REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działka budowlana

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dlaczego warto inwestować w grunty? Jakie ceny w 2024 roku? Działki budowlane, rolne, rekreacyjne, ROD

Na pewno warto dziś inwestować w działki, ten rodzaj inwestycji ma wiele zalet – mówi Artur Orzełowski, przedsiębiorca, inwestor, specjalista w zakresie inwestycji związanych z nieruchomościami ziemskimi. Średnia cena działki budowlanej w Polsce w lipcu 2024 roku wynosi 983 zł za metr kwadratowy Rosną też ceny gruntów rolnych w Polsce, a prognozy wskazują, że ten trend utrzyma się również w najbliższych latach.

Coraz trudniej kupić działkę pod budowę domu. Poza wysokimi cenami problemem jest niewielka oferta

Wysokie ceny mieszkań w aglomeracjach – w Warszawie bez miliona złotych trudno kupić mieszkanie 50-metrowe – zwiększają zainteresowanie budową własnego domu pod miastem. Takich inwestycji byłoby jeszcze więcej gdyby nie niedostępność działek. Mała podaż sprawia, ze ich ceny rosną równie szybko jak ceny mieszkań, a chcący zbudować dom jednorodzinny szukają atrakcyjnych gruntów pod zabudowę nawet w odległości 100 km od miasta.

Ceny działek budowlanych rosną, choć nie wszystkie. Rynek nakręca wciąż budownictwo mieszkaniowe, w tym coraz bardziej pod najem instytucjonalny

Na rynku gruntów inwestycyjnych zachodzą ostatnio spore zmiany. Oczekiwania ze strony właścicieli działek nadal są wygórowane, ale teraz kupujący skłonni są zapłacić więcej za parcele, które przygotowane są pod budowę wielorodzinnych inwestycji mieszkaniowych. Kiedy do sprzedaży trafia atrakcyjna działka, jest na nią wielu chętnych.

Działki budowlane - jak duże kupujemy, ile płacimy?

Osoby budujące dom w 2022 roku najchętniej decydowały się na działki o powierzchni od 1001 do 2000 m² – wynika z Raportu o budowie domów w Polsce, przygotowanego przez Oferteo.pl. Koszt parceli wyniósł przeciętnie mniej niż 25 tys. zł za ar (100 m²). 1 na 5 wszystkich nabytych parceli pochodziło z darowizny lub spadku.

REKLAMA

Zakup gruntów przez deweloperów – czy skończyły się problemy?

Jeszcze niedawno deweloperzy skarżyli się na duże utrudnienia z zakupem gruntów pod inwestycje, z powodu ich małej dostępności. Przekładało się to na wysokość cen sprzedawanych przez nich mieszkań. Czy obecnie sytuacja się unormowała?

Ceny mieszkań na rynku wtórnym powoli się stabilizują — raport po II kwartale 2022

Analiza 18 miast wojewódzkich wykazała, że w 12 z nich średnie ceny ofertowe mieszkań praktycznie nie zmieniły się w porównaniu do I kwartału br. Największe wzrosty stawek zanotował rynek najmu, który przeżywa pozytywny szok popytowy. Z kolei rynek działek pod budowę domu mierzy się z brakiem ofert w miastach.

Dlaczego Polacy budują domy?

Co jest głównym powodem podjęcia decyzji o budowie domu?

Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę - na jakich działkach?

Domy do 70 m2 - wielkość działki. Budowa domów do 70 m2 powierzchni zabudowy (a do 90 m2 powierzchni użytkowej) bez konieczności pozwolenia na budowę to jeden z priorytetowych projektów zaplanowanych do uchwalenia w ramach programu Polski Ład. Aby zapobiec samowolom budowlanym i powstawaniu osiedli małych domów na jednej działce, rząd chce wprowadzić zasadę, że na każdych 1000 m2 działki może zostać wybudowany tylko jeden taki dom. – Beneficjentów tego systemu nie będzie zbyt wielu z uwagi na obecne ceny gruntów – przewiduje Wiktor Kotiuk, radca prawny, partner zarządzający Kancelarii Grzechowiak Kotiuk Radcowie Prawni.

