REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza, Umowa o pracę

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kto może handlować w święta?

Kodeks pracy zabrania handlu w święta, także wtedy, gdy święto przypada w niedzielę. Zakaz dotyczy jednak tylko pracowników. Handlować zatem mogą zarówno sami właściciele, jak i osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawnych (np. na umowę zlecenia).

Mała firma w Internecie

W XX wieku w dobrym tonie było posiadanie przez przedsiębiorcę wizytówki, ogłaszanie się w lokalnej prasie. Dziś co najmniej taką samą funkcję pełni firmowa strona www.

Zawarcie i rozwiązania umowy o pracę - terminy

Podejmowanie określonych czynności z zakresu prawa pracy musi odbywać się w określonych ramach czasowych.

Nazwa zawartej umowy ma drugorzędne znaczenie

Zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę jest każde porozumienie, które ma cechy charakterystyczne dla umowy o pracę - niezależnie od tego, jak taką umowę strony nazwały i jaka była ich wola przy jej zawieraniu.

REKLAMA

Ubezpieczenie jest dobrowolne od daty nabycia prawa do renty

O obowiązkowym lub dobrowolnym charakterze ubezpieczenia osoby prowadzącej działalność gospodarczą nie decyduje spełnienie przez nią warunków do renty lub emerytury, lecz ustalenie prawa do jednego z tych świadczeń. Dlatego osoba prowadząca działalność gospodarczą do dnia wydania decyzji lub wyroku o ustaleniu tego prawa podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu (art. 9 ust. 5 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych)

Zleceniobiorcy i przedsiębiorcy otrzymają zasiłek opiekuńczy na takich samych zasadach jak pracownicy

Zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał osobom podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie nie tylko w razie choroby dziecka albo innego członka rodziny, ale także, gdy konieczne będzie zapewnienie opieki dziecku zdrowemu do ośmiu lat.

Jak sprawdzić klienta?

Nie kupisz telefonu komórkowego, nie dostaniesz kredytu, a jeśli jesteś przedsiębiorcą, nie będzie chętnych do współpracy z tobą - to sankcje za zaleganie z opłatami i wpis do rejestru Biura Informacji Gospodarczej.

Czy jest VAT od działalności sezonowej

Mam zamiar otworzyć w wakacje bar nad morzem. Czy obejmie mnie obowiązek rozliczania VAT ?

REKLAMA

Jak legalnie odtwarzać muzykę w lokalu przedsiębiorcy?

Przedsiębiorcy odtwarzający publicznie muzykę, filmy, czy mecze muszą za to płacić. Za brak pozwolenia na odtwarzanie może grozić kara do dwóch lat więzienia. Nie muszą płacić tylko ci, którzy wykażą, że z tego odtwarzania utworów nie czerpią korzyści.

Ubezpieczmy korzystnie firmę

Działalność gospodarcza, a tym samym finanse firm - zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw - są narażone na różnego rodzaju ryzyka spowodowane czynnikami losowymi lub zewnętrznymi. Wpływ na to ma również coraz większa specjalizacja przedsiębiorstw oraz działanie na rynkach niszowych. Warto zatem pomyśleć o korzystnym pakiecie ubezpieczeń. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują wiele nowych produktów. Wśród nich znajdują się ubezpieczenia pakietowe, w tym również branżowe.

Jak cudzoziemcy mogą prowadzić działalność gospodarczą w Polsce?

Cudzoziemcy mają również prawo korzystać z obowiązującej polskich obywateli swobody podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej. Jednak nie wszyscy cudzoziemcy mogą to robić na takich samych zasadach.

Kiedy przedsiębiorca może ponieść odpowiedzialność karną?

Przedsiębiorca występuje w obrocie gospodarczym w wielu rolach – reprezentanta przedsiębiorstwa, pracodawcy, kontrahenta. Działanie w każdej z tych ról niesie ze sobą potencjalne ryzyko poniesienia odpowiedzialności karnej. Sprawdź, kiedy może dojść do naruszenia prawa karnego. Poradnik nie obejmuje odpowiedzialności karnoskarbowej, o której przeczytasz w serwisie Podatki

Jak rozliczyć zaliczkę

Jestem podatnikiem VAT. Otrzymałem zaliczkę na poczet przyszłej dostawy. Czy muszę już wystawić fakturę i rozliczyć VAT od tej zaliczki ?  

Jak przedsiębiorca odpowiada za swoje długi?

