REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Spłata rat leasingowych

Zawarcie umowy leasingu wiąże się z koniecznością spłat rat leasingowych. Jednakże życie, także gospodarcze niesie z sobą wiele niespodzianek i niejednokrotnie mimo naszej dobrej woli nie możemy terminowo regulować swych zobowiązań. Co dzieje, gdy nie spłacamy rat leasingowych?

Rodzaje leasingu

Najpopularniejszy rodzaj leasingu na rynku to leasing operacyjny. O tym świadczy przewaga podpisywanych umów w danym segmencie. Eksperci podpowiadają jakie rodzaje leasingu można wyróżnić.

Własna działalność gospodarcza na Cyprze

Jedną z form zatrudnienia jest otworzenie własnej działalności gospodarczej. Pracownicy z Polski mogą to robić na takich samych prawach jak obywatele z Cypru.

Kryzys nakręca popyt w branży kosmetycznej

W czasie kryzysu gospodarczego kobiety chcą wyglądać jeszcze bardziej atrakcyjnie. To z kolei nakręca sprzedaż branży kosmetycznej.

REKLAMA

Przychody z licencji i znaków towarowych - jak zakwalifikować, gdy firma działa na zasadzie franczyzy

Wykorzystanie franczyzy lub innych modeli opartych na przyłączeniu się przedsiębiorcy do silnej, znanej marki jest jednym ze sposobów na prowadzenie działalności gospodarczej. Za korzystanie z cudzej marki przedsiębiorcy płacą opłaty. Niekiedy mogą też osiągać z tego tytułu przychody. Pojawia się wtedy problem, czy przychody osiągnięte z tytułu udostępniania znaków towarów lub ich sprzedaży są przychodem z działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 updof) czy też przychodem z praw majątkowych i kapitałów pieniężnych (art. 10 ust. 1 pkt 7 oraz art. 18 updof).

Leasing a unijne dotacje

Jednostki samorządu terytorialnego lub spółki komunalne wnioskujące o dotacje z funduszy UE mogą finansować inwestycje nie tylko ze środków własnych czy z kredytu, ale również przy pomocy leasingu.

Wybór źródła finansowania

Według danych z 2008 roku w Polsce około 30 proc. aut kupowanych jest przez firmy ze środków własnych, czyli za gotówkę. Jednak udział kredytów i leasingu rośnie, szczególnie w warunkach recesji.

Specyfika transakcji leasingowej

Od strony finansowej leasing jest podobny do kredytu, w którym następuje spłata kapitału i odsetek, natomiast tak jak w przypadku najmu - korzystający ponosi opłaty z tytułu użytkowania danego przedmiotu.

REKLAMA

Leasing operacyjny a planowanie budżetu firmy

Podczas planowania budżetu firmy, należy wziąć pod uwagę plany związane z rozwojem floty samochodowej. Korzystając z leasingu operacyjnego, zawsze w część budżetu wchodzić będą wynegocjowane stawki leasingowe, a te – pomnożone przez ilość pojazdów – wskażą nam budżety miesięczne.

Amortyzacja a umowa leasingu

Amortyzacja w umowach leasingu wpływa głównie na jego koszty. Z kolei przepisy o amortyzacji zawarte w ustawach podatkowych, dzielą rodzaje leasingu na leasing operacyjny i finansowy.

Gdy zachoruje osoba prowadząca pozarolniczą działalność

Jak ZUS wylicza podstawę wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego dla osób prowadzących pozarolniczą działalność? W jakim terminie osoby te powinny dostarczyć do ZUS zwolnienie lekarskie? Kiedy ZUS obniży wysokość tych świadczeń?

Własna działalność gospodarcza w Belgii

Udając się w poszukiwaniu pracy do Belgii warto się zastanowić nad możliwością otworzenia własnej działalności gospodarczej.

Przedsiębiorcy wobec kryzysu

Gospodarki światowe wciąż borykają się z kryzysem. Problemy z finansowaniem i utrzymaniem się na rynku mają zarówno giganty działające w kluczowych branżach, jak i firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Tym czasem Polska na tle krajów unijnych najmniej odczuwa wpływ stagnacji.

Tylko właściciel albo pracujący na zlecenie może handlować 1 listopada

1 listopada, czyli w Dniu Wszystkich Świętych pracować mogą jedynie właściciele sklepów, albo osoby zatrudnione u nich na umowę zlecenie. Do handlu nie można zmusić osób, które są zatrudnione w sklepie na podstawie umowy o pracę - wynika z kodeksu pracy.

Zmiany zasad kontroli Służby Celnej od 31 października 2009 r.

