REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ważne zmiany dla przedsiębiorców w 2012 roku

Wyższe ceny oleju napędowego, zwiększone koszty pracy i wzrost składki ZUS – to tylko niektóre zmiany jakich doświadczy w 2012 roku przedsiębiorca. Humor może poprawić firmom wyższy limit kilometrówki i likwidacja podwójnej zaliczki za listopad.

Konsument szybciej pokłóci się z przedsiębiorcą

Komisja Europejska przedstawiła pakiet wniosków ustawodawczych gwarantujących, że konsumenci państw UE będą mogli rozwiązywać konflikty z przedsiębiorcami bez wchodzenia na drogę sądową.

Pomysł na biznes

Pomysł na biznes to pierwszy z kroków w drodze do założenia działalności gospodarczej. Własna firma wymaga nie tylko doskonałej organizacji i zdolności odczytywania trendów panujących na rynku, ale przede wszystkim dobrego pomysłu na biznes.

Zamknięcie roku podatkowego w firmie – jak się przygotować?

Podatnik prowadzący Podatkową Książkę Przychodów i Rozchodów (PKPiR) ma obowiązek sporządzić spis z natury zwany także remanentem. Dokument ten wpływa na wartość kosztów danego roku podatkowego i jest wykazywany w rozliczeniu rocznym. Wbrew powszechnej opinii podatnicy prowadzący działalność usługową także muszą taki spis sporządzić. Sporządzenie spisu z natury dla większości podatników przypada na dwa dni w roku - 1 stycznia (lub data rozpoczęcia działalności w trakcie roku) i 31 grudnia.

REKLAMA

Biuro rachunkowe ma przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy?

Biura rachunkowe, które należą do kręgu podmiotów wskazanych w ustawie o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy mają obowiązek przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Do narzędzi kontroli należą m.in. rejestrowanie transakcji oraz identyfikowanie klientów, a także monitoring danych.

Polska znów zieloną wyspą

W III kwartale 2011 wzrost gospodarczy wyniósł 4,2 proc. - poinformował GUS.

Kilometrówka 2012 - stawki i limity

W 2012 roku korzystanie z prywatnych aut w firmie najprawdopodobniej będzie bardziej opłacalne. W styczniu 2012 limity kilometrówki mają zostać podwyższone.

Wymianę opon na zimowe wrzucisz do kosztów

Zima rodzi potrzebę wymiany opon letnich na zimowe. W dobrej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy mają możliwość zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów podatkowych. Nie dotyczy to jednak wszystkich prowadzących działalność gospodarczą.

REKLAMA

Rejestr przedsiębiorców telekomunikacyjnych

Wpisowi do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych podlega działalność telekomunikacyjna, która jest regulowaną działalnością gospodarczą.

Tworzenie strony internetowej a przepisy prawa

Tworzenie strony internetowej, niezależnie od jej przeznaczenia, wiąże się z powstaniem praw i obowiązków. O jakich zobowiązaniach mowa? Ekspert wyjaśnia jakie przepisy znajdują zastosowanie do problemów związanych z tworzeniem strony www.

Zwolnienia w firmach to ostateczność

Polskie firmy wolą optymalizować koszty bez zmian kadrowych - wynika z raportu KPMG. Pogarszająca się sytuacja gospodarcza nie musi wiązać się ze zwolnieniami.

Polak zagraniczny przedsiębiorca

Od nowego roku polski obywatel, który posiada firmę za granicą będzie mógł założyć w Polsce oddział bez potrzeby jej rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zbędne będzie również załatwianie jakichkolwiek spraw w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych czy też w Urzędzie Skarbowym.

Abolicja składek ZUS

Abolicja składek ZUS dla chałupników pod znakiem zapytania. Zakład Ubezpieczeń Społecznych stanowczo domaga się od przedsiębiorczych matek i chałupników zaległych składek od działalności gospodarczej. O ile kobiety nie muszą obawiać się ZUS-u, dzięki ustawie abolicyjnej, o tyle kwestia chałupników pozostaje nadal nierozwiązana.

Korzystający z wolontariatu

Korzystający to osoba, która powierza wykonywanie określonych świadczeń na zasadzie dobrowolności i nieodpłatności wolontariuszowi. Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wskazuje jakie podmioty można uznać za „korzystającego”.

