REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza, Mikroprzedsiębiorca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zakładanie biura rachunkowego - co warto wiedzieć?

Otwarcie biura rachunkowego to szansa na własny biznes i odcięcie się od marudzącego szefa. Jakie warunki należy spełnić, aby móc założyć biuro rachunkowe.

Firmy odczują podwyższenie składki rentowej

Podwyższenie składki rentowej od 1 lutego 2012 roku będzie miało negatywny wpływ na firmy - wynika z badania przeprowadzonego przez PKPP Lewiatan wśród małych i średnich firm.

Rozliczenie projektów unijnych

Pozytywne rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie oraz podpisanie umowy na realizację projektu to jedynie połowa sukcesu na długiej drodze do zrealizowania inwestycji dofinansowanej ze środków unijnych. Drugą połowę stanowi poprawne rozliczenie środków otrzymanych z Unii Europejskiej.

Analiza wykorzystania aktywów, czyli jak pracują pieniądze w firmie

Analiza wykorzystania aktywów jest narzędziem pozwalającym na ocenę efektywności gospodarowania majątkiem przedsiębiorstwa. Ekspert wyjaśnia jak ją stosować.

REKLAMA

W listopadzie wzrosło zatrudnienie!

Pomimo niestabilnej sytuacji gospodarczej w państwach Unii Europejskiej, w Polsce wzrosło zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw.

Ekonomiczny i bezpieczny samochód w firmie – poradnik

Wysokie ceny benzyny i oleju napędowego sprawiają, że koszty utrzymania firmowego samochodu już od dawna nie należą do niskich. Co zrobić, aby obniżyć wydatki na firmowe auto i zadbać o bezpieczeństwo pracowników?

Kredyt konsumencki na nowych zasadach

Od 18 grudnia banki są zobowiązane do rzetelnego informowania klientów o kosztach udzielonego kredytu. W niedzielę weszła w życie nowelizacja Ustawy o kredycie konsumenckim.

Samochód w firmie – opłaty i podatki

Samochód w firmie to nie tylko wydatki eksploatacyjne. Dowiedz się jakich dodatkowych opłat i podatków możesz spodziewać się nabywając firmowe auto. Prezentujemy zestawienie trzech najczęściej pojawiających się obciążeń przedsiębiorcy.

REKLAMA

Zgłoszenie zamiast pozwolenia na budowę

Wiceminister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej poinformował, że większość inwestycji będzie rozpoczynana na podstawie zgłoszenia zamiast pozwolenia na budowę.

Etat i własna firma - wady i zalety

Prowadzenie własnej firmy i jednoczesne pozostawanie w stosunku pracy ma swoje plusy i minusy. Ekspert przedstawia wady oraz zalety łączenia własnego biznesu i pracy na etat.

Leasing czy kredyt na samochód

Leasing czy kredyt na samochód? Z tym pytaniem spotykają się co rok przedsiębiorcy, którzy zamierzają dokonać zakupu nowego auta. Ekspert wylicza co jest bardziej opłacalne - leasing czy kredyt.

Naruszanie dóbr osobistych w Internecie – jak się przed tym bronić

Internet, z uwagi na możliwość zachowania anonimowości, umożliwia swobodę wypowiedzi, która często bywa nadużywana. Prowadzi to niejednokrotnie do naruszania dobrego imienia, czci, dobrej sławy osób fizycznych, ale także renomy osób prawnych. Ofiarą naruszeń mogą paść przedsiębiorcy, którym przypisuje się np. brak uczciwości, brak kompetencji, nierzetelność, naruszanie praw pracowników czy niewywiązywanie się z zobowiązań kontraktowych. Informacje tego typu umieszczane w Internecie mogą w poważny sposób szkodzić interesom przedsiębiorców, narażając ich na utratę zaufania i powodując, że potencjalni klienci będą rezygnować z ich usług.

Firmy odkładają na czarną godzinę

Depozyty firm wzrosły w listopadzie aż o 6,9 proc. Podobnie kredyty - o 3,9 proc. - podał NBP.

Umowa pożyczki

Umowa pożyczki może być pomocna zarówno podczas rozpoczynania jak i prowadzenia działalności gospodarczej. Zawieranie umów pożyczki między przedsiębiorcami pozwala na wynegocjowanie lepszych warunków finansowych niż w przypadku kredytów oferowanych przez banki.

Wpis od odwołania

Wpis od odwołania wnoszony jest w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Wysokość wpisu od odwołania jest uzależniona od rodzaju zamówienia oraz jego wartości.

Gwałtownie wzrosły ceny

O 4,8 proc. wzrosła inflacja w listopadzie w stosunku do ubiegłego roku. W październiku było to tylko 4,3 proc. - podał GUS.

Karta przedpłacona prezentem dla pracownika

Przedpłacona karta podarunkowa może być ciekawą alternatywą dla prezentów świątecznych dla pracowników. Co jednak z opodatkowaniem przedpłaconych karat podarunkowych?

