REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Planu podziału w postępowaniu upadłościowym - porada

Już po ogłoszeniu upadłości rozpoczyna się podział masy upadłościowej, a więc wszystkich aktywów przedsiębiorstwa. Podział ten odbywa się w oparciu o plan podziału.

Działalność gospodarcza w zakresie skupu mleka - obowiązki

Niektóre typy działalności wyróżnia jednak szczególny charakter. Dotyczy to również działalności w zakresie skupu mleka. Ekspert radzi jakie obowiązki łączą się z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie skupu mleka.

Działaność w zakresie skupu mleka - wymogi

Prowadzenie działalności w zakresie skupu mleka podlega szczególnej regulacji ze strony państwa. Ekspert wskazuje jakie są zasady prowadzenia własnej firmy w branży mleczarskiej, skupującej mleko.

Kursy dla kierowców przewożących niebezpieczne towary - porada

Przewóz niebezpiecznych substancji może odbywać się wyłącznie z udziałem wykwalifikowanej kadry. Kierowcy muszą ukończyć kursy z zakresu przewozu towarów niebezpiecznych. Jakie wymogi przepisy prawa stawiają przedsiębiorcom organizującym szkolenia?

REKLAMA

Czym jest układ naprawczy?

Wykonywanie działalności gospodarczej jest nastawione na osiąganie zysków, ale przedsiębiorca powinien brać także pod uwagę ryzyko niewypłacalności. Jednak i z takich sytuacji istnieje wyjście - możliwość zainicjowania postępowania naprawczego. Aby zniwelować ryzyko upadłości firmy, dokonuje się restrukturyzacji zobowiązania zagrożonego bankructwem przedsiębiorcy.

Jak rozlicza się antykwariat?

Kupno i sprzedaż używanych książek to sposób na własną firmę, który wraca do łask. Ekspert wyjaśnia jaka będzie najkorzystniejsza forma opodatkowania dla antykwariatu.

Poradnik dla właścicieli sklepów: wyprzedaż a prawa konsumentów

Aż 76 proc. konsumentów kieruje się ceną dokonując wyboru produktu – wynika z tegorocznych badań CBOS. Sklepy od lat zarabiają na wyprzedażach, a klienci korzystają z okazji i szturmują sklepy. Przedsiębiorca powinien jednak wiedzieć, jakie prawa mają konsumenci, którzy nabyli towar na wyprzedaży.

Co to jest ewidencja wyposażenia?

Podatnicy rozliczający się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów muszą prowadzić ewidencję wyposażenia. Czym jest? Ekspert wyjaśnia krok po kroku.

REKLAMA

Co to jest dowód księgowy?

Przedsiębiorcy rozliczający się w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów, powinni być świadomi, że warunkiem zaewidencjonowania danego zdarzenia gospodarczego w prowadzonej księdze jest posiadanie odpowiedniego dowodu księgowego.

Kosztowe następstwa ugody - porada

W praktyce często występują sytuacje, gdy kontynuowanie określonej umowy jest dla jednej ze stron gospodarczo nieuzasadnione. Strony mogą się wtedy porozumieć, iż umowa zostanie rozwiązana przedwcześnie, za zapłatą określonej kwoty odszkodowania przez jedną ze stron.

Niebezpieczne zabawki nie dla firm

Od 20 lipca 2011 r. obowiązuje rozporządzenie ministra gospodarki ws. zasadniczych wymagań dla zabawek. Rozporządzenie wprowadza do polskiego prawa postanowienia dyrektywy zabawkowej.

Czy można zapłacić podatek dochodowy przed rozpoczęciem działalności?

Osoba, która obejmuje udziały lub akcje w zamian za aport niestanowiący przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części, ma obowiązek wykazać przychód równy nominalnej wartości obejmowanych udziałów lub akcji. Ma też prawo do potrącenia kosztu. W przypadku osób nieprowadzących działalności gospodarczej, koszt jest definiowany jako suma wydatków poniesionych przy nabyciu przedmiotu aportu. Dlatego, jeżeli przedmiot aportu został nabyty w drodze darowizny, to osoba wnosząca aport nie ma prawa do potrącenia żadnych kosztów i płaci podatek od przychodu (wartości objętych udziałów lub akcji) w pełnej wysokości.

Wziąć kredyt obrotowy w banku, zrezygnować z kredytu kupieckiego i jeszcze na tym zarobić

Kredyt kupiecki jest formą zachęty, jakiej udziela kupującemu sprzedający, podnosząc w ten sposób atrakcyjność jego decyzji o zakupie danego towaru. Najczęściej udzielany jest w obrocie hurtowym tak zwanym „stałym klientom”, kiedy partie towaru są relatywnie duże, a transakcje powtarzalne.

