REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza, Umowa o pracę

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy przedsiębiorca przebywający na zasiłku opiekuńczym może mieć zmniejszoną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne

Od kilku lat prowadzę działalność gospodarczą. Podlegam ubezpieczeniom społecznym, w tym dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Od 5 do 16 stycznia br. sprawowałam opiekę nad 12-letnim chorym dzieckiem. Dokumentację w celu wypłaty zasiłku opiekuńczego złożyłam w ZUS 7 stycznia 2009 r. Nie otrzymałam jeszcze decyzji o wypłacie tego zasiłku. Czy opłacając składki za styczeń mogę w lutym pomniejszyć podstawę wymiaru o dni, na które mam zwolnienie lekarskie na dziecko, czy powinnam poczekać na decyzję ZUS dotyczącą zasiłku opiekuńczego?

Wysokość składek ubezpieczeniowych przedsiębiorcy w 2009 roku

Przedstawiamy informacje uzyskane w ZUS odnośnie wysokości i zasad ustalania składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Jak zgłaszać i wyrejestrowywać z ZUS prowadzących działalność gospodarczą i osoby współpracujące

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność i osoba z nią współpracująca, podobnie jak inne osoby podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, podlegają zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZUA.

Kiedy wystąpi obowiązek zapłaty podatku u źródła od programu komputerowego

Spółka nabyła program komputerowy od firmy niemieckiej. Czy powinniśmy zapłacić z tego tytułu podatek jak od należności licencyjnych? Zaznaczam, że mamy certyfikat rezydencji firmy niemieckiej.

REKLAMA

Kto może wywozić śmieci i inne nieczystości

Odbiór śmieci i nieczystości z posesji znajdujących się na terenie gminy należy do jej zadań. Organy gminy mogą jednak zlecić wywóz odpadów innym podmiotom. Wcześniej jednak podmioty te musza uzyskać szczególne pozwolenie od wójta gminy.

Jak założyć działalność gospodarczą?

Zarejestrowanie własnej działalności gospodarczej nie jest trudne. Wystarczy wypełnić i złożyć wniosek do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej CEIDG. W jaki sposób założyć działalność gospodarczą?

Jak zarejestrować własną działalność gospodarczą

Zarejestrowanie własnej działalności gospodarczej nie jest takie trudne. Należy jedynie wypełnić stosowny wniosek i złożyć go w urzędzie gminy. To bowiem wójt, burmistrz, prezydent miasta prowadzą Ewidencję Działalności Gospodarczej.

Jak dostać pozwolenie na sprzedaż alkoholu?

Na prowadzenie sprzedaży, zarówno detalicznej jak i hurtowej, napojów alkoholowych przedsiębiorca powinien mieć zezwolenie (zwane potocznie „koncesją na alkohol”).

REKLAMA

Procedura zwolnienia chorego pracownika

Najwięcej problemów przy rozwiązywaniu umowy bez wypowiedzenia z chorym pracownikiem stwarza prawidłowe ustalenie, czy można go zwolnić.

Czy można wypowiedzieć umowę w czasie urlopu?

Zasadą jest, że nie można w czasie urlopu wypoczynkowego wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę. Ochrona przysługuje pracownikowi niezależnie od czasu trwania urlopu. Niestety istnieją pewne wyjątki od tej zasady.

Czy można podać tylko ogólną przyczynę wypowiedzenia?

Pracodawca wypowiedział mi umowę o pracę na czas nieokreślony. Nie podał jednak przyczyny swojej decyzji. Czy miał prawo tak postąpić?

Jak wypowiedzieć umowę na okres próbny?

Wypowiedzenie umowy na okres próbny, jako czasowej umowy o pracę, jest możliwe, zarówno ze strony pracownika, jak i pracodawcy. Poniżej krótki poradnik, jak skutecznie i zgodnie z prawem wypowiedzieć umowę na okres próbny.

Co powinno, a co musi znaleźć się w umowie o pracę?

Umowa o pracę jest to zgodne oświadczenie woli pracownika oraz pracodawcy. Pracownik w umowie o pracę zobowiązuje się do wykonywania na rzecz pracodawcy pracy określonego rodzaju, a pracodawca do zatrudnienia pracownika za wynagrodzeniem.