Jak założyć firmę?

Zastanawiasz się jak założyć własną firmę? Ekspert przeprowadzi Cię przez cały proces rozpoczynania działalności gospodarczej krok po kroku. Dowiedz się, w jaki sposób stać się przedsiębiorcą. Załóż własną firmę.

Firmy wezmą 100 mld złotych

Duże i średnie firmy zanotowały po dziewięciu miesiącach 2011 r. bardzo dobre wyniki finansowe. Wynik finansowy netto wzrósł o ponad 11 mld zł w stosunku analogicznego okresu w 2010 r. - podał GUS.

Czy wniesienie do spółki jawnej aportu w postaci akcji powoduje powstanie przychodu podatkowego?

W celu założenia spółki jawnej wspólnicy mogą wnieść do spółki wkład niepieniężny (aport) w postaci akcji. Jednak nie spowoduje to po ich stronie powstania przychodu, który będzie podlegał opodatkowaniu PIT.

Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia chorobowego

Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia może przysługiwać albo na zasadzie kontynuacji prawa nabytego w czasie trwania ubezpieczenia albo może zostać nabyte już po ustaniu ubezpieczenia.

Nieformalne zakończenie działalności gospodarczej a ZUS

Dla prawidłowej likwidacji działalności gospodarczej nie wystarczy, aby przedsiębiorca przestał świadczyć usługi lub sprzedawać towary. Potrzebna jest także formalna likwidacja, która polega między innymi na wyrejestrowaniu działalności w urzędach oraz uregulowaniu podatków.

Konsumpcja zabije kryzys wśród firm

Sprzedaż detaliczna wzrosła w październiku br. o 4,1 proc. wobec września i 11,2 proc. w ujęciu rocznym - poinformował GUS. Czy wzrost konsumpcji ochroni Polskę przed kryzysem?

Praca zdalna – niezależność i swoboda czy nieustanny obowiązek?

Praca zdalna jest formą wykonywania powierzonych zadań poza siedzibą firmy. Jest to telepraca, której zasady w postaci np. poświęconych godzin dzienne, regulujemy sami, a fakt używania do niej technik elektronicznych powoduje, że możemy spełniać swoje obowiązki we własnym domu, mając kontakt z przełożonym jedynie poprzez e-maile, skype’a czy też telefonicznie.

Kapitał na biznes - 8 sposobów na jego zdobycie

Zdobyć kapitał na biznes można na wiele sposobów. Ekspert przedstawia listę 8 skutecznych metod pozyskiwania finansów na start dla małej firmy.

W Polsce słaby klimat dla biznesu

Negatywnie i gorzej niż w październiku oceniany jest ogólny klimat koniunktury w przemyśle - podał GUS. Małe firmy zbroją się przed kryzysem?

Kumulatywne zastosowanie przepisów prawa prasowego i prawa cywilnego

Czy istnieje możliwość kumulatywnego zastosowania przepisów prawa prasowego i cywilnego celem ochrony dóbr osobistych przez osobę wymienioną w art. 31 prawa prasowego?

Odpowiedzialność z tytułu rękojmi za nienależyte wykonanie umowy o roboty budowlane

Ekspert wyjaśnia czytelnikom na jakiej podstawie, poza sankcjami przewidzianymi w umowie, możemy dochodzić rękojmi z tytułu nienależytego wykonania umowy o roboty budowlane. Czego możesz żądać opierając się na odpowiedzialności z tytułu rękojmi?

Import z Chin: Zwyczaje chińskich biznesmenów

Przed rozpoczęciem nawiązywania kontaktów z chińskimi biznesmenami warto poznać reguły i zwyczaje obowiązujące w Państwie Środka. Ekspert zdradza tajniki zwyczajów chińskich kontrahentów.

Import z Chin: konfucjanizm i Chińczycy

Przedsiębiorca planujący rozpocząć prowadzenie interesów z kontrahentami z Chin powinien pamiętać o odrębnościach kulturowych. Ekspert wyjaśnia czym jest konfucjanizm i jak idea konfucjonistyczna przenika do chińskiego biznesu.

Jak znaleźć i wybrać dostawcę z Chin?

