REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dyskryminacja, Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Renta wdowia także dla partnerów tej samej płci

Zarejestrowany partner tej samej płci może mieć prawo do renty wdowiej przyznawanej w ramach pracowniczego systemu emerytalnego.

Orzeczenie o niepełnosprawności a kontynuacja zatrudnienia

Dodatkowe uprawnienia pracowników niepełnosprawnych zaczynają obowiązywać w dzień po przedstawieniu stosownego zaświadczenia przez pracownika.

Rodzaje umów o pracę

Kodeks pracy przewiduje różne rodzaje umów o pracę. Tylko od woli pracownika i pracodawcy zależy, którą z nich zawrą. Musza jednak pamiętać, że każda z tych umów rodzi inne skutki dla stron.

Jak liczyć pracowników

Zatrudnienie w mojej firmie waha się. W niektórych miesiącach na początku miesiąca zatrudnialiśmy ponad 60 pracowników, a pod koniec tego miesiąca już tylko niespełna 50 osób. Obecnie mamy zatrudnionych 53 pracowników. Jak mam w takim przypadku obliczyć liczbę zatrudnionych z danego miesiąca, aby ocenić, czy mam obowiązek przekazać pracownikom informację o możliwości utworzenia rady pracowników?

REKLAMA

Pracodawca nie musi zgodzić się na wprowadzenie indywidualnego rozkładu czasu pracy

Każdy pracownik może wnioskować o zastosowanie wobec niego indywidualnego rozkładu czasu pracy. Decyzja o jego wprowadzeniu pozostaje jednak w gestii pracodawcy.

Wysokość świadczenia urlopowego

Nasza firma zatrudnia 18 pracowników i wypłaca świadczenia urlopowe w maksymalnej wysokości zwolnionej ze składek na ZUS. Pracownik zatrudniony w tzw. normalnych warunkach od 1 marca br. podjął pracę w warunkach szczególnie uciążliwych. W jakiej wysokości powinien otrzymać świadczenie urlopowe na początku kwietnia? Czy naliczyć je proporcjonalnie do okresu pracy w danych warunkach, czy odpowiednio do warunków pracy w momencie wykorzystywania urlopu?

Jakie przyczyny usprawiedliwiają nieobecność w pracy

Pracownik o wiadomych mu przyczynach nieobecności powinien uprzedzić pracodawcę. Mogą zdarzyć się sytuację, które uniemozliwiają pracownikowi świadczenie pracy.

Czy pracownik może wypowiedzieć umowę?

Pracuję w firmie budowlanej na umowę o pracę. W tym miesiącu pracodawca spóźnił się o kilka dni z wypłatą mojego wynagrodzenia. Niestety nie jest to pierwszy taki przypadek. Wiem, że łatwo znajdę nowa pracę. Mam pytanie czy w tej sytuacji mogę rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracodawcy?

REKLAMA

Czy pracownik może domagać się określonej umowy

Jestem zatrudniona na podstawie umowy na czas określony. Wkrótce wygasa. Pracodawca zapewnił mnie, że jest zadowolony z mojej pracy i chce podpisać ze mną tego samego rodzaju umowę. Czy mogę żądać podpisania umowy na czas nieokreślony?

Jakie są okresy wypowiedzenia umowy o pracę?

Okres wypowiedzenia ma jeden najważniejszy cel - ochronę obu stron stosunku pracy. Pracodawca ma możliwość znalezienia nowego pracownika na miejsce zwalnianego. Może dokonać niezbędnych zmian reorganizacyjnych w swojej firmie. Pracownik ma czas na znalezienie nowej pracy. Tym bardziej, iż w przypadku okresu wypowiedzenia trwającego co najmniej 2 tygodnie ma możliwość skorzystania z dni wolnych na poszukiwanie pracy.

Można już obliczyć odpisy na zfśs w 2008 r.

Pracodawca ma obowiązek do 31 maja 2008 r. odprowadzić na rachunek bankowy funduszu minimum 75% wartości naliczonych na dany rok odpisów.

Kiedy należy zawiesić spłatę pożyczki mieszkaniowej

Nasz pracownik otrzymał powołanie do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Ma on zaciągniętą pożyczkę z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na zakup mieszkania. Pracownik prosi o możliwość niespłacania zadłużenia w okresie odbywania służby wojskowej. Nasz regulamin nie przewiduje jednak w takiej sytuacji zaprzestania regulowania rat. Czy aby pójść pracownikowi na rękę i odroczyć spłatę rat, musimy zmienić (z zachowaniem procedury) regulamin funduszu?

