REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rośnie PKB

W II kwartale 2012 r. Produkt Krajowy Brutto (PKB) wzrósł o 2,4 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2011 r. – wynika ze wstępnych szacunków GUS.

Jak oszczędzać papier w firmie?

Firmy zużywają w ciągu miesiąca ponad 11 milionów ryz papieru A4 - wynika z raportu KPMG „Wykorzystanie papieru w przedsiębiorstwach działających w Polsce". Dowiedz, się jak oszczędzać papier w twoim przedsiębiorstwie.

Jak zwiększyć skuteczność handlowców?

Co zrobić, aby w tym samym czasie więcej sprzedać? Dowiedz się, jak bardziej efektywnie wykorzystać czas przeznaczony na przygotowanie oferty i zwiększyć skuteczność handlowców.

Rynek kredytów samochodowych 2012

Rośnie rynek kredytów samochodowych. To efekt słabych dwóch ostatnich lat - alarmują eksperci.

REKLAMA

Deregulacja 2013: Ministerstwo Gospodarki zapowiada ułatwienia dla firm

Resort gospodarki zapowiedział kontynuowanie działań deregulacyjnych na rzecz ułatwienia sytuacji przedsiębiorców. Nowe przepisy mają znieść uciążliwe obowiązki administracyjne.

Wpłaty pracodawców do PFRON – wyliczanie wskaźników

Wpłaty pracodawców do PFRON. Dowiedz się w jaki sposób dokonać wyliczenia wskaźników zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Wyprzedaż kolekcji na allegro jest opodatkowana VAT

Fiskus ściga allegrowiczów. Zorganizowana i ciągła sprzedaż, nawet przedmiotów kolekcjonerskich, rodzi obowiązek rejestracji działalności gospodarczej oraz zapłaty podatku.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

Już w listopadzie rusza Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Program od lat przyciąga miliony początkujących przedsiębiorców na całym świecie.

REKLAMA

Wpłaty pracodawców do PFRON - składanie deklaracji DEK i informacji INF

Wpłaty pracodawców do PFRON. Dowiedz się jakie są zasady i terminy składania deklaracji i informacji do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Korygowanie deklaracji DEK lub informacji INF w PFRON

Dowiedz się jakie są zasady korygowania deklaracji DEK i informacji INF w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Dofinansowanie pensji osoby niepełnosprawnej - nowe zasady od 1 września 2012

Dofinansowanie pensji osób niepełnosprawnych 2012. 1 września zmieniły się zasady dofinansowania wynagrodzeń osób niepełnosprawnych.

Firmy budowlane toną w długach

Branża budowlana coraz bardziej zanurza się w długach. Liczba firm z problemami finansowymi z tego sektora wzrosła w ciągu roku o 23 proc. Zadłużenie sięgnęło już 400 milionów złotych.

Ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących kilka rodzajów działalności

Obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają osoby prowadzące działalność pozarolniczą, które spełniają warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi. Wyjątek stanowią osoby, które zawiesiły wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej (art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy zdrowotnej).

Jaki kredyt dla firmy wybrać?

Kredyty dla firm. Zastanawiasz się w jaki sposób sfinansować działalność gospodarczą? Dowiedz się jaki kredyt będzie najkorzystniejszy dla Twojej firmy.

Firma w mieszkaniu – trzeba wydzielić część tylko na biznes

Można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z utrzymaniem i eksploatacją lokalu mieszkalnego tylko wtedy, gdy lokal ten, jako całość (lub przynajmniej wyodrębnione w tym lokalu pomieszczenie) służy tylko i wyłącznie do celów prowadzonej działalności gospodarczej i jednocześnie nie służy celom osobistym. Tak uważają organy podatkowe.

Wpłaty na PFRON 2013

Wpłaty na PFRON 2013. Dowiedz się jak wysokie są wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2013 roku.

Parabank - co to takiego?

Parabanki obiecują korzystne oprocentowanie i gwarancję wypłaty powierzonych środków. Obietnica wysokiego zysku bez pokrycia? Dowiedz się czym są parabanki i jak funkcjonują.

Zarobki przedsiębiorców: zarabiają więcej i szybciej

Własne firmy zakładamy, aby zarabiać więcej. Sprawdza się. Dochody przedsiębiorców rosną dużo szybciej, niż zarobki pracowników najemnych.

Rosną koszty działalności firm

Przedsiębiorstwa zwiększające przychody wydają coraz więcej na swoje utrzymanie. Średnie i duże firmy w ostatnim półroczu zwiększyły przychody o 8,2 proc., ale wygenerowały wyższe koszty (9,8 proc.) - podał GUS.

