REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza, Mikroprzedsiębiorca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co daje firmie ubezpieczenie od utraty zysków?

Firmy ubezpieczeniowe oferują szeroką gamę produktów ubezpieczeniowych dla przedsiębiorców. Jednym z nich jest ubezpieczenie od utraty zysków. Co kryje się pod tą nazwą?

Nowe oczekiwania wobec kandydatów aspirujących do pracy w branży IT

W dzisiejszych czasach ekstensywny obszar nowoczesnych technologii informatycznych należy do najbardziej rozwojowych i intratnych. Charakteryzuje go duża dynamika: z niezwykłą wręcz częstotliwością pojawiają się innowacyjne rozwiązania, obejmujące coraz szersze kręgi aspektów życia społecznego i gospodarki. W konsekwencji zaś przyczynia się do tego, iż pojęcie zawodu informatyka i programisty także zwiększa swój zakres i ulega pewnym przeobrażeniom, a w przyszłości prawdopodobnie zostanie poddane gruntownej transformacji. W jaki sposób przekłada się to na sytuację kandydatów ubiegających się o pracę w sektorze IT?

Jesteś niepełnosprawny? Załóż własną firmę

Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają osoby niepełnosprawne dostrzegając korzyści z tym związane. Niepełnosprawni nie są jednak skazani na etat. Mogą prowadzić działalność samodzielnie, a może im w tym pomóc m.in. PFRON oraz organy samorządu powiatowego.

Targi Kantońskie 2012 - czy poszukiwać na nich produktów?

Decydując się na poszukiwanie chińskich produktów warto sięgnąć do samego źródła, czyli Państwa Środka i organizowanych w nim targów. Czy Targi Kantońskie to dobre miejsce na nawiązanie kontaktów biznesowych oraz odnalezienie atrakcyjnych dla polskich konsumentów towarów?

REKLAMA

Ubezpieczenie OC dla właścicieli parkingów

Ubezpieczenie OC prowadzące parking strzeżony chroni go przed finansowymi skutkami wyrządzonych szkód w ramach swojej działalności. Czy jednak z ubezpieczenia będzie można pokryć szkody związane z kradzieżą pojazdu?

Służbowy laptop nie dla celów prywatnych

Pracownik nie może wykorzystywać służbowego laptopa do celów prywatnych. W szczególności dla potrzeb własnej działalności gospodarczej.

KRUS 2012 - składki na ubezpieczenie społeczne rolników

Ile wynosi składka na ubezpieczenie społeczne rolników KRUS w 2012 roku?

Sprostowanie a odpowiedź w prawie prasowym

Polskie prawo prasowe w ramach tzw. systemu sprostowań przewiduje aktualnie dwa środki umożliwiające osobie zainteresowanej przeciwdziałanie naruszeniom związanym z informacją nieprawdziwą, nieścisłą lub zagrażającą jej dobrom osobistym. Mianowicie mowa w tym wypadku o uregulowanym w art. 31 ustawy o prawie prasowym- sprostowaniu i odpowiedzi.

REKLAMA

Czy opłata za studia przedsiębiorcy stanowi koszt podatkowy?

Wiele osób jeszcze podczas studiów decyduje się na rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej. Czy opłata za studia przedsiębiorcy stanowi koszt podatkowy?

Wynagrodzenie pełnomocnika w postępowaniu przed Krajową Izbą Odwoławczą

Odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej jest podstawowym środkiem ochrony prawnej w sprawach zamówień publicznych. Warto jednak pamiętać, że zasady rozliczenia koszów postępowania wywołanego wniesieniem odwołania znacząco różnią się od zasad rozliczania kosztów w postępowaniu przed sadem cywilnym, w szczególności w odniesieniu do kosztów wynagrodzenia pełnomocników.

Od stycznia pełny wymiar pracy dla niepełnosprawnych

Nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych spowoduje, że osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności będą pracować od 1 stycznia 2012 r. w pełnym wymiarze. Eksperci twierdzą, że regulacja jest niejednoznaczna. Mogą pojawić się problemy z jej stosowaniem.

Sprzedaż samochodu osobowego (środka trwałego) w działalności gospodarczej – rozliczenie PIT

Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Na jej potrzeby wykorzystuje własny samochód osobowy, który nabył jeszcze przed rozpoczęciem działalności. W związku z wykorzystywaniem auta we własnej działalności, wprowadzono je do ewidencji środków trwałych, ustalając wartość początkową na podstawie ceny nabycia z faktury. Czy w przypadku sprzedaży samochodu powstanie przychód ewidencjonowany w KPiR?

