REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza, Umowa o pracę

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odsetki od kredytu na wypłatę dywidendy - czy można zaliczyć do kosztów?

Czy podatnik może zaliczyć odsetki od kredytu na wypłatę dywidendy do kosztów uzyskania przychodu? Wątpliwości rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny.

Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt ustawy o OZE

Resort gospodarki przedstawił projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Nowe przepisy wprowadzają sprzedawcę z urzędu, który będzie zobowiązany do odbioru zielonej energii po ustalonej i waloryzowanej cenie.

Urzędnik jednak nie wykluczy wykonawcy

Wykonawca nie będzie wykluczony ze wszystkich przetargów prowadzonych przez zamawiającego, ze względu na rozwiązanie z nim wcześniejszej umowy. Z projektu nowelizacji PZP usunięto restrykcyjne przepisy.

Przedsiębiorca mniej zapłaci za skargę na orzeczenie KIO

Resort gospodarki planuje obniżyć maksymalną wysokość opłaty za skargę do sądu na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej. Przedsiębiorcy zyskają łatwiejszy dostęp do skarg w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego o znacznej wartości.

REKLAMA

Prawa pracownika podczas upałów

Praca podczas upałów została potraktowana przez ustawodawcę jako dotkliwa dla niektórych kategorii pracowników. Dowiedz się jakie prawa przysługują pracownikom podczas pracy w upalne dni.

Polacy nie boją się kryzysu

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej wyniósł w lipcu -27,0 pkt. To wzrost w porównaniu do poprzedniego miesiąca - wynika z danych GUS i NBP.

Z jakiego tytułu powinien opłacać składki zleceniobiorca jednocześnie prowadzący działalność gospodarczą

Jestem prywatnym przedsiębiorcą. Działalność gospodarczą prowadzę od 2007 r. Jednocześnie od 1 czerwca 2012 r. zawarłem dodatkowo umowę zlecenia, która nie jest wykonywana w ramach prowadzonej działalności. Zgodnie z umową wynagrodzenie będzie płatne w okresach kwartalnych, w kwocie 6500 zł, do ostatniego dnia kwartału, za który jest należne. Czy w tej sytuacji składki do ZUS muszę opłacać z działalności czy ze zlecenia? Czy mogę sam wskazać tytuł, z którego będę opłacał te składki?

Nowe przepisy o zatrudnianiu nielegalnych imigrantów

Zatrudnianie nielegalnych imigrantów. 21 lipca weszły w życie nowe przepisy o zatrudnianiu nielegalnych imigrantów. Przedsiębiorcy będą musieli sprawdzać dokumenty pobytowe zatrudnionych cudzoziemców.

REKLAMA

Dodatkowe kwoty połowowe dorszy, śledzi i łososi

Resort rolnictwa określił dodatkowe kwoty połowowe organizmów morskich. Publikujemy dodatkowe kwoty połowowe dorszy, śledzi i łososi w podobszarach Morza Bałtyckiego.

E-commerce: sklep internetowy czy tradycyjny?

E-commerce. Prowadzenie e-firmy nie tylko wiążę się z ponoszeniem niższych kosztów niż w przypadku tradycyjnych przedsiębiorstw. Pozwala przenieść na kupującego niektóre obowiązki sprzedawcy.

E-commerce - jak zacząć?

E-commerce. Już tylko nieliczne sklepy stacjonarne nie są obecne w internecie. Eksperci wyjaśniają od czego zacząć prowadzenie działalności gospodarczej w internecie?

Kryzys uderzy w polskie firmy w drugim półroczu

Przedsiębiorcy coraz bardziej obawiają się przyszłości. Pogarsza się sytuacja na rynku - wynika z danych opublikowanych przez GUS.

Prawo telekomunikacyjne: Szybki internet będzie szybki

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji przepisów Prawa telekomunikacyjnego zwiększających ochronę abonentów. UKE będzie mógł kontrolować rzeczywistą prędkość transmisji danych.

Jakie składki opłaca w Polsce osoba prowadząca działalność w dwóch krajach unijnych

Jestem prywatnym przedsiębiorcą, prowadzę działalność w Polsce od 2007 r. Od 1 maja 2012 r. rozpocząłem działalność gospodarczą również na Słowacji, na podstawie wpisu dokonanego do tamtejszej ewidencji podmiotów gospodarczych. ZUS wydał mi zaświadczenie A1, które obowiązuje od 1 maja 2012 r. Obecnie nie mam więc obowiązku opłacania składek na Słowacji. Jakie składki w takiej sytuacji powinienem opłacać w Polsce?

Próbki handlowe i prezenty firma przekaże bez VAT

Od 2013 roku zmienia się definicja próbki towaru. Skorzystają na tym przedsiębiorcy, którzy przekazują niewielkie ilości towaru w celach promocyjnych. Dwukrotnie większy ma być również limit zwolnienia z VAT na prezenty dla kontrahentów.

Samoobsługa przy tankowaniu LPG

Kierowcy będą mogli sami tankować LPG. Resorty gospodarki, transportu i budownictwa zapowiadają zmiany przepisów, które pozwolą na samoobsługę tankowania LPG.

