REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza, Mikroprzedsiębiorca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak uzyskać granty dla przedsiębiorcy w Irlandii



Prowadzenie działalności gospodarczej w Irlandii nie musi wiązać się z potrzebą posiadania znacznego kapitału początkowego. Pomóc mogą środki pochodzące od Investment and Development Agency (IDA Ireland). Jakie granty może uzyskać przedsiębiorca?

Jak chroniona jest własność przemysłowa w Irlandii



Ochrona własności przemysłowej według prawa irlandzkiego jest zbliżona do rozwiązań przyjętych w Polsce. Jakie zasady rządzą patentami, znakami towarowymi i prawami autorskimi – przeczytaj.

Jak uzyskać pomoc publiczną dla inwestorów zagranicznych w Irlandii

Jeżeli zastanawiasz się nad rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej w Irlandii, powinieneś zapoznać się z zasadami przyznawania pomocy publicznej dla przedsiębiorców z zagranicy. Na czym one polegają?

Jak uzyskać zwrot podatku VAT na rzecz firmy od zakupów w Irlandii




Jakich formalności trzeba dopełnić, aby polska firma odzyskała podatek VAT naliczony od zakupów dokonanych na terenie Irlandii? Przeczytaj.

REKLAMA

Jak chronić konsumentów?

Przedsiębiorcy funkcjonujący w obrocie zobowiązani są przestrzegać przepisów prawa, a także innych zasad i zwyczajów. Niedozwolone są działania, które mogą powodować szkodę u innych przedsiębiorców. Oprócz tego jednak prawo bierze również pod ochronę konsumentów.

Przedsiębiorca naruszający interesy konsumenta, czyli czym są nieuczciwe praktyki rynkowe

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, nie mogą jej prowadzić w sposób całkowicie dowolny, polegają bowiem określonym zasadom i wymogom stawianym im przez prawo, ustalone zwyczaje oraz zasady współżycia społecznego.

Jak rozumieć określenie „dochód może być opodatkowany" w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania

Planujemy rozszerzenie działalności o rynki zagraniczne. W związku z powyższym wystąpi konieczność stosowania postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. W umowach tych występuje zwrot „dochód może być opodatkowany…”. Czy to oznacza, że będziemy mogli wybrać kraj, w którym osiągnięty dochód zostanie opodatkowany?

Łatwiej będzie zawiesić działalność gospodarczą

Resort gospodarki szykuje zmiany w prawie, które mają ułatwić życie przedsiębiorcom. Bardziej przystępne mają być przepisy dotyczące zawieszenia działalności.

REKLAMA

Czym jest umowa dostawy?

Prowadząc własną działalność gospodarczą, mamy do czynienia z wieloma rodzajami umów. Jedną z nich może być umowa dostawy, dlatego też warto wiedzieć, na czym dokładnie ona polega.

Naśladowanie produktu, czyli co może stać się czynem nieuczciwej konkurencji

Przedsiębiorcy funkcjonujący w obrocie posiadają w zasadzie swobodę w zakresie swojej działalności. Nie oznacza to jednak, że nie podlegają żadnym regułom i zasadom. Przepisy wskazują jakiego typu działania są niepożądane lub nawet niedozwolone.

Czy pracownicy ZUS wprowadzali w błąd - pozew zbiorowy

Przedsiębiorcy, którzy zawieszali działalność gospodarczą i nie płacili składek ubezpieczeniowych, szykują pozew zbiorowy przeciw ZUS. Pozew miałby dotyczyć możliwego wprowadzenia w błąd przez pracowników ZUS.

Czy mogę odmówić podpisania informacji pokontrolnej w projektach innowacyjnych?

Podczas kontroli projektu unijnego badana jest zgodność realizacji inwestycji z umową o dofinansowania oraz prawidłowość wydatkowania środków unijnych. Po zakończeniu kontroli jest sporządzana informacja pokontrolna stwierdzająca ewentualne uchybienia i nieprawidłowości w realizacji projektu.