Czy zwrot nakładów poniesionych na inwestycje w obcy środek trwały trzeba opodatkować ryczałtem ewidencjonowanym?

Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, na dzierżawionym gruncie, wybudowałam z własnych środków pawilon handlowy. Właściciel nieruchomości wypowiedział umowę dzierżawy i na podstawie zawartej ugody zwrócił mi nakłady poniesione na wybudowany pawilon. Czy otrzymaną tytułem nakładów kwotę powinnam opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli wydatków na budowę nie wliczyłam do kosztów uzyskania przychodów, ani bezpośrednio ani poprzez amortyzację?

Konta oszczędnościowe dla firm tańsze niż indywidualne

Oprocentowanie kont oszczędnościowych dla firm jest niższe niż dla klientów indywidualnych. Czy firmowe konta oszczędnościowe pozwolą przedsiębiorcy zarobić?

Geolokalizacja pracowników a prawo pracy

Nowe formy nadzoru i kontroli pracowników stają się coraz bardziej powszechne. Jedną z takich form monitoringu jest geolokalizacja, tj. lokalizowanie przez pracodawcę miejsca pobytu pracowników wyposażonych w telefony komórkowe. Nadzorowanie pracowników w taki sposób nie jest bezpośrednio uregulowane w przepisach. Nie oznacza to jednak, że taka praktyka nie jest w ogóle objęta prawem i pewnymi ograniczeniami.

Zatrudnianie pracowników w formie telepracy - prawa i obowiązki pracodawcy

Telepraca jest postrzegana jako forma zatrudnienia umożliwiająca pracownikom godzenie życia zawodowego z życiem rodzinnym oraz stosowanie elastycznej organizacji pracy. Czy z punktu widzenia pracodawcy ma ona równie atrakcyjny charakter?

Emerytura w niższym wieku emerytalnym a wcześniejsza emerytura

Pojęciami emerytury w niższym wieku emerytalnym oraz wcześniejszej emerytury zamiennie posługują się dziennikarze, politycy a nawet prawnicy, mimo że są to odrębne rodzaje świadczeń, o odrębnej konstrukcji prawnej.

Jak rozliczyć zakup materiałów, które uległy zniszczeniu (PKPiR)?

W sytuacji gdy materiały uległy zniszczeniu w wyniku zdarzeń losowych w pierwszej kolejności należy sporządzić protokół z uwagi na sytuację, iż materiały uległy zniszczeniu. Następnie należy wystornować kwotę zniszczonych materiałów z kolumny 10 pkpir "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu" i wpisać ją do kolumny 13 pkpir "Pozostałe wydatki". Nie ma obowiązku korygowania odliczonego VAT.

Zastrzeganie tajemnicy przedsiębiorstwa w ofercie

Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego jest co do zasady jawne. Niektóre informacje mogą być jednak zastrzeżone jako tajemnicae przedsiębiorstwa. Czego może dotyczyć tajemnica przedsiębiorstwa i jak ją zastrzec?

Czy firma windykacyjna może zająć majątek dłużnika?

Coraz więcej dłużników ma problem z firmami windykacyjnymi. Warto wiedzieć co w takiej sytuacji może zrobić firma windykacyjna względem dłużnika. Czy może zająć jego majątek?

Chcę zostać kierownikiem – i co dalej?

„Chcę zostać kierownikiem” – z pewnością wielu z nas na pewnym etapie swojej kariery zawodowej powzięło takie postanowienie. Niektórzy od razu zaczęli działać w tym kierunku, próbując znaleźć dla siebie odpowiednie miejsce w kadrze managerów u aktualnego pracodawcy lub szukając adekwatnych do swoich oczekiwań ofert pracy. Inni zaś poza chęciami i postanowieniami tak naprawdę nie bardzo wiedzieli, jak tego dokonać i w konsekwencji utknęli w trybie pasywnego oczekiwania na „szansę od losu”.

Karta podatkowa 2012 - stawki

Znamy już stawki karty podatkowej na 2012 rok. Jak co roku stawki wzrastają o wskaźnik inflacji, czyli o ok. 4%.

Pojazd kolekcjonerski - definicja

Pojazd kolekcjonerski to pojazd, który spełnia pewne kryteria, zarówno o charakterze ścisłym jak i niezwykle ocennym. W związku z akcesją Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku definicja tych pojazdów powinna być dostosowana do prawa europejskiego. Tak jednak nie było. Urzędy celne klasyfikowały auta i nadawały im przymiot kolekcjonerskich według decyzji wojewódzkich konserwatorów zabytków sporządzanych na podstawie opinii rzeczoznawców.

