REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zakładasz własny biznes? Musisz mieć konto (profil) na PUE ZUS. Jak to zrobić?

Wszyscy płatnicy składek (w tym przedsiębiorcy) mają (od bieżącego roku) obowiązek posiadania profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Osoba, która dopiero startuje ze swoim biznesem musi pamiętać o tym, by założyć konto na PUE. Trzeba to zrobić w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności.  

Raport: osoby po 50. roku życia zakładają rocznie 35 tys. jednoosobowych firm

Osoby po 50. roku życia zakładają rocznie 35 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych - wynika z opublikowanego w środę raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W Polsce ok. 23 proc. aktywnych zawodowo osób po 50. prowadzi działalność gospodarczą, a średnia UE to 18 proc.

Czy wydatek na przebudowę drogi dojazdowej to koszt podatkowy dla przedsiębiorcy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek poniesiony na współfinansowanie przebudowy drogi gminnej może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodu przedsiębiorcy.

Czy zabieg artroskopii może być kosztem uzyskania przychodu dla przedsiębiorcy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że koszt zabiegu artroskopii poniesiony przez przedsiębiorcę nie może być zaliczony jako koszt uzyskania przychodu w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

REKLAMA

Czym jest mediacja? Dlaczego jest szczególnie ważna w firmach rodzinnych?

Spory i konflikty zdarzają się wszędzie, w firmach rodzinnych również. Szczególnie, że często ceną, jaką płacą rodziny za swój sukces biznesowy jest pewna dysfunkcyjność, która objawia się w napięciach, nieporozumieniach i braku otwartej komunikacji. Gdy życie zawodowe miesza się z prywatnym, często trudno jest pogodzić różne role. W ramach sukcesji w firmach rodzinnych ważna jest więc mediacja, która odbywa się w kilku obszarach: między członkami rodziny (np. między małżonkami, między dziećmi i rodzicami, między rodzeństwem), ale także między przedsiębiorcą i kontrahentami, czy też między właścicielem firmy i pracownikami.

Matka i syn w jednej firmie - czy to może dobrze działać? Tak! [Wywiad]

Rodzinny biznes to częsty wybór Polaków. Jak wynika ze statystyk, w Polsce może być aż trzy miliony firm rodzinnych, a to oznacza, że jest to reprezentatywna grupa społeczna, która łączy ze sobą życie prywatne 
i zawodowe. O tym, jak to jest razem pracować, gdy łączą nas więzy krwi, rozmawiamy z dr n. prawnych Małgorzatą Rejmer, prowadzącą jedną z warszawskich kancelarii finansowych oraz z jej synem Dawidem Rejmerem, który również jest doktorem nauk prawnych, partnerem zarządzającym i sukcesorem rodzinnego biznesu. 

Czy lekarz specjalista może skorzystać z opodatkowania ryczałtem?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że lekarz specjalista, który zmienił formę zatrudnienia i zakres obowiązków, wciąż może opodatkować swoje przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w roku podatkowym 2023.

Czy sprzedaż lokali mieszkalnych to przychód z działalności gospodarczej czy z odpłatnego zbycia nieruchomości?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż lokali mieszkalnych wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, a nie przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości.

REKLAMA

Czy koszty zaciągniętego kredytu na spłatę udziału występującego wspólnika mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że koszty odsetek i prowizji od zaciągniętego kredytu na spłatę udziału kapitałowego występującego wspólnika nie będą kosztami uzyskania przychodów.

Czy urządzenia zakupione do inteligentnego domu mogą być kosztem uzyskania przychodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS), wydała interpretację podatkową dotyczącą możliwości uznania zakupionych przez przedsiębiorcę urządzeń i wyposażenia jako kosztów uzyskania przychodu. Podatnik, prowadzący działalność związaną ze sprzedażą rozwiązań inteligentnego domu, zamierzał wykorzystać te towary do stworzenia pokazowej instalacji. KIS potwierdza, że poniesione wydatki mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu.