Zwrot członkowi rady nadzorczej kosztów dojazdu na posiedzenia a składka zdrowotna

Zgodnie z obowiązującym w naszej spółce regulaminem rady nadzorczej, jej członkowie będą otrzymywać zwrot kosztów związanych z uczestnictwem w posiedzeniach rady (tj. zwrot kosztów podróży z miejsca zamieszkania do miejsca, w którym odbywać się będą posiedzenia rady oraz zwrot kosztów zakwaterowania). Członkowie rady nadzorczej nie mają prawa do żadnych innych świadczeń. Czy od kwot wypłacanych przez spółkę członkom rady nadzorczej należy potrącać składkę na ubezpieczenie zdrowotne? Jeżeli trzeba naliczać tę składkę, ale okaże się ona wyższa od zaliczki podatkowej, to czy można ją obniżyć do wysokości tej zaliczki?

Czy pracownik może otrzymać dwie odprawy emerytalne

Pracownik jest zatrudniony u dwóch pracodawców. Właśnie osiągnął wiek emerytalny i postanowił przejść na emeryturę. Czy może liczyć na należną mu odprawę emerytalną od każdego z pracodawców?

Odpowiedzialność karna funkcjonariuszy publicznych

Za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej pracownik funkcjonariusz publiczny może ponieść karę nawet do 12 lat pozbawienia wolności. Przestępstwem jest także nadużycie władzy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej.

O powrocie do pracy trzeba powiadomić pracodawcę

Pracownik musi powiadomić pracodawcę o zamiarze kontynuacji stosunku pracy. Gotowość do pracy może zgłosić pisemnie, ustnie lub telefonicznie.

Dyrektor na dłużej niż trzy miesiące

Osoba, która wygrała konkurs na stanowisko kierownicze w Służbie Cywilnej, nie może być zatrudniona na okres krótszy niż trzy miesiące.

Kiedy można zwolnić z pracy członków rad pracowników

Na mocy art. 17 ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji, członkom rad pracowników przysługuje szczególna ochrona trwałości stosunku pracy. Czy to oznacza, że pracodawca nie może w ogóle zwolnić z pracy takich osób?

Czas pracy pracowników szkoły

Co do zasady nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć obowiązuje 5-dniowy tydzień pracy. W tym przypadku dniem wolnym od pracy, oprócz niedzieli i świąt, jest sobota. Są jednak szkoły, w których praca odbywa się we wszystkie dni tygodnia.

Jak udzielić zaległego urlopu pracownikowi, któremu zmieniono wymiar etatu


Pracownik był zatrudniony przez cały zeszły rok w pełnym wymiarze czasu pracy. Od 1 stycznia br. zmieniliśmy mu wymiar czasu pracy na 3/5 etatu. Pracownik nie wykorzystał 8 dni urlopu wypoczynkowego za zeszły rok z powodu długotrwałej choroby. Jak w takim przypadku należy mu udzielić zaległego urlopu wypoczynkowego? Czy powinien on być zmniejszony proporcjonalnie do obecnego wymiaru etatu? Jeżeli nie obniżymy wymiaru urlopu pracownikowi, będzie on miał większą liczbę dni urlopu niż gdyby dalej pracował na pełny etat. Pracownikowi przysługuje 26 dni urlopu.

Nowy pracodawca z mocy prawa odpowiada za zobowiązania swojego poprzednika

Przejęcie przez nowego pracodawcę zakładu pracy oznacza kontynuację dotychczasowych stosunków pracy. Oprócz obowiązków wynikających z umów o pracę nowy pracodawca powinien również pamiętać o zapisach regulaminów pracy i układów zbiorowych.

Rezygnacja z tworzenia funduszu

Część pracodawców objętych obowiązkami może uwolnić się od tych zobowiązań przez odpowiednie działania. Możliwości te są jednak zróżnicowane w zależności od poziomu zatrudnienia.

Kiedy najlepiej skorzystać z urlopu

Z punktu widzenia pracowników rok 2008 nie będzie sprzyjał zorganizowaniu długiego wypoczynku przy wykorzystaniu jak najmniejszej liczby dni urlopu wypoczynkowego. Pracodawcy mogą odetchnąć. W 2008 r. nie będzie praktycznie zbyt wielu okazji do organizowania przez pracowników długich weekendów. Tegoroczny układ świąt nie daje pracownikom wielu możliwości skorzysta nia z dłuższego odpoczynku bez znacznego obniżenia puli urlopowej

Pracodawca musi udowodnić przed sądem wysokość poniesionej szkody

Pracownik może uwolnić się od odpowiedzialności za szkodę w mieniu powierzonym, jeśli wykaże, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych. Ciężar udowodnienia szkody w mieniu powierzonym i jej wysokość spoczywa na pracodawcy, a zmiana w tym zakresie na niekorzyść pracownika w drodze umowy jest niedopuszczalna.

