REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza, PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co grozi za zarabianie bez założenia działalności gospodarczej?

Ciągła i zorganizowana działalność zarobkowa jest w Polsce uznawana za działalność gospodarczą. Jednak definicja działalności według przepisów jest nieprecyzyjna, dlatego może się zdarzyć, że ktoś nie zarejestruje firmy, mimo że zdaniem urzędników powinien to zrobić. Co grozi w takiej sytuacji?

Darowizna żywności bez VAT

Osoby prowadzące sklepy spożywcze, od października mogą po raz pierwszy wesprzeć darowizną potrzebujących, bez konieczności naliczania VAT-u. Jak dotąd ze zwolnienia korzystali tylko producenci żywności.

Sprzedaż w ramach dropshippingu - jak rozliczać podatkowo?

Sprzedaż w ramach dropshippingu jest coraz popularniejszym sposobem sprzedaż produktów za pośrednictwem internetu. Jak wyglądają zasady rozliczeń zobowiązań podatkowych przy dropshippingu?

Sprzedaż prywatnego samochodu - skutki podatkowe

Przedsiębiorca dokonujący sprzedaży prywatnego samochodu musi się liczyć z koniecznością uiszczenia podatku. Jednak konieczność rozliczenia z fiskusem będzie zależeć od czasu oraz okoliczności, jakie wystąpiły między nabyciem a sprzedażą tego samochodu.

REKLAMA

Sprzedaż rzeczy używanych a PIT

Sprzedaż rzeczy używanych, których podatnik jest właścicielem ponad pół roku, nie powoduje konieczności rozliczania PIT. Chyba że fiskus uzna, iż powtarzalna sprzedaż ma znamiona niezarejestrowanej działalności gospodarczej.

Zasady rozliczania emerytur zagranicznych

Jak prawidłowo rozliczać zagraniczne emerytury? Forma rozliczenia emerytur zależy od umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Co do zasady emeryt płaci podatki od świadczenia tam, gdzie mieszka.

Udzielenie interpretacji podatkowej a stan faktyczny sprawy

NSA wydał wyrok, zgodnie z którym w przypadku zaistnienia jakichkolwiek wątpliwości co do przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji podatkowej stanu faktycznego, konieczne jest zwrócenie się do wnioskodawcy o sprecyzowanie bądź uzupełnienie informacji, w celu poprawnego wywiązania się z obowiązku udzielenia interpretacji.

Jakie korzyści przyniosą e-Podatki

Administracja podatkowa ma być nowocześniejsza i bardziej otwarta na podatnika. Wszystko dzięki programowi e-Podatki, na który składają się realizowane przez resort finansów trzy projekty: e-Podatki, e-Deklaracje 2 i e-Rejestracja.

REKLAMA

Ulgi podatkowe dla rodzin

Prezydent Bronisław Komorowski chce wprowadzenia ulg podatkowych dla rodzin. Chodzi o ustanowienie kwoty wolnej od podatku, która byłaby uzależniona od liczby dzieci w rodzinie.

Becikowe jest zwolnione z podatku dochodowego

Becikowe jest zwolnione z PIT i nie ma konieczności wykazywania go w rozliczeniu rocznym PIT. Podatnicy nie muszą się rozliczać również z tytułu otrzymanej zapomogi, czyli z zasiłku rodzinnego czy pielęgnacyjnego.

Rozliczenia podatkowe pracowników naukowych

Polscy naukowcy nie płacą podatku PIT od stypendiów naukowych, natomias muszą uiścić w kraju daninę od wynagrodzenia za krótkie badania przeprowadzone za granicą. W niektóych przypadkach naukowcy zobowiązani są również do rozliczenia VAT.

Procedura zawieszenia działalności gospodarczej

Procedura zawieszenia działalności gospodarczej jest alternatywą dla całkowitej likwidacji firmy. Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej (CEIDG) może skorzystać z możliwości zawieszenie działalności.

