REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza, PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

JPK VAT od MŚP - pierwszy raz do 27 lutego 2017 r.

Ministerstwo Finansów przypomina, że 27 lutego 2017 r. upływa termin na przekazanie do Ministra Finansów, bez wezwania organu podatkowego, informacji za styczeń 2017 r. o prowadzonej ewidencji zakupu i sprzedaży VAT (JPK_VAT), o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług. W tym terminie plik JPK_VAT złożą po raz pierwszy mali i średni przedsiębiorcy.

Początkujący przedsiębiorca nie zapłaci składek ZUS przez 6 miesięcy

Ministerstwo Rozwoju, w ramach tzw. Konstytucji Biznesu, pracuje nad ulgą na start - polegającą na zwolnieniu początkujących przedsiębiorców z płacenia składek ZUS przez pół roku. Po tym okresie płaciliby przez dwa lata tzw. mały ZUS, czyli tak jak obecnie obniżoną składkę.

Istotne elementy umowy zlecenia i umowy o dzieło w 2017 r.

Umowy cywilnoprawne są bardzo popularne na polskim rynku pracy. Zawierając je warto wiedzieć jakie elementy są przedmiotowo istotne dla umowy zlecenia i umowy o dzieło.

Prowadzenie firmy będzie droższe. Rosną składki ZUS

Nie ma chyba w Polsce instytucji, która darzona byłaby przez obywateli tak szczerą niechęcią jak ZUS, który stał się swego rodzaju symbolem marnotrawstwa publicznych pieniędzy. Nie dosyć bowiem, że odprowadzać składki musi każdy pracujący obywatel, bez względu na wysokość zarobków (zgodnie z planami rządu „ozusowane” mają być nawet umowy o dzieło), to jeszcze trudno doszukać się korzyści, jakie owa instytucja oferowałaby swoim płatnikom; wszak konieczność wielomiesięcznego oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty przez osoby regularnie opłacające składki, bądź też niepewność co do losów własnej emerytury nikogo w Polsce nie dziwi.

REKLAMA

Jak ująć nieściągalne wierzytelności w kosztach? Część 2

W poprzedniej części omawialiśmy wyrok NSA z 16 lutego 2016 r. (sygn. II FSK 421/14). Zgodnie z tezą w nim zawartą, nieściągalne wierzytelności mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów (KUP) w kwocie brutto. Wydawało się, że linia orzecznicza NSA uległa zmianie na korzyść podatników. Dotychczasowe orzeczenia mówiły bowiem o tym, że nieściągalne wierzytelności mogą być zarachowane w KUP jedynie w kwocie netto, a zatem bez podatku VAT.

Kiedy dofinansowanie do ferii zwolnione z PIT

Jeżeli dofinansowanie do ferii dzieci i młodzieży do lat 18 pochodzi ze środków ZFŚS, to zwolnienie z PIT obejmuje całość dofinansowania. Jeżeli natomiast na dofinansowanie zostały przeznaczone środki obrotowe, to zwolnienie przysługuje do kwoty 760 zł rocznie.

Jak uzyskać kwotę niewykorzystanej ulgi na dzieci

Jeżeli w rozliczeniu rocznym PIT podatnikowi zabraknie podatku do odliczenia pełnej kwoty przysługującej mu ulgi na dzieci, ma on prawo do uzyskania niewykorzystanej ulgi. Przy czym kwota niewykorzystanej ulgi nie może przekroczyć podlegającej odliczeniu łącznej kwoty zapłaconych przez podatnika składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Krótszy termin przedawnienia roszczeń związanych z działalnością gospodarczą

6 a nie 10 lat ma wynosić tzw. podstawowy termin przedawnienia roszczeń - zakłada projekt nowelizacji Kodeksu Cywilnego, nad którym pracuje resort sprawiedliwości.

REKLAMA

Lewiatan o uldze w płaceniu ZUS dla początkujących przedsiębiorców

Ministerstwo Rozwoju, w ramach tzw. Konstytucji Biznesu, pracuje nad ulgą na start - polegającą na zwolnieniu początkujących przedsiębiorców z płacenia składek ZUS przez pół roku. Po tym okresie płaciliby przez dwa lata tzw. mały ZUS, czyli tak jak obecnie obniżoną składkę. Zdaniem Konfederacji Lewiatan osobom rozpoczynającym biznes warto pomagać, ulga dla nich przynosi więcej korzyści niż strat.