REKLAMA

Kredyt na działkę i na dom: 2 w 1 czy 2 oddzielne kredyty?

Kredyt hipoteczny na działkę budowlaną i na dom lub mieszkanie. Czym kredyt hipoteczny na zakup działki różni się od tego zaciąganego na zakup domu, mieszkania i jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać pieniądze w obecnej, pandemicznej rzeczywistości?

Działki budowlane (i inne) coraz droższe

Działki budowlane. Polacy chętnie kupują działki gruntu wszelkiego typu. Szukamy działek budowlanych, rekreacyjnych, siedliskowych, a nawet gruntów rolnych czy leśnych. Niestety dla kupujących - rosnące zainteresowanie przekłada się na coraz wyższe ceny.

Zakup gruntu pod koniec roku - o czym trzeba wiedzieć?

Od kilku miesięcy możemy obserwować na rynku nieruchomości rosnącą popularność inwestycji w grunty, które uznawane są za bezpieczne i stabilne lokaty kapitału. Atrakcyjność gruntów jako inwestycji została szczególnie dostrzeżona w tak nieprzewidywalnym ekonomicznie okresie, jaki stanowi pandemia. Okazuje się, że szczególnie warto inwestować w grunty z końcem roku. Dlaczego?

Drzewa na działce budowlanej - zabezpieczenie na czas budowy i nawierzchnia brukowana pod drzewami

Czasem można odnieść wrażenie, że szczytem marzeń większości inwestorów planujących budowę domu jednorodzinnego jest płaska działka o dobrych proporcjach, pozbawiona jakichkolwiek dodatkowych elementów takich jak na przykład duże, stare drzewa. Projektant i inwestor mają wtedy absolutną dowolność, zarówno przy kształtowaniu bryły budynku i jego lokalizacji, jak i przy projektowaniu zagospodarowania działki. Dobór nawierzchni brukowanych ogranicza się wtedy jedynie do odpowiedniego zestawienia kształtu, koloru i faktury kostki i elementów dodatkowych, oraz wymyślenia układu nawierzchni zgodnego z wizją projektanta oraz gustem i możliwościami inwestora. Następnie trzeba tylko przetransponować ideę w rzeczywistość - co przy sprawnej ekipie wykonawczej również nie nastręcza problemów.

Czy inwestycja w ziemię w czasach COVID-19 się opłaca?

W trudnych czasach grunty bronią się najlepiej spośród wszystkich kategorii nieruchomości. Jednak czy to nie jest trend krótkoterminowy?

Ceny działek - od czego zależą i ile średnio kosztuje zakup działki pod dom?

W Polsce w ub. roku inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę 84 tys. domów jednorodzinnych. Biorąc pod uwagę fakt, że każdy taki budynek jest wznoszony na stosownej parceli, daje to wyobrażenie o potencjale rodzimego rynku gruntów budowlanych i skali osiąganych tu obrotów. Wybór oraz zakup działki pod wymarzony dom to pierwszy, a zarazem bodaj najtrudniejszy krok w realizacji mieszkaniowej inwestycji jednorodzinnej.

Działka z warunkami zabudowy - warto?

Ziemia od lat jest traktowana jako sprawdzone aktywo inwestycyjne. Mizerne wyniki produktów finansowych oferowanych przez banki oraz duże wahania na polskich i zagranicznych parkietach giełdowych skutkują tym, że nieruchomości gruntowe stają się nie tylko dochodowym, ale co ważne bezpiecznym sposobem na ulokowanie swojego kapitału.

VAT od zakupu działki budowlanej – ile wynosi?

Zakup działki budowlanej wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku VAT. Rynek nieruchomości przewiduje dwie stawki podatku – 8% i 23%. Wysokość podatku jest uzależniona od charakteru działki, jej poprzedniego właściciela oraz tego, czy został już na niej wybudowany jakiś obiekt. Jeśli nie mamy pewności co do kwestii doliczania podatku VAT do ceny działki, możemy wystąpić o indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego.