Sposób na pożyczkę, czyli jak ukryć dochody z nieujawnionych źródeł

Niejednokrotnie zdarza się, że podatnicy, wobec których fiskus wszczął postępowanie podatkowe w zakresie podatku z nieujawnionych źródeł dochodu deklarują, że środki, których pochodzenia nie potrafią wytłumaczyć, pochodzą z pożyczki. Nie jest to jednak dobre remedium na nieujawnione dochody.

O zysku słów kilka

Pojęcie zysku niekoniecznie jest tak jednoznaczne jak by mogło się wydawać. A przecież różne pojmowanie ma wpływ na działanie. Doskonale widać to na przykładzie pojęcia zagrożenia. W tych samych okolicznościach, jeden nie widzi jeszcze powodów do niepokoju, drugi zaczyna już obmyślać najlepszą dla siebie strategię ratunkową. W zależności od tego jak zysk będzie pojmować menager, różnie może wyglądać jego działanie w konkretnych okolicznościach. Różna może też być jego strategia długofalowa.

Prezenty dla przedstawicieli handlowych kontrahenta - rozliczenie PIT i CIT

W celach promocyjnych lub zwiększenia sprzedaży podatnicy niekiedy przekazują swoim kontrahentom prezenty w postaci swoich produktów, bonów podarunkowych lub innych gratyfikacji. Niekiedy prezenty nie są przekazywane bezpośrednio kontrahentom, ale pracownikom kontrahenta, którzy bezpośrednio odpowiadają za sprzedaż. Działanie takie ma swój wymiar podatkowy - nie tylko z punktu widzenia przekazującego, ale także kontrahenta i jego pracownika.

75% PIT od nieujawnionych dochodów niezgodny z Konstytucją

18 lipca 2013 r. Trybunał Konstytucyjny wydał korzystny dla podatników wyrok, uznając, że 75-procentowy podatek dochodowy od dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów jest niezgodny z Konstytucją. Podatnicy mają czas do 27 września 2013 r. na podjęcie działań zmierzających do jego zwrotu.

Opodatkowanie ekwiwalentu wypłacanego telepracownikowi

Telepraca jest jedną z form zatrudnienie pracownika. W przypadku telepracy pracodawca ma obowiązek dostarczenia telepracownikowi sprzętu niezbędnego do pracy, może także umówić się z telepracownikiem na wykorzystywanie przez pracownika sprzętu stanowiącego jego własność - pracodawca wypłaca mu wówczas stosowny ekwiwalent. Jak opodatkować ekwiwalent wypłacany telepracownikowi?

Zwrot podatku od nieujawnionych dochodów

Trybunał Konstytucyjny uznał, że 75-procentowy podatek dochodowy od nieujawnionych dochodów jest niezgodny z Konstytucją. W związku z wyrokiem podatnicy mają czas do 27 września 2013 r. na podjęcie działań zmierzających do zwrotu tego podatku.

Korekta VAT naliczonego po zakończeniu działalności gospodarczej

Przedsiębiorcy, będący podatnikami VAT mają wątpliwości dotyczące rozliczenia VAT w momencie zakończenia (likwidacji) działalności gospodarczej. W szczególności chodzi o możliwość korekty wcześniej złożonych deklaracji VAT-7 i odzyskania VAT naliczonego.

Ulga meldunkowa a rozdzielność majątkowa

Czy rozdzielność majątkowa ma wpływ na prawo do zwolnienia w ramach ulgi meldunkowej?

Karta podatkowa dla udzielających korepetycji

Osoby udzielające korepetycji, mogą skorzystać z najprostszej formy opodatkowania, jaką jest karta podatkowa. Wysokość podatku zależy od liczby godzin przeznaczonych na udzielanie lekcji.

Nowe wzory deklaracji PIT do rozliczeń w 2014 r.

Do rozliczeń podatkowych PIT w 2014 r. podatnicy posłużą się nowymi deklaracjami. W przygotowaniu są nowe wzory formularzy m.in. PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-39 i PIT-40 oraz ich załączników.

