REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza, Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowe Prawo działalności gospodarczej

Rząd przyjął ustawę Prawo działalności gospodarczej, która całościowo określa zasady wykonywania działalności gospodarczej, m.in. została wprowadzona zasada domniemania uczciwości przedsiębiorcy, uczciwej konkurencji oraz poszanowania dobrych obyczajów.

Rząd przyjął projekt Prawa działalności gospodarczej ("konstytucji dla przedsiębiorców")

Projekt nowej ustawy (Prawo działalności gospodarczej), która ma stanowić "konstytucję dla przedsiębiorców" i zawiera podstawowe normy regulujące działalność gospodarczą w Polsce, przyjął we wtorek 28 lipca 2015 r. rząd na wyjazdowym posiedzeniu we Wrocławiu. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

Pokolenie „140 znaków” na rynku pracy - badanie Hay Group

Aktualnie na rynku pracy może brakować absolwentów, którzy mogą pochwalić się kompetencjami społecznymi i emocjonalnymi. Tego typu kompetencje przyczyniają się do osiągnięcia sukcesu zawodowego. Tak wynika z badania Hay Group Pokolenie "140 znaków" na rynku pracy.

III transza deregulacji zawodów - Senat jest "za"

Obejmująca sto zawodów trzecia, najobszerniejsza transza deregulacji została zaakceptowana 24 lipca 2015 r. przez Senat.

REKLAMA

Zwolnienie z PIT częściowo nieodpłatnego świadczenia dowozu pracowników do pracy

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w wydanej 11 czerwca 2015 r. interpretacji indywidualnej potwierdził, że ze zwolnienia z PIT z tytułu finansowania przez pracodawcę autobusowego transportu pracowników do miejsca pracy, korzystają również świadczenia częściowo odpłatne. Oznacza to, że zwolnienie znajdzie zastosowanie również w przypadku, gdy pracownicy częściowo partycypują w kosztach dojazdu.

Opodatkowanie wydatków pracownika mobilnego na nocleg i wyżywienie

Aby ustalić, czy wydatki pracownika za nocleg i wyżywienie stanowią przychód ze stosunku pracy, w pierwszej kolejności koniecznym jest przeanalizowanie wystąpienia po stronie pracownika przysporzenia rozumianego jako korzyść lub forma zaoszczędzenia wydatków.

Optymalny wybór zaliczki na podatek dochodowy i inne korzyści podatkowe

Optymalny wybór formy opodatkowania, to nie jedyna metoda na obniżenie zobowiązania podatkowego. Pewne elementy planowania podatkowego wystąpić powinny w ciągu roku.

Wczasy pod gruszą, dofinansowania z ZFŚS, świadczenia urlopowe – zysk czy mit

Na wakacyjnych dofinansowaniach dla pracowników poczynić można szereg oszczędności. Zamiast wypłacać im standardowe wynagrodzenia, pracodawca może zaoferować w firmie dodatkowe świadczenia pozapłacowe. Będą one korzystne zarówno dla niego, jak i dla pracowników.

REKLAMA

Prawa autorskie i znaki towarowe można darować bez podatku

Przekazanie prawa do własności intelektualnej w drodze darowizny nie podlega opodatkowaniu – wynika z interpretacji podatkowej. A pod pojęciem praw do własności intelektualnej rozumie się prawa autorskie i pokrewne, prawa do projektów wynalazczych, wzorów zdobniczych oraz – jak w sprawie poruszonej w interpretacji – prawa do znaków towarowych.

Sprawdź kondycję twojej firmy on-line - Autodiagnoza

Ministerstwo Gospodarki poinformowało o uruchomieniu od 22 lipca 2015 r. dostępnego online narzędzia, dzięki któremu przedsiębiorcy mogą sprawdzić kondycję ekonomiczną swojej firmy. Ma ono pomóc dostrzec odpowiednio wcześniej ewentualne problemy w prowadzeniu działalności gospodarczej, w tym zagrożenie niewypłacalnością.

Nowe zasady naliczania odsetek ustawowych od 2016 roku

Przeciwdziałanie opóźnieniom w płatnościach w transakcjach handlowych oraz wprowadzenie ujednoliconego mechanizmu naliczania odsetek w obrocie cywilnoprawnym, to główne cele projektu, który 21 lipca 2015 r. przyjął rząd. Zmiany mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

Od 22 lipca przedsiębiorcy mogą zbadać kondycję swojej firmy

Od 22 lipca 2015 r. przedsiębiorcy mogą zbadać kondycję swojej firmy poprzez dostępnemu online narzędziu. Dzięki analizie badania przedsiębiorca otrzyma informację o tym czy jego sytuacja finansowa jest stabilna. W konsekwencji umożliwi to przedsiębiorcom uratowanie firmy przed poważnymi problemami, czy nawet upadłością.