Czym jest umowa agencyjna?

Umowa agencyjna to mówić najprościej zobowiązanie się jednej ze stron do zawierania umów z klientami na rzecz drugiej strony, za wynagrodzeniem. Jest ona dość często wykorzystywana w obrocie prawnym.

Obowiązki stron umowy agencyjnej

Obydwie strony umowy, tj. zarówno agent, jak i dający zlecenie, mają obowiązek zachowania wobec siebie lojalności.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia z zakresu m.in. bezpieczeństwa i higieny pracy oraz świadczeń z ubezpieczenia społecznego.

Wykorzystanie informacji o przedsiębiorstwie

Prawo handlowe precyzuje pojęcie czynu nieuczciwej konkurencji, czyli takiego działania, które może narazić na szkodę kontrahentów przedsiębiorcy. W związku z tym przedsiębiorcy obowiązani są dołożyć należytej staranności.

Jak liczyć wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych

Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych oznacza przeciętny miesięczny udział procentowy osób niepełnosprawnych w zatrudnieniu ogółem, w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.

Jaką stawkę podatku stosować w okresie przejściowym?

W dniu 9 września 2010 r. został zaprezentowany projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Projekt przewiduje m.in. zmianę stawek podatku.

Jak zarejestrować firmę w Irlandii

Pierwszą czynnością przedsiębiorcy w zakresie zgłoszeń swojej działalności do irlandzkich instytucji jest wybór i rejestracja nazwy firmy (w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej nadanie nazwy nie jest obowiązkowe). Do jakiego urzędu należy się udać?

Jak zarejestrować firmę w Irlandii – ubezpieczenie i konto firmowe

Jeżeli zdecydowałeś się na założenie działalności gospodarczej w Irlandii i rozpocząłeś procedurę rejestracyjną, spotkasz się z koniecznością wyboru rodzaju ubezpieczenia oraz otwarcia konta bankowego.

Jak założyć firmę w Irlandii - formy prawne działalności

Prowadzenie firmy w Irlandii może polega na przyjęciu jednej z dostępnych form prawnych. Jakie możliwość wyboru stawia przed Polakiem prawo irlandzkie?

Jak założyć firmę w Irlandii – spółka kapitałowa

Decydując się na założenie  działalności gospodarczej w Irlandii przedsiębiorca stanie przed problemem wyboru formy prawnej. Czy warto zakładać prywatną spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością - private limited company (Ltd.).

Nadużywanie pozycji dominującej - przykłady

O nadużywaniu pozycji dominującej orzeka zawsze Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Analiza tego typu decyzji pozwala na praktyczną weryfikację suchych regulacji ustawowych. Poniżej kilka najciekawszych i najpopularniejszych orzeczeń.

Na czym polega system ERP?

System wspomagający zarządzanie (ERP) należy traktować jako inwestycję, która musi się zwrócić. Dlatego wybór nowego rozwiązania warto poprzedzić szczegółową analizą zarówno kosztów związanych z zakupem licencji wdrożenia i utrzymania systemu (opieka serwisowa), jak i oczekiwanych rezultatów.

Oprogramowanie, czy aplikacje na wynajem - co jest tańsze dla firmy

Inwestycja w oprogramowanie, jak i korzystanie z aplikacji na wynajem w modelu Software as a Service lub outsourcingowym może stanowić źródło oszczędności dla firmy. Które rozwiązanie wybrać, aby płacić mniej?

Jak prowadzić działalność gospodarczą - spółka z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiada osobowość prawną i jest spółką kapitałową. Regulacje prawne dotyczące spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zawiera ustawa z dnia 15 września 2000 r. – kodeks spółek handlowych. Czy warto ja założyć z punktu widzenia przyszłego przedsiębiorcy?

Jak prowadzić działalność gospodarczą - spółka komandytowo-akcyjna

Jedna z form prawnych prowadzenia działalności jest spółka komandytowo-akcyjna. Zastanawiasz się nad jej założeniem? Poznaj jej wady i zalety.