Jak wybrać lokatę dla firmy?

Wybór lokaty dla firmy, to decyzja, której podjęcie trapi niejednego przedsiębiorcę. Ekspert podpowiada jakimi kryteriami kierować się podczas wyboru lokaty dla firmy.

Czy programista musi zakładać firmę?

Podatnik będący zatrudniony na umowę o pracę i nie będący jednocześnie przedsiębiorcą, planuje po godzinach pracy stworzyć oprogramowanie, które będzie wyłącznie jego autorstwa, a następnie zamierza odpłatnie udzielać je osobom zainteresowanym w formie licencji na jego używanie. Czy uzyskane w ten sposób przychody będą przychodami z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej?

Koszty kredytu dla firm - porada

Koszt kredytu to dla firm jedno z decydujących kryteriów wpływających na wybór banku, z usług którego zamierzają skorzystać. Ekspert podpowiada jakie niespodzianki czyhają na przedsiębiorców planujących wziąć kredyt.

VAT dla przedsiębiorcy - krok po kroku

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, który zamierza prowadzić działalność gospodarczą jako czynny podatnik VAT, zapoznaj się z przygotowanym przez eksperta poradnika. Zobacz, co zrobić, aby bez problemów rozliczać się z fiskusem z VAT.

Analiza kosztów uznaniowych - porada

W zależności od potrzeb, analitycy finansowi dokonują podziału kosztów według odpowiednio dobranych kryteriów. Mówimy o kosztach produkcji, zarządu, kosztach stałych i zmiennych, kosztach rodzajowych itd. Bywają sytuacje, kiedy przydaje się użycie kryterium uznaniowości poniesienia danych kosztów.

Amortyzacja środków trwałych otrzymanych w spadku - porada

Przedsiębiorca może dokonywać odpisów amortyzacyjnych środków trwałych otrzymanych w spadku. Ekspert, krok po kroku, przybliża podstawy takiego działania.

Jak banki traktują małego przedsiębiorcę?

Przedsiębiorca prowadzący małą firmę musi współpracować z innymi podmiotami gospodarczymi i instytucjami - gminą, urzędem skarbowym czy bankiem. Nie zawsze jest to jednak współpraca satysfakcjonująca. Kto rzuca nam najwięcej kłód pod nogi?

Dlaczego zakładamy własne firmy?

Czy zastanawiałeś się dlaczego chcesz prowadzić własną działalność gospodarczą? Co skłania do podjęcia ryzyka? Ekspert zdradza, co kieruje osobami, które pragną założyć firmę.

Przekształcenie spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka jawna może zostać przekształcona w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Przekształcenie wymaga dla swojej skuteczności zgody wszystkich wspólników spółki. Zgoda ta musi dotyczyć nie tylko samego faktu przekształcenia, ale także treści umowy spółki z o.o.

Zasady wykonywania przewozu towarów niebezpiecznych - porada

Działalność transportowa, podobnie jak inne rodzaje działalności gospodarczej, określana jest przez różnorodne przepisy. Ekspert wyjaśnia, w jaki sposób prawodawca reguluje działalność transportową, ze szczególnym uwzględnieniem działalności w zakresie transportu towarów niebezpiecznych.

Kompetencje doradcy bezpieczeństwa transportu towarów niebezpiecznych - porada

W związku ze specyfiką tzw. towarów niebezpiecznych ustawodawca wprowadził obowiązkowe szkolenia w zakresie bezpieczeństwa tego rodzaju transportu. Ekspert wyjaśnia, jak prowadzone są takie szkolenia i w jaki sposób można uzyskać kompetencje doradcy w sprawach bezpieczeństwa transportu drogowego towarów niebezpiecznych.

Nieodpłatne przekazanie - opodatkowanie

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT świadczenie usług jest opodatkowane zawsze wtedy, gdy nie istnieje związek tego świadczenia z działalnością gospodarczą. Opodatkowanie nieodpłatnie przekazywanych usług powstaje niezależnie od prawa do odliczenia z tytułu nabycia przekazywanej usługi. Tym samym z opodatkowaniem mamy również do czynienia, jeśli nabędziemy usługę, od której nie mieliśmy prawa odliczać podatku (np. usługa zwolniona, usługa świadczona przez podatnika zwolnionego, usługa nabyta od niepodatnika), a następnie przekażemy ją nieodpłatnie i bez związku z naszą działalnością gospodarczą innej osobie.

Jak rozliczyć zakup samochodu firmowego zbytego przed upływem roku?