Komu przysługuje świadczenie z zfśs

Kilka dni temu nasza była pracownica (obecnie na emeryturze) zwróciła się z prośbą o udzielenie jej zapomogi z zfśs na zakup węgla. Czy mamy prawo udzielić pracownikowi takiej zapomogi albo ze środków zfśs kupić jej określoną ilość węgla?

Jak wypłacać dodatek funkcyjny

Obowiązuje u nas układ zbiorowy pracy, w którym określony jest procentowo dodatek funkcyjny według zajmowanego stanowiska kierowniczego od najniższego wynagrodzenia. Jednak od kilku lat mamy wypłacany dodatek funkcyjny według regulaminu wynagradzania, w którym określono kwotowo dodatek funkcyjny i jest on niższy i bardzo niekorzystny dla mnie i innych pracowników. Czy dodatek funkcyjny powinien być wypłacany według układu zbiorowego czy według regulaminu wynagradzania?

Opodatkowanie pozapłacowych świadczeń dla pracowników

Przyznając pracownikom dodatkowe świadczenia poza wynagrodzeniem za pracę, należy pamiętać o konieczności ich prawidłowego rozliczenia.

Opodatkowanie bonów towarowych

Przekazanie pracownikom bonów towarowych spowoduje konieczność zapłaty podatku dochodowego. Wartość bonów towarowych jest uznawana za przychód ze stosunku pracy.

Bezrobotnym będzie łatwiej o pracę u rolników

Około 400 tys. bezrobotnych, którzy nie ukończyli 27 lat, może odbyć staż zawodowy u rolników. Za ich pracę zapłacą urzędy pracy.

Czy odszkodowanie za zakaz konkurencji można wypłacić jednorazowo

Prowadzę firmę komputerową. Z kilkoma z moich pracowników mam zamiar podpisać umowy o zakazie konkurencji. Czy odszkodowanie musi być wypłacane w ratach czy może być jednorazowe? Czy w umowie trzeba określić termin wypłaty odszkodowania?

Za dzień wolny od pracy nie obniża się ryczałtu

Jednostka jako pracodawca, zawierając umowę cywilnoprawną i ustalając wysokość ryczałtu samochodowego, bierze pod uwagę również czas pracy pracownika oraz możliwość korzystania z samochodu prywatnego do celów służbowych. Czy rozliczając ryczałt samochodowy pracownikowi pracującemu na 1/2 etatu pomniejsza się ryczałt za każdy dzień roboczy, który był dniem wolnym od pracy? Czy dzień, kiedy pracownik zgodnie z zawartą umową nie świadczy pracy i który jest jego dniem wolnym, traktować jako jego nieobecność?

Kodeksowe przerwy w pracy

Podstawowym obowiązkiem pracownika jest wykonywanie pracy określonego rodzaju na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę.

Kodeksowe przerwy w pracy

Podstawowym obowiązkiem pracownika jest wykonywanie pracy określonego rodzaju na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę.

Podział odprawy pośmiertnej

W razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby (ale nie świadczenia rehabilitacyjnego), rodzinie przysługuje od pracodawcy odprawa pośmiertna. Jeżeli w chwili śmierci pracownik był zatrudniony u różnych pracodawców, odprawy ustala oddzielnie każdy z nich.

Skutki naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu

Postanowienia układów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów oraz statutów określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy, naruszające zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, nie obowiązują. Stanowi tak art. 9 par. 4 kodeksu pracy. Jakie są skutki uznania postanowień źródeł prawa pracy sprzecznych z zasadą równego traktowania w zatrudnieniu za nieobowiązujące?

Czy można skrócić urlop macierzyński matki bez udzielania urlopu ojcu

Pracownica korzysta z urlopu macierzyńskiego. Chce jednak skrócić pobyt na urlopie bez wykorzystania pozostałej części przez pracownika-ojca dziecka. Czy takie rozwiązanie jest możliwe?

Uprawnienia i obowiązki pracowników samorządowych

Pracownik samorządowy w trakcie wykonywania swoich obowiązków musi przede wszystkim przestrzegać prawa. Za naruszenie ciążących na nim obowiązków grozi mu postępowanie dyscyplinarne.

Ujawnienie tajemnicy przedsiębiorstwa

W razie świadomego ujawnienia przez pracownika tajemnicy pracodawcy możliwe jest rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Umorzenie pracownikowi pożyczki jako udzielenie zapomogi

W związku z trudną sytuacją rodzinną naszej pracownicy (śmierć męża) chcemy umorzyć spłacaną przez nią pożyczkę mieszkaniową z zfśs. Czy w decyzji o umorzeniu możemy przekwalifikować tę pomoc na zapomogę w związku ze śmiercią męża pracownicy? W ten sposób nie musielibyśmy potrącać z jej wynagrodzenia podatku od tego przychodu.