Wpis do CEIDG jest bezpłatny

Wniosek o wpis do CEIDG, składany zarówno w formie elektronicznej lub papierowej , jest bezpłatny. Ponadto wolne od opłat są wszystkie czynności związane z wnioskiem o wpis, zmianą we wpisie, zawieszeniem działalności gospodarczej czy jej zakończeniem.

Słaba wydajność pracowników - przyczyny

Efekty wykonywanej przez pracowników pracy nie zawsze są zadowalające dla pracodawcy. Słaba wydajność pracowników często wiąże się z przepracowaniem, nadmiarem obowiązków oraz brakiem organizacji. Jakie jeszcze przyczyny braku efektywności pracy można wyróżnić?

Zmiany w PIT i CIT. Koniec rajów podatkowych

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zmienione przepisy mają zapewnić zgodność prawa krajowego z UE. Oznacza to koniec wyprowadzania zysków firm do rajów podatkowych. Zmiany dotyczą również zmniejszenia obciążeń administracyjnych.

Podstawowe aspekty prowadzenia biznesu w Wielkiej Brytanii

Przy rozpoczynaniu działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii istnieje szereg wymogów prawnych, które muszą być przestrzegane. Prezentujemy krótki wstęp do niektórych obszarów prawa, które muszą być brane pod uwagę przy zakładaniu i prowadzeniu firmy w UK.

Dane z CEIDG bez opłat dla każdego

Uproszczenia w dokonywaniu wpisów, wykreśleń i sprostowań w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz zniesienie opłat za udostępnianie danych CEIDG, co zrówna podmioty publiczne i komercyjne, zakłada projekt przyjęty we wtorek 21 lipca 2015 r. przez rząd.

Małe firmy 2015 - ponad 2 mln płatników składek zdrowotnych, ponad 3,1 mln ubezpieczonych

Na koniec I kwartału 2015 r. było w Polsce 2 023 126 osób fizycznych, opłacających składkę zdrowotną – wynika z danych ZUS. To oznacza, że tyle było aktywnych biznesów, prowadzonych przez osoby fizyczne. W tych firmach – według szacunków Tax Care – mogło pracować ponad 3,1 mln osób.

Firmy stosują AdWords w kampaniach rekrutacyjnych

Pracodawcy zatrudniając nowych pracowników korzystając obecnie z coraz mniej typowych narzędzi rekrutacyjnych. Oferty pracy umieszczane są w grach komputerowych, pojawiają się na portalach społecznościowych, niejednokrotnie w ogłoszeniach można znaleźć fotokody QR Code. Jak przekonują eksperci, kolejnym etapem cyfryzacji procesów rekrutacyjnych ma być wykorzystanie kampanii AdWords.

15 zasad prowadzenia biznesu od 2016 r.

Od 2016 r. mają obowiązywać nowe zasady prowadzenia działalności gospodarczej. Jest to efektem prac nad ustawą prawo o działalności gospodarczej. Nowe prawo ma wzmocnić podstawowe prawa przedsiębiorców oraz uporządkować relacje między przedsiębiorcami a organami administracji.

Nowe Prawo działalności gospodarczej od 2016 r.

Od 2016 r. zacznie obowiązywać nowe Prawo działalności gospodarczej. Projekt ustawy w tej sprawie trafił do Komitetu Rady Ministrów. Nowe przepisy mają wzmocnić gwarancje dla przedsiębiorców. Zostanie wprowadzonych 15 podstawowych zasad prowadzenia biznesu. Uporządkowane zostaną relacje między przedsiębiorcami a organami administracji.

Przedsiębiorcy nie chcą zatrudniać nowych pracowników

Ze względu na rosnącą niepewność sytuacji na rynku pracy w przyszłości, przedsiębiorcy ostrożniej zatrudniają nowych pracowników. Ponadto zmniejszyło się tempo wzrostu wynagrodzeń - podkreśla ekspert z Konfederacji Lewiatan.

Nowe zasady umów na czas określony

Nowelizacja Kodeksu pracy przewiduje, że łączny okres zatrudnienia na umowy terminowe nie może być dłuższy niż 33 miesiące. Niezależnie od okresu, liczba tych umów nie będzie mogla przekraczać trzech, czwarta z mocy prawa stanie się umową na czas nieokreślony. Nowe przepisy wprowadzają jednak wyjątki od tej zasady.

Odliczenie VAT od cateringu zakupionego dla pracowników

Firma, która jest czynnym podatnikiem VAT, nabywa na potrzeby prowadzonej działalności usługi cateringowe (posiłki profilaktyczne dla uprawnionych pracowników zajmujących się wyłącznie działalnością opodatkowaną). Czy firma prawidłowo odlicza VAT od tych usług, uważając, że odliczeniu VAT nie sprzeciwia się art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy o VAT?