Poznaj łódzkie produkty dzięki funduszom unijnym – część II

Regionalne produkty mają szansę na skuteczną promocję dzięki dofinansowaniu ze środków europejskich. Już dziś przedsiębiorcy zainteresowani tą formą pomocy mogą składać wnioski o dofinansowanie swoich projektów.

Czym jest pozycja dominująca

Często wspomina się o przedsiębiorcach, którzy mając duży udział w rynku utrudniają dostęp do niego mniejszym konkurentom lub stwarzają warunki, które uniemożliwiają istnienie zdrowej konkurencji. Prawo zna instytucję pozycji dominującej i ją reguluje.

Rodzaje decyzji w sprawach praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów

Postępowanie w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów może zakończyć się: decyzją merytoryczną, umorzeniem postępowania lub ugodą.

Jak unijne fundusze wspierają łódzką przedsiębiorczość – część II

Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie dla przedsiębiorców realizujących projekty inwestycyjne na terenie województwa łódzkiego. Wsparcie udzielane jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i może wynieść nawet do 100 tys. zł.

Jak unijne fundusze wspierają łódzką przedsiębiorczość – część I

Dzięki środkom unijnym na lata 2007-2013 wiele firm z całej Polski rozwija swoją działalność, poszerza swoją ofertę produkcyjną lub usługową, unowocześnia zaplecza produkcyjne, korzysta z możliwości profesjonalnego doradztwa. Teraz taką możliwość mają również przedsiębiorcy, którzy zdecydują się zainwestować na terenie województwa łódzkiego. A jeśli się jeszcze wahasz dodam, że można otrzymać na ten cel nawet do 100 tys. zł.

Kiedy odsetki od pożyczki nie mogą być kosztem uzyskania przychodów

Zjawisko tzw. niedostatecznej kapitalizacji („cienkiej” kapitalizacji) polega na finansowaniu działalności spółki kapitałowej w znacznej części z kapitału zwrotnego (np. pożyczek), przy jednoczesnym utworzeniu kapitału zakładowego takiej spółki na minimalnym poziomie, przewidzianym przez przepisy kodeksu spółek handlowych.

Jak rozliczyć nakłady na samochód używany na podstawie umowy leasingu

Podatnik CIT wykorzystuje w prowadzonej działalności gospodarczej samochód ciężarowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Chcąc poprawić komfort pracy kierowcy w samochodzie zainstalowano klimatyzację. Koszt wyposażenia samochodu w klimatyzację wyniósł 6000 zł. Jak korzystający (leasingobiorca) rozliczy koszt instalacji klimatyzacji, jeśli po upływie czasu umowy samochód zostanie zwrócony leasingodawcy.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza pracodawców na bezpłatne szkolenia, których tematem będzie m.in. bezpieczeństwo i higiena pracy oraz obsługa programu Płatnik.

Zapewnienie swobody decyzji - jakie obowiązki przedsiębiorcy

Samo zadbanie o to, aby konsument był dostatecznie dobrze poinformowany, nie wystarczy. Konieczne jest jednocześnie zapewnienie mu swobody wyboru i dokonania decyzji.

Jakie informacje muszą znaleźć się na produkcie bądź jego etykiecie

Jedną z podstawowych informacji, jakich przedsiębiorca jest zobowiązany udzielić konsumentowi, stanowi cena towaru lub usługi. Powinna być ona podana konsumentowi jako cena brutto, to znaczy zawierać wszystkie podatki, opłaty, narzuty.

Kiedy przedsiębiorca wprowadza w błąd?

Ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym wymienia cztery podstawowe rodzaje działań przedsiębiorcy, które uznane są za wprowadzenie konsumenta w błąd. Jakie to działania i na czym polegają?

Co przedsiębiorca musi powiedzieć klientom?