W jaki sposób rozliczyć zakup samochodu, który zostanie sprzedany przed upływem roku od jego zakupu? Taki środek nie spełnia definicji środka trwałego więc nie może stać się składnikiem ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Ekspert wyjaśnia w jaki sposób dokonać prawidłowego rozliczenia.

VAT od dostaw złomu - porada

Od 1 kwietnia 2011 r., w każdym przypadku, gdy dostarczany jest złom (również przez podmioty polskie), obowiązanym do rozliczenia VAT z tego tytułu jest nabywca (podatnik). Ekspert KPMG specjalnie dla czytelników Wieszjak.pl wyjaśnia, jakie są zasady opodatkowania dostaw złomu.

Opcje menedżerskie – możliwość odroczenia opodatkowania

Programy opcji menedżerskich i podobne zadomowiły się w Polsce na dobre. Czemu można przypisać ich rosnącą popularność?

Nowe zasady działalności leczniczej

Prowadzenie działalności leczniczej jest od 1 lipca 2011 r. działalnością regulowaną podlegającą ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Takie rozwiązanie wprowadzi szereg udogodnień dla przedsiębiorców.

Czy wydatki na zagospodarowanie terenu wokół firmy można zaliczyć do kosztów?

Zagospodarowanie terenu wokół firmy jest jednym ze sposobów na przyciągnięcie klientów. Przedsiębiorcy dokonują więc inwestycji związanych, zarówno z planowaniem zagospodarowania zieleni, jak również zakupem niezbędnej roślinności.

Łamanie bariery przedzakupowej – czy video rozwiąże ten problem?

Pisaliśmy już o zaletach spotów video, reklam w postaci filmów czy spotów instruktażowych. Tego typu treści na stronie internetowej sklepu przyciągają potencjalnych klientów, którzy chętniej kupią konkretny towar. A co zrobić, aby przeprowadzić klienta przez barierę przedzakupową? Co to w ogóle jest?

Jak wypromować się w sieci nie popełniając błędów?

Promocja w Internecie to nie tylko długo planowane kampanie reklamowe, bannery i filmiki. Promocja w Internecie to również kontrolowana plotka i informacja na temat naszej firmy. Coś, co zainteresuje zarówno serwisy internetowe jak i naszych potencjalnych klientów. Jak więc zainteresować innych naszą firmą? Co warto zrobić, a czego unikać?

Obsługa klienta poprzez system ticketowy – na czym to polega?

Wiemy już jak ważna jest profesjonalna obsługa zarówno stałych, jak i potencjalnych klientów. Raz zlekceważony klient, na którego pytanie nikt nie odpowie z pewnością nie wróci, a zadowolony klient, który uzyskał odpowiedzi na wszystkie swoje pytania to prawdopodobnie przyszły kontrahent. Jak więc poradzić sobie z obsługą klientów? Czy systemy ticketowe mogą być przydatne?

Poprawa jakości ruchu w sklepie – reklama video idealną receptą?

Treści video na stronie internetowej, co prawda mogą zwiększyć ruch na naszej stronie, ale nie zawsze doprowadzą do zwiększenia sprzedaży, gdyż ten etap zależy od wielu czynników. Nie mniej jednak dobra reklama z pewnością pomaga w przyciągnięciu większej liczby potencjalnych klientów. Jak więc dobra reklama video wpływa na popularność marki?

Jak zaksięgować dofinansowanie do kolonii dziecka z ZFFŚ-u?

Dofinansowanie do kolonii dziecka stanowi jedną z form świadczeń socjalnych na rzecz pracowników oraz ich rodzin. Dopłaty te mogą być sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) bądź ze środków obrotowych pracodawcy.

CEIDG a koszt założenia własnej firmy

Od 1 lipca 2011 obowiązują przepisy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (w skrócie CEIDG). Jakie są w związku z tym koszty rozpoczęcia działalności gospodarczej? W odpowiedzi na to pytanie pomoże analiza kosztów założenia firmy przed i po wprowadzeniu CEIDG.

Jak zdobyć dotację z Unii Europejskiej?

Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 2004 roku, jednak z unijnej pomocy korzystała już wcześniej. Wielu, nie tylko małych i średnich przedsiębiorców pragnie rozwijać swoje firmy. Często głowią się nad tym jak zminimalizować koszty inwestycji. Pomocne okazują się fundusze europejskie. Wtedy jednak pojawia się pytanie: co trzeba zrobić, aby uzyskać dofinansowanie?

