REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza, PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Biznes w Internecie? Czy jest możliwy?

Możliwość dotarcia do nieograniczonej liczby odbiorców z całego świata, dostępność towarów i usług przez 24 godziny na dobę, to wszystko sprawia, że Internet stał się świetnym instrumentem do prowadzenia działalności gospodarczej. Co musisz zrobić aby rozpocząć biznes w Internecie? Czytaj w poniższej poradzie.

Unijne wsparcie dla zwalnianych pracowników na Mazowszu

Jak podnieść swoje kwalifikacje i zapewnić sobie sukces w biznesie? O tym między innymi dowiedzą się uczestnicy projektu „Samozatrudnienie skutecznym sposobem na bezrobocie", który startuje już w grudniu. Projekt realizowany jest przez Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie i skierowany jest do osób zwolnionych z pracy lub zagrożonych takim zwolnieniem.

Jak firma może chronić się przed oczernianiem w internecie?

Internet, który rozwija się w zastraszającym tempie może być nośnikiem informacji oczerniających przedsiębiorcę. Jeżeli Twoja konkurencja zamieszcza nieprawdziwe informacje na temat prowadzonej przez Ciebie firmy, dopuszcza się czynu nieuczciwej konkurencji i popełnia przestępstwo.

Ile wynoszą dotacje na aktywizacje bezrobotnych

W świetle obowiązujących przepisów bezrobotnemu, posiadającemu prawo do zasiłku przysługuje dodatek aktywizacyjny. Może on również otrzymać środki na podjęcie działalności gospodarczej w wysokości nie wyższej niż 6 – krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia.

REKLAMA

Jak zmiana stawki VAT wpłynie na leasing aut

Zmiana stawki podatku VAT może mieć wpływ na kondycje rynku leasingodawców. Eksperci zapowiadają rozwój szarej strefy spowodowany rosnącymi obciążeniami fiskalnymi. Wzrosną także koszty eksploatacji aut.

Coraz więcej Polaków prowadzi działalność gospodarczą

Coraz więcej Polaków prowadzi własne firmy - wynika z badania SMG/KRC, dotyczącego nastawienia do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Odsetek ankietowanych prowadzących firmy wzrósł z 5 proc. w 2009 r. do 13 proc. w 2010 r.

Jak założyć spółkę z o.o. - strona praktyczna

Zakładanie spółki z ograniczona odpowiedzialnością inaczej prezentuje się od strony teoretycznej, a inaczej od praktycznej. Ile czasu trwa proces powołania przedsiębiorstwa w takiej formie? Jakie koszty trzeba ponieść?

Jak przedsiębiorca może zmniejszyć podwójną zaliczkę za listopad?

Zaliczkę na podatek dochodowy należy wpłacić do 20 dnia następnego miesiąca. Miesięczna zaliczka na podatek dochodowy z działalności gospodarczej za miesiąc listopad (albo odpowiednio dla przedsiębiorców rozliczających się kwartalnie za III kwartał) płacona jest przez przedsiębiorcę w podwójnej wysokości. Ważne więc jest aby była ona jak najniższa.

REKLAMA

Czy możesz uchronić rodzinę przed spłatą długów własnej firmy?

Prowadzisz własną firmę, niestety masz pecha i popadasz w coraz to większe długi, czy wiesz, że w wielu przypadkach za ich spłatę będą odpowiedzialni Twoi najbliżsi: żona i dzieci. Możesz jednak uchronić rodzinę przed wierzycielami. W jaki sposób?

Jak nie dać się oszukać sprzedawcy aut poleasingowych

Szukasz funkcjonalnego, a jednocześnie niedrogiego samochodu, oglądasz auta w komisach, wertujesz serwisy internetowe… Wreszcie znajdujesz swój „ideał” – auto poleasingowe, jest w dobrym stanie technicznym, a do tego ma promocyjną cenę. Myślisz: „Super okazja!”. Poczekaj. Sprawdź, czy oferta nie jest podszyta oszustwem.