31 października 2009 r. wchodzi  w życie nowa ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz.U. Nr 168, poz. 1323). Od tego dnia ulegną m.in. zmianie zasady wszczynania niektórych rodzajów kontroli wykonywanych przez funkcjonariuszy i pracowników Służby Celnej, w szczególności w zakresie upoważnień, jakie muszą być okazywane kontrolowanym.

Własna firma z funduszy UE - z dziennika początkującej kobiety przedsiębiorczej - cz. VI

Po podpisaniu umowy oraz po założeniu własnej działalności gospodarczej i całym tym cyrku związanym z dotrzymaniem terminów przyszedł czas na rozliczenie się z publicznych pieniędzy!

Własna firma z funduszy UE - z dziennika początkującej kobiety przedsiębiorczej - cz. V

W chwili kiedy na stronie internetowej zobaczymy, że nasz nr PESEL jest w linku zawierającym wnioski zaopiniowane pozytywnie, to możemy sobie powiedzieć "uff". Ale tylko takie małe. Teraz dopiero trzeba się skoncentrować i zaplanować wszystkie działania.

Własna firma z funduszy UE - z dziennika początkującej kobiety przedsiębiorczej - cz. IV

W tym artykule opiszę jak najlepiej złożyć wniosek oraz najczęściej popełniane błędy.

Jakim ubezpieczeniom podlega osoba wykonująca jednocześnie pracę nakładczą i działalność gospodarczą

Nasze biuro rachunkowe rozlicza składki m.in. za wspólnika spółki cywilnej, który od 6 lat prowadzi działalność gospodarczą. Wspólnik chce podjąć pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą. Oczywiście wynagrodzenie z tej umowy będzie zależało od rezultatów pracy, ale zgodnie z umową ma zapewnioną taką ilość pracy, która zapewni mu wynagrodzenie w wysokości przynajmniej minimalnego wynagrodzenia (czyli w tym roku co najmniej 1276 zł). Czy za tę osobę mogłyby być opłacane składki z tytułu pracy nakładczej? Składki byłyby wówczas prawdopodobnie niższe i część z nich finansowałby nakładca.

Własna firma z funduszy UE - z dziennika początkującej kobiety przedsiębiorczej - cz. III

Kolejne etapy wypełniania wniosku wraz z praktycznymi radami technicznymi.

Własna firma z funduszy UE - z dziennika początkującej kobiety przedsiębiorczej- cz.II

Zanim zabrałam się za wypełnianie wniosku jeszcze raz dokładnie przeczytałam ze zrozumieniem regulamin. Chciałam się upewnić że się kwalifikuję. Poza tym przeczytanie takiego regulaminu jest istotne, ponieważ skoro nie ma instrukcji wypełnienia wniosku to może w regulaminie są wskazówki. Nie pomyliłam się. Wskazówki są i to bardzo istotne.

Własna firma z funduszy UE - z dziennika początkującej kobiety przedsiębiorczej cz. I

Dlaczego opłaca się wnioskować o dotacje unijne, na przykładzie własnej firmy, przedstawię Państwu w cyklu artykułów - cz. I - kalkulacja.

Jak założyć firmę z unijnej dotacji?

Niedawno właśnie złożyłam wniosek o dotacje unijną na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Mój wniosek został pozytywnie rozpatrzony, dotacje otrzymałam i założyłam firmę. Poniżej napiszę Państwu co trzeba zrobić aby odnieść sukces. Zanim zaczniemy myśleć skąd wziąć pieniądze na założenie firmy warto wiedzieć co chcemy robić. Banalne, ale wiele osób wie że chce mieć własną firmę, rządzić w niej i mieć z tego dochody, ale nie myślą o tym, czym się firma będzie zajmowała i jak ma się utrzymać na rynku.

Pieniądze z urzędu pracy dla kobiet zakładających firmy

Kobiety z okolic Warszawy, które po urodzeniu dziecka chcą wrócić na rynek pracy i założyć własną firmę, będą mogły otrzymać 40 tys. zł pomocy finansowej z urzędu pracy - poinformowała rzeczniczka Wojewódzkiego Urzędu pracy w Warszawie Wiesława Lipińska.

Działalność gospodarcza a dziedziczenie

Osoba fizyczna może prowadzić działalność gospodarczą w wielu formach: samodzielnie, wspólnie z innymi osobami (spółka cywilna) czy w ramach odrębnego podmiotu jakim jest spółka prawa handlowego. Śmierć przedsiębiorcy i kwestie dziedziczenia po nim mogą jednak sprowadzić na spadkobierców wiele problemów.