Jakie zapisy powinny się znaleźć w umowie na pół etatu?

Pracodawca nie zawsze chce lub może zatrudniać pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy. Praca na pół etatu może być także korzystne dla pracownika, który chce godzić nową pracę z innym zajęciem, na przykład nauką na studiach.

Jak określić w umowie o pracę wymiar czasu pracy?

Wymiar czasu pracy jest to liczba godzin, jaką pracownik powinien przepracować w danym okresie rozliczeniowym w normalnym czasie pracy. Określa ile godzin w ciągu doby oraz tygodnia pracownika ma obowiązek wykonywać pracę.

Jak określić w umowie o pracę wymiar czasu pracy

Wymiar czasu pracy stanowi istotny element umowy o pracę. Obejmuje on kwestie dotyczące ustalenia okresu rozliczeniowego pracownika, jak i systemu pracy, któremu podlega pracownik.

Kiedy dochodzi do rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron?

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron jest najkorzystniejszym i najszybszym sposobem rozwiązania stosunku pracy. Umożliwia rozwiązanie umowy praktycznie w każdym terminie, nawet "od zaraz", bez potrzeby czekania na upływ ustawowego okresu wypowiedzenia. Z inicjatywą rozwiązania umowa za porozumieniem stron może wystąpić zarówno pracodawca, jak i pracownik.

Jak zostać telepracownikiem?

Telepracownik to osoba zatrudniona przez pracodawcę na umowę o pracę, która wykonuje swoją pracę poza siedzibą przedsiębiorcy. Kontaktuje się z pracodawcą za pomocą środków komunikacji elektronicznej: telefon, Internet, wideofon, telefaks. Pracownik pracujący na odległość przekazuje wyniki swojej pracy za pomocą tych samych środków komunikacji, które służą do mu wykonywania pracy.

Czym jest umowa na zastępstwo?

Umowa o pracę na zastępstwo jest umową o pracę na czas określony, stosowaną w szczególnych okolicznościach. Można ją bowiem zawrzeć na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika.

Czy można wypowiedzieć umowę podczas choroby pracownika?

Pracownicy przebywający na zwolnieniu lekarskim podlegają ochronie przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Istnieją sytuacje, kiedy pracodawca może złożyć pracownikowi wypowiedzenie w trakcie choroby.

Jak określić rodzaj pracy w umowie o pracę?

Wskazanie rodzaju pracy jest elementem koniecznym, który decyduje o skuteczności zawarcia umowy o pracę. Pracownikowi i pracodawcy powinno zależeć na prawidłowym jego określeniu.

Umowa o pracę na czas określony a umowa na czas nieokreślony

Często pracownicy zadają sobie pytanie czym tak naprawdę różni się umowa na czas określony od umowy na czas nieokreślony. Odpowiedz jest prosta. Różni się. Ale czy tak bardzo?  

Rozwiązanie umowy przez pracownika w trybie natychmiastowym

Nie tylko pracodawca ma prawo do rozwiązania umowy o pracę bez zachowania terminu wypowiedzenia. Pracownik w określonych sytuacjach natychmiastowo rozwiązać wiążący go z pracodawcą stosunek pracy.

Co zrobić gdy pracodawca wręcza wypowiedzenie?

Pracodawca ma prawo wypowiedzieć umowę o pracę. Pracownik, który nie zgadza się z wypowiedzeniem, może odwołać się od niego do sądu pracy.

Zakaz konkurencji w czasie trwania stosunku pracy

Jednym z podstawowych obowiązków pracownika jest dbanie o dobro zakładu pracy, ochrona jego mienia oraz zachowanie w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Rozszerzeniem tego obowiązku jest umowa o zakazie konkurencji.  

Kiedy pracodawca może wypowiedzieć pracownikowi umowę w trybie natychmiastowym?

Umowa o pracę może zostać rozwiązana w drodze jednostronnego oświadczenia pracodawcy, bez zachowania okresu wypowiedzenia. Rozwiązanie umowy w tym trybie może nastąpić z winy pracownika albo z przyczyn niezawinionych przez pracownika. 

