REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Darowizna gospodarstwa rolnego – warunki zwolnienia z podatku od darowizn

Podatnik nabył w 2010 r. w drodze darowizny od osoby obcej gospodarstwo rolne. Podatnik od chwili nabycia prowadzi gospodarstwo i zamierza prowadzić je co najmniej przez okres 5 lat od dnia nabycia. W związku z tym nabycie wskazanego gospodarstwa rolnego korzysta ze zwolnienia wynikającego z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.).

Maszyny z Rosji naprawiane w Polsce – jaka stawka VAT?

Podatnik polski otrzymuje od kontrahenta z Rosji, maszyny. Kontrahent rosyjski prowadzi na terytorium Rosji działalność gospodarczą. Maszyny są przekazywane polskiemu podatnikowi w celu ich naprawy. Po naprawie maszyny są wysyłane z powrotem do Rosji. Podatnik polski obciąża kontrahenta z Rosji kosztem wykonanej usługi naprawy.

Coraz więcej firm chce sprzedać niezapłacone faktury

W ostatnich latach zatory płatnicze stały się prawdziwą zmorą dla firm. Rząd stara się pomóc przedsiębiorcom, jednak te działania są bardzo mocno rozciągnięte w czasie i niewystarczające. Firmy same więc zaczęły rozwiązywać ten problem, dlatego kwitnie handel fakturami.

Skróty ciekawych transmisji może robić każdy nadawca

Dyrektywa o audiowizualnych usługach medialnych pozwala każdemu nadawcy telewizyjnemu z siedzibą na terytorium Unii Europejskiej przygotowywać krótkie relacje informacyjne z wydarzeń budzących duże zainteresowanie odbiorców transmitowanych na zasadach wyłączności. Nadawcy mogą swobodnie wybierać krótkie fragmenty z sygnału pochodzącego od podmiotu praw wyłącznych, który może żądać jedynie wynagrodzenia w wysokości dodatkowych kosztów poniesionych bezpośrednio w związku z udostępnieniem sygnału.

REKLAMA

Jak założyć firmę w 2013 r.

Od 17 stycznia 2013 roku uproszczeniu uległy procedury dla firm rozpoczynających działalność gospodarczą. Zakładanie nowej firmy ma trwać tylko 3 dni. Sprawdź jak założyć firmę na nowych zasadach.

Pogarszają się nastroje przedsiębiorców

Nastroje przedsiębiorców w grudniu 2012 roku były dużo gorsze niż rok wcześniej. Takie wnioski płyną z badania Głównego Urzędu Statystycznego

Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną

Spółka cywilna to popularna i prosta forma prowadzenia działalności gospodarczej przez dwie lub więcej osób. Jednak często okazuje się na dalszym etapie prowadzenia firmy, że jest to forma kłopotliwa i niewystarczająca. Brak podmiotowości prawnej spółki, czy mała przejrzystość dla kontrahentów sprawiają, że wspólnicy decydują się na przekształcenie swojej spółki cywilnej np. w spółkę jawną.

Zakładamy firmę – podatki i składki ZUS

Kryzys, bezrobocie, a często po prostu rachunek ekonomiczny sprawia, że coraz częściej decydujemy się na założenie własnej działalności gospodarczej, myśląc o większych zarobkach, dywersyfikacji ryzyka oraz związanym z tym uniezależnieniem się od jednego źródła dochodów. Zakładając firmę trzeba mieć przede wszystkim wiedzę w zakresie obciążeń podatkowych i ubezpieczeniowych.

REKLAMA

Jak zagospodarować dochody generowane przez firmę?

Przedsiębiorca, który uzyskał dochód musi pamiętać, że pieniądze nie powinny leżeć bezczynnie, gdyż powoduje to utratę ich wartości. W jaki sposób z zyskiem i na krótki okres inwestować wygenerowany dochód firmy?