Lepsze nastroje przedsiębiorców

W trzecim kwartale mikro, mali i średni przedsiębiorcy spodziewają się lekkiego wyhamowania w porównaniu do kwartału drugiego, który okazał się być nadspodziewanie dobry. Wskaźnik KERNA – ilustrujący nastroje w firmach – spadł nieznacznie - do minus 60,83 punktów. Względny optymizm przedsiębiorców studzi ciągła niepewność o przyszłą kondycję gospodarczą kraju i firmy - wynika z najnowszych danych Instytutu Keralla Research, który cyklicznie bada nastroje i koniunkturę w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach (MŚP).

Zatrudnienie współmałżonka we własnej firmie

Zatrudnienie współmałżonka we własnej firmie może wydawać się dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza na początku działalności. Taka współpraca może być znacznie bezpieczniejsza, niż zatrudnienie osoby z zewnątrz, a jednocześnie prowadzi do odciążenia przedsiębiorcy, który zyskuje więcej czasu. Jednak zatrudnienie współmałżonka jest kosztowne.

PSL proponuje abolicję podatkową

Wicepremier Piechociński proponuje abolicję podatkową jako sposób na zwiększenie wpływów do budżetu państwa. Abolicja podatkowa to jedna z kilkudziesięciu propozycji przygotowanego przez PSL pakietu, który miałby być punktem wyjścia do dyskusji na temat tzw. nowego otwarcia programowego.

Podatek od transakcji finansowych i dla hipermarketów

Podatek nałożony na hipermarkety i transakcje finansowe oraz wzrost płac wzrost płac i podniesienie innowacyjności Polski - to główne propozycje planu ekonomicznego PiS, którego część Jarosław Kaczyński zaprezentował na forum ekonomicznym w Krynicy.

Częste zmiany w podatkach szkodzą gospodarce

Częste zmiany w przepisach podatkowych nie służą polskiej gospodarce - to jeden z wniosków, jaki wypływa z najnowszego raportu World Economic Forum o konkurencyjności.

Umowa zlecenie z małżonkiem lub innym członkiem rodziny

Czy członkowie rodziny przedsiębiorcy, pomagający w prowadzeniu tej działalności, podlegają obowiązkowi zgłoszenia do ZUS jako osoby współpracujące, czy też mogą być zatrudnieni na podstawie umowy cywilnoprawnej?

Zbieg tytułów ubezpieczeń - umowa o pracę, zlecenie, działalność gospodarcza

Zdarza się, że ta sama osoba jest zatrudniona w różnych formach (np. umowa o pracę, zlecenie) u dwóch lub więcej podmiotów, a być może prowadzi też działalność gospodarczą. Taka sytuacja to tzw. zbieg tytułów ubezpieczeń. W takim przypadku należy ustalić przede wszystkim, z jakiego tytułu składki będą dobrowolne, a z jakiego obowiązkowe.

Obniżka czynszu dla najemcy lokalu zakładowego bez PIT

Obniżka stawki czynszu na najem lokalu zakładowego (w oparciu o przygotowaną instrukcję zatwierdzoną uchwałą zarządu) z uwagi na niskie dochody najemcy dla osoby, która taką obniżkę otrzyma, nie powoduje powstania przychodu w PIT.

Składki za zleceniobiorcę w okresie zawieszenia jego działalności gospodarczej

Umowa zlecenia jest stosowana na szeroko rozumianym rynku pracy niemal tak często jak sama umowa o pracę. Powszechne jej stosowanie, może jednak budzić pewne wątpliwości. Jakie składki opłacić za osobę wykonującą zlecenie w okresie zawieszenia własnej działalności gospodarczej?

Zwolnienia podatkowe dla rolników w 2014 r.

W 2014 r. mają obowiązywać zwolnienia podatkowe dla rolników, którzy wprowadzają na rynek produkty spożywcze na skalę nieprzemysłową - takie rozwiązanie zakłada projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, złożony w Sejmie przez senatorów PO.