Dymek poszedł z dymem

Restauratorzy stukają się w czoła, a producenci środków antynikotynowych zacierają ręce. Od dziś obowiązuje zakaz palenia wyrobów tytoniowych w miejscach publicznych. Co to oznacza dla przedsiębiorców?

Jakie bariery w prowadzeniu firmy napotyka polski przedsiębiorca?

Mówi się, że aby być polskim przedsiębiorcą, nie wystarczą tylko predyspozycje i zdolności, trzeba mieć też smykałkę do biznesu i stalowe nerwy. Założenie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej w polskich realiach nie koniecznie musi być bułką z masłem.

Jak prowadzić działalność gospodarczą? - spółka akcyjna

Myśląc o rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej niezbędne jest dokonanie wyboru formy prawnej przyszłego przedsiębiorstwa. Czy warto zdecydować się na spółkę akcyjną?

Jak stworzyć firmową witrynę WWW?

Skuteczność działań promocyjnych w sieci jest możliwa w dużej mierze dzięki dobrze zaprojektowanej firmowej stronie WWW. Daje ona możliwość zapoznania się z ofertą firmy w każdym czasie, co sprawia, że jest jedną z najbardziej powszechnych form zdobywania klientów.

Na czym polegam marketing społecznościowy

Nie od dziś wiadomo, że nawet najdoskonalszy produkt nie znajdzie nabywcy, jeśli ten nie będzie miał możliwości dowiedzenia się o jego istnieniu. Nie ważne, czy prowadzimy osiedlowy sklep spożywczy, czy duże przedsiębiorstwo produkcyjne, na początku zawsze borykamy się z tym samym problemem – co zrobić, aby skutecznie dotrzeć do klienta?

Jakie są stawki i przepisy przejściowe? - zmiana podatku VAT

Zmiany w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535, zwana dalej „ustawą z dnia 11 marca 2004 r.) zbliżają się wielkimi krokami. Obecnie wprowadzenie zmian w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. (w zakresie stawek i przepisów przejściowych) reguluje projekt ustawy z dnia 30 września 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (druk sejmowy 3430) który uchwalono, po trzecim czytaniu, w dniu 29 października 2010 r. oraz przekazano Prezydentowi i Marszałkowi Senatu.

Jakie znaczenie ma domena internetowa dla przedsiębiorców?

Domena internetowa to nie tylko składnik adresu strony internetowej, którego głównym celem jest jej odróżnienie. Obecnie pozwala ona również, jako znak towarowy, na identyfikację towarów, usług czy przedsiębiorców.

Jakie są skutki wymontowania kratki z samochodu służbowego

Rozważania zacznijmy może od definicji samochodu z kratką. Jest to samochód o nadwoziu osobowym spełniający kryteria samochodu ciężarowego, w którym część przeznaczona do przewozu ładunków jest oddzielona od rzędu siedzeń ścianą lub trwałą przegrodą, tak zwaną kratką.

Czy mogę odliczyć od podatku wydatki na leki?

Osoby niepełnosprawne mogą odliczyć od dochodu wydatki na leki w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł. Ze zwolnienia można skorzystać, jeżeli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki - stale lub czasowo.

Jak faktoring w praktyce pomaga rozwiązywać problemy firm?

Doświadczenia przedsiębiorców z okresu zapaści gospodarczej doprowadziły do większego przywiązania uwagi do istotnego czynnika jakim jest zachowanie płynności finansowej. Kryzys dobiega końca, jednak wiele firm nadal sięga po sprawdzone rozwiązanie faktoringu. Czy może on być rozwiązaniem problemów trapiących przedsiębiorców?