Czy można zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki na założenie działalności

Wkrótce zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie handlu odzieżą. Już teraz, tzn. do chwili obecnej poniosłem pewne wydatki związane z rozpoczęciem działalności mojej przyszłej firmy. Czy koszty rozpoczęcia działalności (np. koszty otwarcia i obsługi rachunku bankowego, koszty pomocy prawnej) mogę zaliczyć do kosztów podatkowych? Jakie jeszcze mogą to być koszty? Kiedy mogę je potrącić? Jak naprawdę właściwie je dokumentować?

Urząd Pracy przyjazny dla biznesu

Nie masz gotówki na start biznesu, weź kredyt: korzystne warunki, bez poręczyciela, 0%... Kolory, dynamika, przekaz podprogowy… - tym mami nas reklama. A gdy przychodzi do spłaty… to Nowak łapie się za głowę! A tu proszę - jest dotacja, której nie trzeba „oddawać”. Wystarczy mądrze zaplanować i umotywować wydatek, a pieniądze będą na koncie. PUP docenia przedsiębiorczych i kreatywnych.

Niebezpieczeństwa darmowego oprogramowania

Obecnie dostępne jest darmowe oprogramowanie - tzw. freeware - praktycznie do wszystkiego. Każdy może znaleźć coś dla siebie - gry, odtwarzacze multimedialne, klienty komunikatorów internetowych itd. - istnieje również wiele miejsc, gdzie można pobrać takie programy.

Dotacje na biznes z Urzędu Pracy

Utraciłeś zatrudnienie, nie daj się zwieść czarnym myślom, nie wmawiaj sobie pecha, nie oceniaj swoich umiejętności i dotychczasowych doświadczeń, patrząc przez pryzmat restrukturyzacji… - nie siedź – działaj, a zauważysz w jak krótkim czasie uda Ci się opanować sytuację patową. W poradniku „ Dotacje na biznes z Urzędu Pracy” znajdziesz wskazówki – jak zdobyć pieniądze na własną firmę - własne małe przedsiębiorstwo.

Sprawdź z jakim typem dłużnika masz do czynienia

Tak jak istnieje cała gama wierzycieli (cierpliwi, niecierpliwi, agresywni, etc.) tak i wśród dłużników można wyróżnić kilka typowych portretów psychologicznych. Eksperci firmy windykacyjnej KRUK S.A. stworzyli ciekawą typologię dłużników. Ze swojej bogatej praktyki wyłonili typy dłużników: współpracujących, depresyjnych, agresywnych, z poczuciem mocy oraz dłużnika tak-tak.

Windykator to nie komornik

Korespondencja, w której wbrew faktom daje się do zrozumienia dłużnikowi rozpoczęcie egzekucji komorniczej, czy nakłanianie do wyjawienia majątku — to niektóre praktyki firmy windykacyjnej, które zakwestionował ostatnio Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak zdobyć fundusze z UE?

Po podjęciu pierwszych kroków, następne: gdzie aplikować z jakim projektem, jak napisać wniosek i ... kto go napisze.

Fundusze 2007-2013, czyli co było - i co nas czeka

W tym artykule przybliżę Państwu to jak fundusze unijne będą podzielone w latach 2007 – 2013 oraz jakie dokumenty stanowią ich podstawę i są najważniejsze dla potencjalnego Beneficjenta. W tym okresie programowania najważniejszymi funduszami z których pochodzą unijne pieniądze są EFS, EFRR, FS.

Franchising Internetowy

Nie masz pomysłu na biznes - jest franczyza. Preferujesz otwarty model współpracy jest e-franczyza. Poniżej najistotniejsze informacje dotyczące franchisingu internetowego.

Korzyści z samozatrudnienia

Samozatrudnienie to praca na własny rachunek, która może przynieść wiele korzyści.

Czym jest samozatrudnienie?

Samozatrudnienie, czyli praca na własny rachunek pozwala zaoszczędzić na podatkach oraz na obowiązkowych składkach na ubezpieczenia społeczne.

Jaka stawka ryczałtu dla usług budowlano - wykończeniowych

Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na wykonywaniu usług takich jak tynkowanie (45.41.Z), malowanie, (45.44.A) i wykonywanie wykończeniowych robót budowlanych (45.45.Z). Od wykonywanych przychodów płacę podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%.
Czy osiągnięte przeze mnie przychody ze świadczenia usług takich jak malowanie, tynkowanie, roboty wykończeniowe powinienem opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5% czy 5,5%?

Jak bronić się przed długimi terminami zapłaty?

Dużym problemem w obrocie gospodarczym pomiędzy przedsiębiorcami są zatory płatnicze. Wynikają one często z wydłużonych terminów zapłaty za wykonane świadczenie niepieniężne. Przeciwdziałać temu ma ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych.

