiego oraz obywatela Włoch) lub przez dwóch polskich obywateli mieszkających we Włoszech?

Alimenty od ojca Włocha

Kiedy jedno z rodziców jest w posiadaniu wyroku zagranicznego, który zasądza alimenty od drugiego rodzica i powyższy wyrok musi zostać wykonany we Włoszech, uznanie wyroku zagranicznego powinno nastąpić automatycznie. Warunkiem jest spełnienie kilku dodatkowych kryteriów.

Reprezentowanie dziecka w sądowych sprawach cywilnych

Co do zasady w postępowaniu cywilnym osoby małoletnie reprezentowane są przez swoich rodziców. W pewnych przypadkach możliwe jest jednak aby dziecko, które ukończyło trzynaście lat występowało przed sądem samodzielnie. Istnieją też sytuacje, gdy reprezentacja przez przedstawicieli ustawowych jest prawnie niedopuszczalna.

Odebranie dziecka - jak i kiedy?

Sądowa instytucja odebrania dziecka ma pomóc rodzicom, którzy nie mogą wykonywać swojej władzy rodzicielskiej, ponieważ dziecko jest przetrzymywane przez osobę nieuprawnioną. Podpowiadamy jak sporządzić wniosek i jak wygląda postępowanie.

Jak stać sie lepszym rodzicem?

Fundacja Dzieci Niczyje opracowała 10 kroków ku temu, by stać się lepszym rodzicem.

Co zamiast klapsa? - 10 kroków antyklapsowych

Fundacja Dzieci Niczyje zwróciła uwagę na rzeczy, które może robić rodzic/opiekun dziecka zamiast klapsa.

Rzecznik Praw Dziecka

Rzecznik Praw Dziecka to jednoosobowy organ, który stoi na straży praw dziecka, a w szczególności prawa do życia i ochrony zdrowia, prawa do wychowania w rodzinie, prawa do godziwych warunków socjalnych, prawa do nauki.

Przyczyny rozwodu: bezpłodność

Najczęściej bezpłodność jest powodem niezawinionym rozpadu pożycia małżeńskiego. W niektórych jednak przypadkach może być to powód zawiniony.

Jak zapisać dziecko do przedszkola?

Wychowanie przedszkolne dotyczy dzieci w wieku 3-6 lat. Obowiązkowo do tzw. zerówki powinny uczęszczać maluchy odbywające roczne przygotowanie przedszkolne.

Ustalenie macierzyństwa

Każdy z nas wie, iż matką dziecka jest kobieta, która je urodziła. Wynika to wprost z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Porozumienie w sprawie władzy rodzicielskiej

Przy orzeczeniu rozwodu rodzice mogą dogadać się odnośnie władzy rodzicielskiej nad ich małoletnim dzieckiem. Uczynić to mogą za pomocą planu wychowawczego, czyli szczegółowego ustalenia w jaki sposób będą opiekować się ich wspólnym dzieckiem.

Czy klaps jest przemocą?

W ubiegłym roku przeprowadziłam w 12 placówkach oświatowych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego zajęcia edukacyjne z rodzicami na temat przemocy w rodzinie. Podczas tych spotkań zauważyłam, że najwięcej kontrowersji wzbudzało pytanie „Czy klaps jest przemocą”?

Jak napisać wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem?

Sposób kontaktów z dzieckiem powinien być wspólnie ustalony przez rodziców. Często zdarza się jednak, iż rodzice nie mogą albo nawet nie próbują dojść w tej kwestii do porozumienia. W takich sytuacjach możliwe jest zwrócenie się do sądu o uregulowanie kontaktów z dzieckiem.

Zakaz utrzymywania kontaktów z dzieckiem

Chociaż rodzice mają prawo i obowiązek kontaktu z dzieckiem w pewnych sytuacjach ze względu na dobro pociechy sąd zakaże kontaktu. Kiedy ma to miejsce?

Dobro wspólnych małoletnich dzieci a rozwód

Sąd oddali powództwo o rozwód, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków.

Miejsce zamieszkania dziecka po rozwodzie

Co do zasady miejscem zamieszkania dziecka jest miejsce zamieszkania jego rodziców. Co w sytuacji, gdy rodzice po rozwodzie nie będą zamieszkiwali razem?

Nazwisko dziecka po rozwodzie

Warto pamiętać, iż rozwód rodziców nie ma żadnego wpływu na nazwisko dziecka. Nadal nosi ono nazwisko z czasów, gdy rodzice pozostawali w związku małżeńskim.

Umowa uaktywniająca - wzór

W jaki sposób zawrzeć umowę uaktywniającą z nianią? Poniżej przedstawiamy przykład umowy, jaką rodzice mogą podpisać z opiekunką.

Jak wyrobić kartę rowerową?

Karta rowerowa jest dokumentem, który stwierdza uprawnienie osoby niepełnoletniej do poruszania się rowerem. Jakie są warunki uzyskania tego dokumentu i kto ją wyrabia?

Ubezpieczenie chorobowe niani

Niania opłacająca składkę chorobową otrzyma zasiłek z ZUS, jeżeli stanie się niezdolna do pracy z powodu choroby. Kiedy niania dostanie zasiłek chorobowy?

Becikowe uzależnione od dochodu

Uzależnienie otrzymania jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka, potocznie nazywanej "becikowym", od spełniania kryterium dochodowego przewiduje projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych. Świadczenie otrzymają tylko te rodziny, których roczny dochód nie przekracza kwoty 85 528 zł.

Sześciolatki obowiązkowo pójdą do szkoły od 2014 r.

Zgodnie z projektem MEN obowiązkową naukę w szkole dzieci sześcioletnie mają rozpocząć dopiero w 2014 r. Do tego czasu rodzice będą mogli decydować czy posłać sześciolatka do szkoły.

REKLAMA