Czy dodatek za rozłąkę jest opodatkowany PIT

Zamierzam wkrótce uruchomić filię mojego przedsiębiorstwa w innym mieście niż siedziba główna. Do uruchomienia filii zamierzam oddelegować mojego pracownika na okres kilku miesięcy. Z tego co wiem pracownikowi oprócz wynagrodzenia przysługuje dodatek za rozłąkę. Czy taki dodatek za rozłąkę w wysokości 23 zł za każdy dzień w miejscu oddelegowania służbowego powinien być opodatkowany PIT?

Czy zbycie przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu VAT

Rachunek ekonomiczny czy sytuacja osobista mogą skłonić podatnika do dokonania czynności zbycia prowadzonego przedsiębiorstwa. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług czynność taka podlegać będzie wyłączeniu spod działania tej ustawy, a tym samym nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT.

Niezwrócenie palet transportowych a transakcje wewnątrzwspólnotowe

Przewóz towarów samochodami ciężarowymi odbywa się przeważnie na paletach transportowych, które m.in. ułatwiają załadunek i wyładunek towarów oraz przemieszczanie go po magazynach nadawcy i odbiorcy. Palety te, jako „opakowania zwrotne” bardzo często wymieniane są pomiędzy stronami transakcji oraz innymi podmiotami uczestniczącymi w ich przewozie (np. firmami transportowymi).

Jak określić przewagi produktu?

Właściciele firm mają świadomość, że na półkach są dziesiątki produktów różnych producentów. Wiele z nich wygląda tak samo. Klienci nie wiedzą, który z nich wybrać, dokonują więc przypadkowego wyboru.

Czy nabycie usług zarządczych od podmiotu z siedzibą w „raju podatkowym” pozwala na odliczenie VAT?

Spółka Oasis East produkuje i sprzedaje urządzenia chłodnicze do wody. W ramach swej działalności, obejmującej również usługi serwisowe, spółka ta nabywa usługi oferowane przez przedsiębiorstwo mające siedzibę na jednym z terytoriów tzw. „rajów podatkowych”. Kontrahent świadczy na rzecz Oasis East usługi zarządcze i pomocy technicznej.

Czy wniesienie przedsiębiorstwa spółki cywilnej do spółki kapitałowej podlega zwolnieniu z opodatkowania

Jestem wspólnikiem w spółce cywilnej i wraz z drugim wspólnikiem planuję wniesienie przedsiębiorstwa naszej spółki do istniejącej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w której jesteśmy udziałowcami. Rynkowa wartość przedsiębiorstwa spółki cywilnej przekracza sumę rzeczowych składników majątku. W zamian za wniesienie przedsiębiorstwa obejmiemy udziały w spółce z o.o. oraz będziemy osiągać dochody z kapitału w postaci dywidendy. Wartość objętych udziałów w spółce z o.o. będzie równa wartości wniesionego przedsiębiorstwa. Wycena przedsiębiorstwa będzie sporządzona przez rzeczoznawcę majątkowego i zatwierdzona przez biegłego rewidenta. Czy wniesienie aportem przedsiębiorstwa spółki cywilnej do spółki z o.o. w zamian za objęcie w niej udziałów korzysta ze zwolnienia z opodatkowania?

Co to jest leasing zwrotny nieruchomości

Leasing zwrotny nieruchomości może dotyczyć gruntu albo budynku, co oznacza, że w przypadku leasingu zwrotnego nieruchomości może wystąpić konieczność podpisania dwóch umów. Na czym polega leasing zwrotny?

Dolnośląskie dotacje na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej w firmach - część I

Jeszcze w grudniu br. rozpocznie się nabór wniosków o dofinansowanie projektów polegających na tworzeniu i modernizacji działów badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach. Unijną dotację będzie można otrzymać na m.in. zakup urządzeń i aparatury oraz patentów i licencji niezbędnych do prowadzenia takiej działalności.

Na co zwracać uwagę nazywając e-sklep?

Oprócz sformułowania podstawowej nazwy dla sklepu internetowego, warto pamiętać o uwzględnieniu kilku elementów na pozór nieistotnych. Skrót, humor, brzmienie – jak je wykorzystać?

