REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Czy to możliwe, że tysiące działek stracą charakter budowlany? Boją się tego i ich właściciele i inwestorzy. Skąd te obawy? Chodzi o to, że do końca 2025 roku gminy są zobowiązane do uchwalenia tak zwanych planów ogólnych. W związku z pracami nad tym dokumentem planowania przestrzennego niektóre samorządy zawiesiły wydawanie warunków zabudowy
Nie dość, że ceny działek budowlanych sięgnęły niebotycznych poziomów i metr gruntu kosztuje już niemal tyle co metr całego mieszkania dekadę temu, to na dodatek nie można ich kupić już za żadną cenę, bo ich zabrakło. W tej sytuacji bezcennym aktywem – wartym głębokiego zastanowieniem przed podjęciem decyzji o wykorzystaniu – są grunty, które trafiły do Krajowego Zasobu Nieruchomości stworzonego pod nieudany program Mieszkanie Plus.
Dyrektor KIS potwierdził, że pomimo tego, że grunt spełnia definicję towaru, o którym mowa w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, to nie można uznać, że w związku ze sprzedażą działek, wnioskodawczyni działa w charakterze podatnika, o których mowa w art. 15 ust. 1 tej ustawy.
Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczyła kwestii obowiązku zapłaty podatku VAT w przypadku sprzedaży działek budowlanych, które powstały z gruntów rolnych. Według interpretacji, sprzedaż takich działek przez osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej nie podlega opodatkowaniu VAT.
REKLAMA
Osoby budujące dom w 2022 roku najchętniej decydowały się na działki o powierzchni od 1001 do 2000 m² – wynika z Raportu o budowie domów w Polsce, przygotowanego przez Oferteo.pl. Koszt parceli wyniósł przeciętnie mniej niż 25 tys. zł za ar (100 m²). 1 na 5 wszystkich nabytych parceli pochodziło z darowizny lub spadku.
REKLAMA
REKLAMA