Wzory informacji IFT-3/IFT-3R i IFT/A

Ustawodawca wprowadził nowe wzory informacji dotyczących wypłaty odsetek lub zabezpieczenia wypłaty odsetek faktycznemu albo pośredniemu odbiorcy, czyli wzory IFT-3/IFT-3R i IFT/A. Wydłużeniu uległ także termin do przesłania tych informacji.

Najważniejsze zmiany w PIT, CIT i VAT w 2017 r.

Z początkiem 2017 r. zaszło bardzo wiele zmian w przepisach podatkowych. Prezentujemy najistotniejsze zmiany w podatkach dochodowych (PIT, CIT) oraz w podatku VAT.

Składka zdrowotna przedsiębiorców w 2017 roku

Składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2017 r. nie może być niższa od kwoty 297,28 zł. Przedsiębiorcy mają obowiązek opłacania składki zdrowotnej.

Czy osoby w związkach partnerskich mogą rozliczyć PIT jako samotnie wychowujące

Rodzice, którzy pozostają w związkach nieformalnych (partnerskich) i wspólnie wychowują dzieci, nie spełniają warunku samotnego wychowywania dziecka i w związku z tym żadnemu z rodziców nie przysługuje uprawnienie do preferencyjnego opodatkowania swoich dochodów w zeznaniu PIT.

Podsumowanie zmian w prawie w styczniu 2017 r.

Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które miały miejsce w styczniu 2017 r. Zmiany dotyczą regulacji z zakresu ochrony przyrody, działalności innowacyjnej a także podatku dochodowego oraz od towarów i usług.

Nowy obowiązek dla dużych firm - audyt energetyczny

Zgodnie z nowymi przepisami duże firmy muszą do końca września przeprowadzić audyt energetyczny. Wbrew pozorom nie zostało dużo czasu – przestrzegają eksperci, gdyż przy średniej komplikacji taki audyt może trwać ok. 3–4 miesięcy. Za niedopełnienie tego obowiązku firmom grożą kary w wysokości nawet 5 proc. rocznych obrotów. Przeprowadzenie audytu nie tylko musi być kolejnym obowiązkiem, lecz także może być dużą korzyścią.

Zaliczki uproszczone, czy kwartalne - zawiadomienie do 20 lutego

Do 20 lutego 2017 r. podatnicy podatku dochodowego mający kalendarzowy rok podatkowy, którzy chcą wybrać kwartalny lub uproszczony sposób wpłacania zaliczek w trakcie roku podatkowego, powinni złożyć zawiadomienie w urzędzie skarbowym.

Kodeks spółek handlowych – co zmieniło się od 1 stycznia 2017 r.?

Od 1 stycznia 2017 roku zaczęły obowiązywać zmiany w Kodeksie spółek handlowych, wprowadzone ustawą z dnia 16 grudnia 2016 roku o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Prześledźmy, jakie nowe regulacje wprowadził ustawodawca.

Przyspieszona amortyzacja - kto skorzysta z nowej ulgi

Przedsiębiorcy będą mogli dokonać jednorazowego zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na niektóre grupy (3-6 i 8 KŚT) nowych maszyn i urządzeń. Takie rozwiązanie przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Będzie łatwiej rozliczyć PIT

Komitet Stały Rady Ministrów rozpatrzył projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym przygotowany w Ministerstwie Finansów. Zakłada on, że podatnicy będą mogli skorzystać ze znacznych ułatwień w rozliczeniu z fiskusem już od rozliczeń składanych za 2016 r.

Urząd skarbowy rozliczy PIT za podatnika

Resort finansów przedstawił propozycję wprowadzenia kolejnego ułatwienia w rozliczeniach podatkowych, zgodnie z którą podatnika będzie mógł rozliczyć urząd skarbowy. W przypadku gdy podatnik będzie chciał skorzystać z możliwości wypełnienia zeznania PIT przez organ podatkowy, będzie mógł wypełnić elektronicznie wniosek o sporządzenie takiego zeznania.