Timeshare, czyli własność wakacyjna

28 kwietnia 2012 roku wchodzi w życie ustawa o timeshare, czyli tzw. własności wakacyjnej. Instytucja, która niegdyś regulowana była przez przepisy kodeksu cywilnego i ustawę z 13 lipca 2000 r., obecnie jest całościowo unormowana w związku z koniecznością implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/122/WE z dnia 14 stycznia 2009 r. w sprawie ochrony konsumentów w odniesieniu do niektórych aspektów umów timeshare, umów o długoterminowe produkty wakacyjne, umów odsprzedaży oraz wymiany.

Zatory płatnicze barierą rozwoju

Przedsiębiorcy coraz częściej nie mogą odzyskać należności. Jeszcze 3 miesiące temu 20 proc. polskich firm deklarowała brak problemu z otrzymywaniem zapłaty za sprzedane towary lub usługi. W październiku ich odsetek zmalał do 11,4%.

Lokal spółki jawnej przekazany wspólnikom – skutki w PIT

Likwidując działalność prowadzoną w postaci spółki jawnej, wspólnicy mogą, jeszcze przed jej zakończeniem, wycofać poszczególne składniki jej majątku. Działanie to może mieć na celu nieodpłatne przekazanie tych składników (np. lokalu) na potrzeby własne wspólników. Czy czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Urzędnicy zapłacą za swoje błędy

Rażące naruszenie prawa spowodowane przez urzędnika będzie oznaczała dla niego karę finansową. Czy dla nierzetelnych urzędników to powód do obaw?

Spadnie koniunktura?

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan zanotował w październiku spadek roczny o jeden punkt do 48 pkt. Indeks kwartalny pogorszył wynik o dwa punkty, również do 48 pkt. Czy koniunktura gospodarcza będzie nadal spadać?

Zgłoszenie do KRS powołania nowego członka zarządu w spółce w organizacji

Zgłoszenie powołania nowego członka zarządu w spółce kapitałowej zarejestrowanej w KRS jest czynnością określoną przepisami prawa i przeważnie nie budzi większych problemów. Co jednak, gdy przedmiotowa zmiana tyczy się spółki będącej w organizacji?

Odpowiedzialność deliktowa a odpowiedzialność kontraktowa

W polskim prawie cywilnym wyróżniamy przede wszystkim dwa rodzaje odpowiedzialności cywilnej, tj. odpowiedzialność deliktową oraz odpowiedzialność kontraktową.

Czy firma może wystawić fakturę przed wykonaniem usługi?

Podatnicy VAT sa zobowiązani do wystawienia faktury stwierdzającej dokonanie sprzedaży. Czy przedsiębiorca może wystawić fakturę przed wykonaniem usługi?

Polscy przedsiębiorcy to pesymiści

Przedsiębiorcy z Europy Środkowej mają coraz gorsze nastroje. Największymi pesymistami okazują się Polacy - wynika z raportu przygotowanego przez firmę Deloitte.

Z osoby fizycznej w spółkę kapitałową

Przedsiębiorca prowadzący działalność jako osoba fizyczna może ją przekształcić w formę spółki kapitałowej. Jakie korzyści płyną z takiego przekształcenia?

Spór o markę Budweiser

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w sporze pomiędzy czeskim i amerykańskim browarem o prawo do znaku towarowego Budweiser, którym sygnowane są popularne piwa.

Jak rozliczyć VAT przy sprzedaży antyków?

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują szczególną procedurę opodatkowania dostawy antyków, pod warunkiem, że ich nabycie nastąpiło bez VAT naliczonego. Zgodnie z przepisami powołanymi w tym zakresie opodatkowaniu podlega jedynie marża.

Ile dały zarobić fundusze akcji na koniec października?

W październiku miało miejsce odreagowanie na rynku akcji i wreszcie można było zarobić na funduszach. Po kilku miesiącach strat, ponoszonych z funduszami akcji, przez giełdy przetoczyła się fala optymizmu.

Wybór należy do przedsiębiorcy: albo niskie składki ZUS, albo prawo do zasiłku

Początkujący przedsiębiorca ma do wyboru: korzystać z ulgi w składkach ZUS i tym samym pozbawić się prawa do zasiłku dla bezrobotnych, czy płacić więcej do ZUS, ale i mieć szansę na zasiłek po utracie zatrudnienia - wyjaśnia wiceminister pracy Marek Bucior.