Przedsiębiorca nie zapłaci za zmiany w prawie drogowym

Projekt nowelizacji ustawy o ruchu drogowym, który zakładał, że to właściciel samochodu, a nie kierujący zapłaci mandat za przekroczenie prędkości, został odrzucony przez podkomisję. Jest to dobra wiadomość dla przedsiębiorców branży leasingowej, wynajmu i transportowej.

Jak duże ciężary może przenosić pracownik?

Przepisy jasno określają, jakie ładunki mogą być przenoszone przez pracowników. Niemniej, dobór odpowiednich urządzeń transportowych to już kwestia pracodawcy. Czym się kierować przy ich wyborze?

Program zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2020

Program przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2020 to główny temat spotkania pełnomocników ds. zwalczania przestępczości gospodarczej. Program zakłada zwalczanie przestępczości tzw. białych kołnierzyków oraz wzmocnienie efektywności odzyskiwania mienia pochodzącego z przestępstw.

Nowa ordynacja podatkowa przedmiotem rozmów z przedsiębiorcami

Zmiany w ustawie ordynacji podatkowej, m.in. rozstrzyganie wątpliwości w interpretacji przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika oraz wprowadzenie usługi asystenta podatnika, to niektóre z tematów rozmów wiceministrów finansów z przedsiębiorcami.

Zasady zatrudniania osób niepełnoletnich do prac sezonowych

Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają osoby niepełnoletnie do prac sezonowych w okresie wakacji powinni pamiętać o tym, że tego typu stosunek pracy regulowany jest w szczególny sposób. Jakie zasady obowiązują przy zatrudnianiu niepełnoletnich?

Współpraca biznesu z edukacją

Ministerstwo Gospodarki promuje współpracę przedsiębiorców ze szkołami zawodowymi. Pozwoli to kształcić specjalistów zgodnie z potrzebami rynku.

IFK poleca: Umowy na okres próbny - co się zmieni

Nowelizacja Kodeksu pracy zmieni w 2016 r. zasady zawierania umów na czas określony. Niewielkie zmiany pojawią się również w przypadku zawierania umów na okres próbny. Ustawodawca postanowił doprecyzować zapisy w tym zakresie. Co do zasady na okres próbny będzie można zatrudnić pracownika tylko raz. Ale przewidziano tu pewne wyjątki.

Ustawa o zużytym sprzęcie elektronicznym - wyższe limity odzysku elektrośmieci

Zwiększenie odzysku elektrośmieci i ograniczenie szarej strefy m.in. przez to, że niekompletny sprzęt elektryczny i elektroniczny ma nie trafiać do skupów złomu - to cele ustawy o zużytym sprzęcie elektronicznym, którą uchwalił w piątek 10 lipca 2015 r. Sejm.

Kiedy można przerwać pracę z powodu upału?

Upalne dni dają się we znaki każdemu, zwłaszcza podczas godzin pracy. Ustawodawca nie wskazał górnej granicy temperatury, po przekroczeniu której każdy pracownik może odmówić współpracy. Natomiast w przypadku pracownika młodocianego lub pracownika chorującego np. na serce, temperatura powyżej 30 °C może być powodem, dla którego nie przyjdą oni do pracy.

Warto inwestować w naukę języków zachodnioeuropejskich

Obserwujemy obecnie nasilający się trend nauki języków obcych. Jednym z najważniejszych powodów inwestycji w naukę języka jest znalezienie dobrej pracy. Coraz więcej osób stawia na naukę języków azjatyckich lub skandynawskich, jednak warto pamiętać o językach zachodnioeuropejskich, którymi mówi niemal cały świat.

Dochody z aplikacji mobilnej Uber podlegają opodatkowaniu

Ministerstwo Finansów poinformowało, że w związku z rosnąca popularnością aplikacji mobilnej Uber, dochody osób fizycznych uzyskane z tytułu świadczenia usług transportowych z wykorzystaniem tej aplikacji podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach przewidzianych w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.).

Dodatkowe obowiązki pracodawców podczas upałów

Polskie prawo pracy nakłada na pracodawcę obowiązek m.in. dostarczania podwładnym wody do picia w upalne dni. W odpowiednich warunkach powinni pracować zarówno pracownicy etatowi, jak i zatrudnieni na umowę zlecenie i dzieło.

Kredyty na nowe technologie i premia technologiczna

Mikro, małe i średnie firmy będą mogły otrzymać z banków komercyjnych specjalny kredyt na inwestycje w nowe technologie. Kredyt będzie częściowo spłacany przez BGK - zakłada projekt noweli ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej, który we wtorek 7 lipca 2015 r. przyjął rząd.