Decydując się na podjęcie działalności gospodarczej przyszły przedsiębiorca musi podjąć szereg ważnych decyzji. Jedną z najważniejszych jest wybór formy prawnej prowadzonego przedsiębiorstwa. Sprawdźmy zatem kiedy będziemy odpowiadać swoim prywatnym majątkiem za długi firmy. W niektórych przypadkach również nasi dłużnicy prywatni będą mogli dochodzić należności z majątku naszej firmy.

Z jakich faktur VAT nie można odliczyć podatku

Prawo do odliczenia podatku naliczonego to podstawowe prawo podatnika. Jest wyrazem zasady neutralności VAT w obrocie gospodarczym. Otrzymana przez podatnika faktura VAT nie zawsze jednak daje prawo do takiego odliczenia. Każdy przypadek ograniczenia tego prawa musi jednak wynikać wprost z przepisów ustawy o VAT.

Leasing dostosowany do Twoich potrzeb

Z leasingu nieruchomości korzystają przede wszystkim średnie i duże firmy, natomiast wyleasingować samochód albo park maszynowy może każdy nawet drobny przedsiębiorca.

Wymień samochód firmowy

Najbardziej opłaca się wymieniać samochody firmowe po upływie trzech, czterech lat od ich zakupu.

Kiedy należy zaewidencjonować w kasie fiskalnej sprzedaż towaru na aukcji internetowej

Sprzedaję wysyłkowo na allegro.pl. gry i konsole. Gry znajdują się na różnych nośnikach (płyty CD, DVD, UMD, kartridże) więc musiałem kupić kasę fiskalną. Sprzedawane przedmioty są wystawiane na aukcje, które kończą się w różnych okresach czasowych. Mam problem z opcją „kup teraz”, gdyż aukcja może się zakończyć w każdym momencie, gdy nie będę miał dostępu do internetu. Wtedy nie będę w stanie zaewidencjonować sprzedaży i wydrukować paragonu. Czy taką sprzedaż należy zaewidencjonować w dniu, w którym zakończy się aukcja, czy też w dniu wysyłki towaru do nabywcy ?

Jakie korzyści daje kredyt kupiecki?

Kredyt kupiecki, zwany również handlowym lub towarowym, udzielany jest przez sprzedawcę kupującemu i ma formę odroczonego terminu płatności. Jest to pozabankowa forma finansowania działalności gospodarczej.

Koniec działalności sezonowej a VAT?

Prowadzę działalność sezonową. Jakie obowiązki związane z VAT powinienem wykonać w związku z zakończeniem tej działalności?

Praca tymczasowa a staż pracy

W naszej firmie często korzystamy z pracowników tymczasowych. Z pracy jednego z nich byliśmy bardzo zadowoleni i zatrudniliśmy go w naszej firmie. Najpierw pracował na podstawie umowy na czas określony, a obecnie zawarliśmy z nim umowę na czas nieokreślony. Czy w takim przypadku temu pracownikowi do stażu pracy, od którego zależy okres wypowiedzenia, wliczamy okres pracy tymczasowej?

Przedsiębiorca będący jednocześnie pracownikiem może opłacać tylko składkę zdrowotną

Pracownik podlega zawsze wszystkim ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, natomiast obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej równocześnie działalności gospodarczej zależy zwykle od wysokości wynagrodzenia, jakie otrzymuje ze stosunku pracy.

Jaki kredyt na samochód?

Najlepsze warunki kredytu samochodowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą ma Santander Consumer Bank, uznali eksperci emFinanse.

Wnioskodawca nie otrzyma renty, jeśli możliwe jest przekwalifikowanie

Niezdolność do wykonywania dotychczasowego zatrudnienia nie jest wystarczającą przesłanką nabycia prawa do renty, jeżeli wiek, poziom wykształcenia i predyspozycje psychofizyczne usprawiedliwiają rokowania, że mimo upośledzenia sprawności organizmu możliwe jest podjęcie innej pracy w tym samym zawodzie albo po przekwalifikowaniu.

Zasady zawierania umowy na okres próbny

Umowa na okres próbny daje możliwość sprawdzenia pracownika przed zawarciem stałej umowy o pracę. Zawarcie takiej umowy jest niekiedy ograniczone przepisami prawa.