Firmy, które redukują koszty założyły fabryki w Chinach lub zdecydowały się na import. Jeżeli nie brali Państwo nigdy takiej możliwość pod uwagę, być może teraz, gdy dynamika produkcyjna Chin tak szybko się zmienia, nastał odpowiedni czas na podjęcie tych działań.

Przedsiębiorcy są bardziej wykształceni

Poziom wykształcenia osób prowadzących działalność gospodarczą wzrósł - wynika z badań przeprowadzonych przez PKPP Lewiatan i SGH. Analogicznie innowacyjność i mobilność.

Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy

Czy pracownik może uwolnić się od obowiązku zakazu konkurencji określonego w umowie, jeżeli ustał stosunek pracy? Ekspert wyjaśnia kiedy zakaz konkurencji przestaje wiązać pracownika.

Jak określić wartość początkową samochodu wniesionego aportem do firmy podatnika?

Ustalenie wartości początkowej samochodu wprowadzanego aportem do firmy podatnika ma niebagatelne znaczenie. Samą wartość początkową środka trwałego ustalamy tylko raz, ale odpisy amortyzacyjne księgujemy w ciężar kosztów przez kolejne miesiące na przestrzeni kilku lat. Jak zatem prawidłowo ustalić wartość początkową samochodu wniesionego aportem do firmy podatnika?

Odstąpienie od ukarania pracodawcy rozpoczynającego działalność

Prowadzimy firmę od pół roku i zatrudniamy 5 pracowników. Po zmianie ustawy o PIP inspektor pracy może w szczególnych przypadkach odstąpić od ukarania pracodawcy, który jest pracodawcą rozpoczynającym prowadzenie działalności. Przepisy nie określają jednak, kogo można zakwalifikować jako takiego pracodawcę? Czy można uznać nas za pracodawcę rozpoczynającego prowadzenie działalności?

Trwale bezrobotni bez szans na pracę?

Długotrwałe bezrobocie to zmora urzędów pracy. Urzędnicy alarmują, że nie są w stanie pomóc osobom podczas ich kilkuminutowej wizyty w UP.

Krajowa podróż służbowa pracownika – zasady rozliczania

Delegacja w firmie? Dowiedz się jakie są zasady wypłacania diety i pokrywania innych kosztów. Ekspert wyjaśnia w jaki sposób rozliczyć krajową podróż służbową pracownika.

Podwyżka składki rentowej o 2 pkt proc. od lipca 2012

Podwyżka składki rentowej o 2 pkt proc. ma zostać wprowadzona od lipca 2012 roku - wynika z planów rządu. Wzrost składek ZUS uderzy w przedsiębiorców.

Amortyzacja firmowych aut zimą

Amortyzacji, według ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, będą podlegać takie środki trwałe, w tym przypadku – auta stanowiące własność lub współwłasność podatnika, które nabyte we własnym zakresie są kompletne i zdatne do używania w okresie dłuższym niż rok. Oczywiście warunkiem sine qua non jest wykorzystywanie pojazdów na potrzeby związana z prowadzoną działalnością gospodarczą i to, by zostały oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu.

Zatrudnienie pracowników w formie telepracy - prawa i obowiązki pracownika

Telepraca oznacza pracę wykonywaną z dala od konwencjonalnego miejsca zatrudnienia, przy użyciu współczesnych technologii teleinformatycznych. Umożliwia godzenie życia zawodowego z życiem rodzinnym oraz stosowanie elastycznej organizacji pracy polegającej na możliwości jej wykonywania „w każdym miejscu i o każdej porze”. Niewątpliwie, korzyści wprowadzenia telepracy są duże, także dla pracownika.

Poradnik przedsiębiorcy: co warto wiedzieć o sekurytyzacji?

Przedsiębiorca może zawrzeć z funduszem sekurytyzacyjnym umowę przelewu wierzytelności, jednak skuteczne przeniesienie na nabywcę wierzytelności prawa własności rzeczy sprzedanych oznaczonych co do gatunku może wymagać zawiadomienia dłużnika.