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w dół

Listopad przyniósł spadek Indeksu Biznesu PKPP Lewiatan. Wartość roczna obniżyła się o dwa punkty do 46 pkt, a kwartalna o trzy - do 45 pkt. To najsłabszy wynik od początku roku. Co to oznacza dla polskich firm?

Jedno okienko nie sprzyja przekształceniu działalności gospodarczej

Jedno okienko nie sprzyja przekształceniu indywidualnego przedsiębiorcy w spółkę – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Problemem może się okazać uzyskanie numerów NIP i REGON.

Rekrutacja: błędy jakie popełniamy w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej

Udało się. Twoje dopracowane w każdym szczególe CV oraz treściwy i przekonywujący list motywacyjny zagwarantowały Ci zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. To jednak nie koniec – najtrudniejsza część rekrutacji dopiero się zacznie. Jak się okazuje, to właśnie na tym etapie popełniamy najwięcej błędów…

Nadchodzi europatent

Rada UE i Parlament Europejski porozumiały się w sprawie patentu europejskiego, czyli jednolitego systemu ochrony patentowej dla całej Unii Europejskiej. Przedsiębiorcy będą mieli możliwość korzystania ze wspólnego systemu ochrony wynalazków. Spory będzie rozstrzygał Jednolity Sąd Patentowy.

Firmy dają prezenty na święta

Niemal 50 proc. firm przygotowało dla pracowników paczki świąteczne. Prezenty mają różne formy. Eksperci wyjaśniają w jaki sposób finansowany jest zakup świątecznych upominków dla pracowników.

Kryzys: Rząd zatrudni doradcę

Na kryzysowe czasy do grona rządowego dołączy doradca do spraw gospodarczych. Rozporządzenie w tej sprawie wydała Rada Ministrów. Zgodnie z jego treścią powołany zostanie pełnomocnik rządu ds. deregulacji gospodarczych w randze sekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki.

Jakie zaliczki na podatek dochodowy zapłaci przedsiębiorca w grudniu?

Przedsiębiorcy rozliczający się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych opłacają zaliczkę na podatek dochodowy co miesiąc lub co kwartał, na podstawie osiągniętych przychodów i kosztów. Wyjątkiem jest miesiąc grudzień.

Waloryzacja emerytur

Co najmniej 68 zł podwyżki dla wszystkich emerytów. Od 1 marca świadczenia emerytalne wzrosną z uwagi na waloryzację.

Czym są agresywne praktyki rynkowe?

Niedozwolonym działaniem jest jakakolwiek forma nacisku, czy to psychicznego, czy też fizycznego na konsumenta. Dotyczy to każdego etapu zawierania transakcji.

Informacje na etykiecie produktu

Do informacji, jakie muszą znaleźć się na produkcie lub etykiecie należy cena. Oprócz niej konsument powinien otrzymać jeszcze kilka innych wiadomości

Optymalizacja kosztów przez ergonomię

Rozwiązania ergonomiczne mogą być traktowane jako inwestycja. Skutecznie wprowadzone przyczyniają się do podniesienia efektywności oraz pozwalają osiągnąć wysoką stopę zwrotu. W jaki sposób wdrożyć rozwiązania ergonomiczne w firmie?

Świąteczne zakupy: ile wydamy w dobie kryzysu?

Pomimo wiszącego w powietrzu kryzysu i zaciskaniu pasa przez państwo, Polacy planują wydać na świąteczne zakupy więcej niż w ubiegłym roku. Kupujący częściej skorzystają też ze sklepów za pośrednictwem internetu.

Obowiązki przedsiębiorcy przy zawieraniu umów z konsumentami

W każdym obszarze obrotu gospodarczego z udziałem konsumentów, mamy do czynienia z umowami – niezależnie od przedmiotu transakcji i jej formy. Umowa konsumencka - jak każda inna - powinna zawierać pewne podstawowe informacje.

Zakaz praktyk handlowych wprowadzających w błąd

Na przedsiębiorcy ciążą przede wszystkim obowiązki związane z informowaniem oraz prawidłowym oznakowaniem produktów. Działania te nie mogą wprowadzać w błąd.

Umowy śmieciowe bo prawo nieelastyczne

Większa elastyczność prawa może pomóc w zmniejszeniu ilości umów śmieciowych. Nowe rozwiązania pomogą w rozwoju sektora MŚP.

Kogo dotyczą przepisy konsumenckie?

Przepisy konsumenckie dotyczą zarówno konsumenta, jak i przedsiębiorcy. Kto i kiedy jest konsumentem, a kiedy mamy do czynienia z przedsiębiorcą?

Przepisy konsumenckie w Polsce

Obowiązkiem przedsiębiorcy jest znajomość praw, przysługujących konsumentom. Obok Konstytucji i przepisów Kodeksu cywilnego warto zapoznać się z jeszcze kilkoma najważniejszymi ustawami.

Dlaczego warto przestrzegać prawa konsumenckiego?