Oszuści pobierają opłaty za wpis do CEIDG

Resort gospodarki ostrzega przed firmami pośredniczącymi w zakładaniu działalności gospodarczej, które domagają się opłat za rejestrację w CEIDG. Wpis do ewidencji jest bezpłatny.

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2013 r. Znów waloryzacja procentowa

W 2013 roku zmieni się wskaźnik waloryzacji emerytur i rent. Emerytury i renty wzrosną, ale procentowo. To inaczej niż w poprzednim roku, gdy waloryzacja była kwotowa.

Sprawozdanie o udzielonych zamówieniach do 1 marca 2013

Sprawozdanie o udzielonych zamówieniach 2013. Jak co roku, jednostki zamawiające muszą złożyć roczne sprawozdania o udzielonych zamówieniach publicznych. Termin upływa 1 marca 2013 r. Dowiedz się w jaki sposób złożyć sprawozdanie o udzielonych zamówieniach.

W dużych firmach powiało optymizmem

Eksport staje się motorem napędowym kondycji dużych firm. Na zamówienia bardziej narzeka sektor MŚP.

Przygotowanie zawodowe młodocianych - zmiany w przepisach

Czy wiesz, co już od września czeka pracodawców chcących zatrudnić młodocianych w ramach przygotowania zawodowego?

Współczynnik Pearsona – miara współzależności - suplement

Opisując przykład wykorzystania współczynnika Pearsona, zwracałem uwagę na relatywną łatwość jego wyliczenia i interpretacji uzyskanego wyniku w praktyce przedsiębiorstwa, jeśli wykorzystywać do tego arkusz kalkulacyjny.

Firmy podniosą wynagrodzenia

Prawie 80 proc. przedsiębiorców z sektora MŚP nie zamierza zwalniać pracowników. Firmy chcą podnosić wynagrodzenie swoim pracownikom.

Opłata za usunięcie pojazdu 2013

Opata za usunięcie pojazdu 2013. Sprawdź ile może cię kosztować nieprawidłowe parkowanie. Ile wynosi opłata za usunięcie pojazdu z drogi w 2013 r.?

Nabór wniosków do Działania 8.3 Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – eInclusion

Od 20 sierpnia do 21 września 2012 r. trwa nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Działania 8.3 - Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu - eInclusion, Programu Innowacyjna Gospodarka. Kto może ubiegać się o dostępne środki unijne?

Firmy walczą z kryzysem

Produkcja przemysłowa w lipcu wzrosła o 5,2 proc. To znak, że polskie firmy walczą z kryzysem.

Podnoszenie kwalifikacji przez pracowników

Czy doszkalanie pracowników jest modne? Czy pracownicy mogą liczyć na szczególne przywileje z tytułu podjęcia działań zmierzających w kierunku zdobycia nowej wiedzy i umiejętności? Na te i inne pytania spróbuję odpowiedzieć poniżej.

Likwidacja działalności gospodarczej – VAT od wyposażenia

Podatnik podatku od towarów i usług zamierza zakończyć prowadzenie działalności gospodarczej. Na dzień zakończenia działalności gospodarczej podatnik będzie posiadał w swojej firmie komputer, od którego przy nabyciu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług oraz telefon, od którego przysługiwało prawo do odliczenia tego podatku. Towary te stanowią wyposażenie firmy.

Ile składek na ubezpieczenie zdrowotne płaci osoba prowadząca kilka rodzajów działalności pozarolniczej

Osoba, która w ramach jednego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej wykonuje dwa rodzaje działalności – działalność gospodarczą oraz zawodową (tzw. wolny zawód), musi opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne w podwójnej wysokości. Na podstawie przepisów o ubezpieczeniu zdrowotnym działalność gospodarcza i działalność w ramach wolnego zawodu stanowią bowiem dwa odrębne tytuły do opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Kasy fiskalne w 2013 r.

Ministerstwo Finansów powoli chce likwidować zwolnienia od stosowania kas fiskalnych. Na początku obniża limity.

Diety za podróże krajowe i zagraniczne w 2012 r.

Diety za podróże krajowe i zagraniczne 2012. Dowiedz się jakie diety przysługują z tytułu podróży służbowych.

KE przydzieliła uprawnienia CO2

Komisja Europejska zatwierdziła złożony przez Polskę wniosek o przydział bezpłatnych uprawnień do emisji CO2. Jest jeden warunek: zainteresowane przedsiębiorstwa muszą zainwestować.