Kiedy przedsiębiorca musi dokonać zgłoszenia do CEIDG

Dokonanie wpisu do CEIDG, czyli elektronicznej ewidencji przedsiębiorców, to czynność warunkująca założenie firmy, zaś w toku prowadzenia działalności trzeba zadbać o to, by wpis do CEIDG był zawsze aktualny. W związku z tym, każda zmiana danych wymaga aktualizacji - zgłoszenia do CEIDG trzeba dokonać samodzielnie.

Bariery dla biznesu w Polsce

Polska plasuje się na odległych miejscach w rankingach państw sprzyjających prowadzeniu własnego biznesu. Jakie są największe bariery dla prowadzenia biznesu w Polsce?

Ułatwienia dla przedsiębiorców - mniej obowiązków wobec Inspekcji Sanitarnej i PIP

Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność, a także przedsiębiorcy zmieniający zakres swojej działalności, nie mają już obowiązku zgłaszania danych do Państwowej Inspekcji Sanitarnej(PIS) Państwowej Inspekcji Pracy(PIP).

Jak rozliczyć koszty ubezpieczenia

Działalność gospodarcza często wiąże się z koniecznością wykupienia ubezpieczenia - majątkowego, OC samochodu czy sprzętu elektronicznego. Jak rozliczać koszty związane z ubezpieczeniem?

Funkcje kierownicze pomagają osiągać założone cele

Zapewne żaden kierownik nie lubi, kiedy po wydaniu polecenia, podwładny czy podwładni zaczynają piętrzyć trudności argumentując dlaczego to zadanie jest trudne albo niemożliwe do wykonania. Ja, w każdym razie nie lubię. Nie zwalnia to jednak takiego kierownika od zastanowienia się czy te wątpliwości są uzasadnione merytorycznie, czy też nie. A z tym może być różnie. Im częściej kierownikowi jego funkcja kojarzy się wyłącznie z wydawaniem poleceń, tym większe prawdopodobieństwo, że podwładni mają jednak rację, a ich obiekcje są zasadne. Wtedy to nawet dobrze, że je składają. Dzięki temu zwiększają prawdopodobieństwo, że projekt jednak zostanie zrealizowany, a "skóra" kierownika uratowana.

Koniec obowiązku informowania PIP i PIS - zmiany w prawie pracy

17 stycznia 2013 roku wchodzi w życie zmiana w Kodeksie pracy i innych ustawach. Zmiany te znoszą obowiązek informowania Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej o nowo zakładanej działalności gospodarczej. Zmiana ta ułatwia zakładanie działalności gospodarczej.

Łatwiej założyć własną firmę - weszły zmiany w prawie pracy

17 stycznia 2013 roku weszły w życie przepisy ułatwiające zakładanie własnej działalności gospodarczej. Zmiana ta wchodzi wraz z nowelizacją Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw. Od teraz łatwiej będzie założyć własną firmę.

Procedura zawieszenia poboru akcyzy a powstanie zobowiązania podatkowego

Funkcjonująca w podatku akcyzowym procedura zawieszenia poboru akcyzy umożliwia oddalenie w czasie momentu zapłaty akcyzy, pomimo zaistnienia czynności stanowiących przedmiot opodatkowania akcyzą i powstania obowiązku podatkowego.

Gwarancja lub poręczenie spłaty zobowiązań agenta z uczestnictwa w systemie cash-poolingu - skutki w CIT

Świadczeniu w postaci gwarancji lub poręczenia otrzymanego od agenta towarzyszy wzajemne, analogiczne i ekwiwalentne świadczenie spółki na rzecz agenta, dlatego nie dojdzie do „uzyskania korzyści kosztem innego podmiotu”, które jest „niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu”. W konsekwencji, nie dojdzie do otrzymania przez spółkę nieodpłatnego lub częściowo nieodpłatnego świadczenia w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

Przedsiebiorcy nie chcą jednolitego patentu

Polscy przedsiębiorcy uważają, że porozumienie o jednolitym sądzie patentowym zaszkodzi ich działalności.