Jaka stawka ryczałtu przy wykonywaniu instalacji wodnych, kanalizacyjnych, cieplnych i gazowych

Chciałbym w 2010 zacząć działalność polegającą na wykonywaniu instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych. Czy mogę opodatkować tą działalność ryczałtem. Jeżeli tak, to jaką stawką będzie opodatkowany mój przychód.

Kiedy można opodatkować ryczałtem usługi transportowe

Świadczę usługi przewozu towarów samochodem powyżej dwóch ton powierzonym mi przez mojego jedynego zleceniodawcę. Czy można uznać, że moja działalność jest działalnością gospodarczą? Czy mogę więc płacić ryczałt i wg jakiej stawki ?

Wznowienie działalności a prawo do ryczałtu

Prowadziłem działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w latach 2006-2007. W roku 2007 przekroczyłem kwotę uprawniającą do rozliczania w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Działalność zamknąłem w 2007 r.. Do chwili obecnej wnioskodawca nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej.Obecnie zamierzam znów zarejestrować działalność i świadczyć usługi przygotowania i dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU 55,52.1).Czy zakładając w 2009 r. działalność gospodarczą będę mógł rozliczać się w formie ryczałtu ewidencjonowanego?

Najczęściej popełniane błędy biznesowe

Każdy przedsiębiorca, który zaczynał działalność gospodarczą wie, że nawet przy najlepszym przygotowaniu nie da się uniknąć pewnych błędów. Tym bardziej w okresie spowolnienia gospodarczego, kiedy wiele firm zaczyna chaotycznie szukać sposobów na przetrwanie.

Radny pracownikiem firmy

Stosunek pracy, w którym pozostaje radny, jest objęty ochroną, dzięki której pracodawca nie może dowolnie zmieniać radnemu warunków zatrudnienia. Pracodawca musi również przywrócić radnego do pracy bez względu na przyczynę wygaśnięcia mandatu.

Ryczałtowiec sprzedaje nieruchomość

Sprzedaż praw majątkowych lub nieruchomości będących środkami trwałymi ryczałtowca jest co do zasady opodatkowana ryczałtową stawką 10%. Jednak sprzedaż nieruchomości mieszkalnych podlega opodatkowaniu na podstawie ustawy o PIT – wg ogólnych zasad (19% dochodu).

ZUS umorzy składki za okres prowadzenia działalności w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego

Od stycznia do kwietnia 2002 r. przebywałam na urlopie macierzyńskim w swoim zakładzie pracy. W tym czasie prowadziłam działalność gospodarczą. Ponieważ składki na ubezpieczenia społeczne opłacał za mnie pracodawca, z prowadzonej w tym okresie działalności gospodarczej opłacałam tylko składkę zdrowotną również za czas, w którym przebywałam na urlopie macierzyńskim u mojego pracodawcy. Na początku tego roku ZUS wezwał mnie do opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne wraz z odsetkami za zwłokę z działalności gospodarczej za okres, kiedy pobierałam zasiłek macierzyński. W piśmie wskazano, że składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe rozliczone przez pracodawcę od zasiłku są nienależne, ponieważ w tym czasie nie podlegałam ubezpieczeniom z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego, ale z działalności gospodarczej. Do tej pory nie uregulowałam tego zadłużenia. Jakie konsekwencje mogą spotkać mnie ze strony ZUS? Czy mogę starać się o jego umorzenie?

Własna działalność gospodarcza w Austrii

Osoby, które wyjechały do pracy w Austrii, mogą tak samo jak obywatele austriaccy zakładać własną działalność gospodarczą.

Mobilna myjnia – biznes z połyskiem

Aby umyć samochód klienci już nie muszą stać w kolejce do myjni samochodowej. Wystarczy zadzwonić pod wskazany numer i myjnia przyjedzie do nich.

Zarządzanie wiedzą podniesie konkurencyjność firmy

Każdej firmie zależy na inwestowanie w zarządzanie wiedzą w obszarach, w których przyniesie ona wzrost konkurencyjności. Najbardziej potrzebują tego te działy, w których pracownikom potrzebna jest duża lub trudno dostępna wiedza.

Zarządzanie wiedzą jako część strategii biznesowej

Zarządzanie wiedzą to zespół sposobów gromadzenia i wykorzystywania wiedzy zgromadzonej przez firmę i wiedzy pracowników firm. Jest to także próba tworzenia nowej wiedzy, a także zwiększenie jej zrozumienia.

Zarządzanie wiedzą w biznesie

Do wykonania większości zadań biznesowych potrzebna jest wiedza. Zatem posiadanie lepszej wiedzy powoduje, że procesy biznesowe są realizowane w lepszy sposób. Utrzymanie jakości wiedzy, organizacja w zarządzaniu wiedzą, a także właściwie wybrane techniki i narzędzia wspierają proces zarządzania wiedzą.

REKLAMA