Jaka powinna być nazwa e-sklepu?

Kreowanie nazwy dla e-sklepu to nie jest prosta sprawa. Co gorsze, wynik naszych rozmyślań ma decydujący wpływ na powodzenie naszego przedsięwzięcia. Na co zwracać uwagę, czego unikać?

W jakiej formie można prowadzić działalność w Finlandii

Jeżeli planujesz rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w Finlandii powinieneś zapoznać się podstawowymi formami prawnymi jakie przewiduje tamtejsze prawo. Poniżej spis najważniejszych i najpopularniejszych rozwiązań dla przedsiębiorców.

Jak przebiega procedura windykacyjna w Finlandii

Nieuczciwi kontrahenci, brak płatności, zatory płatnicze - jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą w Finlandii i trafiłeś na spór biznesowy, zapoznaj się z kolejnymi etapami procedury windykacyjnej.

Jak kalkulować koszty i zyski dla spółki spin off?

Prowadzenie spółki spin off jest działaniem różniącym się od zarządzania innymi typami firm. Zanim przedsiębiorca rozpocznie działalność technologiczną powinien zastanowić się w jaki sposób wejść na rynek oraz jak rozpocząć działalność, aby zyskać najwięcej. Jak to zrobić?

Co się dzieje na rynku tłumaczeń dla małych firm?

Międzynarodowy biznes wymaga tłumaczeń korespondencji, dokumentacji i umów. Jak wygląda rynek tłumaczeń? Jakie metody stosują polskie przedsiębiorstwa prowadzące działalność międzynarodową?

Co się dzieje z product placement

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji i nie napawa optymizmem specjalistów od product placement. Czy na pewno mają oni powody do obaw?

Czy warto starać się o odszkodowanie?

Prowadzenie firmy to nie tylko samo jej wykonywanie, ale także sytuacje w których przedsiębiorca może wyrządzić szkodę, lub szkoda owa może być wyrządzona jemu. W takiej sytuacji konieczne jest jej naprawienie, które najczęściej ma postać odszkodowania. Zdarza się, że podmioty nie wnoszą o odszkodowanie, bo nie wiedzą jak to zrobić, bądź uważają, że go nie uzyskają lub uzyskają w minimalnej wysokości. Czy rzeczywiście tak jest? Czym jest odszkodowanie i jak się o nie starać?

Unijne dotacje dla nowopowstałych przedsiębiorstw w województwie lubelskim - część II

Problemy związane z pozyskaniem kapitału zewnętrznego na inwestycje dotyczą prawie wszystkich przedsiębiorstw, ale najbardziej dotykają najmniejsze firmy w początkowym okresie ich funkcjonowania. Z pomocą dla takich przedsiębiorstw przychodzą władze województwa lubelskiego, które ogłosiły właśnie nabór wniosków o dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych na obszarze województwa lubelskiego.

Unijne dotacje dla nowopowstałych przedsiębiorstw w województwie lubelskim - część I

To ostatni dzwonek na otrzymanie unijnej dotacji dla mikroprzedsiębiorców realizujących projekty inwestycyjne na terenie województwa lubelskiego. Właśnie ruszył nabór wniosków o dofinansowanie projektów realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. obsługę programu Płatnik.

Kiedy obawy przed trafieniem do BIG –u są uzasadnione?

Przedsiębiorca posiadający zaległości z płatnością z umowy może trafić na listę dłużników biura informacji gospodarczej (BIG). Kto może dokonać takiego zgłoszenia, w jakich okolicznościach przedsiębiorca może obawiać się, że ktoś zgłosi go do BIG?

Czym jest punkt kontaktowy dla usługodawców i usługobiorców?