Można już składać wnioski o umorzenie zaległych składek ZUS

Od 15 stycznia 2013 roku można składać wnioski o umorzenie zaległych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne za lata 1999 – 2009 r. Jakie są warunki umorzenia zaległych składek?

Jak wybrać kasową metodę rozliczania VAT

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, jeżeli chcą wybrać kasową metodę rozliczania VAT, mają w roku 2013 na to czas do 15 stycznia.

Awans Polski w rankingu wolności gospodarczej

Polska zajęła 57 miejsce w światowym rankingu wolności gospodarczej i awansowała, w porównaniu z zestawieniem z ubiegłego roku, o siedem pozycji.

Jak rozliczyć przychody z podnajmu biura

Niejednokrotnie prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z wynajmem gabinetu lub biura, które są niezbędne, ale niewykorzystywane w pełnym zakresie. W takim wypadku warto rozważyć podnajem danego lokalu. W jaki sposób można tego dokonać i jak rozliczyć taki przychód? Czy najemca musi wyrazić zgodę?

Zawieszenie działalności a prawo do zasiłku pielęgnacyjnego

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która zawiesiła swą działalność, by zająć się niepełnosprawnym dzieckiem, ma prawo do świadczenia pielęgnacyjnego - wynika z wyroku WSA w Warszawie. Orzeczenie stało się prawomocne.

Kiedy podatnik jest zobowiązany do rozpoczęcia ewidencji na kasie fiskalnej?

Od początku 2013 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. W rozporządzeniu przewidziano m.in. zrównanie limitu obrotów pozwalającego na korzystanie ze zwolnienia zarówno dla podmiotów kontynuujących, jak i rozpoczynających działalność.

Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Gdy prowadzenie własnej działalności przestaje być opłacalne można na jakiś okres zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej. Co trzeba zrobić, żeby zawiesić działalność gospodarczą?

Zasiłek chorobowy a kontynuowanie działalności gospodarczej

Spory z ZUS często toczą przedsiębiorcy korzystający z zasiłków chorobowych, którzy w czasie choroby nadal prowadzili swoją działalność. W orzecznictwie ukształtowała się zasada, że osoba, która prowadzi własną działalność i korzysta ze zwolnienia lekarskiego stwierdzającego jej niezdolność do pracy, nie może w tym czasie dalej zajmować się sprawami związanymi ze swoją działalnością i równocześnie pobierać zasiłku chorobowego. W razie zaś zaistnienia takiej sytuacji traci ona prawo do zasiłku chorobowego.

Czy można odwiesić działalność po upływie terminu zawieszenia?

Zawieszenie działalności trwa przez ustalony okres czasu. Może on wynosić od 30 dni do 24 miesięcy. Czy istnieje możliwość odwieszenia działalności po upływie terminu, na który działalność gospodarcza została zawieszona?

Planowanie projektów inwestycyjnych - priorytet IX

Wprowadzanie inwestycji na rzecz poprawy efektywności w Polsce jest zahamowane przez nadmierną biurokrację oraz złe przygotowanie projektów inwestycyjnych. Poprawa efektywności w użytkowaniu i produkcji energii jest pracochłonna i kosztowna. Ryzyko oraz wielkość stopy zwrotu są najważniejszymi miernikami oraz motywami wprowadzania inwestycji dla innowacji i modernizacji na rynku energii. Znaczne nakłady początkowe są ograniczeniem na wiele lat.

Efektywność energetyczna na rynku firm

Poprawa efektywności przy produkcji energii jest priorytetem dla budowy racjonalnej i mocnej gospodarki. Koszty energii są jednym z głównych wydatków przedsiębiorstw usługowych i produkcyjnych. Zapotrzebowanie na energie stale wzrasta, zużycie na osobę również. Wprowadzenie polityki racjonalizacji poprzez wzrost pozyskania energii na jednostkę paliwa ma zagwarantować odpowiedni poziom podaży na rynku.

Będzie łatwiej rozpocząć działalność gospodarczą

Uproszczenie i ograniczenie obowiązków oraz procedur podmiotów rozpoczynających działalność gospodarczą – to główny cel przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawy – o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw.

Kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców - zapowiedzi Ministra Gospodarki

Przygotowaliśmy kolejne ułatwienia w prawie gospodarczym, które stworzą przyjazne otoczenie dla biznesu i przyniosą wymierne oszczędności dla przedsiębiorców. Pracujemy również nad rozwiązaniami, które będą wsparciem m.in. dla przemysłu motoryzacyjnego w czasach kryzysu - powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński

Słabnie sektor przemysłowy

Produkcja przemysłowa w listopadzie 2013 r. spadła o 0,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Polski przemysł znowu wyhamował.

Prezydent Podpisał zmiany w Kodeksie pracy

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę z dnia 9 listopada 2012 roku o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Jakie zmiany wprowadza podpisana dziś przez Prezydenta ustawa?

Bariery w prowadzeniu firmy

Największą barierą w rozwoju przedsiębiorczości w Polsce są pozapłacowe koszty zatrudnienia – tak uważa 32% ankietowanych mikroprzedsiębiorców. Niemal równie istotnym ograniczeniem jest utrudniony dostęp do finansowania.

Historia trójmiejskiej porównywarki ubrań, czyli o tym, jak inspirująca może być różnica zdań

Prowadzenie własnego przedsięwzięcia daje niezależność i wolność podejmowania decyzji. Stwarza możliwość twórczego podejścia do pracy i pełnego wykorzystania drzemiącego w każdym z nas potencjału.

Zniesienie obowiązku informacyjnego PIP – zmiany w Kodeksie pracy

Rozpoczynając działalność pracodawcy muszą zawiadomić o tym okręgowego inspektora pracy oraz państwowego inspektora sanitarnego. Zgodnie z uchwaloną przez Senat nowelizacja Kodeksu pracy, obowiązki te zostają zniesione.

Wniosek o odroczenie terminu płatności podatku

Przesunięcie terminu płatności podatku to ulga, przysługująca podatnikom w sytuacjach szczególnych. Jest to możliwe jedynie na wniosek złożony do urzędu skarbowego przed upływem terminu płatności podatku.

Wystawianie faktur przez przedsiębiorcę, czy zawsze jest to konieczne?

Wystawianie faktur przez przedsiębiorcę, który jest czynnym podatnikiem jest pewnego rodzaju udokumentowaniem jego pracy jako podatnika VAT. Jednak jest to czynność obowiązkowa jedynie, wtedy, gdy dotyczy czynności dokonywanych dla innych przedsiębiorców.

Jaka stawka VAT dla montażu markiz w budownictwie mieszkaniowym

Montaż markiz w obiektach budownictwa mieszkaniowego może być uznany za opodatkowane stawką 8% modernizację lub remont. Jeśli obiekt budowlany był wyposażony w markizy, to ich wymiana z zastosowaniem innych wyrobów niż użyte pierwotnie będzie stanowiła remont. Jeśli nie, to ich instalacja będzie modernizacją budynku poprzez jego unowocześnienie i dostosowanie do współczesnych standardów budownictwa. Montaż markiz spowoduje zmianę parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego budynku.

Podmiot zwolniony z CIT dostaje dywidendę w kwocie brutto

Dochód z tytułu otrzymanej dywidendy jest zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych, na podstawie przepisu art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT. W sytuacji gdy dywidenda wypłacana jest podmiotowi korzystającemu ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych, na wnioskodawcy nie ciąży obowiązek złożenia do spółki oświadczenia o zwolnieniu od podatku lub w inny sposób dokumentowania płatnikowi podstawy zastosowania zwolnienia od poboru zryczałtowanego podatku, o którym mowa w art. 26 ustawy o CIT.

Prowizja za uruchomienie kredytu (opłata aranżacyjna) – kiedy może być kosztem podatkowym

Prowizja za uruchomienie kredytu (opłata aranżacyjna) stanowi pośredni koszt podatkowy i może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodu jednorazowo w roku ujęcia jej w księgach rachunkowych.