Jak przygotować teren pod rozpoczęcie budowy?

Przygotowanie terenu pod rozpoczęcie budowy ma kluczowe znaczenie w dalszej organizacji prac. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu możliwe jest także uniknięcie wypadków w trakcie ich prowadzenia. Warto pamiętać, że o przygotowaniu terenu mówią między innymi Prawo budowlane i rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych. W jaki sposób należy przygotować teren przed rozpoczęciem budowy?

Budowa domu na działce leśnej

Budowa domu na działce leśnej jest dość trudnym przedsięwzięciem – trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim to, co zakłada miejscowy plan zagospodarowania przestrzeni. W zależności od tego, czy w planie tym przewiduje się możliwość zabudowy danego terenu leśnego, czy nie, będziemy mogli wybudować na niej dom. Czasami można starać się w gminie o pozwolenie na wybudowanie nieruchomości na działce leśnej.

Podwyższenie poziomu działki – vademecum

Podwyższenie poziomu działki nie może być wykonywane w dowolny sposób ze względu na niekorzystne konsekwencje dla właścicieli sąsiednich działek. Podwyższenie poziomu działki jest więc ograniczone przepisami prawa. Kiedy wobec tego możemy podwyższyć poziom naszej działki? Czy będzie nam potrzebne pozwolenie na budowę? Jak zawrzeć ugodę z sąsiadem aby podwyższenie poziomu działki nie wiązało się z nieprzyjemnymi konsekwencjami?

Służebność drogi koniecznej – dostęp do drogi publicznej

Kupując nieruchomość możemy nie zdawać sobie sprawy z faktu, że nie ma ona dostępu do drogi publicznej. Możemy wówczas korzystać z nieruchomości sąsiada – dopóki nie wyczerpie się jego cierpliwość lub wykupić od niego odpowiedni pas ziemi, żeby mieć swobodny dostęp do własnej działki. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się jednak ustanowienie służebności tzw. drogi koniecznej.

Zakup działki budowlanej – o czym należy pamiętać?

Zakup działki budowlanej wiąże się z przeprowadzeniem wielu formalności. Po dokonaniu wyboru lokalizacji warto sprawdzić, czy teren, którym jesteśmy zainteresowani, został przeznaczony pod zabudowę jednorodzinną, czy też należy do kategorii gruntów rolnych. Warto zaznaczyć, że odrolnienie gruntu wymaga dokonania licznych, dodatkowych formalności.

Zakup działki na terenach podmiejskich w 2011 roku

Kryzys finansowy w Polsce nie przyczynił się do radykalnych obniżek cen nieruchomości. Spadek cen widoczny jest w przypadku zakupu działki na terenach podmiejskich, ponieważ właściciele nieruchomości mają coraz większe trudności z ich sprzedażą.

Ceny działek budowlanych

Ceny działek budowlanych nie maleją. Podczas gdy mieszkania są tańsze, wartość gruntów pod budowę rośnie.

Działka pod nieruchomość – jak zdobyć kredyt?

Jak zdobyć kredyt na zakup działki pod nieruchomość? Czego bank będzie od nas wymagał? Czy można uzyskać jeden kredyt zarówno na dom, jak i na działkę?

Kupujemy działkę – porada eksperta

Wiosna i lato są porami, w których ożywia się popyt na działki budowlane oraz domy jednorodzinne. Im cieplej tym częściej myślimy o wypoczynku w przydomowym ogrodzie czy weekendowym grillu ze znajomymi - o tym marzy niejeden mieszkaniec bloku.

W jakim kierunku zmierza budownictwo mieszkaniowe?

Jak wygląda zainteresowanie Polaków działkami budowlanymi oraz budową domów jednorodzinnych? Czy w naszym kraju może rozwinąć się budownictwo wielomieszkaniowe?