Moment powstania przychodu z działalności gospodarczej

Ustalenie daty powstania przychodu w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą umożliwia poprawne rozliczenie podatku dochodowego. Dowiedz się w jakim momencie powstaje przychód z działalności gospodarczej.

Ministerstwo Finansów zablokuje deregulację?

Resort gospodarki pracuje nad trzecią ustawą deregulacyjną. Zmiany mają dotyczyć przede wszystkim systemu podatkowego. Na uproszczenia nie zgadza się Ministerstwo Finansów.

Odsetki od kredytu na wypłatę dywidendy - czy można zaliczyć do kosztów?

Czy podatnik może zaliczyć odsetki od kredytu na wypłatę dywidendy do kosztów uzyskania przychodu? Wątpliwości rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny.

Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt ustawy o OZE

Resort gospodarki przedstawił projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Nowe przepisy wprowadzają sprzedawcę z urzędu, który będzie zobowiązany do odbioru zielonej energii po ustalonej i waloryzowanej cenie.

Urzędnik jednak nie wykluczy wykonawcy

Wykonawca nie będzie wykluczony ze wszystkich przetargów prowadzonych przez zamawiającego, ze względu na rozwiązanie z nim wcześniejszej umowy. Z projektu nowelizacji PZP usunięto restrykcyjne przepisy.

Przedsiębiorca mniej zapłaci za skargę na orzeczenie KIO

Resort gospodarki planuje obniżyć maksymalną wysokość opłaty za skargę do sądu na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej. Przedsiębiorcy zyskają łatwiejszy dostęp do skarg w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego o znacznej wartości.

Prawa pracownika podczas upałów

Praca podczas upałów została potraktowana przez ustawodawcę jako dotkliwa dla niektórych kategorii pracowników. Dowiedz się jakie prawa przysługują pracownikom podczas pracy w upalne dni.

Polacy nie boją się kryzysu

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej wyniósł w lipcu -27,0 pkt. To wzrost w porównaniu do poprzedniego miesiąca - wynika z danych GUS i NBP.

Z jakiego tytułu powinien opłacać składki zleceniobiorca jednocześnie prowadzący działalność gospodarczą

Jestem prywatnym przedsiębiorcą. Działalność gospodarczą prowadzę od 2007 r. Jednocześnie od 1 czerwca 2012 r. zawarłem dodatkowo umowę zlecenia, która nie jest wykonywana w ramach prowadzonej działalności. Zgodnie z umową wynagrodzenie będzie płatne w okresach kwartalnych, w kwocie 6500 zł, do ostatniego dnia kwartału, za który jest należne. Czy w tej sytuacji składki do ZUS muszę opłacać z działalności czy ze zlecenia? Czy mogę sam wskazać tytuł, z którego będę opłacał te składki?

Nowe przepisy o zatrudnianiu nielegalnych imigrantów

Zatrudnianie nielegalnych imigrantów. 21 lipca weszły w życie nowe przepisy o zatrudnianiu nielegalnych imigrantów. Przedsiębiorcy będą musieli sprawdzać dokumenty pobytowe zatrudnionych cudzoziemców.

Dodatkowe kwoty połowowe dorszy, śledzi i łososi

Resort rolnictwa określił dodatkowe kwoty połowowe organizmów morskich. Publikujemy dodatkowe kwoty połowowe dorszy, śledzi i łososi w podobszarach Morza Bałtyckiego.

E-commerce: sklep internetowy czy tradycyjny?

E-commerce. Prowadzenie e-firmy nie tylko wiążę się z ponoszeniem niższych kosztów niż w przypadku tradycyjnych przedsiębiorstw. Pozwala przenieść na kupującego niektóre obowiązki sprzedawcy.

E-commerce - jak zacząć?

E-commerce. Już tylko nieliczne sklepy stacjonarne nie są obecne w internecie. Eksperci wyjaśniają od czego zacząć prowadzenie działalności gospodarczej w internecie?

Kryzys uderzy w polskie firmy w drugim półroczu

Przedsiębiorcy coraz bardziej obawiają się przyszłości. Pogarsza się sytuacja na rynku - wynika z danych opublikowanych przez GUS.

Prawo telekomunikacyjne: Szybki internet będzie szybki

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji przepisów Prawa telekomunikacyjnego zwiększających ochronę abonentów. UKE będzie mógł kontrolować rzeczywistą prędkość transmisji danych.

REKLAMA