6 sposobów na ochronę mieszkania przed włamaniem

Wyjeżdżasz na wakacje? Dowiedz się jak zabezpieczyć dom lub mieszkanie przed włamaniem. Poznaj 6 sposób na skuteczną ochronę przed włamaniem.

Limity wysokości kapitału zakładowego w spółkach kapitałowych

Dowiedz się jakie są aktualne limity wysokości kapitału zakładowego w spółce z o.o., akcyjnej i komandytowo-akcyjnej.

Firmy chętniej płacą za nadgodziny, bo boją się zatrudniać

W czerwcu płace pracowników wzrosły aż o 4,3 proc. To wynik wynagradzania za godziny nadliczbowe.

Przekształcenie spółki osobowej w kapitałową

Możliwość przekształcenia spółki osobowej w spółkę kapitałową wynika z przepisów Kodeksu spółek handlowych. Transformacja wiąże się z poważnymi zmianami stanu prawnego wspólników.

Limit rozliczeń gotówkowych między przedsiębiorcami 2012

Dowiedz się jaki jest aktualny limit rozliczeń gotówkowych między przedsiębiorcami.

Na czym polega swoboda przedsiębiorczości?

Istotą swobody przedsiębiorczości jest umożliwienie prowadzenia działalności gospodarczej obywatelom jednego państwa członkowskiego UE w innym państwie członkowskim.

Współczynnik Pearsona – miara współzależności cz. II.

Firmy często mają w swojej ofercie produkty, które mogą być względem siebie komplementarne bądź substytucyjne. Wzrost zapotrzebowania na jeden z wyrobów będzie skutkował wzrostem sprzedaży innego wyrobu - zależność komplementarna. Albo odwrotnie, wzrost zapotrzebowania na dany wyrób sprawi, że sprzedaż innych wyrobów zacznie maleć - zależność substytucyjna.

Nowe terminy zapłaty w transakcjach handlowych

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Organy publiczne będą miały 30 dni na zapłatę. Wskazanie w umowie dłuższego terminu będzie skutkowało odsetkami dla wierzyciela.

Likwidacja NFI od 1 stycznia 2013

NFI. Od 1 stycznia 2013 roku znikną Narodowe fundusze Inwestycyjne. Tego dnia zostanie uchylona ustawa o Narodowych Funduszach Inwestycyjnych.

Umowa przedwstępna przed zawarciem umowy o pracę

Zawarcie umowy przedwstępnej przed zawarciem umowy o pracę jest możliwe. Ma to na celu zobowiązanie pracodawcy i przyszłego pracownika do zawarcia w przyszłości umowy o pracę.

Biznesowy dress code w upały

W lipcowe, czy sierpniowe upały nie wszyscy mogą liczyć na powiew nadmorskiej bryzy, gdyż z powodu obowiązków zawodowych utknęli w biurach. Dyskomfort związany z formalnym strojem i tak daje się im we znaki. Jak stosownie ubierać się do pracy podczas upałów?

Jak napisać umowę spółki cywilnej?

Spółka cywilna to nadal jeden z najbardziej rozpowszechnionych sposobów prowadzenia działalności gospodarczej. Czy jednak ta forma działalności jest rzeczywiście tak atrakcyjna dla wspólników jak może się wydawać ? W tym kontekście, jako istotne jawi się zwłaszcza uzyskanie odpowiedzi na pytanie, jak należycie i w sposób urzeczywistniający interesy wszystkich umawiających się przedsiębiorców, zawrzeć umowę „spółki cywilnej” ?

Szersza grupa przedsiębiorców zostanie objęta statusem "małego podatnika"

Trzecia ustawa deregulacyjna. Ministerstwo Gospodarki kontynuuje prace nad trzecią ustawą deregulacyjną. Jedną z proponowanych zmian jest objęcie większej grupy przedsiębiorców statusem "małego podatnika" oraz uproszczoną ewidencją księgową.

Będzie unijny system obrotu pieniądzem elektronicznym?

Od kilku lat w Unii trwają przymiarki do wprowadzenia systemu obrotu pieniądzem elektronicznym. System ten ma objąć obok przelewów i wypłat w skali międzynarodowej sektor kredytowy, debetowy oraz płatności mobilne oraz internetowe.

Rynek produktów elektronicznych

Spadek sprzedaży produktów elektronicznych w Europie ma znaczący wpływ na rynek usług mobilnych w całej Unii. Innowacje technologiczne dla sektora telefonii mobilnej są efektem wysokich inwestycji i znacznych nakładów firm.

Ochłodzenie na linii Europa - Chiny uderzy w polskie firmy

Ochłodzenie stosunków gospodarczych między Unią Europejską a Chinami może zaszkodzić polskim przedsiębiorcom - alarmują Pracodawcy RP.

Spółka cywilna w prawie niemieckim

Regulacje prawne spółki cywilnej w prawie niemieckim i polskim są podobne, ale nie identyczne. Podobnie jak Polsce spółka cywilna uregulowana jest w niemieckim Kodeksie cywilnym (§ 705-740 BGB) i określana jest często jako BGB-Gesellschaft.