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron

Rozwiązanie umowy za porozumieniem o pracę jest jednym ze sposobów zakończenia stosunku pracy. Polega na zgodnej woli pracownika i pracodawcy, którzy zamierzają zakończyć pracę.

Bezprawne wypowiedzenie umowy o pracę

Mam pytanie, kiedy pracodawca dopuszcza się bezprawnego wypowiedzenia umowy o pracę. Czy pracownik ma prawo żądać odszkodowania? 

Jak określić wynagrodzenie pracownika?

Wysokości wynagrodzenia powinna być ustalana tak, aby odpowiadało rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu. Powinno także uwzględniać ilość i jakość świadczonej pracy.

Czy umowa na zastępstwo to kolejna umowa na czas określony?

Byłam zatrudniona na umowę na zastępstwo. Następnie pracodawca zawarł ze mną umowę na czas określony. Niedługo kończy się mi umowa. Pracodawca chce nadal ze mną współpracować. Proponuje mi umowę na czas określony. Czy to nieprawda, że trzecia umowa musi być umową na czas nieokreślony?  

Rozwiązanie umowy z powodu mobbingu

Padłam w  pracy ofiarą mobbingu i chciałabym rozwiązać umowę o pracę gdyż nie widzę innej możliwości wyjścia z tej krępującej sytuacji. Jestem szykanowana i ośmieszana w pracy przez pracodawcę i dłużej nie jestem w stanie tam przebywać. Jedynym wyjściem będzie odejście. W jaki sposób rozwiązać umowę o pracę aby było wiadomo, że to nie z mojej winy, a powodem jest mobbing i abym otrzymała jakieś odszkodowanie?

Własna spółka z o.o. już za 5000 zł

Mali przedsiębiorcy mogą od 8 stycznia 2009 r. wybierać spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością na równi z indywidualną działalnością gospodarczą.  Tego dnia weszła bowiem w życie  nowelizacja kodeksu spółek handlowych z 23 października 2008 r.. Nowe przepisy przewidują m.in. obniżenie minimalnego kapitału zakładowego spólki z o.o. aż do 5 tys. zł  - obecnie jest to 50 tys. zł. Znikł też przymus przekształcenia spółki cywilnej w jawną po przekroczeniu określonego poziomu obrotów.

Jak rozliczyć dochody z najmu w działalności gospodarczej?

Przedsiębiorcy często wynajmują lub dzierżawią składniki swojego majątku. Warto wiedzieć jak prawidłowo opodatkować dochody z tego tytułu.

Czy praca na pół etatu da zasiłek dla bezrobotnych

Pracowałem na pół etatu. Straciłem pracę, czy wpłynie to jakoś na otrzymanie przeze mnie zasiłku dla bezrobotnych? Czy tylko praca w pełnym wymiarze daje możliwość zasiłku?  

Czy mogę wydłużyć okres wypowiedzenia?

Mam pytanie, czy możliwe jest wydłużenie w umowie o pracę na czas nieokreślony okresu wypowiedzenia. Mnie, jako pracownika interesuje dłuższy termin. Pracodawca też wyraża taką chęć. Czy prawo tego zabrania? 

Polecenie wykonywania innej pracy przez 3 miesiące

Zasadniczo pracownik wykonuje pracę przewidzianą w umowie o pracę. Pracodawca może jednak, pod pewnymi warunkami, polecić pracownikowi wykonywanie innej pracy. 

Kogo uważa się za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą i jakim ubezpieczeniom podlega?

Prowadzenie pozarolniczej działalności jest tytułem do ubezpieczeń, który obejmuje szereg osób aktywnych zawodowo. Sprawdź, czy działalność wykonywana przez Ciebie jest jedną z nich i do jakich ubezpieczeń powinieneś się zgłosić.

Kto może skorzystać z preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne przy rozpoczęciu prowadzenia działalności?

Jednym z wielu czynników jakie biorą pod uwagę początkujący przedsiębiorcy są liczne wydatki, jakie będą musieli ponosić co miesiąc w postaci podatków, czynszów, składek i innych opłat.

Pracownik - kogo obejmuje ten tytuł i jakim ubezpieczeniom taka osoba podlega?