Zaległy urlop wypoczynkowy jednak do końca września w 2012 roku

Pracodawca ma obowiązek udzielania pracownikowi zaległego urlopu do końca września 2012 roku, a nie marca, jak wynikało z opinii PIP. Państwowa Inspekcja Pracy zmieniła zdanie. Prawo do wykorzystania zaległego urlopu do końca września 2012 roku potwierdza Ministerstwo Pracy.

Zaległy urlop wypoczynkowy do końca marca w 2012 roku

Pracodawca będzie zobowiązany do udzielania pracownikowi zaległego urlopu do końca marca, a nie września 2012 roku. Eksperci alarmują, że zaległy urlop pracownicy wykorzystają do końca września dopiero w 2013 roku.

E-kontrola skarbowa

E-kontrola staje się coraz popularniejszą formą kontroli podatkowej, co potwierdzają statystyki napływające z izb skarbowych. Użycie systemów informatycznych do weryfikacji dokumentów przedsiębiorców w części urzędów wzrosła dwukrotnie w porównaniu z całym rokiem 2010.

Zasiłek chorobowy dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą

Czy przedsiębiorcy przysługuje zasiłek chorobowy? Ekspert wyjaśnia na jakich zasadach ubezpiecza się osoba prowadząca działalność gospodarczą.

Czy roszczenia przedsiębiorstw przesyłowych o ustanowienia służebności przesyłu uległy przedawnieniu?

Zdaniem niektórych ekspertów roszczenia przedsiębiorców przesyłowych o ustanowienie służebności przesyłowych wobec właścicieli nieruchomości uległy przedawnieniu 3 sierpnia 2011 roku, o ile przed tym terminem bieg przedawnienia nie uległ przerwaniu względnie zawieszeniu. Istnieje zatem możliwość, że właściciele nieruchomości, na których znajdują się urządzenia przesyłowe o nieuregulowanym dotychczas tytule prawnym, mogą skutecznie uchylać się przed żądaniem ustanowienia służebności przesyłu.

Opłaty środowiskowe - czy każda firma musi je płacić?

Każdy przedsiębiorca, którego działalność ingeruje w otoczenie naturalne, ma obowiązek uiszczania określonych opłat za korzystanie ze środowiska. Kiedy firma będzie zwolniona z opłaty środowiskowej?

Firma w kryzysie: Formuła Wilcoxa-Gamblera, a zagrożenie bankructwem firmy

W czasach kryzysu aktualizuje się problematyka dokonywania oceny wartości przedsiębiorstwa. Na znaczeniu zyskują metody oceny w oparciu o dane bilansowe. Wykorzystać można w tych celach formułę Wilcoxa-Gamblera. Ekspert wyjaśnia jak ją zastosować.

Reforma kolei szansą na inwestycje?

Wprowadzenie szybkiej kolei może pozytywnie wpłynąć na rozwój miast piastujących miano centrów biznesowych. Czy szybka kolej powstanie w Polsce?

Klasyfikacja kosztów w przedsiębiorstwie

Świadomość ponoszonych kosztów jest jednym z kluczowych czynników powodzenia każdego przedsięwzięcia. By dane do kosztach mogły być skuteczną informacją zarządczą, konieczne jest przedstawienie ich w odpowiednim przekroju. Sposób przedstawienia kosztów zależy przede wszystkim od celu, na potrzeby którego powstaje kalkulacja.

Dotacje z Unii dla związków wyznaniowych?

Unia Europejska nie finansuje religijnej działalności Kościoła katolickiego, wspiera natomiast edukacyjną, społeczną i kulturalną działalność związków wyznaniowych funkcjonujących przy społecznościach lokalnych i regionalnych, jak również modernizację i restaurację zabytkowych obiektów kościelnych.

40 proc. Polaków chce własnej firmy

40 proc. Polaków może wyobrazić sobie prowadzenie własnej firmy. Własny biznes prowadzi jedynie 6 proc. z nas. Dlaczego chcemy zakładać działalność gospodarczą?

Import z Chin: Jakość importowanych produktów

Nawiązując współpracę z chińskimi producentami musisz wyważyć cenę i jakość importowanych towarów. Czy niska chińska jakość jest mitem czy prawdą? Ekspert podpowiada jak postępować z kontrahentami z Państwa Środka, aby za niewielką cenę uzyskać satysfakcjonujący produkt.

REKLAMA