Jak zrobić efektowne ogrodzenie?

Powszechnie wiadomo, że ogrodzenie domu podkreśla jego charakter. Firmy będące na polskim rynku prześcigają się w różnorodności swoich ofert, tak aby zachęcić do nich klienta. W ostatnim czasie, bardzo modne są indywidualne dodatki takie jak inicjały wstawione w lico ogrodzenia lub bramy, które można wykonywać na zamówienie. Sprawdź co zrobić aby nadać swojej furtce czy bramie niepowtarzalnego wyglądu.

Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie do Urzędu Gminy?


Podstawowym obowiązkiem w procesie budowlanym jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Jest to decyzja administracyjna zezwalająca na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego.

Czym są grupy wysokościowe budynków?


Wprowadzenie określeń wysokości budynków ma odniesienie w warunkach technicznych dotyczących ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa użytkowania, oraz komunikacji wewnętrznej budynku, konstrukcji i instalacji. Wykorzystywane jest również w odniesieniu do planów zagospodarowania przestrzennego.

Jakie uprawnienia mają organy nadzoru budowlanego i administracji architektoniczno- budowlanej?


Organa administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego, przy wykonywaniu obowiązków określonych przepisami prawa budowlanego, mogą dokonywać czynności kontrolnych. Protokolarne ustalenia dokonane w toku tych czynności stanowią podstawę do wydania decyzji oraz podejmowania innych środków przewidzianych w przepisach prawa budowlanego.

Czym są organa administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego?


Sformułowanie „organa administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego” wielokrotnie pojawia się w prawie budowlanym, np. w odniesieniu do wydania decyzji, złożenia wniosku o decyzję lub nadzoru budowlanego. Przy jakim urzędzie i do jakich zadań zostały utworzone specjalne organa administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego?

Konsekwencje wadliwego nabycia nieruchomość przez cudzoziemca


Cała procedura związana z nabyciem nieruchomości przez cudzoziemców powinna zostać prawidłowo wykonana, gdyż od tego zależy skuteczne nabycie nieruchomości. Jednakże zdarzają się przypadki, gdzie dochodzi do wadliwego nabycia nieruchomości przez cudzoziemca, poprzez dokonanie wadliwej czynności prawnej, np. niedochowanie formy prawnej, wady oświadczenia woli i in. Oznacza to, iż nabycie nieruchomości wbrew przepisom ustawy o nabyciu nieruchomości przez cudzoziemca jest nieważne.

Więź cudzoziemca z Polską a nabycie nieruchomości


Cudzoziemiec, który stara się uzyskać pozwolenie na nabycie nieruchomości w Polsce zobowiązany jest wykazać, iż istnieją okoliczności, które świadczą o jego więzi z Rzecząpospolitą Polską.

Czy działkę rolną można przekształcić w działkę budowlaną?

Kiedy nie stać nas na zakup działki budowlanej, możemy nabyć grunty rolne i przekształcić je właśnie w działkę budowlaną. Takie rozwiązanie jest nawet dwa razy tańsze, chociaż ze względu na liczne formalności wymaga więcej czasu i cierpliwości.

Działka na lato

Sezon na kupowanie działek w pełni – serwis otoDom.pl od lutego obserwuje systematyczny wzrost zainteresowania ofertami sprzedaży gruntów. Spowodowane jest to nie tylko trwającym obecnie sezonem budowlanym – Polacy szukają działek rekreacyjnych na wakacyjne wyjazdy i odpoczynek na świeżym powietrzu.

Co powinien zawierać projekt zagospodarowania działki lub terenu?

Projekt zagospodarowania działki lub terenu to plansza zbiorcza zawierająca wszystkie informacje o tym, jak będzie wyglądała działka po zakończeniu prac budowlanych. Dotyczy to zarówno prac naziemnych, jak i instalacji podziemnych.

Czym jest teren uzbrojony?