Czy można zaliczyć do kosztów wydatek poniesiony na zakup towaru, który nie dotarł do nabywcy

Moja firma zamówiła towar u producenta chińskiego. Nastąpiła wpłata 30% zaliczki na podstawie faktury pro forma na poczet zamówienia. Kolejna wpłata 70% należności do producenta chińskiego nastąpiła po załadunku towaru na statek na podstawie otrzymanego i potwierdzonego dokumentu z frachtu B/L oraz wystawionej przez producenta faktury VAT. Płatność nastąpiła w walucie USD. Towar nie doszedł, producent okazał się oszustem. W jaki sposób ująć w pkpir wartość zapłaconej kwoty?

Sprzedaż nieruchomości z gospodarstwa rolnego - opodatkowanie PIT

Co do zasady sprzedaż całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego jest zwolniona z podatku dochodowego (PIT). Jednak dogłębna analiza prawna przepisów podatkowych w niektórych stanach faktycznych może doprowadzić do odmiennych wniosków.

Wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu a podatek dochodowy PIT

Wokół opodatkowania wynagrodzenia otrzymanego za ustanowienie służebności przesyłu narosło wiele kontrowersji. Głównie za sprawą różnicy zdań pomiędzy organami podatkowymi a podatnikami w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym tego rodzaju wynagrodzeń.

Zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych od 1 stycznia 2014 r.

Od 1 stycznia 2014 r. w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych ulegnie zmianie definicja „osób prowadzących pozarolniczą działalność”.

Koszty przesyłki nie zawsze opodatkowane VAT

Koszty przesyłki nie zawsze muszą rodzić obowiązek podatkowy u sprzedającego. Przesyłka może odbywać się za pośrednictwem pełnomocnika, czyli kupującego. W takiej sytuacji koszty przesyłki nie będą uznane za element składowy towaru, a co za tym idzie, nie będą podlegały opodatkowaniu VAT.

Tańsze bilety komunikacji dla płacących podatki w stolicy

Podatnicy, którzy zdecydują się płacić podatki w stolicy, mogą na tym zyskać. Zgodnie z zapowiedzią prezydent Warszawy zapłacą mniej za bilety komunikacji miejskiej niż osoby, które nie płacą podatków w stolicy.

Wykorzystywanie informacji księgowej i analizy wskaźnikowej w bieżącej działalności firmy.

Problemy ze spłatą zobowiązań, w małych i średnich firmach, według moich obserwacji zawodowych, to zjawisko częste, nieomal powszechne. W dużej mierze, potwierdza taką opinię raport NBP, który podaje, że blisko 5% podmiotów gospodarczych mających kredyty bankowe, nie ma zdolności kredytowej. Porównując dane z czerwca 2012 z informacją z czerwca bieżącego roku, nastąpił tu wzrost, aż o blisko 14% (z 4,3% do 4,9%).

Przekazywanie 1 proc. z PIT w 2014 r. - ułatwienia dla organizacji

Rząd zaproponował, aby organizacje pożytku publicznego numer rachunku bankowego, na który podatnicy mogą przekazywać 1 proc. z PIT, mogły zgłaszać do urzędu skarbowego do 30 czerwca każdego roku, a nie jak obecnie - do 31 stycznia. Natomiast wykaz organizacji uprawnionych do otrzymywania 1 proc. z PIT byłby tworzony i aktualizowany na bieżąco. Zmiany miałyby obowiązywać już w 2014 r.

Reklamacje produktów spożywczych

Najczęstszym powodem zgłoszeń reklamacyjnych są złe warunki przechowywania produktów spożywczych w hurtowni lub sklepie. Uważam, że tego typu reklamacje powinien uwzględniać sprzedawca bez potrzeby zgłaszania się wprost do producenta. Jak to zrobić?