Jaką stawką ryczałtu należy opodatkować usługi informatyczne, 8,5% czy 12%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi informatyczne świadczone przez osobę prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, nie muszą być jednoznacznie klasyfikowane jako „usługi programowania” i mogą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%.

Najem prywatny czy w działalności gospodarczej a podatki – decyzja należy do wynajmującego

Zgodnie z jednolitą linią orzeczniczą Naczelnego Sądu Administracyjnego (w kontekście opodatkowania dochodów z najmu), to czy najem jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej, czy jest tzw. najmem prywatnym zależy od zamiaru podatnika (wynajmującego). Zatem to wynajmujący decyduje, czy przychody z najmu zaliczy do przychodów z działalności gospodarczej, czy nie. Wpływa to w oczywisty sposób na formę opodatkowania przychodów z najmu.

Czy zakup soczewek okularowych z filtrem światła niebieskiego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Dyrektor KIS stwierdził, że w przypadku zakupu przez przedsiębiorcę soczewek do okularów z filtrem światła niebieskiego, podatnik nie może zaliczyć tego wydatku do kosztów uzyskania przychodu w działalności gospodarczej. Głównym celem tego wydatku jest ochrona zdrowia podatnika, a nie osiągnięcie przychodu w ramach działalności gospodarczej.

Czy wydatki na studia MBA stanowią koszty uzyskania przychodu w działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na studia, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu.

Czy dochód z odpłatnego zbycia lokalu użytkowego może korzystać ze zwolnienia podatkowego na cele mieszkaniowe?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychód uzyskany ze sprzedaży lokalu użytkowego nie korzysta ze zwolnienia podatkowego na cele mieszkaniowe, nawet jeśli całość została przeznaczona na budowę budynku mieszkalnego.

Jak rozliczyć sprzedaż lokalu użytkowego po likwidacji działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem - interpretacja MF

Sprzedaż lokalu użytkowego po likwidacji działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym jest opodatkowana ryczałtem w wysokości 10%. Podatnik nie musi płacić podatku tylko wtedy, gdy do sprzedaży lokalu dojdzie po upływie sześciu lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym działalność została zlikwidowana. Takie stanowisko potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Czy wydatek na wykup samochodu z leasingu do majątku prywatnego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów przy sprzedaży pojazdu w ramach działalności gospodarczej?

Dyrektor KIS potwierdził możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, wydatków poniesionych na wykup samochodu z leasingu do majątku prywatnego w momencie sprzedaży pojazdu w ramach działalności gospodarczej.

Czy przychody z umowy dzierżawy znaku towarowego podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził możliwość opodatkowania zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5% czynszu otrzymywanego na podstawie umowy dzierżawy znaku towarowego oraz zastosowania stawki 12,5% dla kwoty czynszu przekraczającego 100.000 zł.

Czy odsetki od kredytu hipotecznego i koszty mieszkania można zaliczyć jako koszty uzyskania przychodów w działalności gospodarczej?

Dyrektor KIS potwierdził, że jeśli lokal mieszkalny będzie w części wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej, to odsetki od kredytu zaciągniętego na jego zakup w części proporcjonalnie przypadającej na powierzchnię wykorzystywaną  w działalności gospodarczej mogą stanowić koszty uzyskania przychodów tej działalności. 

Czy można odliczyć VAT od budowy budynku wykorzystywanego w działalności gospodarczej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przedsiębiorca ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z budową budynku o charakterze mieszkalno-biurowym, ponieważ budynek ten będzie przez niego wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług i nie będzie wykorzystywany do celów prywatnych.

Czy działalność rzeczoznawcy majątkowego uprawnia do skorzystania ze zwolnienia od VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność rzeczoznawcy majątkowego określona kodem PKD 68.31.Z. uprawnia podatnika do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego od VAT.