Więcej obowiązków w dokumentowaniu cen transferowych

Nowe przepisy o dokumentowaniu transakcji transferowych nakładają na przedsiębiorców obowiązek przygotowania nowych dokumentów. Im większe przychody lub koszty w poprzednim roku podatkowym, tym więcej obowiązków. Przedsiębiorcy o przychodach powyżej 10 mln euro muszą dodatkowo przygotować analizę porównawczą, w której uzasadnią ekonomicznie marżę. Nawet jeśli nie jest to dla danej firmy obowiązkowy dokument, może stanowić skuteczne narzędzie obrony w trakcie kontroli – podkreśla Agnieszka Płachecka z Kancelarii Galt.

Stawki kilometrówki - kiedy wzrosną?

W Sejmie od pół roku czeka na pierwsze czytanie poselski projekt przewidujący podniesienie niezmienionych od 10 lat stawek tzw. kilometrówki. Jednak trudno zakładać, że w 2017 roku doczekamy się nowych stawek. Ministerstwo Finansów aktualnie nie rekomenduje podwyższenia obowiązujących stawek kilometrówki.

Jak skorzystać z ulgi na dzieci w rozliczeniu rocznym PIT

Podatnicy wychowujący dzieci mają prawo skorzystać z tzw. ulgi na dzieci. Ulga przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym, jeżeli dziecko z nimi zamieszkuje oraz osobom pełniącym funkcje rodziny zastępczej. Jak prawidłowo odliczyć ulgę na dzieci w rocznej deklaracji PIT?

System zarejestrowanych eksporterów REX

Na początku tego roku uruchomiony został system zarejestrowanych eksporterów REX. Po rejestracji w tym systemie eksporter może wystawić oświadczenie o pochodzeniu umożliwiające skorzystanie z preferencji celnych dla towarów importowanych do Unii Europejskiej. Natomiast eksporterzy, którzy nie zarejestrują się w systemie mogą potwierdzać preferencyjne poprzez oświadczenia do przesyłek o wartości do 6000 euro.

Mniej podatników zobowiązanych do sporządzania dokumentacji podatkowej

Do końca 2016 r. dokumentacje podatkowe sporządzały obydwa podmioty powiązane będące stronami transakcji. W 2017 r. obowiązek ten ciąży na podatnikach, których przychody lub koszty w 2016 r. przekroczyły 2 mln euro. Może się zatem okazać, że tylko jedna strona transakcji będzie sporządzała dokumentację. Dla powstania obowiązku sporządzania dokumentacji podatkowej wystarczające jest, jeśli wartości przychodów lub kosztów przekroczą próg 2 mln euro (art. 25a ust. 1 pkt 1 updof, art. 9a updop).

Jak rozliczyć zwrot otrzymany na podstawie wyroku sądowego

Podatnik, który otrzymał na podstawie wyroku sądowego zwrot nienależnie wpłaconych kwot, powinien rozpoznać z tego tytułu przychód z działalności gospodarczej, jeżeli kwoty te wcześniej zaliczył do kosztów uzyskania przychodów. Przychodu z działalności gospodarczej nie stanowią natomiast zwrócone kwoty, które wcześniej nie zostały przez podatnika zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Wyższe składki ZUS przedsiębiorcy w 2017 r.

Prowadzący działalność gospodarczą zapłacą w 2017 roku w sumie o ponad 612 zł więcej składek ZUS - to efekt wzrostu miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Łączne obciążenie z tytułu miesięcznych składek, jakie przedsiębiorca musi zapłacić za siebie, rośnie o 51 zł, czyli o 5% względem 2016 r.

ZUS przyśle podatnikom PIT do końca lutego

Jeśli podatnik nie miał żadnych dochodów poza rentą lub emeryturą nie musisz się martwić o roczne rozliczenie swoich podatków – ZUS zrobi to za niego. PIT-40A to informacja dla podatnika a jednocześnie deklaracja, która zostanie wysłana do właściwego dla niego urzędu skarbowego.