Każda działka, na której planujemy postawić dom powinna być uzbrojona. Co to oznacza? Uzbrojenie terenu to nic innego jak doprowadzenie w obrębie działki takich mediów jak: wodociąg, sieć kanalizacyjna, energetyczna oraz gazowa.

Jak wypełnić prawidłowo zgłoszenie dotyczące zmian danych ewidencyjnych osób


Zmiany danych ewidencyjnych osób należy zgłosić do właściwego organu ze względu na miejsce położenia nieruchomości – która jest przedmiotem tychże zmian.

Jak należy sporządzić wniosek o otrzymanie wypisu z operatu ewidencji gruntów i budynków

Wniosek o otrzymanie wypisu z operatu ewidencji gruntów i budynków powinien zostać złożony przez wnioskodawcę w celu pozyskania wypisu z rejestru gruntów, lokali lub budynków lub kartoteki lokalu lub budynków, wyrysu z mapy ewidencyjnej.

Działka ekologiczna? Czemu nie!

Często chcemy zrobić coś dla środowiska i zacząć prowadzić zdrowszy styl życia, bezpieczniejszy dla przyrody. Jednak nie mamy pomysłu, co można zrobić. Może, gdy zdecydujemy się wybudować dom, zastanówmy się nad eko-działką?

Kupno działki pod zabudowę – na co zwrócić uwagę?


Kupując działkę pod zabudowę, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na jej lokalizację. Przede wszystkim, dowiedzmy się, czy stan prawny ziemi jest uregulowany. Problemem będzie nie uwzględnienie działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Czym się kierować przy zakupie działki?

Czy opłaca się kupić działkę z przetargu?


Przetarg jest dobrym sposobem na znalezienie atrakcyjnej działki za niewielkie pieniądze. To jednak rozwiązanie dla cierpliwych. Często na sprzedaż gruntu po dobrej cenie musimy czekać latami.

Jak chronić drzewa na placu budowy?

Drzewa i krzewy rosnące na terenie budowy są szczególnie narażone na liczne zagrożenia w postaci bezpośrednich uszkodzeń lub gwałtownych i niekorzystnych zmian warunków siedliskowych. Z tego względu drzewa i krzewy na placu budowy powinny być skutecznie zabezpieczane.

Budynek, obiekt budowlany lub budowla w znaczeniu prawa budowlanego


W języku potocznym używamy takich pojęć jak: budynek, obiekt budowlany lub budowla zamiennie, jako synonim budynku. W Prawie budowlanym każdemu z tych pojęć przypisano konkretne znaczenie wraz określeniem obiektów, które do niego przynależą.

Jakie są warunki nabycia nieruchomości w Szwecji?

Znaczna część ograniczeń związana z nabyciem nieruchomości w Szwecji została zniesiona dnia 2 stycznia 1995 roku – moment przystąpienia Szwecji do Unii Europejskiej. Jednakże pozostało w tej kwestii wiele innych ograniczeń.

Jaką działkę kupić pod dom z katalogu?


Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze działki dla domu z katalogu, tak żeby uniknąć kosztów dodatkowych. Przede wszystkim na: wielkość i proporcje działki, ukształtowanie terenu, roślinność i wodę oraz usytuowaniu działki względem stron świata.

Co zrobić przed zakupem działki pod zabudowę?

Przed kupieniem działki powinniśmy sprawdzić możliwości jej zagospodarowania. Pozwoli to nam podjąć decyzję kupna i uchroni przed ewentualnymi problemami formalno-prawnymi. W pierwszej kolejności, powinniśmy zorientować się czy dla obszaru, w którym znajduje się nasza działka jest sporządzony i uchwalony Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Jak wybrać działkę pod dom budowany wg projektu indywidualnego?

Wybór działki pod indywidualny projekt pozostawia nam więcej swobody niż wybór działki pod projekt gotowy. Architekt projektując dom w pięknym ale trudnym krajobrazie może wydobyć jego "genius loci", czyli to coś, co jest niezwykłe dla tego miejsca i co nas w nim urzekło.

REKLAMA