Czy wydatki z prowizji i platformy mogą być uznane za koszty podatkowe w przewozie osób taksówką?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że istnieje możliwość zaliczenia 100% poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ nie mają one związku z używaniem samochodu osobowego do celów mieszanych i są zgodne z racjonalnymi potrzebami działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca na studiach. Co może wliczyć w koszty?

Przedsiębiorca idzie na studia. Co może wliczyć w koszty uzyskania przychodu prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej?

Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą w automatyce przemysłowej może skorzystać z ryczałtu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że podatnik może opodatkować swoje przychody z usług instalowania i uruchamiania urządzeń telemechaniki i elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej stawką 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Prowadzenie działalności gospodarczej pod cudzym nazwiskiem (firmanctwo) - skutki prawne i podatkowe

Na czym polega przestępstwo firmanctwa? Jakie skutki prawne i podatkowe wywołuje ten proceder dla firmanta, firmującego i ich kontrahentów?

Czy przedsiębiorca może odliczyć VAT od materiałów budowlanych użytych w remoncie pokoju, który jest przeznaczony do wykonywania działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że można odliczyć podatek VAT naliczony od materiałów budowlanych wykorzystanych do remontu i wydzielenia pokoju w celu prowadzenia działalności gospodarczej.

Jaką stawką ryczałtu opodatkowana jest działalność szkoleniowa?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody ze świadczenia usług w zakresie szkoleń sklasyfikowane według symbolu PKWiU 85.59.B, mogą podlegać opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w wysokości 8,5%.

Czy po zamknięciu działalności wynajem myjni i placu można opodatkować ryczałtem?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS)  przychody z wynajmu prywatnego nieruchomości użytkowej stanowią źródło przychodów, które podlega opodatkowaniu na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego.

Czy podatnicy świadczący usługi architektoniczne mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi architektoniczne, które nie są usługami doradztwa, mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, pod warunkiem że przychody z działalności gospodarczej nie przekroczą 200.000 zł.

Jaka stawka ryczałtu na wytwarzanie aparatów ortodontycznych i modeli gipsowych?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) działalność pracowni ortodontycznej, polegająca na produkcji aparatów ortodontycznych i modeli gipsowych, podlega opodatkowaniu stawką 5,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, ponieważ wytworzone wyroby są nowe i integralnie związane z jego działalnością wytwórczą.

Czy suplementy diety i odżywki dla trenera fitness mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że wydatki poniesione na zakup suplementów diety i odżywek nie mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej, gdyż są to wydatki o charakterze osobistym, które nie są bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Czy osoba nagrywająca podcasty i zarabiająca na reklamach podlega opodatkowaniu VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochody uzyskiwane przez podatnika pochodzące z wyświetlania reklam podlegają opodatkowaniu VAT.

Czy bank musi odprowadzić podatek od przyznanych premii w ramach programu lojalnościowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że bank nie jest zobowiązany do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od przyznanych premii, gdyż te stanowią dla przedsiębiorców przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Czy wydatek na akcyzę od sprowadzonych samochodów może być zaliczony jako koszt podatkowy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że poniesiony wydatek na akcyzę związany z prowadzoną działalnością gospodarczą kwalifikuje się jako koszt uzyskania przychodów.

Czy lekarz wojskowy może opodatkować przychody ryczałtem po zakończeniu służby?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że przychody z działalności gospodarczej związanej ze świadczeniem usług zdrowotnych, realizowane po zakończeniu służby wojskowej i niezwiązane z wcześniejszym stosunkiem pracy, mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Jaką stawką ryczałtu opodatkowana jest działalność weterynaryjna?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność weterynaryjna prowadzona w formie jednoosobowej działalności gospodarczej może być opodatkowana ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy działalność usługowa z zakresu cyberbezpieczeństwa może być opodatkowana ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wnioskodawca jest uprawniony do opodatkowania świadczonych usług stawką 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, pomimo iż błędnie odniósł się do przepisu dotyczącego usług edukacyjnych, gdyż jego działalność z zakresu cyberbezpieczeństwa nie kwalifikuje się jako usługi edukacyjne.