Przekształcenie spółki osobowej w inną spółkę osobową

Spółki osobowe prawa handlowego mogą być przekształcane w inne spółki osobowe prawa handlowego. Do przekształcenia dochodzi w dniu spisu spółki przekształconej do rejestru.

2 letni okres przechowywania paragonów – projekt zmian

Ministerstwo Gospodarki proponuje skrócić okres przechowywania przez przedsiębiorców kopii dokumentów papierowych generowanych przez kasy fiskalne. Propozycję tą można znaleźć w projekcie założeń do projektu ustawy o ułatwieniu warunków wykonywania działalności gospodarczej.

Większe bezpieczeństwo obrotu gospodarczego

Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu zmian w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, przygotowane przez Ministerstwo Gospodarki. Nowe przepisy upraszczają procedurę sprostowania i wykreślenia wpisu z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) oraz poszerzają zakres danych w nim zawartych. Propozycje MG ułatwiają prowadzenie firmy, usprawniają procedury administracyjne i zwiększają bezpieczeństwo obrotu gospodarczego.

Kiedy ojciec zatrudniający syna w swojej firmie nie musi zgłaszać go do ZUS jako osobę współpracującą

Jestem rzemieślnikiem, mistrzem cukiernictwa. Prowadzę średniej wielkości rodzinną firmę (piekarnię-cukiernię), w której zatrudniam młodocianych pracowników w celu praktycznej nauki zawodu. Od 1 września br. w mojej firmie do wykonywania zawodu cukiernika przyucza się również mój 16-letni syn. Księgowa powiedziała mi, że członek rodziny zatrudniony na podstawie umowy o pracę musi zostać zgłoszony do ZUS jako osoba współpracująca. Oznacza to bardzo wysokie składki, które musiałbym opłacać za syna. Czy to prawda?

Zezwolenie na otwarcie apteki

W niektórych branżach sama rejestracja działalności gospodarczej nie jest wystarczająca do prowadzenia biznesu. Konieczne jest bowiem uzyskanie koncesji lub zezwolenia na jej wykonywanie. Tak jest np. w przypadku otwierania apteki.

Zastosowanie metody ABC/xyz w ocenie wiarygodności płatniczej klientów firmy, w polityce rabatowej i zarządzaniu należnościami.

Metoda ABC jest dobrze znana specjalistom logistyki, szczególnie, jeśli zajmują się logistyką magazynową. Swoje założenia, czerpie z dorobku V.Pareto. Pozwala na przykład optymalizować efektywność wykorzystania magazynów, to jest ułatwia manipulowanie zapasami o szczególnej rotacji, bowiem przy jej wykorzystaniu można optymalizować składowanie i transport wewnątrz magazynowy przy przyjmowaniu i wydawaniu towarów. Ta metoda może też przyczyniać się do bardziej efektywnej kontroli pracy magazynów, zgodnie z zasadą, że towary z grupy A wymagają większej uwagi niż z grupy B i C, a więc czas zaoszczędzony na kontroli B i C może być wykorzystany przy kontroli A. Przykładów można podawać więcej. Niejako rozwinięciem metody ABC jest metoda ABC/xyz.

Firmy szybciej dostosowują się do zmianiającej się koniunktury

W ostatnich latach przedsiębiorstwa dojrzały i teraz znacznie lepiej reagują na zmieniającą się sytuację w gospodarce. W czasie obecnego kryzysu szybciej dostosowują się do słabszej koniunktury gospodarczej niż 3-4 lata temu.

Różnice kursowe od własnych środków pieniężnych a ustalenie podstawy amortyzacji

Pytania podatników budzi kwestia, czy trzeba uwzględniać w wartości początkowej środków trwałych zrealizowane różnice kursowe od tzw. własnych środków pieniężnych, które powstają w związku z zapłatą za faktury inwestycyjne przed momentem oddania inwestycji do używania?

REKLAMA