W myśl obowiązujących przepisów za pracownika uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy. Pracownicy są obejmowani każdorazowo obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi.

Kto podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu?

Ubezpieczenie emerytalne jest ubezpieczeniem mającym zapewnić nam środki pieniężne w postaci emerytury, kiedy osiągniemy wiek emerytalny i zrezygnujemy z aktywności zawodowej.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Czy pracodawca może rozwiązać bez wypowiedzenia umowę o pracę na czas nieokreślony pracownikowi świadczącemu pracę na stanowisku kierowcy, w przypadku utraty przez niego prawa jazdy? Pracownik utracił dokument, gdyż prowadził samochód w stanie nietrzeźwym i spowodował wypadek drogowy. Zdarzenie to nastąpiło poza godzinami jego pracy - 30 czerwca 2008 r. Pracodawca dowiedział się o zaistniałym zdarzeniu 30 lipca 2008 r. Pracownik od 25 lipca do 31 sierpnia 2008 r. przebywał na urlopie wypoczynkowym. Pracodawca uzyskał także wiadomość, że Sąd Rejonowy w Warszawie w wyroku z 20 sierpnia 2008 r. orzekł o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych i utracie przez pracownika prawa jazdy na okres 3 lat.

Wypowiedzenie zmieniające warunki prawa i pracy

Pracodawca poinformował mnie pisemnie, że zamierza od przyszłego miesiąca zmienić mój wymiar czasu pracy z całego etatu na 3/4 etatu ze względu na ograniczenie zleceń w firmie. Zmiana ta będzie się również wiązała się ze zmniejszeniem wynagrodzenia. Jestem zatrudniony na czas nieokreślony. Czy dopuszczalna jest taka zmiana i czy muszę wyrazić na nią zgodę?

Uchylanie się pracownika od skutków oświadczenia woli

Pracownik może uchylić się od skutków rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron, jeśli wykaże, że składając oświadczenie, działał np. pod wpływem błędu.

Składki od osób rozpoczynających działalność

Dla osób rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej w okresie pierwszych 24 miesięcy podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi kwota nie niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Jakich danych osobistych można żądać od pracownika?

Ubiegałam się o pracę w dużej firmie. Przed rozmową pracodawca kazał mi wypełnić formularz aplikacyjny, w którym było wiele bardzo osobistych pytań jak np. czy planuję w najbliższych latach dzieci, jaka jest moja orientacja seksualna czy wyznanie. Czy miał prawo pytać o takie rzeczy?

Kiedy obowiązuje zakaz konkurencji?

Pracuję od kilku lat w przedsiębiorstwie finansowym. Mam duże doświadczenie w tej dziedzinie więc postanowiłem sam otworzyć podobną firmę. Mój szef dowiedział się o tym i grozi, że poda mnie do sądu, bo nie stosuję się do zakazu konkurencji. Czy rzeczywiście obejmuje mnie taki zakaz? Czy jeśli przestanę tu pracować to już nie będzie mnie obejmował?  

Zawieszenie działalności gospodarczej

Prowadzę jednoosobową firmę i nie zatrudniam pracowników. Chciałbym sezonowo zawiesić działalność. Czy jest to możliwe i jakie ma konsekwencje?

Czy zakup opon zimowych do samochodu wykorzystywanego w działalności można zaliczyć do kosztów podatkowych?

Prowadzę działalność gospodarczą. Kupiłem w grudniu opony zimowe do samochodu osobowego wykorzystywanego w działalności (środek trwały). Czy mogę ten wydatek zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.

Dni na szukanie pracy

Dostałem wypowiedzenie pracowałem na umowę na czas nieokreślony. U obecnego pracodawcy przepracowałem 2 lata. Czy należą mi się dni na szukanie pracy podczas wypowiedzenia?  

Czy umowa o pracę w formie ustnej jest ważna?

Pracuję od dwóch tygodni. Wszystkie warunki zatrudnienia ustaliliśmy z szefem ustnie. Do tej pory nie podpisałem umowy. Pracodawca mówi, że ustna umowa wystarczy. Czy to prawda? 

REKLAMA