Czy sprzedaż używanych gier wideo na optycznych nośnikach podlega podatkowi VAT?

Dyrektor KIS potwierdził możliwość skorzystania ze zwolnienia podmiotowego w podatku VAT, w związku z rozpoczęciem działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży używanych gier wideo oraz komputerowych na optycznych nośnikach danych DVD, CD, BLURAY.

Czy obowiązek podatkowy powstaje z datą określoną w umowie, czy z datą wystawienia faktury?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że obowiązek podatkowy powstaje z datą określoną w umowie, a nie z datą wystawienia faktury.

Czy wydatki związane z wynajmem mieszkania mogą być kosztem uzyskania przychodu w działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z wynajmem mieszkania przez osobę prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą w dziedzinie transportu lotniczego i kształcenia pilotażu mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu.

Czy usługi przedstawicielstwa handlowego mogą być opodatkowane w formie ryczałtu według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychód ze świadczonych usług przedstawicielstwa handlowego, sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 74.90.12.0, może być opodatkowany w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%.

Czy wydatki na licencję pilota mogą być zaliczone jako koszty uzyskania przychodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione przez wnioskodawcę przed rozszerzeniem swojej działalności o usługi transportu lotniczego nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Jednak wydatki, które zostaną poniesione po rozszerzeniu działalności o te usługi, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu.

Czy zakup garnituru dla iluzjonisty może być uznany za koszt uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup garnituru przez iluzjonistę nie może zostać uznany za koszt uzyskania przychodu.

Czy koszty wysyłki towarów zamawianych przez internet są opodatkowane PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że kwoty otrzymane od kupujących na pokrycie kosztów wysyłki nie stanowią dla sprzedającego towar przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym (PIT).

Projekt innowacyjny, czyli jaki? Kryteria oceny i szans na otrzymanie dofinansowania

Innowacja stanowi jedną z największych sił napędowych gospodarki, przynosząc szereg korzyści zarówno przedsiębiorstwom, jak i konsumentom. Szczególnie duży wpływ na społeczeństwo mają innowacje przełomowe tj. rozwiązania oparte na zaawansowanych technologiach dotyczące istotnych problemów współczesnego świata, w tym m.in. środowiska czy zdrowia. Nic więc dziwnego, że to właśnie innowacyjność jest kluczowym kryterium oceny w krajowych oraz międzynarodowych projektach dotacyjnych.

Czy lekarz rezydent może opodatkować przychody z działalności gospodarczej ryczałtem?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że lekarz rezydent ma prawo opodatkować swoje przyszłe przychody z planowanej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, ponieważ rodzaj i charakter świadczeń, które zamierza świadczyć w ramach tej działalności, różnią się od tych, które wykonywał jako lekarz rezydent.

Czy wydatki na studia z zakresu zarządzania mogą stanowić koszt uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na opłatę za studia na kierunku zarządzanie oraz obligatoryjne składki członkowskie z tytułu przynależności do uczelni mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Czy poniesione wydatki marketingowe produktów leczniczych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) spółka może zaliczyć ponoszone wydatki na świadczenie usług reklamowych i marketingowych do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ są one niezbędne, bezpośrednio związane z działalnością gospodarczą i przyczyniają się do generowania przychodów, nie kwalifikując się jednocześnie do kategorii wydatków wyłączonych z kosztów podatkowych.

Czy zakup aparatu słuchowego może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów w działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek poniesiony na zakup aparatu słuchowego z funkcją zestawu słuchawkowego może być uznany za koszt uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej.

Jak rozliczyć dodatek covidowy otrzymany po zawieszeniu działalności gospodarczej?

Dyrektor KIS potwierdził, że lekarz, który prowadził jednoosobową działalność gospodarczą i otrzymał wypłatę dodatku covidowego w okresie zawieszenia działalności, powinien rozliczyć ten dochód rozliczony w takiej samej formie, jak rozliczał pozostałe dochody w ramach działalności gospodarczej.

REKLAMA