Składki pracownika prowadzącego jednocześnie działalność pozarolniczą

Pojęcie kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę stanowiącej przychód z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy (art. 18 ust. 4 pkt 5 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 z późn.zm.) nie jest - w przypadku zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy - równoznaczne z „wysokością minimalnego wynagrodzenia” określoną w art. 8 ust. 1 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. Nr 200, poz. 1679 z późn.zm.), wobec czego pracownik zarabiający poniżej „kwoty minimalnego wynagrodzenia” i jednocześnie prowadzący działalność pozarolniczą podlega ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu z tytułu prowadzenia tej działalności.

Jak opodatkowane jest przekazanie pracownikom akcji - PITy 2007

Spółka, w której pracuję, przekazała w maju 2007 r. nieodpłatnie pakiet swoich akcji niektórym pracownikom kadry menedżerskiej (w tym i mnie). Jest to forma premii oraz dodatkowej motywacji dla zarządzających firmą. Spółka jednak nie pobrała w tym przypadku zaliczek na podatek. Mam wątpliwości, czy wartość tych akcji nie powinna zostać opodatkowana już w momencie nabycia akcji przez pracowników, tak jak inne świadczenia pracownicze.

ZUS musi respektować zgodną z prawem podstawę wymiaru składek

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą podlega ubezpieczeniu chorobowemu na zasadzie dobrowolności, a objęcie tym ubezpieczeniem realizuje się poprzez zgłoszenie stosownego wniosku (art. 11 ust. 2 i art. 36 ust. 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Nie oznacza to jednak, że przedmiotowy wniosek, a konkretnie zawarte w nim oświadczenie o zgłoszeniu do ubezpieczenia chorobowego, stanowi czynność prawną (zdarzenie prawne) rodzącą i kreującą stosunek cywilnoprawny.

Osoba, która zawarła fikcyjną umowę, nie podlega ubezpieczeniom

Dążenie do uzyskania świadczeń z ubezpieczenia społecznego jako cel podjęcia zatrudnienia nie świadczy o zamiarze obejścia prawa, jeżeli umowa o pracę jest faktycznie realizowana.

Zleceniobiorcę, który ukończył studia, należy zgłosić do ubezpieczeń

Zatrudniamy na podstawie umowy zlecenia studenta w wieku 23 lat, który ma wyznaczony termin obrony pracy dyplomowej na 12 maja 2008 r. Zleceniobiorca chce od października br. podjąć uzupełniające studia magisterskie. Do kiedy nie musimy opłacać za niego składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, do dnia ukończenia studiów licencjackich, czy do końca roku akademickiego?

Urlop wypoczynkowy po wychowawczym

Powrót do pracy pracownika lub pracownicy po urlopie wychowawczym może spowodować problemy w ustaleniu jego prawa do urlopu wypoczynkowego.

Najem lokalu pod działalność gospodarczą

Osoba, która zamierza prowadzić działalność handlową w wynajętym lokalu, musi zadbać, by w umowie najmu znalazły się klauzule zabezpieczające jej prawa. Przede wszystkim powinna zwrócić uwagę na zapisy dotyczące wypowiedzenia umowy i podwyższenia stawki czynszu.

Czy sprzedaż na aukcjach internetowych wymaga zarejestrowania działalności gospodarczej

Nie musisz prowadzić działalności gospodarcze, żeby móc handlować na Alegro. Z czego to wynika wyjaśnia rzecznik prasowy portalu Alegro.pl

Kiedy najem rozliczać jak działalność gospodarczą

Przychód z najmu może być kwalifikowany zarówno jako przychód ze źródła najem, jak i przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Podatnik ma tu wybór w jaki sposób się rozliczy. Ograniczeniem jest jednak skala zjawiska.

Przedsiębiorca

W polskim prawie pojęcie przedsiębiorcy nie jest jednolite. Definicje zawarte w ustawach regulujących sferę prawa gospodarczego różnią się między sobą.

Jak uniknąć niekorzystnych postanowień umowy leasingu

Leasing zdobył ugruntowany poziom popularności w obrocie prawnym jako sposób na finansowanie zakupu środków trwałych nabywanych przez firmy. Leasingodawcy korzystają z takiego stanu rzeczy i narzucają w umowach niekorzystne dla przedsiębiorców postanowienia. W celu uniknięcia pułapek zawartych w umowach leasingobiorca powinien przed podpisaniem dokumentu dokładnie się z nim zapoznać i renegocjować niewygodne dla siebie regulacje.

Jak uniknąć pułapek w umowie leasingu?