Konsument jest z reguły słabszą stroną w relacji z przedsiębiorcą. Nie oznacza to jednak, iż handlowcom opłaca się wykorzystywać tę sytuację. Przedstawiamy cztery powody, dla których warto przestrzegać prawa konsumenckiego.

Sklep w USA i UE - jak robić zakupy?

Zastanawiasz się nad zrobieniem zakupów w zagranicznym sklepie? Pamiętaj o kilku zasadach, które pomogą chronić przysługujące Ci prawa. Ekspert podpowiada na co zwracać uwagę robiąc zakupy w sklepie z USA lub UE.

Czy firma musi mieć zgodę autora na wykorzystanie utworu?

Twoja firma wykorzystuje zdjęcia lub odtwarza w lokalu muzykę? Pamiętaj o uzyskaniu zgody autora na wykorzystywanie utworu. Ekspert wyjaśnia kiedy przedsiębiorca może wykorzystać utwór innego autora.

Pełnomocnik rządu ds. deregulacji gospodarki

Rada Ministrów powołała specjalnego pełnomocnika, którego będzie wykonywał zadania w przedmiocie deregulacji obrotu gospodarczego.

Składka rentowa 2012 - podwyżka od 1 lutego

Już od 1 lutego pracodawcy zapłacą podwyższoną o 2 pkt proc. składkę rentową – rząd przyjął 16 grudnia projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. To raczej kiepski prezent gwiazdkowy rządu dla firm.

Zakup samochodu na firmę 2011/2012 - poradnik

Dowiedz się w jaki sposób dokonać oraz jak rozliczyć zakup samochodu osobowego na firmę. Ekspert podpowiada co zrobić, aby zaoszczędzić.

Cechy idealnego handlowca w procesie rekrutacji

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek nad tym, co tak naprawdę ma decydujący wpływ na sukces procesów handlowych? Odpowiedź jest prosta: ludzie a przede wszystkim odpowiedni dobór handlowców, gdyż to od nich właśnie w dominującej części zależy powodzenie lub fiasko sprzedaży. Warto, zatem przyjrzeć się bliżej tej profesji i spróbować określić cechy, jakie powinien posiadać idealny przedstawiciel handlowy, a co za tym idzie, na co zwracać szczególną uwagę w procesie rekrutacji pracowników do działów sprzedaży.

Firmy będą zatrudniać w kryzysie

W kryzysie nie będzie redukcji. Wręcz przeciwnie. Więcej firm planuje zatrudnienia niż redukcje - wynika z badania przeprowadzonego przez agencję Randstad.

Zniesławienie przez internet – odpowiedzialność

Każda osoba ma prawo do tego, by krytykować innych ale musi oczywiście uważać na konsekwencje jakie się z tym wiążą. Osoba, która zostanie zniesławiona może skierować przeciw autorowi akt oskarżenia oraz pozew o zadośćuczynienie. Jaka kara grozi za zniesławienie?

Utrata zasiłku chorobowego

Utrata prawa do zasiłku chorobowego jest dotkliwą konsekwencją nie przestrzegania przepisów dotyczących ubezpieczeń społecznych. Dowiedz się kiedy przedsiębiorca utraci prawo do zasiłku chorobowego.

Zamiana renty na emeryturę

Wbrew obawom wielu rencistów, w obecnym stanie prawnym zamiana renty na emeryturę jest dokonywana z urzędu, co do zasady bez konieczności dopełniania skomplikowanych formalności. Diabeł jednak, jak zwykle tkwi w szczegółach.

Firmy gotowe na kryzys?

Sektor MŚP jest gotowy na nadejście kryzysu. Pomimo pesymizmu jaki ogarnął mikro, małe i średnie firmy, przedsiębiorcy są gotowi na inwestycje - wynika z badań prowadzonych przez Instytut KerallaResearch.

Unia fiskalna w Europie?

Europejscy przedsiębiorcy popierają pomysł utworzenia unii fiskalnej dla krajów członkowskich. Zmiany miałyby zapewnić dyscyplinę w finansach publicznych.

Działalność spółki w pierwszych miesiącach możesz rozliczyć później

Przedsiębiorca zakładając działalność gospodarczą musi wskazać okres czasu przyjmowany za rok podatkowy. Warto przemyśleć dobór terminów. Rozpoczynając działalność w drugiej połowie roku, działalność spółki w pierwszych miesiącach można rozliczyć w kolejnym roku kalendarzowym.

Ważne zmiany dla przedsiębiorców w 2012 roku

Wyższe ceny oleju napędowego, zwiększone koszty pracy i wzrost składki ZUS – to tylko niektóre zmiany jakich doświadczy w 2012 roku przedsiębiorca. Humor może poprawić firmom wyższy limit kilometrówki i likwidacja podwójnej zaliczki za listopad.

Konsument szybciej pokłóci się z przedsiębiorcą

Komisja Europejska przedstawiła pakiet wniosków ustawodawczych gwarantujących, że konsumenci państw UE będą mogli rozwiązywać konflikty z przedsiębiorcami bez wchodzenia na drogę sądową.

REKLAMA