Bankrutująca firma nie musi wypłacać odprawy

Syndyk nie wypłaci odprawy emerytalnej pracownikowi zwolnionemu z powodu upadłości zakładu pracy.

Kiedy pracodawca wypłaca pracownikowi odszkodowanie

Celem wypłaty pracownikowi odszkodowania jest zrekompensowanie mu szkody, jaką poniósł w związku z nieprzestrzeganiem przez pracodawcę przepisów prawa lub niewywiązaniem się ze spoczywających na nim powinności. Nie zawsze jednak odszkodowanie, którego granice określa kodeks pracy, wyrównuje szkodę w pełnej wysokości.

Nabór na stanowiska urzędnicze w gminach i powiatach

Zatrudnianie pracowników bez wymaganego stażu pracy oraz pomijanie procedur konkursowych przy obsadzaniu stanowisk urzędniczych - to główne wnioski pokontrolne sformułowane w raporcie NIK na temat prawidłowości zatrudniania pracowników na stanowiskach urzędniczych w administracji samorządowej.

Uprawnienia i obowiązki pracowników samorządowych

Pracownik samorządowy w trakcie wykonywania swoich obowiązków musi przede wszystkim przestrzegać prawa. Za naruszenie ciążących na nim obowiązków grozi mu postępowanie dyscyplinarne.

Kwota wolna od potrąceń po obniżce składki rentowej

Jesteśmy dużą firmą handlową. Co miesiąc kilkunastu pracownikom dokonujemy potrąceń z wynagrodzenia. Jaka kwota jest wolna od potrąceń po zmianie wysokości składki rentowej?

Wysokość odszkodowania za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu

Zatrudniłem absolwenta studiów, dla którego jest to pierwsza praca. Zgodnie z możliwością, jaką dają mi przepisy, otrzymał obniżone wynagrodzenie minimalne. Osoba ta zarzuca mi dyskryminację w zatrudnieniu (niedopuszczanie go do szkoleń). W razie gdybym musiał wypłacić z tego tytułu odszkodowanie - czy do tej osoby odnosimy dolną granicę równą minimalnemu wynagrodzeniu za pracę, czy też najniższym odszkodowaniem jest kwota obniżonego wynagrodzenia minimalnego?

Zasady przeprowadzania wartościowania stanowisk pracy


Dzisiaj - 24 sierpnia wchodzi w życie zarządzenie prezesa Rady Ministrów z 1 sierpnia 2007 r. w sprawie zasad dokonywania opisów i wartościowania stanowisk pracy w służbie cywilnej . Zgodnie z nim do 28 lutego przyszłego roku urzędy administracji rządowej muszą przeprowadzić wartościowanie stanowisk.

Czy bezrobotni mogą być skierowani na staż

Czy skierowanie bezrobotnego na staż odbywa się bez nawiązywania stosunku pracy? Czy w trakcie stażu bezrobotny ma prawo do urlopu? Czy to starostwa wypłaca bezrobotnemu stypendium w okresie odbywania stażu lub przygotowania zawodowego?

Dane pracownika

Czy pracodawca, udostępniając komornikowi dane pracownika będącego dłużnikiem w prowadzonym postępowaniu egzekucyjnym, ma obowiązek poinformowania pracownika o fakcie udostępnienia tych danych?

Potrącenia przy zbiegu zajęć z ZUS i urzędu skarbowego

Pracownik ma zajęcie wynagrodzenia z ZUS (zaległość w składkach z tytułu wcześniej prowadzonej działalności gospodarczej). Dodatkowo w tym miesiącu otrzymaliśmy pismo z urzędu skarbowego nakazujące potrącić kwotę nieuiszczonego przez pracownika mandatu. Zajęcie wynagrodzenia z ZUS nie pozwala na jednoczesne dokonanie potracenia na rzecz urzędu skarbowego. Czy należność dla służb skarbowych ma w tej sytuacji pierwszeństwo? Jak powinniśmy postąpić?

Czy pracownik, którego żona przebywa w szpitalu, otrzyma zasiłek opiekuńczy na 1,5-roczne dziecko

Pracownik zwrócił się do naszego zakładu o zasiłek opiekuńczy na 1,5-roczne dziecko, ponieważ jego żona jest w szpitalu w związku z kolejnym porodem. Czy pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy? Wcześniej nie korzystał z zasiłku opiekuńczego, ponieważ dzieckiem opiekowała się żona, która nigdzie nie pracuje. Czy zasiłek opiekuńczy dla ojca dziecka poniżej 2. roku życia można wypłacić na podstawie innych dokumentów niż ZUS ZLA?

REKLAMA