Usługa prawnicza obniży kwotę podlegającą opodatkowaniu

Wydatki związane z korzystaniem z usług kancelarii prawnej mogą obniżyć wysokość podatku należnego. Fakt ten potwierdzają interpretacje wydawane przez Urzędy Skarbowe. Fiskus podkreśla jednak, że przedsiębiorca będzie miał obowiązek wykazania związku pomiędzy poniesioną na te usługi kwotą a osiągniętymi przychodami.

Start-up, czyli innowacyjny sektor gospodarki

W każdym polskim mieście rozwija się prywatna przedsiębiorczość w formie start-up. Firmy te mają stać się innowatorami na polskim rynku. Poprzez nowe formy prezentacji, sprzedaży, logistyki oraz współpracy rynkowej start-up powinien stać się nowym, innowacyjnym sektorem MSP. Dla realizacji tego projektu w ostatnich latach wprowadzano dofinansowania, preferencyjne kredyty oraz wsparcie szkół wyższych i instytucji, instytutów.

Darmowe porady prawne wolne od podatków?

Ministerstwo Gospodarki chce, aby porady prawne udzielane dla najuboższych za darmo były zwolnione z opodatkowania VAT oraz PIT.

Sukcesja podatkowa przy przekształceniu działalności w spółkę kapitałową

W wyniku zmian, które weszły w życie od 1 stycznia 2013 r., w przypadku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową nie następuje pełna sukcesja podatkowa, ponieważ nie obejmuje ona zobowiązań, a jedynie prawa.

Jak rozpocząć współpracę z doradcą podatkowym

Współpraca z doradcą podatkowym jest bardzo często koniecznością przy prowadzeniu działalności. Pomoc doradcy podatkowego, z uwagi na wysoki poziom skomplikowania regulacji podatkowych, stanowi niejednokrotnie istotny czynnik sukcesu przedsiębiorstwa. Jak podjąć współpracę z doradcą podatkowym?

Odsetki za późniejszy zwrot nadpłaty podatku

Podatnicy, którzy w terminie złożyli zeznanie roczne, nie składali korekty, a także nie mają zaległości wobec fiskusa powinni już otrzymać zwrot nadpłaty podatku dochodowego. Jeśli Urząd Skarbowy jeszcze nie przekazał odpowiedniej sumy i nie zrobi tego w najbliższym czasie, będzie zobowiązany do wypłacenia odsetek.

Udostępnianie pracownikowi samochodu służbowego w czasie wakacji

W okresie wakacyjnym pracodawcy często użyczają pracownikom samochody należące do firmy. Warto pamiętać, iż takie bezpłatne udostępnienie pojazdu służbowego spowoduje zwiększenie podatku dochodowego pracownika. Co więcej, pracownicy muszą sobie zdawać sprawę, że za ewentualne uszkodzenia samochodu, mogą być obciążeni kosztami naprawy.

Postępowanie cywilne - zmiany dotyczące przedsiębiorców

W ostatnich latach dokonano wielu zmian w postępowaniu cywilnym, które mogą okazać się istotne z punktu widzenia osób prowadzących działalność gospodarczą. Kluczowymi przekształceniami jest zniesienie odrębnego postępowania w sprawach gospodarczych, a także precyzyjniejsze określenie czasu, w którym strony powinny składać wnioski dowodowe.

Tłumaczenia - zatrudniać czy outsourcować?

Tłumaczenia są nieodzowną częścią działalności wielu przedsiębiorstw w Polsce. Nie da się też ukryć, że profesjonalny wizerunek firmy zależy w dużej mierze od jakości i estetyki dokumentów. Co zrobić, aby efekt tłumaczenia był jak najlepszy? Można zatrudnić tłumacza na etat, albo powierzyć prace agencji translatorskiej. W obliczu decyzji, kto ma wykonywać tłumaczenia, warto rozważyć trzy elementy: ilość tekstów do tłumaczenia, ich treść oraz stopień poufności.

REKLAMA