Pieniądze dla małych i średnich firm na innowacje

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła w poniedziałek 6 lipca 2015 r. konkurs dotyczący dofinansowania udziału małych i średnich firm w międzynarodowych programach innowacyjnych. O wsparcie przedsiębiorstwa mogą ubiegać się do 5 sierpnia 2015 r.

Jak rozliczyć dofinansowanie dla pracownika

Chcielibyśmy dofinansowywać pracownikom dojazd na rowerze lub dobiegnięcie do pracy, będzie to płatne ze środków obrotowych a nie z ZFŚS. Jak mamy to rozliczać w pensji ? Czy taki dodatek podlega opodatkowaniu i / lub oskładkowaniu ZUS?

Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

W sytuacji kiedy pracownik otrzyma wypowiedzenie umowy o pracę, pracodawca może również w tym samym czasie zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Kodeks pracy nie precyzuje, kiedy dokładnie może to mieć miejsce.

Nowe składki chorobowe przedsiębiorców - dłuższe vacatio legis

Nowe zasady opłacania składek chorobowych przedsiębiorców spotkały się z krytyką przedsiębiorczych matek. Kobiety apelują o skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent proponuje wydłużenie vacatio legis do 12 miesięcy.

Dofinansowanie firm z ZUS-u na poprawę bhp i zdrowia pracowników

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w specjalnym programie dofinansuje przedsiębiorców w działaniach poprawy bezpieczeństwa i zdrowia w miejscu pracy. Dofinansowanie przyznawane jest na wniosek i ma dotyczyć wszystkich firm, w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw.

Krzywdzące zasady opłacania składek chorobowych dla przedsiębiorczych kobiet

Nowe zasady opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe uważane są za krzywdzące w stosunku do przedsiębiorczych kobiet. Nowelizacja zmienia sposób obliczania podstawy wymiaru zasiłku w przypadku krótszego niż 12 miesięcy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu osób prowadzących działalność gospodarczą oraz innych osób, dla których podstawę wymiaru składek stanowi kwota zadeklarowana.

Wprowadzenie procedur z zakresu prawa pracy w spółce z o.o.

Kto i w jakiej formie może wprowadzać dodatkowe wewnętrzne procedury z zakresu prawa pracy w spółce ograniczoną odpowiedzialnością?

Nowe zasady prowadzenia działalności gospodarczej

Założenia do nowej ustawy – Prawo działalności gospodarczej zawierają wiele nowych i zarazem kluczowych dla firm zasad prowadzenia działalności gospodarczej.

Sejm za ograniczeniem umów terminowych

Nowelizacja przewiduje, że łączny okres zatrudnienia na umowy terminowe nie może być dłuższy niż 33 miesiące. Niezależnie od okresu, liczba tych umów nie będzie mogla przekraczać trzech, czwarta z mocy prawa stanie się umową na czas nieokreślony. Nowela ma wejść w życie po sześciu miesiącach od jej ogłoszenia. Obecnie trafiła do Senatu.

Nietrzeźwy pracownik. Uprawnienia pracodawcy

Nietrzeźwy pracownik w firmie nie jest rzadkim zjawiskiem. Pracodawca, którzy spotka się z takim problemem powinien jak najszybciej podjąć odpowiednie, prawne kroki. Jakie uprawnienia ma w tym przypadku pracodawca i jak może stwierdzić nietrzeźwość pracownika?

Koniec wysokich zasiłków dla mam prowadzących firmy

Nowe prawo ma wprowadzić zmiany w sposobie obliczania podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego, by zlikwidować możliwość nadużyć polegających na deklarowaniu bardzo wysokich składek przez krótki czas, przez co otrzymywano wyższe świadczenia. Mamy prowadzące działalność gospodarczą protestują przeciwko zmianom w zasiłkach macierzyńskich.

Przedsiębiorcy dobrze oceniają gospodarczą aktywność rządu

Nowa ordynacja podatkowa, przyspieszenie prac nad prawem budowlanym, dofinansowanie BGK, wsparcie eksporterów, odbudowa szkolnictwa zawodowego i obniżenie deficytu budżetowego - to, zdaniem ekspertów z BCC, najkorzystniejsze dla gospodarki działania rządu Ewy Kopacz w II kwartale 2015 r.

Przedsiębiorca od 1 lipca odliczy połowę VAT od auta służbowego

Od 1 lipca przedsiębiorcy, którzy wykorzystują samochody osobowe na potrzeby firmy, jak i w celu prywatnym będą mogli odliczyć połowę VAT zawartego w cenie paliwa do tych aut. Dla przedsiębiorcy oznacza to istotne ograniczenie kosztów funkcjonowania firmy.

REKLAMA