Przed zawarciem transakcji przedsiębiorcę obowiązuje odpowiednie poinformowanie konsumenta o swoim produkcie. Istnieją również przepisy o zakazie praktyk handlowych wprowadzających w błąd. Jak zadbać o to, aby ich nie naruszyć?

Kiedy młody konsument może robić zakupy?

Osoby między trzynastym a osiemnastym rokiem życia mogą już zawierać umowy bez zgody i wiedzy opiekunów. Jest to możliwe tylko, gdy dotyczą drobnych, bieżących spraw życia codziennego.

Jak wygląda relacja przedsiębiorca – małoletni konsument?

Nie każdy przedsiębiorca wie, że małoletni konsument, poniżej trzynastego roku życia w ogóle nie posiada zdolności do czynności prawnych. Dzieci nie powinny same kupować produktów ani usług.

Jak przedsiębiorca powinien rozróżniać grupy konsumentów?

Ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym zawiera szczególną definicję konsumenta. Definicja ta określa grup konsumenckie, i pozwala stwierdzić czy dane zachowanie przedsiębiorcy można uznać za nieuczciwą praktykę czy też nie.

Kim w prawie konsumenckim jest przedsiębiorca?

Przepisy konsumenckie regulują relacje między konsumentem a przedsiębiorcą. Chociaż obydwa te pojęcia wydają się oczywiste, warto znać ich dokładne definicje aby uniknąć nieporozumień.

Czego należy przestrzegać? – najważniejsze przepisy konsumenckie w Polsce

W Polsce, podobnie jak w większość krajów Unii Europejskiej obowiązuje zwarty system przepisów prawnych, które mają zabezpieczyć zdrowotne i ekonomiczne interesy konsumentów. Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do ich przestrzegania. Warto więc znać treść najważniejszych dokumentów regulujących prawo konsumenckie.

Jakie konsekwencje powoduje nie przestrzeganie praw konsumenta?

Nie przestrzeganie praw konsumentów to nie tylko narażanie się na straty finansowe, lecz także na inne bardziej dotkliwe konsekwencje. Jedną z nich jest utrata reputacji, która przekłada się bezpośrednio na zmniejszenie przychodów firmy.

Dlaczego przedsiębiorca powinien przestrzegać prawa konsumenckiego?

Prawo konsumenckie często nie jest przestrzegane przez przedsiębiorców. Dzieje się tak dlatego, że w relacji konsument-przedsiębiorca, ten drugi ma znacznie większe uprawnienia. Warto pamiętać, że znajomość praw konsumenckich i ich przestrzeganie to klucz do budowania solidnej marki i uznania wśród konsumentów.

Szansa na rozwój najmniejszych przedsiębiorców w pomorskiem

Mikroprzedsiębiorcy realizujący inwestycje na obszarze województwa pomorskiego mogą korzystać ze wsparcia unijnego przeznaczonego na ten cel w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. W ramach obecnie trwającego konkursu do rozdysponowania pomiędzy najmniejszych przedsiębiorców jest ponad 3,6 mln PLN.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza płatników składek na bezpłatne szkolenia. One tematykę m.in. z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, wypadków przy pracy, dokumentacji niezbędnej do przedłożenia w ZUS.

Leniency Programme – program darowania kar

Leniency Programme to program wprowadzony przez obwieszczenie Komisji Unii Europejskiej w sprawie darowania lub obniżania kar pieniężnych w sprawach kartelowych. Z założenia ma pomagać w wykrywaniu zmów przedsiębiorców.

MSP wciąż ma szanse na unijne dotacje

Do końca września można jeszcze składać wnioski o przyznanie dotacji w ramach działania 8.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG). Jednak firmy, które chcą uzyskać dofinansowanie na informatyzację wspólnych przedsięwzięć typu B2B, również mogą otrzymać dotację - w ramach działania 8.2. Termin składania wniosków upływa 30 listopada 2010.Jakie czynności należy podjąć aby uzyskać dofinansowanie?

REKLAMA