Na podstawie rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 17 stycznia 2010 r. w sprawie utworzenia punktu kontaktowego dla administracji oraz punktu kontaktowego dla usługodawców i usługobiorców określono między innymi zakres zadań i szczegółowe warunki techniczne i organizacyjne punktu kontaktowych dla usługodawców i usługobiorców. Dzięki ich istnieniu przedsiębiorcy świadczący usługi elektroniczne będą mogli dużo łatwiej niż dotychczas uzyskać informacje i skorzystać z doradztwa. Jakie są cele punktu kontaktowego?

Czy możesz domagać się odszkodowania, gdy kontrahent prowadzi nieuczciwie negocjacje?

Funkcjonujące w obrocie podmioty zawierają między sobą umowy. Umowy te mogą dojść do skutku poprzez ofertę i jej przyjęcie, w wyniku aukcji lub przetargu, a także w wyniku prowadzenia negocjacji. Czy jeśli kontrahent prowadzi nieuczciwe negocjacje możesz domagać się odszkodowania?

Jak nazwać firmę lub serwis www?

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu e-dzialalności to dopiero jeden z wielu kroków stawiających przyszłą firmę na nogi. W procesie tworzenia e-biznesu szalenie ważna jest nazwa serwisu i przedsiębiorstwa. Jak ją wybrać i na co zwracać szczególna uwagę?

Czy product placement jest szansą dla małych firm

Tradycyjna reklama przestaje przynosić pożądane efekty. Odbiorca zaczyna ją zwyczajnie ignorować. Jak wybrnąć z tej sytuacji i przekonać konsumenta do swojego produktu nie wydając na kampanię wielu milionów?

Czy kobiety są przedsiębiorcze?

Przyjęło się uważać, że prowadzenie biznesu jest domeną mężczyzn. Tak zresztą świat wyglądał przez wieki – mężczyzna prowadził interes, a kobieta dom. Współcześnie jednak sytuacja wygląda odrobinę inaczej.

Jak rozwiązywać spory biznesowe w Finlandii

Finowie są co do zasady solidnymi partnerami biznesowymi. Nie można jednak zapominać, że wśród dziesiątek uczciwych kontrahentów może trafić się podmiot, z którym współpraca nie układa się po naszej myśli. Jak rozwiązywać powstałe spory biznesowe w Finlandii?

Jak zawierać umowy w Finlandii – firma w Finlandii

Prowadzenie działalności gospodarczej najczęściej wiąże się nierozłącznie z koniecznością zawierania umów. Jak kontrakty uregulowane są w prawie fińskim? Przeczytaj.

Jak prowadzić indywidualną działalność gospodarczą w Finlandii

Obywatel Polski może swobodnie prowadzić indywidualną działalność gospodarczą w Finlandii pod warunkiem, że zarejestruje swoją działalność u odpowiednich władz, tj. na policji, w Urzędzie Skarbowym, w Rejestrze Handlowym.

Eko driving – moda czy konieczność

Czym jest eko driving? To nowoczesne pojęcie kojarzy się większości kierowców najogólniej rzecz ujmując z ekologią. I trochę w tym racji jest. W tym jednak przypadku głównie chodzi o to, co w obecnych czasach jest jednym z istotniejszych elementów funkcjonowania przede wszystkim przedsiębiorstw. Tym elementem jest szeroko pojętą ekonomia.

Jak rozliczyć sprzedaż premiową w PIT - kontrowersyjne stanowisko fiskusa

Sprzedaż premiowa, polegająca na tym, że organizator promocji nie sprzedaje bezpośrednio produktów albo usług klientowi - nie daje zwolnień w podatku PIT. Zwolnienie takie przysługuje „w związku ze sprzedażą premiową” przez co fiskus rozumie zawarcie umowy sprzedaży między organizatorem sprzedaży a podatnikiem. Jest to niekorzystna interpretacja przepisów przez fiskusa, gdyż przy dużych programach sprzedaży premiowej ich organizatorzy korzystają z usług pośredników handlowych.

REKLAMA