Poradnik: Sklep internetowy a podatek VAT

Od kilku lat gwałtownie wzrosła liczba działalności gospodarczych prowadzona za pośrednictwem Internetu. Przedsiębiorcy prowadzący tego rodzaju działalność gospodarczą często zastanawiają się, czy i kiedy powinni opodatkować swoją sprzedaż.

Kiedy przedsiębiorcy prowadzącemu działalność transportową może zostać wydana odmowa udzielenia zezwolenia?

Wójt, burmistrz lub prezydent miasta, a także starosta lub marszałek województwa mogą odmówić udzielenia lub zmiany zezwolenia na wykonywanie przewozów regularnych w krajowym transporcie drogowym. W jakich sytuacjach? Przeczytaj poradę eksperta.

Kiedy dopuszczalna w reklamie przesada wprowadza w błąd?

Zgodnie z prawem konkurencji przekaz reklamowy powinien opierać się na informacjach prawdziwych. Specyfika języka reklam dopuszcza stosowanie pewnej przesady, posługiwanie się wyrażeniami ocennymi czy wyrazistymi porównaniami. Konsument musi być jednak w stanie oddzielić dozwolone środki perswazyjne od rzetelnej informacji – w przeciwnym wypadku mamy bowiem do czynienia z reklamą wprowadzającą w błąd.

Abolicja w płaceniu składek dla przedsiębiorczych matek

Kobiety prowadzące działalność gospodarczą będą mogły skorzystać z abolicji w płaceniu składek ZUS.

Produkt placement, czyli lokowanie produktu

Do niedawna, wobec braku konkretnych regulacji prawnych, dotyczących tzw. product placement, do tego typu reklamy stosowano ogólnie sformułowane przepisy dotyczące reklamy ukrytej. Sytuację tę zmieniła nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, precyzyjnie określając, jakie warunki spełnić musi lokowanie produktu, by można było uznać je za dozwolone. Problem polega jednak na tym, że regulacje te wciąż są martwe.

Zmiana sposobu użytkowania lokalu

Czy przedsiębiorca prowadzący od kilku miesięcy działalność w wynajętym domu powinien na początku zrobić zmianę sposobu użytkowania lokalu ? Czy zgłoszenie w tej chwili będzie się wiązało z karą za zwłokę ?

Zawieszenie działalności gospodarczej - porada

Możliwość zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej oraz wznowienia wykonywania działalności gospodarczej wynika z przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Nowe przepisy, obowiązujące od 1 lipca 2011 r., wprowadziły bardziej elastyczne możliwości co do terminów zawieszania działalności, jej wznawiania, a także co do zawieszania poszczególnych form działalności danego przedsiębiorcy.

Zawieszenie czasowej transgranicznej działalności usługowej

Do zawieszenia czasowej transgranicznej działalności usługowej nie znajduja zastosowania przepisy o zawieszeniu działalności gospodarczej. Ekspert wyjaśnia dlaczego.

Jaka księgowość dla małej firmy?

Na rynku księgowości następuje podobna zmiana, jaka kilka lat temu miała miejsce w bankowości.Bankowość internetowa jest obecnie standardem. Podobnie przez rynek przebija się księgowość online.

Czy zapłacona zaliczka jest kosztem uzyskania przychodu?

Kwotę zapłaconą tytułem zaliczki można zaliczyć do kosztów podatkowych dopiero po wykonaniu należnego świadczenia. Zaliczka stanowi więc koszt podatkowy jako składnik należnego świadczenia już po jego wykonaniu.

Zawieszenie działalności, a zasiłek dla bezrobotnych

Zmiana przepisów spowodowała, że status bezrobotnego może także uzyskać przedsiębiorca, który zawiesił swoją działalność gospodarczą.

Współpraca e-sklepu z portalami i wortalami – czy to się opłaca?

W wielu dziedzinach biznesu współpraca może prowadzić do szybkiego sukcesu obu stron. Połączenie zalet dwóch szczebli biznesu może sprawić, że powstanie jedna i silna firma, mająca przewagę nad konkurencją. Niestety nieumiejętne zarządzanie współpracą może również pociągnąć obie strony w głębiny rynku. Jakie formy współpracy są więc wskazane?

Jak odpowiednio wykreować dobrą markę w oczach klientów?

Każdy sklep internetowy chce, aby w oczach klientów być najlepszym sklepem w sieci. Każdy sklep również chce, aby stali klienci nawet nie myśleli o zakupach w innym miejscu, a nowi wręcz marzyli o pierwszej transakcji w naszym e-sklepie. Czy takie marzenie ma szansę na spełnienie? Co zrobić, aby jak najbardziej zbliżyć się do takiego modelu?

REKLAMA