Czy można zwolnić z pracy chorego pracownika?

Przepisy gwarantują ochronę pracownika przed zwolnieniem z pracy ze względu na chorobę. Jednak długotrwała choroba, może stać się przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę.

ZUS zamyka Elektroniczny Urząd Podawczy (EUP)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o zamknięciu Elektronicznego Urzędu Podawczego. EPU będzie funkcjonował jedynie do 1 sierpnia.

Można pobrać bezpłatny odpis z KRS przez internet

Resort sprawiedliwości umożliwił darmowe pobranie odpisów z KRS przez internet. Informacje można pobierać w formie plików PDF.

Motywacja poprzez płacę w kontekście teorii motywacji

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek nad tym, dlaczego wynagrodzenie jest wciąż jednym z podstawowych motywatorów przyczyniających się do podejmowania przez pracowników aktywności zawodowej i trudu związanego z wykonywaniem powierzonych im obowiązków? Warto sięgnąć do teorii motywacji w celu zgłębienia tematu.

Odpis z KRS przez Internet

Aktualny odpis z KRS będzie można pobrać ze stron internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości. Usługa jest bezpłatna.

Dyrektywa tytoniowa

Komisja Europejska pracuje nad dyrektywą tytoniową. Nowe regulacje to zaostrzenie wymogów dotyczących produkcji i sprzedaży papierosów.

Podatek od nieruchomości za domek letniskowy

Nawet 1450 zł może wynieść w 2012 r. w najbardziej niekorzystnej sytuacji roczny podatek od nieruchomości w przypadku domku letniskowego o powierzchni 150 m2, położonego na działce o powierzchni 800 m2. Ale gdy taki sam domek służy celom mieszkalnym podatek od nieruchomości wyniósłby maksymalnie tylko 105 zł. W najgorszej sytuacji są przedsiębiorcy wynajmujący pokoje turystom – dla nich podatek z analogicznej nieruchomości to aż 3.963 zł. Oprócz tego muszą oczywiście płacić podatki od przychodów z najmu, jeżeli nie spełniają warunków do objęcia zwolnieniem.

Zmiana umowy podatkowej z Luksemburgiem

Niezwykle istotną zmianą, jaka zaszła na gruncie prawa podatkowego jest podpisanie 7 czerwca 2012 r. przez Rzeczpospolitą Polską oraz Wielkie Księstwo Luksemburskie protokołu zmieniającego Konwencję w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku. Wprowadzone modyfikacje objęły postanowienia dotyczących metod unikania podwójnego opodatkowania oraz w zakresie opodatkowania odsetek i należności licencyjnych.

Konto dla firmy – jakie wybrać?

W jakim banku założyć rachunek bankowy dla firmy? Poznaj słabe i mocne strony oferty banków.

Ranking kredytów samochodowych - czerwiec 2012

Znajdź najtańszy kredyt samochodowy. Prezentujemy raport dostępnych na rynku kredytów na zakup auta.

Zmiany w VAT

Zmiana ustawy o VAT. Resort finansów przygotował nowelizację ustawy o VAT. Zmieni się m.in. moment powstania obowiązku podatkowego. Modyfikacji ulegną też zasady określania podstawy opodatkowania.

Limity dla ubezpieczenia chorobowego na III kwartał 2012

Limity dla ubezpieczenia chorobowego na III kwartał 2012.

Problemy pracodawcy: trudności w znalezieniu wartościowego pracownika

Mimo że bezrobocie w naszym kraju wciąż rośnie, to i tak zatrważająco wiele firm napotyka na wiele trudności w znalezieniu wartościowego pracownika na konkretne stanowisko pracy. Czy zastanawialiście się kiedykolwiek nad tym, co może być przyczyną tego stanu rzeczy?

Jak korzystnie zatrudnić absolwenta

Zatrudniając młodych ludzi pracodawcy często decydują się na przyjęcie do pracy absolwentów. Takim osobom wystarczy bowiem zapewnić 80% minimalnego wynagrodzenia, jeżeli podejmują pierwszą pracę w życiu. Można również uzyskać dofinansowanie zatrudnienia takich osób przez urząd pracy.

Jak korzystnie zatrudnić pracownika sezonowego

Pracownikami sezonowymi są osoby wykonujące pracę ściśle związaną z daną porą roku, niezależnie od podstawy prawnej swojego zatrudnienia. Wybór formy zatrudnienia pracowników sezonowych zależy wyłącznie od ustaleń dokonanych między osobą zatrudniającą a pracownikiem sezonowym.

Kredyty odnawialne dla firm - ranking

Kredyty odnawialne. Poznaj ranking kredytów odnawialny dla firm i dowiedz się, który bank posiada najlepszą ofertę.

Audytor efektywności energetycznej będzie bez studiów

Rada Ministrów zatwierdziła projekt zmian do ustawy o efektywności energetycznej. Nowelizacja ma ułatwiać dostęp do zawodu audytora efektywności energetycznej.

REKLAMA