Po co przekształcać działalność gospodarczą w spółkę kapitałową?

Wielu przedsiębiorców prowadzących działalność w formie jednoosobowej działalności gospodarczej może zadawać sobie pytanie, jakie cele i jakie korzyści mogą wynikać z decyzji o przekształceniu ich jednoosobowej działalności w spółkę kapitałową? Jedno jest pewne – nie jest to rozwiązane absolutnie dla wszystkich przedsiębiorców. Z pewnością jednak znajdzie się wielu, którzy mogą przyznać, że stanowi ono odpowiedź na wiele męczących ich problemów.

Jak prawidłowo złożyć deklarację PIT-28

Do rozliczenia rocznego przychodów osiągniętych z ryczałtu ewidencjonowanego służy deklaracja o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, czyli PIT-28. Jak prawidłowo wypełnić i złożyć to zeznanie podatkowe?

Zmiana formy opodatkowania - tylko do 20 stycznia

Piątek 20 stycznia jest ostatnim dniem, w którym przedsiębiorcy (osoby fizyczne) mogą skutecznie zmienić formę opodatkowania swoich dochodów (przychodów) z działalności gospodarczej w 2017 roku. Pierwszy raz można to zrobić elektronicznie (przez internet) o ile przedsiębiorca dysponuje profilem zaufanym ePUAP lub kwalifikowanym (płatnym) podpisem elektronicznym.

Zmiany w uldze dla honorowych krwiodawców w 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. modyfikacji uległa treść przepisów dotyczących zwolnienia od podatku przychodów uzyskiwanych przez krwiodawców, czyli tzw. ulgi dla honorowych krwiodawców.

Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne, FGŚP i FP w 2017 r.

Jaka jest wysokość najniższej podstawy wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) i na Fundusz Pracy (FP) za miesiące styczeń - grudzień 2017 r. dla niektórych grup ubezpieczonych?

Zakładanie firmy przez telefon od 2017 roku

Od 1 stycznia 2017 roku można założyć własną firmę (działalność gospodarczą) przez telefon (pod numerem 801 055 088) z pomocą konsultanta.

Dropshipping - modele, rozliczenie VAT, kasy fiskalne

Dropshipping to coraz częściej wykorzystywana forma działalności handlowej. Przedstawiamy wyjaśnienie definicji i modeli dropshippingu, ryzyko z nim związane, kwestie rozliczeń podatkowych (w tym VAT) i zasady stosowanie kas fiskalnych w tym biznesie.

Warunki korzystania z ulgi rehabilitacyjnej

W przypadku każdej ulgi podatkowej, w tym także ulgi rehabilitacyjnej, skorzystanie z niej jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy spełnione zostaną wszystkie warunki przewidziane przepisami. Jakie są to warunki wyjaśniamy w poniższym artykule.

Skutki prawne śmierci przedsiębiorcy - nowe regulacje od 2018 r.

Przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju założenia ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z sukcesją przedsiębiorstwa osoby fizycznej przewidują uregulowanie skutków cywilnych w razie śmierci przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną. Nowe regulacje mają obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

Sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat – skutki podatkowe

Co do zasady sprzedaż mieszkania przez upływem 5 lat od jego nabycia wiązać się będzie z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Albowiem odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości i praw wymienionych w tym przepisie przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tych praw, rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego.

Kwota wolna od podatku na nowych zasadach

Po uchwaleniu przez Sejm zmiany przepisów dotyczących kwoty wolnej od podatku, Rzecznik ostrzegał Marszałka Senatu oraz Ministra Rozwoju i Finansów przed skutkami niewykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie. Rzecznik wskazywał, że regulacja w kształcie proponowanym przez Sejm (utrzymanie kwoty wolnej na dotychczasowym poziomie w 2017 r.) wprowadza do porządku prawnego przepis stanowiący powtórzenie normy prawnej uznanej uprzednio za niekonstytucyjną.