W ostatnich latach leasing stał się źródłem finansowania środków trwałych nabywanych przez firmy równie ważnym co kredyt. Finansujący, przygotowujący umowy, wykazują naturalną skłonność do wzmacniania swojej pozycji. Dla zniwelowania tej przewagi, korzystający przed podpisaniem gotowego dokumentu powinien zawsze dokładnie się z nim zapoznać i renegocjować niewygodne dla siebie zapisy.

Czym jest pożyczka?

Pożyczanie pieniędzy jest bardzo popularne w życiu codziennym. Za każdym razem warto jednak zabezpieczyć się na wypadek gdyby dłużnik nie chciał oddać pieniędzy. W tym celu trzeba dobrze sformułować umowę pożyczki.

Można obniżyć rentę dopiero po ustaleniu do niej prawa

ZUS nie może potrącić z renty przyznanej wyrokiem sądowym i wypłaconej wstecz kwot, które świadczeniobiorca zarobił, pracując w czasie trwania procesu.

Czy zleceniobiorca może przystąpić do ubezpieczenia chorobowego

Zleceniobiorca, którego od stycznia 2008 r. zgłosiliśmy do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, zgłosił 21 kwietnia br., że chce podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Czy można go zgłosić do ubezpieczenia chorobowego od 1 kwietnia br., jeśli tak chce zleceniobiorca? Jeśli nie, to czy podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe za kwiecień br. powinniśmy zmniejszyć proporcjonalnie do okresu, w jakim będzie podlegał temu ubezpieczeniu?

Czy można zatrudnić pracownika od 1 maja

Chcemy zatrudnić pracownika od 1 maja br. U dotychczasowego pracodawcy umowa kończy się 30 kwietnia br. i pracownik nie chce mieć przerwy w zatrudnieniu. W naszym zakładzie 2 maja jest dniem wolnym, ponieważ oddajemy ten dzień pracownikom za święto 3 maja, które przypada w sobotę. Pierwszym dniem pracy pracownika będzie zatem 5 maja. Kiedy powinniśmy zatrudnić tego pracownika, aby jego umowa o pracę została nawiązana od 1 maja? Jak określić w umowie o pracę dzień rozpoczęcia pracy?

Jak ustanowić pełnomocnika by mógł podpisać za nas PIT - PITy 2007

Jeżeli nie możemy sami podpisać zeznania podatkowego wyręczmy się pełnomocnikiem.

Korekta zeznania rocznego - PITy 2007

Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. Korektę zeznania sporządza się na tym samym druku PIT, który był właściwy dla złożenia zeznania rocznego.

Jak udokumentować bilety miesięczne aby mieć zwiększone koszty

Czy mogę udowodnić wydatki na bilety miesięczne zbiorczą fakturą VAT? Czy ta faktura pozwoli mi zastosować wyższe koszty uzyskania przychodu przy umowie o pracę?

Pytania (i odpowiedzi) z dyżuru telefonicznego z 11 kwietnia 2008 r. - PITy 2007

Przeczytaj wybrane odpowiedzi na pytania z dyżuru telefonicznego naszego Eksperta.
Poruszane były m.in. kwestie opodatkowania nieruchomości, ulgi odsetkowej, ulgi internetowej i ulgi z tytułu wychowywania dzieci.

Zaliczenie okresu prowadzenia działalności gospodarczej do stażu pracy

W praktyce wiele wątpliwości budzi możliwość zaliczania okresów prowadzenia działalności gospodarczej do okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do nagrody jubileuszowej. Decydujące znaczenie w tym zakresie mają przepisy płacowe obowiązujące u danego pracodawcy.

Wzory umów

Wzory umów z zakresu prawa pracy

Jak określić w umowie o pracę miejsce pracy?

Miejscem pracy jest zakład pracy lub inne miejsce poza zakładem, wyznaczone do świadczenia pracy.

Czy pracownik może wypowiedzieć umowę?

Pracuję w firmie budowlanej na umowę o pracę. W tym miesiącu pracodawca spóźnił się o kilka dni z wypłatą mojego wynagrodzenia. Niestety nie jest to pierwszy taki przypadek. Wiem, że łatwo znajdę nowa pracę. Mam pytanie czy w tej sytuacji mogę rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracodawcy?

Czy pracownik może domagać się określonej umowy

Jestem zatrudniona na podstawie umowy na czas określony. Wkrótce wygasa. Pracodawca zapewnił mnie, że jest zadowolony z mojej pracy i chce podpisać ze mną tego samego rodzaju umowę. Czy mogę żądać podpisania umowy na czas nieokreślony?

REKLAMA