Opłata targowa - zmiany

W czerwcu 2011 r. skończył się czas, jaki Trybunał Konstytucyjny dał ustawodawcy na zmianę przepisów dotyczących zwolnień z opłaty targowej sprzedaży prowadzonej w budynkach. Dochody budżetów gmin pochodzą m.in. z podatków i opłat lokalnych, wśród których wyróżnia się opłatę targową. Ponoszą ją oferujący towary do sprzedaży na targowiskach oraz we wszystkich innych miejscach o podobnym charakterze.

Odpowiedzialność z tytułu chorób zawodowych

Naprawienie szkód wywołanych chorobami zawodowymi następowało w różny sposób. Z reguły były to świadczenia dwojakiego rodzaju, tj. kompensujące utratę zdolności do zarobkowania oraz stanowiące odszkodowanie za utratę zdrowia lub żywiciela. Świadczenia kompensujące utratę zdolności do zarobkowania zawsze pochodziły z ubezpieczenia społecznego i były udzielane na korzystniejszych zasadach. Nieco inaczej kształtowała się kwestia prawa do odszkodowania za doznaną szkodę.

Choroby parazawodowe

Z pojęciem choroby zawodowej pracodawcy stykają się dość często, w szczególności przy okazji dochodzenia przez swoich pracowników świadczeń na podstawie ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. W ostatnim czasie coraz częściej w obrocie mówi się także o zjawisku chorób parazawodowych. Pojęcie to nie ma charakteru tak powszechnego, wymaga przybliżenia, tym bardziej, że może otwierać pracownikom drogę do dochodzenia od pracodawcy odszkodowania na podstawach prawa cywilnego.

Chińskie firmy interesują się Polską

Systematycznie rośnie liczba chińskich inwestycji w Polsce. Ich wartość do 2010 roku wyniosła prawie 231 mld euro. Obecnie w Polsce działa 140 firm z udziałem kapitału chińskiego.

50-procentowe koszty uzyskania przychodu - porada

Kiedy można dokonać naliczenia pracownikowi 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu? Ekspert podpowiada w jakiej sytuacji możliwe jest zastosowanie 50-procentowych kosztów.

Składka zdrowotna - zasady odliczania

Składka zdrowotna potrącana jest z wynagrodzenia pracownika. W jaki sposób dokonać odliczenia składki zdrowotnej?

Jednostkowe opłaty zastępcze dla kogeneracji na rok 2012

Publikujemy wartości jednostkowych opłat zastępczych dla kogeneracji na rok 2012. Jednostkową opłatę zastępczą uiszczają przedsiębiorcy sprzedający energię odbiorcom końcowym.

Opłaty środowiskowe 2012 - ewidencja

Opłaty środowiskowe na 2012 rok zostały ogłoszone przez Ministra Środowiska. W związku z obowiązkowym uiszczaniem opłat środowiskowych, każdy przedsiębiorca powinien prowadzić odpowiednią ewidencję. Co powinno się w niej znaleźć?

Opłaty środowiskowe 2012 - stawki górne

Opłaty środowiskowe w 2012 roku nie zaskoczą przedsiębiorców. Prezentujemy górne jednostkowe stawki opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2012.

Oszustwo gospodarcze - porada

Nierzetelne zachowania kontrahentów mogą przybrać formę oszustwa gospodarczego. Kiedy działania firmy wyczerpują znamiona czynu zabronionego, jakim jest oszustwo?

Polskie firmy tną wydatki

66 proc. polskich firm ogranicza inwestycje, z czego niemal co czwarta w dużym stopniu. Na decyzje inwestycyjne firm mają wpływ zatory płatnicze i polityka podatkowa państwa oraz bariery prawne – wynika z najnowszego badania Krajowego Rejestru Długów wśród 1800 przedsiębiorstw z całej Polski.

Usługi płatnicze – nowa ustawa

W dniu 24 października 2011 r. weszła w życie większość przepisów ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (Dz. U. z 2011 r. Nr 199, poz. 1175, dalej „ustawa”).

Jak założyć gabinet lekarski, czyli prywatna praktyka lekarska – pomysł

Gabinet lekarski (indywidualna praktyka lekarska) jest jednym z tych pomysłów na własny biznes, który nie tylko jest zarezerwowany dla nielicznych, ale łączy się też z nieprzerwanym popytem na rynku. Jak założyć gabinet lekarski, czyli prywatną praktykę lekarską?

REKLAMA