Zmiany prawno-podatkowe największym wyzwaniem dla firm

Ponad połowa małych i średnich przedsiębiorców wskazuje zmiany podatkowe jako zdarzenie ekonomiczne, które ma największy negatywny wpływ na ich działalność biznesową. Jednocześnie większość z nich nie czuje się w pełni bezpiecznie wprowadzając zmiany prawno-podatkowe w swoich przedsiębiorstwach.

Pracodawca może rozliczyć PIT za pracownika na formularzu PIT-40

Ministerstwo Finansów przypomina, że pracownik, który uzyskał dochody tylko u jednego płatnika, może skorzystać z pomocy pracodawcy w rozliczeniu PIT. Oświadczenie PIT-12 należy złożyć przed 10 stycznia. Po jego złożeniu pracodawca oblicza roczny podatek za pracownika na formularzu PIT-40.

PIT-12 do 10 stycznia

Pracownicy, którzy chcą, aby dochody za 2016 r. rozliczył za nich pracodawca, muszą złożyć mu oświadczenie w tej sprawie do 10 stycznia 2017 r. Przeznaczony do tego jest formularz PIT-12.

Składki ZUS, FGŚP i FP w 2017 r.

ZUS podał informację dotyczącą podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, wysokości składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Pracy w 2017 r. Ile wynoszą?

Jak prawidłowo złożyć oświadczenie PIT-12

Oświadczenie na formularzu PIT-12 mogą złożyć podatnicy, którzy chcą, aby roczną deklarację podatkową złożył za nich płatnik. Kto może skorzystać z takiej możliwości, w jakim terminie należy złożyć oświadczenie i jak prawidłowo je wypełnić?

Paliwa ciekłe - wielkie zmiany dla przedsiębiorstw energetycznych

Przedsiębiorstwa energetyczne posiadające infrastrukturę oraz zasoby potrzebne dla prowadzenia działalności koncesjonowanej w zakresie paliw ciekłych będą od początku oceniane przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Opłaty reprograficzne – w Polsce wbrew prawu UE nie są zwracane opłaty od urządzeń i nośników służących do kopiowania utworów

W obecnych realiach rynkowych, podmiot, który sprowadza na teren Polski określony produkt np. sprzęt elektroniczny, bądź też sam go produkuje, a następnie sprzedaje go do dalszej dystrybucji poza granicami kraju (ewentualnie sprzedaż odbywa się w kraju, lecz z wyłączeniem prywatnego użytku), musi uiścić opłatę reprograficzną w wysokości nawet do 3 proc. wartości tego produktu do organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (OZZ). Takie działanie jest nieuprawnione, a opłata powinna podlegać zwrotowi.

Zasady obliczania kwoty wolnej od podatku

W wyniku zmian wprowadzonych do ustawy o podatku od osób fizycznych zmianie uległy zasady dotyczące obliczania kwoty wolnej od podatku. Nowe regulacje mają zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2017 r.

Zmiany w prawie gospodarczym od 2017 roku

Od 2017 roku wchodzi w życie wiele nowych przepisów prawa gospodarczego mających wpływ na funkcjonowanie firm. Chodzi m.in. o likwidację resortu skarbu, wprowadzenie klauzuli pewności prawa, możliwy stanie się zakaz obrotu materiałem genetycznie modyfikowanym. nastąpi podwyższenie cen energii elektrycznej, zliberalizowany będzie rynku gazu, wchodzą w życie ważne zmiany w podatkach VAT, PIT i CIT, zniesiony został obowiązek uzyskiwania pozwoleń na wycinkę drzew na działce.

Działy specjalne produkcji rolnej 2017 - normy szacunkowe dochodu rocznego

Minister Rozwoju i Finansów w rozporządzeniu z 7 grudnia 2016 r. w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej (Dz. U. z 2016 r., poz. 2058) określił normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej obowiązujące w 2017 roku. Normy te są niższe niż obowiązujące w 2016 roku. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 roku.

Zmiany w PIT i CIT dla małych podatników od 2017 r.

Główna zmiana wprowadzana nowelizacją ustaw o PIT i CIT to obniżenie stawki podatku dochodowego od osób prawnych z 19% do 15% dla grupy małych podatników oraz podatników rozpoczynających działalność.

REKLAMA